Navigácia

 • Čo je mezoterapia?
 • Vhodný kandidát pre mezoterapiu
 • Výber odborníka a konzultácia
 • Ako sa pripraviť na mezoterapiu
 • Ako sa vykonáva mezoterapia?
 • Výhody zákroku
 • Priebeh zotavenia a rekonvalescencia po mezoterapii
 • Výsledky mezoterapie
 • Komplikácie alebo vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Čo je mezoterapia

Doprajte svojej pokožke vitamínovú bombu

Čo je mezoterapia?

Mezoterapia je nechirurgická liečba, ktorá sa zvyčajne používa na liečenie rôznych chorôb. Mezoterapia, všeobecne známa ako „biorejuvenácia“ alebo „biorevitalizácia“, je technika používaná na omladenie pokožky transdermálnou injekciou multivitamínového roztoku a prírodných rastlinných extraktov,ktoré zlepšujú príznaky starnutia pokožky. Mezoterapia bola vyvinutá v roku 1952 vo Francúzsku Dr. Michelom Pistorom, ktorý ju pôvodne používal na liečbu bolesti.

Najčastejšou zložkou, ktorá sa využíva pri mezoterapii je kyselina hyalurónová. Omladenie pleti kyselinou hyalurónovou je kľúčom k okamžitému vypnutiu jemných vrások a rozžiareniu pleti. V súčasnej dobe ju nájdete takmer vo všetkých zložkách, od sér po pleťové masky a v estetickej medicíne je neoddeliteľnou súčasťou pri aplikácii injekčných výplní.

Je to alternatívna, vysoko účinná metóda na získanie prirodzene sa objavujúceho účinku regenerácie pokožky. Neinvazívna mezoterapia slúži najmä pretrvávajúcemu trendu v hľadaní procedúr na omladenie pleti, ktoré sú menej invazívne ako laserové ošetrenie, dermabrázia, chemický peeling alebo estetická chirurgia, ale účinnejšie a trvácnejšie ako kozmetické postupy alebo postupy dennej starostlivosti.

Vhodný kandidát pre mezoterapiu

Mezoterapiou možno liečiť aj vypadávanie vlasov

Vhodný kandidát pre mezoterapiu

Mezoterapia nevyžaduje sedáciu ani celkovú anestéziu, čím sa rozširuje výber pacientov, ktorí nemusia byť vhodnými kandidátmi na invazívnejšie zákroky. Na určenie vašej vhodnosti na absolvovanie mezoterapeutickej liečby bude potrebné naplánovať si konzultáciu pred zákrokom s vybraným odborníkom. Vo väčšine prípadov sa vykoná aj alergický test, ktorý zahŕňa podanie jednej alebo dvoch injekcií a čakanie 24 hodín na sledovanie reakcie na zložky. To pomôže určiť, či ste vhodným kandidátom na tento minimálne invazívny zákrok, a zabezpečí, že po zákroku nebudete mať negatívnu reakciu. Keďže každú injekciu odborník individuálne prispôsobuje každému pacientovi, konzultácia a test na alergiu sú rozhodujúce pre určenie vhodnosti. Ak by aj mal pacient negatívne reakcie na jednu alebo viacero zložiek používaných pri mezoterapii, môže byť stále dobrým kandidátom na toto ošetrenie, pretože injekcie obsahujú veľmi malé množstvá jednotlivých liekov, aminokyselín, minerálov, vitamínov a homeopatických liekov.

Mezoterapia je liečebná procedúra, ktorá nám v podstate vďaka všetkým zložkám pomáha pri regenerácií pokožky. Vhodný kandidát preto môže byť každý, kto túži po omladení pleti, regenerácií alebo chce dopriať svojmu telu vitamínovú bombu. Ak však užívate dlhodobo nejaké lieky, predtým ako podstúpite mezoterapiu, poraďte sa so svojim lekárom.

