Overil/a:
Je zakladateľom súkromnej kliniky estetickej chirurgie a laserového centra ESSUR Clinic. Pracuje s najmodernejšími a najkvalitnejšími lasermi a jeho špecializáciou sú najmä estetické laserové zákroky.
Aktualizácia: 16. 11. 2021

Navigácia

 • Úvod
 • Ako prebieha omladenie pleti frakčným CO2 laserom
 • Frakčný laserový resurfacing sa používa na:
 • Kto a na akom prístroji môže vykonávať frakčný laserový resurfacing?
 • Kedy sa ošetrenie frakčným CO2 laserom vykonáva
 • Ako laserový resurfacing CO2 laserom funguje?
 • Používa sa CO2 laserový resurfacing len na omladenie tváre?
 • Najčastejšie ošetrované partie frakčným CO2 laserom sú:
 • Režim po ošetrení frakčným laserovým resurfacingom CO2 laserom
 • Kedy môžeme vidieť nástup účinku frakčného resurfacingu CO2 laserom?
 • Omladenie frakčným CO2 laserom je potrebné opakované ošetrenie?
 • Ako dosiahnuť maximálny účinok omladenia laserovým resurfacingom CO2 laserom
 • Čo najviac podporí efekt laserového resurfacingu?
 • Aké výhody má laserový resurfacing okrem viditeľných výsledkov?
 • Kto nemôže omladenie pleti frakčným CO2 laserom podstúpiť?
 • Od čoho sa odvíja a aká je cena ošetrenia frakčným resurfacingom CO2 laserom
 • Stretávame sa s pojmami ablačný a neablačný frakčný laser. Aký je medzi nimi rozdiel?
 • Na trhu sa vyskytujú ponuky aj s nižšími cenami za laserový resurfacing? Jedná sa o to isté vyšetrenie?
 • Zamerajte sa na tieto faktory pri výbere:
 • Komplikácie ošetrenia laserový resurfacing a po ňom

Úvod

Resurfacing CO2 laserom je mini invazívny zákrok omladenia pokožky, ktorý obnovením tvorby kolagénu v pokožke pomáha bojovať proti prejavom starnutia najčastejšie tváre, krku, dekoltu alebo rúk. Je to jeden z najmodernejších a najúčinnejších laserových zákrokov s rýchlo viditeľným efektom. CO2 frakčný laser sa používa na vyhladenie a zjemnenie mimických vrások aj zmenšenie rozšírených pórov alebo zjemnenie jaziev po akné.

Ako prebieha omladenie pleti frakčným CO2 laserom

Ihneď vidteľný výsledok omladenia pokožky CO2 laserom (Foto ESSUR Clinic)

Ako prebieha omladenie pleti frakčným CO2 laserom

Ak sa rozhodujete pre zákrok frakčným CO2 laserom je dôležitá správna indikácia na toto ošetrenie. Indikáciu pre zákrok určí lekár. Zákrok je vhodný pre ženy aj mužov v rôznych vekových kategóriách. Vykonáva sa povrchový, stredne hlboký alebo hlboký resurfacing, podľa potrebnej indikácie. Ošetrenie frakčným laserom nie je vhodné podstupovať v letných mesiacoch od mája do septembra, alebo keď je pokožka opálená.

Celé ošetrenie sa zaobíde bez skalpelu alebo vpichov injekcií do tela. Frakčný resurfacing je teda ideálnym riešením spomedzi jemnejších ošetrení, či neinvazívnych omladzovacích techník a často sa zvažuje ako alternatíva pred použitím razantnejších invazívnych zákrokov omladenia ako napríklad facelift.

Frakčný laserový resurfacing sa používa na:

 • omladenie pleti
 • napnutie pokožky
 • zvýšenie tvorby kolagénu pomocou stimuláciu kolagénového väziva
 • vyhladenie jemných vrások
 • vditeľnú redukciu pórov
 • farebné zjednotenie pleti
 • zlepšenie textúry pleti
 • odstránenie nepigmentových kožných lézií bez jaziev
 • elimináciu drobných povrchových žiliek napríklad v okolí nosa
 • korekcia poúrazových jaziev a strií

Kto a na akom prístroji môže vykonávať frakčný laserový resurfacing?

