Navigácia

 • Čo je zmenšenie prsníkov?
 • Ste vhodnou kandidátkou pre zmenšenie prsníkov?
 • Konzultácia s lekárom
 • Príprava na zákrok zmenšenia prsníkov
 • Predoperačný plán a anestézia
 • Priebeh operácie zmenšenia prsníkov
 • Zotavovanie po zmenšení prsníkov
 • Rekonvalescencia po zmenšení prsníkov
 • Komplikácie pri zmenšení poprsia
 • Ako vybrať správneho plastického chirurga?
 • Ako dlho pretrváva výsledný efekt zmenšenia poprsia?
 • Financovanie
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Gigantomastia, makromastia (patologicky veľké prsia)

Gigantomastia

Čo je zmenšenie prsníkov?

Zmenšenie pŕs alebo redukčná mammaplastika je operácia, pri ktorej dôjde k odstráneniu prebytočného množstva prsného tkaniva. Súčasťou operácie zmenšenia prsníkov môžu byť ďalšie postupy, ako je napríklad modelácia poprsia. Ak sú vaše prsia natoľko veľké, že vôbec nezodpovedajú proporciám vášho tela a ich hmotnosť je pre vás zdrojom zdravotných problémov, ako sú bolesti chrbta, či hlavy, môže vám byť odporúčané zmenšenie prsníkov podstúpiť.

Neprirodzená veľkosť poprsia so sebou prináša závažné zdravotné riziko. Výraznou váhou poprsia je preťažovaná chrbtica a chrbát. Pacientka si sťažuje na výraznú bolestivosť v oblasti krčnej chrbtice, chrbta, ramien a horných končatín. Prsia samy o sebe sú výrazne citlivé, až bolestivé. Hmotnosť prsnej žľazy deformuje tvar poprsia, a preto redukčná mastoplastika (odstránenie prsnej žľazy a modelácia prsníka) prináša nie len fyzickú úľavu, ale aj psychickú pohodu.

Ideálna veľkosť - 200 až 350 ml

Mierna hypertrofia (zmnoženie tkaniva) - 400 až 600 ml

Stredná hypertrofia - 600 až 800 ml

Výrazná hypertrofia - 800 až 1000 ml

Makromastia - 1000 až 1500 ml

Gigantomastia - nad 1500 ml

Tieto hodnoty sú len orientačné klasifikačné kritéria. Ak žena subjektívne cíti problémy spojené s nadmernou veľkosťou poprsia, je indikovaná k tomuto výkonu. Príčiny vzniku sú nie len hormonálna nerovnováha, ktorá sa prejavuje už v puberte, alebo pri pôrode a kojení, ale tiež výrazný prírastok na hmotnosti a metabolické problémy spojené s poruchou funkcie štítnej žľazy. Výskumy dokazujú, že niektoré hormóny majú vplyv na zväčšenie mliekovodov (estrogén, rastový hormón, FSH) a iné hormóny zapríčiňujú zväčšenie žľazy (prolaktín, estrogén, progesterón). Makromastia môže byť obojstranná, ale aj jednostranná. Tá je výsledkom primárneho zaostávania rastu druhej prsnej žľazy.

Ste vhodnou kandidátkou pre zmenšenie prsníkov?

Zákrok podstupujú ženy všetkých vekových kategórií

Ste vhodnou kandidátkou pre zmenšenie prsníkov?

Je dôležité, aby ste boli fyzicky zdravá a psychicky stabilná a mali ste jasnú predstavu, čo od zmenšenia pŕs očakávate a predovšetkým, aká má byť výsledná veľkosť vášho poprsia. O redukčný výkon žiadajú ženy všetkých vekových kategórií. Dievčatá do 20 rokov sa neodporúčajú na terapiu, pretože sa očakáva, že ich prsia ešte budú rásť a bola by nevyhnutná reoperácia. Dievčatá, ktoré od mladosti trpia zvýšenou citlivosťou pri normálnej hladine estrogénu, majú v 20 rokoch významnú veľkosť prsníkov a preto sa operujú už v takto mladom veku. U týchto žien sa ráta do budúcnosti s reoperáciou. Najčastejšie si ženy dávajú zmenšiť prsníky kvôli zdravotným problémom a výraznému nepohodliu v bežnom živote.

