Navigácia

  • Úvod
  • Indikácie k vaginálnej laserovej rejuvenizácii
  • Pre koho nie je ošetrenie vhodné
  • Priebeh vaginálnej laserovej rejuvenizácie
  • Rekonvalescencia po vaginálnej laserovej rejuvenizácii
  • Účinok vaginálnej laserovej rejuvenizácie
  • Možné komplikácie po vaginálnej laserovej rejuvenizácii
  • Kontraindikácie
  • Záver

Úvod

Vaginálna rejuvenizácia je veľmi rýchly, neinvazívny a najmä nebolestivý zákrok, ktorý rieši hneď niekoľko problémov v súvislosti s intímnym zdravím ženy a jej vaginálnym komfortom. Vykonáva sa ambulantne v troch sedeniach s mesačným odstupom. Pozrime sa na najdôležitejšie témy súvisiace s týmto zákrokom.

Vaginálna laserová rejuvenizácia zlepšuje intímny život

Vaginálna laserová rejuvenizácia zlepšuje intímny život

Indikácie k vaginálnej laserovej rejuvenizácii

Vekom a pôrodmi stráca pošvová sliznica svoju elasticitu, je uvoľnená a stenčená. Prichádza o vlhkosť a rovnako stráca sexuálnu vzrušivosť. Navyše, pôrodné poranenia môžu spôsobiť oslabenie panvového dna a narušiť funkciu močového mechúra, čo môže viesť k úniku moču, výraznému poklesu libida, či obmedzeniam pri športových alebo voľnočasových aktivitách. Riešením pre spomínané ťažkosti je vaginálna rejuvenizácie, čiže omladenie pošvovej sliznice.

Dochádza k nemu vďaka ošetreniu sliznice pixelovým CO2 laserom, ktorý obnoví tvorbu kolagénu a elastínu a podporí tak revaskularizáciu hlbších vrstiev.

Pošvová sliznica tak získa späť svoju pružnosť, dostatočnú hrúbku a zriasenie, čím výrazne obmedzí aj často problematický únik moču pri kašli, kýchnutí, pohybe či športe. Obnovou cievneho zásobenia a prinavrátením vlhkosti dokáže vaginálna rejuvenizácia výrazne skvalitniť aj sexuálny život.

Pre koho nie je ošetrenie vhodné

Vaginálnu rejuvenizáciu môžu podstúpiť pacientky bez akéhokoľvek obmedzenia. Jedinou kontraindikáciou sú vaginálne krvácanie a akútny gynekologický zápal.

Priebeh vaginálnej laserovej rejuvenizácie

Priebeh vaginálnej laserovej rejuvenizácie

Priebeh vaginálnej laserovej rejuvenizácie

Liečba pozostáva z troch sedení s mesačnými prestávkami. Aplikácii laseru predchádza dôsledná konzultácia.

Následne sa pacientka pripraví ako na gynekologické vyšetrenie, kde lekár skontroluje či žena nekrváca a vylúči tak vaginálny zápal.

Následne očistení steny pošvy od prípadných nečistôt, aby sa zabránilo obmedzeniu účinku aplikovaného laseru.

Laser je aplikovaný pomocou jednorazovej vaginálnej sondy, ktorá zabezpečí postupné a kompletné ošetrenie vaginálnej sliznice.

Celá procedúra trvá cca 5-10 minút, počas ktorej postupne trikrát obkrúžime celú plochu sliznice z vnútra až k okraju pošvového vchodu. Celý čas komunikuje lekár s pacientkou, čím vie lekár dosiahnuť maximálnu intenzitu a efektivitu rejuvenizácie a zároveň zabezpečiť prakticky bezbolestnosť celého procesu.

Pôsobením pixelového laseru na sliznicu pošvy vznikajú drobné „ranky“, čím sa spúšťa rejuvenizačný proces – obnova kolagénu, elastínu a revaskularizácia sliznice. Po výkone podľa potreby v pákach skontrolujeme ošetrenie sliznice.