Vo svete je niekoľko výrobcov laserovej techniky. Každý lekár vám musí poskytnúť informácie o prístroji, ktorý používa. Dôležité je absolvovať zákrok za pomocou laseru renomovanej značky pretože je to zárukou kvality. Používaný je napríklad laser renomovanej talianskej značky DEKA.

Treba pamätať na to, že takmer každé pracovisko má iný typ prístroja. Od toho aký CO2 laser je použitý závisí aj samotný priebeh zákroku, prevedenia a najmä konečný efekt. Výsledok záleží teda nielen od kvality lasera ale aj od skúsenosti lekára. Je potrebné, aby lekár absolvoval špeciálne teoretické a praktické školenie a získal certifikát o tomto zaškolení.

Kedy sa ošetrenie frakčným CO2 laserom vykonáva

Zákrok nie je vhodné vykonávať v letných mesiacoch a to z dôvodu pôsobenia silného slnečného žiarenia. Mohlo by v prvých týždňoch po zákroku v procese hojenia spôsobiť neželateľné reakcie, ako je tvorba pigmentácií. Nie je vhodné opaľovať sa aspoň 2 mesiace po zákroku, ani navštevovať solárium. Tak isto pred zákrokom nie je vhodné, aby ošetrovaná pokožka bola čerstvo opálená.

V letnom období je tiež prirodzené, že sa viac potíme a vďaka teplu je v ovzduší zvýšená prašnosť prostredia a preto je aj z hygienického hľadiska lepšie zákrok absolvovať mimo leta. Vhodné mesiace na tento zákrok sú od septembra do mája.

Ako laserový resurfacing CO2 laserom funguje?

Ako laserový resurfacing CO2 laserom funguje?

Ako laserový resurfacing CO2 laserom funguje?

Pred zákrokom sa na miesto ošetrenia aplikuje anestetický krém, aby bol zákrok komfortný a nebol bolestivý. Následne lekár laserom vykoná zákrok, ktorý trvá asi hodinu. Laser na princípe frakčnej technológie na rozdiel od iných starších laserových technológií (ablatívnych) nepoškodzuje veľkú plochu pokožky, je bezpečný a šetrný. To umožňuje aj rýchle hojenie a rýchly návrat do bežných aktivít.

Laser stimuluje v dermálnej vrstve kože novotvorbu kolagénnych a elastických vlákien, čo spôsobuje spevnenie a vystretie pokožky, vyhladenie jemných vrások okolo očí a úst, upravenie textúry a zjednotenie farby pokožky, rozjasnenie a omladenie. Spôsobuje tzv.fototermolýzu pigmentov,čo sa prejavuje dramatickým odstránením parazitných pigmentácii (napr. melazmy). Upravuje farebnosť kože a koaguluje kožné cievky a zmenšuje rozšírené póry.

Používa sa CO2 laserový resurfacing len na omladenie tváre?

Výsledok laserového resurfacingu tváre CO2 laserom (Foto ESSUR Clinic)

Používa sa CO2 laserový resurfacing len na omladenie tváre?

Tento zákrok zahŕňa množstvo výhod a nie je nutné ošetriť ním len tvár. V oblasti tváre má ale rozhodne najviditeľnejšie účinky tým, že navodí tvorbu kolagénu a okrem už spomenutých efektov zlepší štruktúru pokožky a pomáha napríklad aj znižovať mazivosť pleti v T-zóne, oživí suchú pleť a pod.

Dá sa povedať, že frakčný resurfacing je naozaj riešenie na celý komplexný rad problémov s pokožkou a funguje aj na drobné jazvyčky po akné, čiže funguje aj na odstránenie jaziev laserom. Toto ošetrenie je určené pre mladú, zrelú pleť a nielen pre staršiu pleť ako by sa predpokladalo. Okrem omladenia ponúka riešenie celého radu problémov s pleťou a navyše pôsobí aj ako prevenčné, čiže spomaľuje proces starnutia, čím sa pleť udrží dlhodobo sviežejšia a mladšia.