Konzultácia s lekárom

Nebojte sa hovoriť o vašich predstavách

Konzultácia s lekárom

Pri vašej prvej konzultácii bude s vami lekár hovoriť o vašich predstavách a dôvodoch pre zmenšenie pŕs. Predovšetkým je nevyhnutné, aby pochopil vašu predstavu o budúcej veľkosti poprsia. Zhodnotí stav a elasticitu vašej pokožky a tiež skontroluje váš celkový zdravotný stav, aby predchádzal možným komplikáciám v priebehu a po operácii. Pri predoperačnom vyšetrení sa tiež hodnotí výška a hmotnosť ženy, tvar hrudníka, postavenie prsníkov (ptóza, výška pod prsnou ryhou a ryhy medzi prsníkmi).

Príprava na zákrok zmenšenia prsníkov

Pred zákrokom sa odporúča vysadiť hormonálnu antikoncepciu

Príprava na zákrok zmenšenia prsníkov

Najvhodnejší termín na operáciu je prvý týždeň po menštruácii, kedy sú prsia relatívne menej prekrvené a tkanivo je hormonálne minimálne ovplyvnené a nezadržiava vodu. Pacientkam užívajúcim hormonálnu antikoncepciu sa odporúča vysadiť pilulky a zákrok naplánovať najmenej po 1 až 3 mesačnej pauze. Ak pacientka kojila, odporúča sa jej minimálne pol ročnáročná pauza od posledného kojenia.

Ak ste dosiahli určitý vek, pravdepodobne budete musieť podstúpiť mamografické vyšetrenie pŕs (röntgenové vyšetrenie prsníkov). Niekedy sa vyhotovia ešte ďalšie dva mamografické snímky v priebehu hojenia. Chirurg spolupracuje s vašim gynekológom a tiež vás odošle na komplexné interné predoperačné vyšetrenie. V rámci príprav na operáciu si zabezpečíte odvoz domov z nemocnice a tiež výpomoc na jeden až dva dni, ak to budete potrebovať. Pravdepodobne sa vás tiež budú pýtať na užívanie niektorých liekov obsahujúcich kyselinu acetylsalicylovú, ako je Acylpirín, Aspro, Aspyrín, Mironal, Alnagon a podobne. Tieto lieky môžu spôsobiť zvýšené krvácanie, a tým vyvolať zvýšené krvácanie v priebehu a po operácii.

Predoperačný plán a anestézia

Pacientka pred a po zmenšení prsníkov (foto: súkromný archív lekára)

Predoperačný plán a anestézia

U sediacej ženy so zvesenými hornými končatinami pozdĺž tela si chirurg vyznačí miesto posunutia bradavko - dvorcového komplexu. Toto miesto je dané priesečníkom ryhy pod prsiami a čiary vedúcej stredom kľúčnej kosti. Približne sa jedná o výšku v polovici paže a u mladších žien je to o málinko vyššie. Dvorec je vzdialený od stredu hrudníka cca 10 až 12 cm a od krčnej jamky cca 20 až 22 cm. Priemerná veľkosť dvorca je 40 x 40 mm.

Operačné zmenšenie pŕs sa vykonáva v celkovej anestézii, budete teda po celú dobu operácie spať. Potrebné je aspoň 6 hodín pred operáciou vynechať jedlo, fajčenie a pitie. Pravdepodobne tiež zostanete cez noc v starostlivosti zariadenia, v ktorom ste operáciu podstúpili.