 • Zavádza sa do mezodermy, vrstvy tuku a tkaniva pod kožou.
 • Obsahová zmes injekcie sa líši podľa každého individuálneho prípadu a konkrétnej oblasti, ktorá sa má ošetriť.
 • Mezoterapia môže pomôcť aj pri znížení bolesti a pri doplnení vypadávania vlasov u mužov aj žien.
Výber odborníka a konzultácia pre mezoterapiu

Vyberajte si špecializovaného odborníka

Výber odborníka a konzultácia

Lekár by mal byť kvalifikovaný a mať skúsenosti s mezoterapiou. Množstvo informácií môžete nájsť prostredníctvom internetu, kde nájdete ohlasy ľudí, ktorí toto ošetrenie už podstúpili a budú ochotní vám pomôcť nájsť vhodného odborníka vo vašom okolí. V deň konzultácie budete dôkladne vyšetrený lekárom. Zostavuje sa špecifická anamnéza a lekár by vás mal informovať o možnostiach, účinkoch a zriedkavých vedľajších účinkoch mezoterapie. Počas stretnutia lekár preskúma vašu zdravotnú situáciu a osobitne sa opýta na alergie na lieky.

Ak ste sa rozhodli pre mezoterapiu mali by ste mať dobrý celkový zdravotný stav a realistické očakávania, pokiaľ ide o výsledky, ktoré je možné dosiahnuť. Nečakajte však okamžité, výrazné výsledky podobné tým, ktoré sú možné pri invazívnejších zákrokoch. Toto ošetrenie si vyžaduje svoj čas, ale výsledky potom stoja za to. Keďže mezoterapia je jednoduchý zákrok, ktorý si vyžaduje podanie len minimálneho množstva injekčného roztoku, väčšina ľudí sú dobrými kandidátmi na toto ošetrenie.

Ako sa pripraviť na mezoterapiu

Príprava pred zákrokom

Ako sa pripraviť na mezoterapiu

Stretnite sa s lekárom vopred, aby ste zistili, čo môžete očakávať. Možno sa budete musieť týždeň pred zákrokom vyhýbať užívaniu aspirínu a iných protizápalových liekov. Tieto lieky proti bolesti môžu zvýšiť riziko krvácania a podliatin počas mezoterapie. Odborník vám podrobne vysvetlí ako sa na ošetrenie pripraviť a aké pokyny treba dodržiavať po zákroku.

Ako sa vykonáva mezoterapia?

Ako sa vykonáva mezoterapia?

Ako sa vykonáva mezoterapia?

V prípade liečby mezoliftom môže byť pokožka tváre podľa potreby pred ošetrením znecitlivená krémom s lokálnym anestetikom. Následne sa mezoterapia uskutoční buď manuálne alebo je k tomu určený špeciálny zdravotnícky prístroj. Jednotlivé zmesi aktívnych zložiek, ako sú vitamíny, antioxidanty, minerály a kyselina hyalurónová, sa jemne vstrekujú do rôznych vrstiev pokožky vrátane spojivového a tukového tkaniva pomocou najjemnejších mikroinjekcií. Týmto spôsobom preniká cez kožnú bariéru a zložky mezoterapeutickej zmesi môžu aktívne prejavovať svoju účinnosť na požadovanom mieste tela. Ak je to potrebné, postup je možné kombinovať s peelingami, injekčnými výplňami alebo injekciami s botoxom. Takto je možné dosiahnuť optimálne omladenie pokožky bez použitia skalpelu.

Mezoterapia bez ihly a mikroihlou:
Bezihlová metóda spočíva v dodávaní vhodných látok a živín do pokožky bez toho, aby sa do nej pichalo. V tomto prípade je dôležitý spôsob, akým účinné látky prenikajú do podkožia. Mikroihličková mezoterapia je založená na používaní rôznych typov valčekov alebo zdravotníckych pomôcok s použitím mikroihličiek Jedným z najobľúbenejších zariadení používaných na tento zákrok je Dermapen, takzvané magické pero, ktoré pomocou 12 mikroihličiek prepichuje vybrané časti pokožky. Je veľmi obľúbené na klinikách estetickej medicíny. Ďalším zariadením tohto typu je Vital Injector alebo mezopen.

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Výhody zákroku

Na omladenie pleti je možné použiť estetickú mezoterapiu znížením prvých príznakov starnutia pokožky, ako sú jemné vrásky na tvári, krku a dekolte. Má spevňujúce, vypínacie a hydratačné účinky.

Mezoterapia sa môže použiť aj na liečbu celulitídy. Špeciálne účinné látky sa vstrekujú do postihnutých oblastí, čo vedie po niekoľkých sedeniach k výraznému zlepšeniu štruktúry pokožky. Umožňuje tiež cielenú mobilizáciu tukových usadenín.