Najčastejšie ošetrované partie frakčným CO2 laserom sú:

 • tvárová oblasť - napríklad ošetrenie vrások v okolí úst
 • krk
 • dekolt
 • chrbty rúk tzv. dorzá rúk

Režim po ošetrení frakčným laserovým resurfacingom CO2 laserom

Po zákroku prvých 12 hodín sa pociťuje štipkanie a sťahovania pokožky. Je to želateľný proces. Je potrebné veľmi často pokožku premasťovať špeciálnym krémom, ktorý odporučí lekár. Dôležité je dodržiavanie hygieny a čistenia pleti podľa pokynu lekára. Pleť by sa prvé dni nemala zaťažovať pleťovým krémom, v žiadnom prípade peelingom a vyslovene sa nesmie vystavovať slnečnému žiareniu, soláriu, saunovaniu a pod.

Odporúča sa pokojnejší režim bež športovej aktivity, aby nedošlo k opuchom. Na pokožke sa po zákroku objavia prejavy začervenania podobné silnejšiemu opáleniu až spáleniu. Pleť môže byť črvená až bordová. Tieto prejavy zvyčajne ustupujú do 3 až 5 dní od zákroku. Vytvoria sa mikroskopické chrastičky, ktoré sa nesmú násilne odstraňovať. V tomto štádiu, cca po 4 dňoch sa môže na pleť naniesť aj make-up. Avšak je potrebné naďalej pleť podľa potreby premasťovať. Po 1 týždni sa môže začať používať bežný pleťový krém.

Aj ďalšie min. dva mesiace po zákroku je potrebné dodržiavať zvýšenú ochranu pred UV žiarením a požívať minimálne krém s ochranou 30 SF na bežný deň aj keď sa nevystavuje pleť slnenim. Pri silnešom pôsobení UV žiarenia, alebo pobyte pri mori a na horách sa odporúča krém s ochranou 50 SF a to aj po uplynutí dvoch mesiacov. Toto by malo byť samozrejmosťou aj pre pleť bez zákroku laserom. Pleť treba ochraňovať pres slnečným žiarením, pretože spôsobuje pigmentácie a zrýchľuje stránutie pokožky.

Kedy môžeme vidieť nástup účinku frakčného resurfacingu CO2 laserom?

Nástup účinku je v podstate ihneď. Sťahovanie pokožky môže klient/ka cítiť už prvé hodiny po zákroku. Postupným hojením pleti nastupujú ďalšie pozitívne výsledky v podobe úpravy textúry, farebného zjednotenia atď. Maximum účinku a zvýšená tvorba kolagénu nastáva postupne a to cca do 2 mesiacov.

Ideálne pre maximalizáciu výsledku je absolvovať 2-3 aplikácies s odstupom 3 mesiacov. Omladenie pleti frakčným CO2 laserom je označené ako "návrat v čase" aj o 5 až 7 rokov. Takže tento zákrok je naozaj veľmi účinný.

Omladenie frakčným CO2 laserom je potrebné opakované ošetrenie?

Opakovanie ošetrenia vždy záleží na tom, aký problém chceme primárne riešiť. Niektorým pacientom stačí ošetrenie raz ročne. Niektorí klienti prichádzajú aj 3 krát ročne pre čo najdlší a najlepší účinok riešenia problému. Pravdaže opakovaním sa násobí účinok omladenia. Základný protokol doporučuje zopakovať zákrok 2 až 3 krát s odstupom 2 mesiacov. Viditeľné účinky zlepšenia pleti a omladenia sú aj po prvom, resp. jednom zákroku. Už pri 2 ošetreniach nielen násobíme konečný pozitívny výsledok ale tiež predlžujeme efekt.