Priebeh operácie zmenšenia prsníkov

Fotografie pred a po zákroku (súkromný archív lekára)

Priebeh operácie zmenšenia prsníkov

Operácia trvá dve až tri hodiny. Zmenšenie prsníka spočíva v odstránení nadmerného množstva prsného tkaniva. Klasický rez je vedený okolo prsného dvorca, potom zvisle do ryhy pod prsiami a ďalej pokračuje v tejto ryhe. Rez pripomína tvar obrátenej kotvy. Uskutoční sa odstránenie nadbytočného tkaniva a vypnutie prsníka. Najdôležitejší krok, ktorý odlišuje jednotlivé techniky, je prenesenie komplexu dvorca a bradavky na správne miesto. Využíva sa záves, na ktorom tento komplex visí.

Prenos na vertikálnej dvojstopke - Od vyznačeného miesta pre dvorec vedie chirurg rez tak, aby vytvoril pás, v ktorom je umiestnený dvorec. Pás končí v oblasti ryhy pod prsiami a chirurg ho oddelí od hlbokých štruktúr žľazy. Zo strán zredukuje prsné tkanivo a potom prenesie dvorec nariasením hornej časti stopky. Výhodou tejto metódy je zachovanie nervového a cievneho zásobenia dvorca a bradavky z horných a dolných vetiev ciev a nervov. Táto metóda sa nehodí pre výrazné redukcie.

Prenos na hornej stopke - Od miesta vyznačeného ako budúci komplex dvorca a bradavky, vedie chirurg dva súbežné rezy až po dvorec. Krúživým rezom oddelí dvorec od spodnej časti prsníka. V tomto štádiu je dvorec pripevnený iba na hornej stopke, ktorú chirurg oddelí od žľazového tela. Prsník je ďalej rozrezaný vertikálne na ryhu pod prsníkom a v tejto ryhe. Chirurg odstráni dostatok žľazy a zošije spodnú časť prsníka. Potom nasleduje nariasenie hornej stopky a jemné zošitie okolia dvorca. Výsledná jazva je v tvare kotvy.

Prenos na dolnej pyramídovej stopke - Stopka je pripevnená širokou bázou v ryhe pod prsiami a zužuje sa smerom k bradavke. Stopka vytvára pyramídu. Široká báza zaisťuje veľmi dobré prekrvenie a nervové zásobenie. Táto metóda je vhodná pri mladých ženách, pretože neobmedzuje kojacu funkciu. Chirurg odstráni tkanivo a kožný nadbytok nad stopkou.

Len výnimočne sa vykonáva prenos komplexu ako voľného štepu, kde nastáva nebezpečie odmietnutia a prerušenia nervového a cievneho zásobenia. Súčasťou zákroku je aj úprava prsného dvorca, ktorý je väčšinou posunutý a tiež aj zmenšený. Vaše poprsie tak nadobudne mladistvejší vzhľad. Na záver operácie budú vaše prsia prekryté sterilným obväzom.

Veľká časť modelácie poprsia sa dá uskutočniť novou metódou „single scar“. Je to operačný postup, ktorý viacej rešpektuje telesnú anatómiu. V podstate sa nenaruší prsná žľaza - operuje sa na jej povrchu a čiastočne pod ňou, takže po operácii je možné bez problémov kojiť. Ďalšou výhodou tejto techniky je veľmi malé riziko zníženia citlivosti dvorca po operácii. Hlavnou prednosťou však ostáva menšie množstvo jaziev, ktoré ostávajú po operácii. V každom prípade však musíme počítať s jazvou okolo dvorca a dolu pod prsníkmi. Výberom tohto operačného postupu si však ušetríme 2 x 15 cm jaziev v ryhe pod prsiami.