Toto ošetrenie je veľmi účinné pri bežnom vypadávaní vlasov. Scalp mezoterapia môže úspešne pomôcť vypadávaniu vlasov u mužov aj žien injekčným podaním špeciálnych zmesí obsahujúcich vitamíny a stimulačné látky pre rast vlasov do postihnutých oblastí pokožky hlavy.

Ďalej je možné vykonať mezoterapiu s riedeným botulotoxínom na tvári v zmysle „mezobotoxu“, aby sa dosiahlo jemné a prirodzené uvoľnenie hyperaktívnych svalov. Túto metódu je možné použiť aj pri redukcii tvorby mazu a potenia.

Priebeh zotavenia a rekonvalescencia po mezoterapii

Rekonvalescencia po mezoterapii

Priebeh zotavenia a rekonvalescencia po mezoterapii

Ak by pretrvávalo začervenanie pokračujte v užívaní kyseliny glykolovej, kým nedôjde k zlepšeniu. Koža môže byť suchá a napnutá, je to celkom normálne. Môžete použiť extra hydratačný krém na tvár. 24hodín po mezoterapii nie je vhodné ísť do solária, sauny alebo parného kúpeľa. Na pleť vždy používajte odporúčanú ochranu pred slnečným žiarením, najlepšie s ochranným faktorom 50+. Vyvarujte sa elektrolýze, voskovaniu, bieleniu (na tvári) po dobu 5 dní. Mezoterapia si viac menej nevyžaduje žiadnu rekonvalescenciu. Nemali by ste využívať verejné plavárne a 3-5 dní by ste sa nemali kúpať v chlórovanej vode. Po mezoterapii by ste nemali hneď aktívne cvičiť. Inak vás toto ošetrenie nijak neobmedzí v bežnom živote.

Výsledky mezoterapie

Mezoterapia rozjasní vašu pokožku. Fotografie pred a po mezoterapii (foto: súkromný archív kliniky)

Výsledky mezoterapie

Na začiatku sa aplikácie mezoterapie odporúčajú každý druhý týždeň po dobu 2 mesiacov s nasledujúcimi kúrami jedenkrát mesačne po dobu ďalších 2 mesiacov. Na udržanie výsledku je vhodné mať aplikáciu dvakrát ročne. Rovnako ako všetky spôsoby omladenia pleti, pravidelné fajčenie a častý pobyt na slnku sú pre dlhodobý účinok mezoterapie výrazne kontraproduktívne. Mezoterapia obnovuje, vyhladzuje, rozjasňuje a hydratuje vašu pokožku.

Komplikácie alebo vedľajšie účinky

Vedľajšie účinky mezoterapie sú minimálne

Komplikácie alebo vedľajšie účinky

Pri mezoterapii nie sú takmer žiadne komplikácie. Ako pri každom druhu injekcie, aj tu existuje možnosť vzniku malých modrín alebo podráždenia pokožky, ktoré zvyčajne po niekoľkých dňoch zmiznú. Môže sa dostaviť alergická reakcia na niektorú zo zložiek prípravku. Preto sa odporúča pred ošetrením vykonať test na alergie. Ihneď po zákroku sa na pokožke pacienta môžu objavovať malé rany, niekedy s malými krvácavými miestami. Krvácanie prestane po niekoľkých sekundách. Spravidla neexistujú trvalé vedľajšie účinky. Niektoré liečby mezoterapie sa neodporúčajú iba v prípade alergie alebo tehotenstva.

Často kladené otázky

 • Aké sú benefity mezoterapie? Mezoterapia obsahuje kokteil vitamínov, minerálov, aminokyselín a kyseliny hyalurónovej. Procedúra je navrhnutá tak, aby podporovala výmenu buniek, hydratovala a poskytovala pokožke základné výživové doplnky.
 • Je mezoterapia vhodná aj na vlasy? Scalp mezoterapia môže úspešne pomôcť vypadávaniu vlasov. Injekčným podaním špeciálnych zmesí obsahujúcich vitamíny a stimulačné látky pre rast vlasov do postihnutých oblastí pokožky hlavy. 
 • Ako dlho trvá výsledný efekt? V závislosti od každého pacienta, postupu ošetrenia a prípravy sú výsledky dlhodobé. Dôležitú úlohu tu zohráva dodržiavanie odporúčaní odborníka zo strany pacienta. Na udržanie dlhodobých výsledkov je vhodné podstúpiť aplikáciu aspoň dvakrát ročne.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."