Je to však stále oveľa menej nákladné časovo aj finančne, ako napríklad v často využívanej alternatíve podobného ošetrenia ako je chemický peeling, kde je potrebné ošetrenie opakovať aj 10 krát. Navyše peeling poškodzuje plošne veľkú časť pleti a jeho jeho účinok sa nedá zrovnávať s frakčným CO2 laserom. Pri možnosti voľby oveľa sofistikovanejšej laserovej metódy sa nedajú ani tieto dva zákroky porovnávať a to ani z hľadiska spôsobu prevedenia ani konečného efektu.

Ako dosiahnuť maximálny účinok omladenia laserovým resurfacingom CO2 laserom

Už ako niekoľkrát spomenuté vyššie, najlepší výsledok a predĺženie efektu je v pravidelnosti a opakovanom ošetrení aspoň 2-3 krát.To je spôsob pre dosiahnutie naozaj maximálneho efektu. Ale často už po 1 zákroku je efekt tak výborný, že nie je potreba absolvovať druhý zákrok. No tu sa bavíme o možno viac problematickej a stárnucej pleti a tu opakovanie je o maximalizácii a predĺžení efektu.

V niektorých prípadoch je vhodné kombinovať resurfacing laserom aj s inými estetickými metódami, ako je napríklad aplikácia botulotoxínu alebo kyseliny hyalúronovej. V takom prípade sa niekoľko násobne zvýši želateľný efekt omladenia tváre.

Čo najviac podporí efekt laserového resurfacingu?

Niektoré problémy s pleťou, ktoré sa laserovým resurfacingom vyriešia (napr. jazvičky po akné, rozšírené póry a pod.) sú vyriešené na omnoho dlhšie, často až natrvalo.

Pravdaže na stav pleti po laserovom resurfacingu majú vplyv faktory rovnaké ako bežne bez ošetrenia. Hlavne teda životospráva, stres, čistota prostredia, fajčenie, hormonálna rovnováha, solárium a pôsobenie UV žiarenia, starostlivosť o pleť, genetika a pod.

Aké výhody má laserový resurfacing okrem viditeľných výsledkov?

Tento zákrok, ak je prevedený kvalitným laserom so správne nastaveným protokolom, čo skúsený lekár už vie z praxe, tak je zárukou viditeľných zmien pokožky s dlhodobo dobrým efektom. Výhodou je, že sa nerobí v anestézii, teda nie je fyzicky náročný a zaťažujúci pre organizmus. Samotný zákrok trvá cca 30 minút (záleží od zóny) a klientka môže odísť ihneď po zákroku domov.

Po zákroku je možné veľmi rýchle zaradenie do bežných životných a pracovných zvykov a aktivít. Je preto vhodný aj pre aktívnych a zaneprázdnených ľudí.

Kto nemôže omladenie pleti frakčným CO2 laserom podstúpiť?

Pre tento zákrok je len niekoľko kontraindikácií. Je to napríklad akútne akné (na liečbe Roacutanom), kožné malignity, autoimúnne ochorenia spojivového tkaniva (napr. sclerodermia), herpes a akútne prebiehajúce infekcie a poruchy imunity.

Od čoho sa odvíja a aká je cena ošetrenia frakčným resurfacingom CO2 laserom

Cena ošetrenia frakčným laserom CO2 sa odvíja od toho, aký rozsah zákroku je vykonávaný, resp. koľko zón pri jednom zákroku ošetrujeme. Najčastejšia požiadavka je aplikácia zákroku na 1-2 zóny. Väčšinou je to zóna tváre a druhá býva zóna krku, prípadne dekoltu, menej často sú to dorzá rúk.

Jedná sa o pomerne finančne náročnejší výkon. Avšak pomer ceny a účinoky sa podľa slov pacientov rozhodne vyplatí. Laserové ošetrenie rieši mnoho problémov v jednom ošetrení, ktoré sa nijako inak nedajú riešiť jedným a lacnejším výkonom a bonusom je aj to, že má pomerne dlhodobý účinok. Jeho cena sa pohybuje na renomovaných klinikách s kvalitným laserom cca 500 až 600 EUR s DPH za jednu zónu. To aj vrátane anestetického ošetrenia pleti. Jedna zóna je napr. krk, alebo tvár, alebo dekolt. Každá ďaľšia zóna je už potom lacnejšia cca 300-400 EUR.

