Ovisnuté brucho

Čo je ovisnuté brucho?

Brušný tuk je estetický problém, ktorý postihuje rovnako ženy aj mužov. Je veľmi ľahké podľahnúť nástrahám a neustálym pokušeniam nesprávnej stravy a sedavého spôsobu života, ale brušný tuk a ovisnuté bruho nie sú problémom len pre našu fyzickú kondíciu, ale aj pre naše zdravie.

Podkožný tuk a viscerálny tuk

brušný tuk

Keď hovoríme o brušnom tuku, musíme začať dôležitým rozlíšením: tuk, ktorý sa hromadí v tejto oblasti, môže byť dvojakého typu, podkožný alebo viscerálny.

Prvý z nich, t. j. podkožný tuk, je biele tukové tkanivo, ktoré sa nachádza tesne pod kožou - preto sa nazýva podkožný alebo periférny - a má tendenciu hromadiť sa viac v oblasti nôh a brucha, pričom postihuje najmä ženské pohlavie. Na druhej strane viscerálny tuk sa nachádza oveľa hlbšie, medzi vnútornými orgánmi, najmä v oblasti brucha. Ten je pre zdravie oveľa nebezpečnejší, pretože priamo súvisí s rozvojom metabolických (napr. cukrovky) a kardiovaskulárnych ochorení.

Viscerálny tuk je skutočne znepokojivejší, ale v skutočnosti sa ho dá ľahšie zbaviť, ak sa človek zdravo stravuje bez nezdravých potravín a často športuje, zatiaľ čo podkožný tuk sa zdá byť oveľa odolnejší voči diéte aj cvičeniu. To však neznamená, že sa ho nemožno zbaviť.

Ako sa brušného tuku zbaviť?

brušný tuk

Ak sa chcete rozlúčiť so svojím brušným tukom a namiesto toho sa pochváliť dokonale plochým bruškom, bude nevyhnutné zanechať zlé návyky a nahradiť ich tými lepšími:

  • uprednostňovať bielkoviny (biele alebo chudé mäso a ryby).
  • zaradiť do stravy jogurty alebo probiotiká
  • nepreháňajte to so sacharidmi a vysoko spracovanými potravinami
  • vyhnúť sa prejedaniu
  • nahradiť perlivé nápoje čajmi
  • jedzte pomaly a dobre žujte
  • denne vypiť 1,5 až 2 litre vody
  • každý deň sa aspoň polhodinu prechádzajte a športujte

Bibliografia

IFAAS. (n. d.). Non-Surgical Body Contouring: Abdomen Tightening Using Collagen Stimulating Threads. [online] Dostupné na: https://www.ifaas.co/single-po... [Dátum 20. 05. 2022].

Medical Encyclopedia. (n. d.). Abdominal wall surgery. [online] Dostupné na: https://medlineplus.gov/ency/a...  [Dátum 20. 05. 2022].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."