Frakčný laserový resurfacing

Autor:

Resurfacing laserom je mini invazívny zákrok s cieľom omladenia/rejuvenizácie pokožky najčastejšie tváre, krku, dekoltu alebo rúk za pomoci frakčného CO2 laseru. Je to jeden z najmodernejších a najúčinnejších laserových zákrokov s viditeľným efektom.

Kto tento zákrok môže urobiť a na akom prístroji?

foto laser resurfacing

Vo svete je niekoľko výrobcov laserovej techniky no odporúčam absolvovať zákrok za pomoci laseru renomovanej značky. Na našej klinike používame lasery renomovanej Talianskej značky DEKA. Samotný priebeh zákroku, bezpečnosť prevedenia ale najmä konečný efekt je závislý od kvality lasera ale aj od skúsenosti lekára. Je potrebné, aby lekár absolvoval špeciálne teoretické a praktické školenie a získal doklad, certifikát o tomto zaškolení. Pravdaže, kvalita zákroku a kvalita práce lekára sa môže odraziť aj vo vyššej cene, no nie to je vždy pravidlom.

Čo dosiahnem týmto zákrokom a pre koho je určený?

V prvom rade, ak sa rozhodujete pre zákrok je dôležitá správna indikácia na toto ošetrenie. Indikáciu pre zákrok určí lekár. Zákrok je vhodný pre ženy aj mužov v rôznych vekových kategóriách. Zákrok sa odporúča na omladenie pleti, napnutie pokožky, zvýšenie tvorby kolagénu, no zároveň sa dostavuje aj efekt v podobe vyhladenia  jemných vrások, redukcia pórov, farebné zjednotenie pleti a textúry pleti, odstránenie nepigmentových kožných lézií bez jaziev, odstránenie drobných povrchových žiliek a korekcia poúrazových jaziev a strií.

Kedy je vhodné zákrok absolvovať?

Zákrok sa nevykonáva v letných mesiacoch a to z dôvodu silného slnečného žiarenia. Mohlo by v prvých týždňoch po zákroku v procese hojenia spôsobiť neželateľné reakcie, tvorbu pigmentácií. Tiež nie je vhodné slnenie aspoň 2 mesiace po zákroku. Pred zákrokom tiež nie je vhodné mať čerstvo opálenú pokožku. V letnom období sa aj viac potíme, je zvýšená prašnosť prostredia a preto je aj z hygienického hľadiska lepšie zákrok absolvovať v mesiacoch od septembra do mája.

resurfacing C02 pokozka 1den po osetreni

Ako to funguje?

Pred zákrokom sa na miesto ošetrenia aplikuje anestetický krém, aby bol zákrok komfortný a nebol bolestivý. Následne lekár laserom vykoná zákrok. Laser na princípe frakčnej technológie na rozdiel od iných starších laserových technológií (ablatívnych) nepoškodzuje veľkú plochu pokožky, je bezpečný a šetrný. To umožňuje aj rýchle hojenie a rýchly návrat do bežných aktivít. Laser stimuluje v dermálnej vrstve kože novotvorbu kolagénnych a elastických vlákien, čo spôsobuje spevnenie a vystretie pokožky, vyhladenie jemných vrások okolo očí a úst, upravenie textúry a zjednotenie farby pokožky, rozjasnenie a omladenie. Spôsobuje tzv. fototermolýzu pigmentov čo sa prejavuje dramatickým odstránením parazitných pigmentácii (napr. melazma). Upravuje farebnosť kože a koaguluje rozšírené póry a kožné cievky.

predpo laser resurfacing 1
Zdroj: DEKA - výrobca laseru. V Essur Clinic pracujeme na laseroch tejto renomovanej značky.

Aký režim je potrebný po zákroku?

Po zákroku prvých 12 hodín pociťuje klient pocit štipkania a sťahovania pokožky. Je to želateľný proces. Je potrebné veľmi často pokožku premasťovať špeciálnym krémom, ktorý odporučí lekár. Dôležité je dodržiavanie hygieny a čistenia pleti podľa pokynu lekára. Pleť by sa prvé dni nemala zaťažovať pleťovým krémom, peelingom, nesmie sa vystavovať slnečnému žiareniu a pod.

Odporúča sa kľudnejší režim bež športovej aktivity aby nedošlo k opuchom. Na pokožke sa po zákroku objavia prejavy začervenania podobné silnejšiemu opáleniu a zvyčajne ustupujú do 3 dní od zákroku. Vytvoria sa mikroskopické  chrastičky, ktoré sa nesmú násilne odstraňovať. V tomto štádiu, cca po 3-4 dňoch sa môže na pleť naniesť aj make-up. Avšak je potrebné naďalej pleť podľa potreby premasťovať. Po 1 týždni už sa môže začať používať svoj pleťový krém.