Hovoríme o cenách v Slovenskej republike, v zahraničí je to násobne viac. Tam sa ceny pohybujú (na klinikách s vyškolenými špecialistami a lasermi renomovanej značky) od 900 do 1500 EUR. Pri výbere kliniky, kde si zákrok dáte urobiť, by naozaj nemala rozhodovať cena. Primárna investícia do kvalitného laseru renomovanej značky je veľmi vysoká. Ceny za takého lasery sa pohybujú v desiatkách tisícoch eur.

Dôležité preto je, aby ste si vybrali ošetrenie na takom pracovisku, kde sú nielen kvalitné lasery ale aj certifikovaný a vyškolený personál. Ten vie určiť správne indikáciu zákroku, protokol ošetrenia a tiež dbajú o servis laseru, čím je zabezpečená bezpečnosť ošetrenia.

Stretávame sa s pojmami ablačný a neablačný frakčný laser. Aký je medzi nimi rozdiel?

Laserový resurfacing sa robí frakčným CO2 laserom. Je to typ laseru so špecifickým pôsobením. Výhodou je minimálne poškodenie pleti. Klientky ho poznajú ako laser, ktorý robí "bodkovanie" na pleti. Tieto mikrochrastičky v podobe bodočiek usporiadaných do štvorčekov sa do týždňa odlúpnu bez toho, aby ostali fľaky a jazvičky. Naopak, zjednotí pleť a vyrovná prípadne jemné nerovnosti na pleti. Jeho najväčšou výhodou je rýchla rekonvalescencia a minimálne poškodenie pleti s vysokým omladzujúcim účinkom.

Ablačný laser sa používa pri inom type problémov a pracuje úplne na inom princípe. Veľmi zjednodušene povedané, že ablačný laser sa používa tam, kde potrebujeme na danom mieste zbrúsenie tkaniva. Napríklad, keď má klient veľmi viditeľnú vystúpenú jazvu, často je vyhľadávaný ženami napríklad po cisárskom reze. Pre všeobecnú informovanosť pacienta nie je potrebné zachádzať do technických a technologických porovnaní týchto prístrojov, podstatné však je, že ak klient hľadá a chce laserový resurfacing teda - laserové omladenie pleti, tak je vhodné hladať kliniku s frakčným CO2 laserom.

Na trhu sa vyskytujú ponuky aj s nižšími cenami za laserový resurfacing? Jedná sa o to isté vyšetrenie?

Pri nižších cenách je potrebné zvážiť a hlavne rozlíšiť, či sa naozaj jedná o frakčný CO2 laser, pretože dnes sa už "laserom" v marketingovom svete a na sociálnych sieťach nazývajú aj prístroje, ktoré nie sú technologicky na úrovni lasera, alebo sú už technologicky a technicky zastaralé a pod.

Tento zákrok má svoje špecifiká, je bezpečný a má dobrý efekt, len ak sa vykonáva na kvalitnom laserovom zariadení a je obsluhovaný zaškoleným lekárom. Ako som spomínal tak aj na výsledok vplýva správne zvolený protokol ošetrenia. Zvyčajne sa to aj odráža na vyššej cene za zákrok, čo ale zase nemusí byť vždy zárukou kvality. Preto doporučujeme, viac než na cenu, prihliadať na nižšie vymenované faktory a dôsledne si vybrať pracovisko, kde ošetrenie podstúpite.