Zotavovanie po zmenšení prsníkov

Zotavenie po zákroku

Zotavovanie po zmenšení prsníkov

Počas prvých hodín po zmenšení prsníkov môžete cítiť bolesť, ktorá sa dá veľmi dobre mierniť liekmi proti bolesti. Vaše prsia budú obviazané sterilným obväzom a je preto potrebné, aby ste prvé dni po operácii ostali v kľude. Po niekoľkých dňoch vám bude obväz sňatý a nahradený chirurgickou podprsenkou. Tú je treba nosiť presne podľa odporúčaní lekára. Po štrnástich dňoch bude možné začať striedať nosenie operačnej podprsenky s bežnou pevnou podprsenkou. V nemocnici pravdepodobne ostanete ešte aj nasledujúci deň po operácii. Hojenie je postupné a vysoko individuálne. Je možné ho podporiť, napríklad biostimulačným laserom, alebo rôznymi krémami a gélmi, odporúčané sú Dermatix SiGel (aplikuje sa 2 x denne a liečba sa zahajuje po odstránení stehov), silikónové prúžky (spevňujú a zvlhčujú jazvy). Hojenie tiež môžete podporiť Wobenzymom. Niektoré kliniky svojim klientkam ponúkajú tieto prípravky v rámci pooperačnej liečby.

Prvé dni budú vaše prsia opuchnuté a budete mať podliatiny, ktoré začnú rýchlo miznúť. Niektoré opuchy môžu pretrvať aj niekoľko týždňov. Stehy sú vyberané v závislosti na použitom šijacom materiáli, väčšinou pätnásty až dvadsiaty deň po zmenšení prsníkov.

Telo potrebuje dostatočný čas na zotavenie

Rekonvalescencia po zmenšení prsníkov

Po týždni sa budete môcť vrátiť do zamestnania, ale ak vykonávate fyzicky náročnú prácu, bude lepšie, ak návrat do zamestnania ešte o niekoľko dní odložíte. So športom a podobnými aktivitami je nevyhnutné počkať aspoň mesiac. Nejaký čas po operácii budú vaše prsné bradavky zvýšene citlivé.

Vyhnite sa fyzickému kontaktu, až kým vám nebude úplne príjemný. Minimálne šesť mesiacov je potrebné jazvy chrániť pred slnečným žiarením. Zo začiatku budú vystúpené a výrazne červené, ale odstupom času začnú blednúť a splošťovať sa. Majte na pamäti, že jazvy nikdy celkom nevymiznú. Na urýchlenie vymiznutia nežiaducich jaziev sa môžu aplikovať prostriedky, ktoré vám odporučí lekár. Výsledná veľkosť jazvy závisí od schopnosti vášho tela hojiť sa. V dolnej časti prsníkov môžu ešte asi dva mesiace pretrvávať kožné záhyby, ktoré postupne vymiznú.

Komplikácie pri zmenšení poprsia

Pacientka po operácii zmenšenia pŕs (foto: súkromný archív lekára)

Komplikácie pri zmenšení poprsia

Komplikácie sa môžu rozčleniť na nešpecifické, ktoré sa môžu objaviť po každej operácii. Sú to prevažne krvácavé a zápalové komplikácie. Tiež sa v pooperačnom štádiu bojíme krvných zrazenín v cievach. Snažíme sa tejto komplikácii predísť včasnou mobilizáciou (po operácii je vhodné pomaly chodiť po byte). Medzi tie špecifické, ktoré sú spojené s konkrétnym výkonom, patrí hlavne nebezpečenstvo odumretia bradavky a dvorca, prípadne zmena ich pigmentácie. Často sa tiež obávame pooperačnej asymetrie. Najčastejšie znepokojuje pacientky zmena kožného pocitového vnímania. To je úplne prirodzený stav po zmenšení pŕs, ktorý by sa mal upraviť do troch mesiacov. V tomto období by tiež mali zmäknúť jazvy. U ľudí so sklonom k tvorbe keloidných jaziev (zvýraznených tuhých jaziev) je každá kozmetická operácia kontraindikovaná. Nakoľko po operácii dôjde k zjazveniu tkaniva, je v budúcnosti sťažená diagnostika nádoru v prsníku. Pri zmenšení pŕs môže dôjsť k porušeniu mliekovodov, čo by kojenie značne skomplikovalo. V operovanom teréne často vznikajú cysty (guľovité útvary vyplnené tekutinou alebo vzduchom).

Ako vybrať správneho plastického chirurga?

Výber správneho lekára

Ako vybrať správneho plastického chirurga?