Po zákroku je potrebné dodržiavať zvýšenú ochranu pred UV žiarením a požívať minimálne krém s ochranou 30 SF a to aj na bežný deň. Záleží od ročného obdobia, ale odporúča sa ochrana pleti pred intenzívnym UV žiarením (pobyty pri mori, na horách) minimálne 2 mesiace.

predpo laser resurfacing
Zdroj: DEKA - výrobca laseru. V Essur Clinic pracujeme na laseroch tejto renomovanej značky.

Kedy môžeme vidieť nástup účinku?

Nástup účinku je v podstate ihneď. Sťahovanie pokožky môže klient/ka cítiť už prvé hodiny po zákroku. Postupným hojením pleti nastupujú prvé pozitívne výsledky v podobe úpravy textúry, farebného zjednotenia atď. Maximum účinku a zvýšená tvorba kolagénu nastupuje však postupne cca do 2 mesiacov. Ideálne je pre maximalizáciu výsledku absolvovať 2-3 aplikácie s odstupom 3 mesiacov. Konečný efekt je viditeľný a zvyčajne omladenie pleti je označené ako "návrat v čase" aj o 5 rokov.

Ako môžem ešte zvýšiť účinok resurfacingu - omladenia?

Resurfacing CO2 laserom odporúčam absolvovať 2-3 krát pre predĺženie a zvýšenie efektu. U niektorých klientov/klientiek je vhodné kombinovať resurfacing laserom aj s inými estetickými metódami ako je napríklad aplikácia botulotoxínu alebo kyseliny hyalúronovej. V takom prípade sa násobne zvýši želateľný efekt omladenia tváre. Tento zákrok, ako ste mohli postretnúť aj v médiách, absolvovala aj americká speváčka Madonna. Resurfacing teda patrí medzi špičku v estetickej laserovej medicíne 21.storočia.  

resurfacing C02 pokozka 1den po osetreni DETAIL

Aké výhody má resurfacing okrem viditeľných výsledkov?

Zákrok prevedený skúseným lekárom a kvalitným laserom je v prvom rade zákrok s vynikajúcim želateľným a dlhodobým efektom, ďalej je veľmi bezpečný, nie je bolestivý, nie je fyzicky náročný a zaťažujúci pre organizmus, samotný zákrok je rýchly. Po zákroku je možné veľmi rýchle zaradenie do bežných životných a pracovných zvykov a aktivít. Je preto vhodný aj pre zaneprázdnených ľudí, podnikateľov, športovcov.  

predpo laser resurfacing 2
Zdroj: DEKA - výrobca laseru. V Essur Clinic pracujeme na laseroch tejto renomovanej značky.

Kto nemôže zákrok podstúpiť?

Pre tento zákrok je len niekoľko kontraindikácií. Je to napríklad akútne akné (na liečbe Roacutanom), kožné malignity, autoimúnne ochorenia spojivového tkaniva (napr. sclerodermia), iné akútne prebiehajúce infekcie a poruchy imunity.

Aktualizované: 20.10.2016

Frakčný laserový resurfacing - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Chiaraa 17.01.2019
Stojí to za to

Dakujem MUDr.Oravcovej za vykon. Dlho som riesila jazvy po akne, zbytkove akne a rozhodla sa pre frakcny laser. Aj ked som sa bala, doktorka mi vsetko vysvetlila, co mozem ocakavat, ako bude hojenie prebiehat, ako si tva... Viac 

Frakčný laserový resurfacing - Cenníky

MUDr. Patrik Paulis
Praha, Bratislava
Ceny od 300 €
MUDr. Patrik Paulis
BELLEZA - klinika plastickej chirurgie a laserovej medicíny
Trnava, Vráble, Žiar nad Hronom, Lučenec, Banská Bystrica
Ceny od 149 €
zvyčajne do 249 €
BELLEZA - klinika plastickej chirurgie a laserovej medicíny
ESSUR Clinic
Banská Bystrica
Ceny od 500 €
zvyčajne do 700 €
ESSUR Clinic
MUDr. Zdenko Zamboj
Vráble, Trnava, Žiar nad Hronom, Lučenec, Banská Bystrica
Ceny od 149 €
zvyčajne do 249 €
MUDr. Zdenko Zamboj
Ceny od 310 €
Klinika YES VISAGE - klinika estetickej medicíny a plastickej chirurgie

Frakčný laserový resurfacing

87% spokojnosť. Založené na 69 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.