Zamerajte sa na tieto faktory pri výbere:

Pri omladení frakčným laserovým resurfacingom je rozhodujúca bezpečnosť výkonu, jeho kvalita a tým aj konečný efekt. Zamerajte sa na tieto faktory pri výbere:

 • Zistite si od akého výrobcu laser pochádza, renomované značky, napr. európske sú zárukou kvality vzhľadom na legislatívu EU.
 • Klinika s aktívnym životom, s históriou a skúseným lekárom sú zárukou, že sa vykonáva pravidelný servis laseru a jeho kalibrácia. Renomované pracoviská, resp. špecialisti si môžu dovoliť počiatočnú investíciu do kvalitných laserov a investovanie do pravidelného servisu, čo je veľmi dôležité. O tomto vedú aj záznamy.
 • Ideálne je, ak sa laser nepreváža z miesta na miesto, vyberte si kliniku, kde sa laser nachádza stabilne na ambulancii. Prevážanie laseru totiž vyžaduje špeciálnu prepravu a zakaždým kalibráciu, čo v praxi nie je reálne možné vykonávať tak často, tiež by to finančne nebolo efektívne. Kalibrácia je nutná pre dobré nastavenie laseru a jeho bezpečné fungovanie, čo sa odráža na kvalite a intenzite nastavenia výkonu, ktorý si zákazník platí a samozrejme aj očakáva.
 • Lekár musí vždy urobiť prípravu na tento zákrok ( napríklad u osôb s výskytom herpesu, keď sa berú pravidelne lieky, keď trpí klient/ka chronickým ochorením, keď sú alergie a pod.). Tiež je potrebná konzultácia a informovať podrobne o ošetrovaní po zákroku, pretože tento zákrok patrí medzi tie, ktoré si vyžadujú domáce ošetrenie a zvýšenú starostlivosť o hygienu. O tom musí byť klient/ka podrobne oboznámená vopred. Tiež si musí zariadiť minimálne 2-3 dni kľudového režimu.

Komplikácie ošetrenia laserový resurfacing a po ňom

Ak prebehla správna príprava na zákrok, tak sa minimalizujú možnosti pozákrokových komplikácii. Práve na oboznámenie pacientov s výkonom slúži konzultácia, kde sa zistí celkový stav klienta, okrem vyšetrenia pleti, resp. zóny ktorá sa bude ošetrovať. Ak klient/ka trpí nejakým chronickým ochorením, prípadne berie nejakú liečbu, to všetko sa musí zohľadniť a posúdiť. Zákrok sám o sebe nie je rizikový, avšak ako každý zákrok v medicíne musí byť vopred správne naplánovaný a hlavne po zákroku musí byť dodržaná starostlivosť a domáca liečba. Treba si uvedomiť, že estetický zákrok nie je len o kráse ale v prvom rade o medicíne.

Najčastejšie sa stretávam s tým, že klienti/ klientky trpia herpesom simplex. Vtedy sa urobí príprava na zákrok tým, že nasadíme antivirotiká. Pri laserovom resurfacingu sa vytvára termické (tepelné) pôsobenie a to môže spôsobiť vyhodenie herpesu na pere. Čo je komplikácia. Preto tomu predchádzame prevenciou.

Počas zákroku sa dodržujú všetky pravidlá bezpečnosti a ochrany pri používaní laserom, čo pre skúseného a vyškoleného lekára je prioritou a predchádza sa možným komplikáciám.

Lekár tiež zvolí intenzitu a trvanie ošetrenia (tzv.protokol), preto je dôležité vybrať si skúseného lekára. Ak sa zvolí nevhodný protokol môže to mať negatívne dôsledky na výsledok, niekedy aj s poškodením pleti. Naopak, ak sa zvolí protokol s nízkou intenzitou nemusí sa dostaviť očakávaný a želaný efekt. V tomto pravdaže zohráva rolu aj typ a kvalita laseru, skúsenosti lekára a pod.

Laserový resurfacing je zákrok s vynikajúcim konečným efektom a s dlhodobým pretrvávaním. Patrí medzi najobľúbenejšie zákroky v modernej estetickej medicíne a je určený pre rôzne vekové kategórie. Po absolvovaní tohto zákroku sa získava riešenie viacerých problémov jedným zákrokom, čo je neskutočným bonusom a navyše tento zákrok má účinky, ktoré sa nedajú nijako inak jednoduchšie a efektívnejšie dosiahnúť.

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."