Nakoľko sa jedná o významný zákrok, ktorý v prípade úspechu dokáže pozdvihnúť vaše sebavedomie a naopak, je voľba chirurga veľmi diskutovaná téma. Neexistuje stopercentný návod, ako pri výbere nešliapnuť vedľa. Existuje však pár rád, ako pri svojom výbere postupovať.

 1. Zistite si, kde vo vašom okolí vykonávajú zmenšenie prsníkov.
 2. Ak máte možnosť, spýtajte sa klientiek daného zariadenia na ich spokojnosť. Táto metóda síce nemusí zaistiť, že ak boli spokojné ony, bude aj vaša operácia ku vašej spokojnosti, ale istú výpovednú hodnotu to má.
 3. Nešetrite a radšej absolvujte vstupnú konzultáciu u viacerých chirurgov a podľa vašej intuície a dobrého pocitu postupujte vo výbere. Vlastná skúsenosť je k nezaplateniu.
 4. Nebojte sa chirurga pri vstupnej konzultácii spýtať, aké má vzdelanie a či má atestáciu (preskúšanie pred odbornou komisiou) v odbore plastická chirurgia, aké výkony najčastejšie vykonáva a koľko operácií zmenšenia prsníkov uskutoční za rok.
 5. Tiež je vhodné požiadať chirurga o ilustračné fotografie.

Ako dlho pretrváva výsledný efekt zmenšenia poprsia?

Výsledok operácie býva trvalý. Nedá sa však zabrániť vplyvu času a gravitácie a tým môže dôjsť k miernemu poklesu poprsia. Pre dosiahnutie čo najlepšieho výsledku je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekára.

Financovanie

Financovanie zákroku

Financovanie

Zmenšenie poprsia je považované za redukčnú mastoplastiku vtedy, ak je zo žľazového tela odstránené viacej než 500 g. Poisťovňa vám zákrok uhradí, ak budete mať naň odporúčanie od neurológa, ortopéda, alebo psychiatra. O tom, či máte tieto vyšetrenia absolvovať a či sa skutočne jedná o gigantomastiu, rozhodne plastický chirurg. Na základe výsledkov vyšetrení, potom písomne požiada revízneho lekára poisťovne o preplatenie zákroku. Zistite si, či klinika, ktorú ste si vybrali, má podpísanú zmluvu s vašou zdravotnou poisťovňou. Nie každá klinika túto zmluvu má podpísanú a existujú aj kliniky, ktoré majú podpísané zmluvy len s niektorými poisťovňami. Poisťovňa tiež prepláca zmenšenie asymetrického prsníka. Asymetria v tomto prípade musí byť výrazná. Ak by ste sa ale rozhodli menší prsník doplniť implantátom, poisťovňa by vám uhradila iba výkon, ale cena implantátu by bola na vaše náklady.

Často kladené otázky

 • O koľko veľkostí sa dajú zmenšiť prsia? U každej ženy je to individuálne a konečný výsledok môžu ovplyvniť niektoré faktory. Nevyhnutnou súčasťou operácie je konzultácia s plastickým chirurgom. Po fyzickom vyšetrení vám plastický chirurg povie, koľko prsného tkaniva možno odstrániť. Aby sa vaša koža a bradavka mohli správne zahojiť musí vám ponechať dostatok prsného tkaniva.
 • Čo je zahrnuté v cene zákroku? V cene zmenšenia prsníkov je väčšinou zahrnutá anestézia, samotný zákrok (redukcia prsníkov), hospitalizácia na klinike, chirurgický materiál, kompresívna podprsenka, predpísané lieky, pooperačné kontroly a poradenstvo.
 • Je zákrok zmenšenia prsníkov bolestivý? Po úplnom odoznení anestézie by ste mali byť pripravená na to, že dva až tri dni po operácii budete pociťovať bolesť. Lekár vám predpíše lieky proti bolesti a môže vám odporučiť, aby ste si na bolestivé miesta jemne prikladali zabalené ľadové obklady, ktoré pomôžu pri bolesti a opuchu.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."