Asymetrické pery

Čo sú asymetrické pery?

Ženy si želajú najmä zmyselné ústa a plnšiu hornú peru

Ženy si želajú najmä zmyselné ústa a plnšiu hornú peru

Asymetriu pier môžeme definovať ako nerovnováhu vo veľkosti a tvare, buď medzi pravou a ľavou stranou pery, alebo medzi dolnou a hornou perou. To spôsobuje, že pery vyzerajú nesúmerne a vytvárajú nesúlad v tvári.

Tento typ asymetrie je bežný u oboch pohlaví a môže viesť ku komplexom a zníženému sebavedomiu. Príčiny môžu byť rôzne, ale dnes máme v estetickej medicíne a chirurgii k dispozícii rôzne zákroky, ktoré sú mimoriadne účinné a prispôsobené potrebám pacienta. V nasledujúcom texte vám poskytneme rôzne tipy a možnosti ošetrenia na korekciu asymetrických pier.

Aké sú príčiny asymetrických pier?

Príčiny asymetrických pier možno rozdeliť do 3 kategórií:

 • Genetické príčiny
  Asymetrické pery sú spôsobené vrodenou predispozíciou, a preto sú prítomné od narodenia.
 • Patologické príčiny
  Existujú rôzne problémy súvisiace s tvárovým nervom alebo prekonaním mŕtvice, ktoré vážne ovplyvňujú pohyby tvárových svalov a vedú k asymetrickým perám.
 • Traumatologické príčiny
  Asymetrické pery sa môžu objaviť aj po úraze tváre, napríklad po nehode.

Nechirurgické ošetrenia na korekciu asymetrických pier

Výplň pier kyselinou hyalurónovou

Výplň pier kyselinou hyalurónovou

Medzi zákroky na formovanie pier a dosiahnutie ich súmernosti a rovnomernosti patria neinvazívne, dočasné zákroky a trvalé, chirurgické zákroky. Medzi najobľúbenejšie neinvazívne metódy patria:

 • Injekčné výplne
  Injekčné výplne sú skvelý spôsob na korekciu asymetrických pier. Ide o jedno z najobľúbenejších ošetrení, pri ktorom sa do pier pomocou extrémne tenkej ihly vstrekuje najčastejšie kyselina hyalurónová - látka, ktorá je telu vlastná a samé ju produkuje. Ošetrenie je neinvazívne a zvyčajne nie je bolestivé, trvá približne 15 minút a pomáha obnoviť objem a pružnosť pier. Po ošetrení môže ošetrovaná oblasť mierne opuchnúť, ale opuch po niekoľkých hodinách ustúpi. Účinky výplne trvajú 4 až 8 mesiacov v závislosti od vstrebávania, ktoré sa u jednotlivých osôb líši.
 • Mikropigmentácia
  Ide o neinvazívnu a bezbolestnú tetovaciu techniku, ktorá pomáha riešiť mierne nedokonalosti, ako napríklad nerovnomerné pery. V niektorých prípadoch miernej asymetrie to môže byť vynikajúce riešenie na zakrytie drobných nedokonalostí pier bez vedľajších účinkov a v krátkom čase. Sedenie trvá približne 30 minút, nemá žiadne kontraindikácie a je vhodné pre každého. Po ošetrení nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť. Jedinou nevýhodou je, že výsledok narozdiel od permanentného make-upu nie je trvalý, ale trvá v priemere približne rok.

Bibliografia

Popenko, N. A., Tripathi, P. B., Devcic, Z., Karimi, K., Osann, K., & Wong, B. (2017). A Quantitative Approach to Determining the Ideal Female Lip Aesthetic and Its Effect on Facial Attractiveness. JAMA Facial Plastic Surgery, 19(4), 261–267. Dostupné na: https://doi.org/10.1001/jamafacial.2016.2049 [Dátum: 16. 05. 2022].

Spear, F. (2017). Evaluating Facial Esthetics: Lip Symmetry. [online] Dostupné na: https://www.speareducation.com...  [Dátum: 16. 05. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."