Rekonvalescencia po vaginálnej laserovej rejuvenizácii

Po zákroku dochádza k bledoružovému až krvavému výtoku rôznej intenzity, niekedy až vodnatého charakteru. Ide o fyziologický proces, ktorý môže trvať niekoľko dní až týždeň. Je preto vhodné týždeň po aplikácii sa vyhýbať sexuálnemu styku a nekúpať sa.

Výnimočne sa môže objaviť slabé svrbenie a pocit diskomfortu v súvislosti s hojením drobných „raniek“ po ošetrení pixelovým laserom.

V priebehu dvoch až troch týždňov je pošva úplne zahojená a naplno spustená regenerácia tkanív. Už štyri týždne po aplikácii laseru je vhodné liečbu opakovať, čím sa zabezpečí maximálny efekt liečby.

Účinok vaginálnej laserovej rejuvenizácie

Účinok vaginálnej laserovej rejuvenizácie

Účinok vaginálnej laserovej rejuvenizácie

Pre maximálny liečebný účinok si vyžaduje vaginálna rejuvenizácia cyklus troch sedení. Z praxe a dostupných zdrojov vieme, že po prvej aplikácii je efekt liečby okolo 30-40 %, no už po druhom sedení hovoríme o dramatickom až o 80% ústupe ťažkostí, resp. skvalitnení intímneho života.

Niekoľko týždňov po poslednej aplikácii môžeme očakávať maximálny možný efekt liečby. Pri vaginálnej rejuvenizácii hovoríme o dlhodobo efektívnej liečbe s pozitívnym účinkom trvajúcim niekoľko rokov.

Ak žena časom nadobudne pocit, že účinok postupne klesá, je možnosť jednorazového ošetrenia, ktorým sa opäť prinavráti stav ako po absolvovaní prvého liečebného cyklu.

Možné komplikácie po vaginálnej laserovej rejuvenizácii

Pre čo najrýchlejšie hojenie pošvovej sliznice je potrebné nezasahovať do jej prostredia a nenarúšať vaginálnu mikroflóru. Preto sa neodporúčajú v období po zákroku aplikovať akékoľvek vaginálne výplachy, ani iné formy „hojivých“ vaginálnych preparátov.

V niektorých prípadoch po individuálnej porade, je pacientke odporučená aplikácia vaginálnych tabliet s obsahom čistej kyseliny hyaluronovej, ktorá pozitívne vplýva na hojenie sliznice.

V prípade zvýšenej sekrécie, resp. zvýrazneného výtoku počas procesu hojenia, je vhodné používať štandardné hygienické vložky, tzv. intimky, prípade klasické menštruačné vložky. Neodporúča sa používanie hygienických tampónov.

Minimálne týždeň po ošetrení je vhodné vyhýbať sa kúpaliskám, wellnessom, saunám a nadmernej fyzickej záťaži.

Kontraindikácie

Medzi absolútne kontraindikácie patrí nejasné vaginálne krvácanie a akútny vaginálny infekt. Pri týchto podmienkach nie je možné vykonať rejuvenizáciu.

Pri mimomenštruačnom krvácaní je nutné najprv diagnostikovať a riešiť príčinu krvácania a pri zápale cielene preliečiť infekt. Je nevyhnutné, aby vaginálna sliznica bola pred aplikáciou laseru kľudná a v dobrej kondícii.

Z našich skúseností je predpoklad, že liečba bude len čiastočne úspešná u pacientiek výrazným defektom panvového dna, spôsobeným hlavne masívnymi popôrodnými poraneniami. Pri tak výrazných anatomických poruchách je často vhodnejšie skonzultovať operačné riešenie.

Záver

Vaginálna rejuvenizácia je prevratná, moderná a jedinečná forma liečby ťažkostí spojených s atrofickými zmenami pošvovej sliznice, stresovým únikom moču a stratou libida.

Predstavuje unikátnu a špičkovú metódu v minimálne invazívnej ambulantnej liečbe popisovaných ťažkostí a v súčasnosti prakticky nemá konkurenciu. Je to dlhodobé, časovo nenáročné riešenie komplexného vaginálneho komfortu a intímneho zdravia.

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."