Zmenšenie prsníkov

Stojí to za to
99%
Stojí to za to
Na základe 110 príbehov
Priemerná cena
1.959 €
Priemerná cena
Podľa 72 odborníkov
 • Celková anestézia
 • 1 deň
 • 1-3 hodiny zákroku
 • 7-10 dní kľudového režimu
 • Okamžité výsledky
 • Trvalé výsledky

Čo je zmenšenie prsníkov?

Gigantomastia, makromastia (patologicky veľké prsia)

Gigantomastia

Zmenšenie pŕs alebo redukčná mammaplastika je operácia, pri ktorej dôjde k odstráneniu prebytočného množstva prsného tkaniva. Súčasťou operácie zmenšenia prsníkov môžu byť ďalšie postupy, ako je napríklad modelácia poprsia. Ak sú vaše prsia natoľko veľké, že vôbec nezodpovedajú proporciám vášho tela a ich hmotnosť je pre vás zdrojom zdravotných problémov ako sú bolesti chrbta či hlavy, môže vám byť odporúčané zmenšenie prsníkov podstúpiť.

Neprirodzená veľkosť poprsia so sebou prináša závažné zdravotné riziko. Výraznou váhou poprsia je preťažovaná chrbtica a chrbát. Pacientky si sťažujú na výraznú bolestivosť v oblasti krčnej chrbtice, chrbta, ramien a horných končatín. Prsia samy o sebe sú výrazne citlivé až bolestivé. Hmotnosť prsnej žľazy deformuje tvar poprsia, a preto redukčná mastoplastika (odstránenie prsnej žľazy a modelácia prsníka) prináša nie len fyzickú úľavu, ale aj psychickú pohodu.

Ideálna veľkosť - 200 až 350 ml

Mierna hypertrofia (zmnoženie tkaniva) - 400 až 600 ml

Stredná hypertrofia - 600 až 800 ml

Výrazná hypertrofia - 800 až 1000 ml

Makromastia - 1000 až 1500 ml

Gigantomastia - nad 1500 ml

Tieto hodnoty sú len orientačné klasifikačné kritéria. Ak žena subjektívne cíti problémy spojené s nadmernou veľkosťou poprsia, je indikovaná k tomuto výkonu. Príčiny vzniku sú nie len hormonálna nerovnováha, ktorá sa prejavuje už v puberte alebo pri pôrode a kojení, ale tiež výrazný prírastok na hmotnosti a metabolické problémy spojené s poruchou funkcie štítnej žľazy. Výskumy dokazujú, že niektoré hormóny majú vplyv na zväčšenie mliekovodov (estrogén, rastový hormón, FSH) a iné hormóny zapríčiňujú zväčšenie žľazy (prolaktín, estrogén, progesterón). Makromastia môže byť obojstranná, ale aj jednostranná. Tá je výsledkom primárneho zaostávania rastu druhej prsnej žľazy.

Ste vhodnou kandidátkou pre zmenšenie prsníkov?

Ste vhodnou kandidátkou pre zmenšenie prsníkov?

Zákrok podstupujú ženy všetkých vekových kategórií

Je dôležité, aby ste boli fyzicky zdravá a psychicky stabilná a mali ste jasnú predstavu, čo od zmenšenia pŕs očakávate a predovšetkým, aká má byť výsledná veľkosť vášho poprsia. O redukčný výkon žiadajú ženy všetkých vekových kategórií. Operácia sa neodporúča dievčatám do 20 rokov, pretože ich prsia ešte budú pravdepodobne rásť a bola by nevyhnutná reoperácia. Dievčatá, ktoré od mladosti trpia zvýšenou citlivosťou pri normálnej hladine estrogénu, majú v 20 rokoch významnú veľkosť prsníkov a preto sa operujú už v takto mladom veku. U týchto žien sa s reoperáciou do budúcnosti ráta. Najčastejšie si ženy dávajú zmenšiť prsníky kvôli zdravotným problémom a výraznému nepohodliu v bežnom živote.

Ako vybrať správneho plastického chirurga?

Ako vybrať správneho plastického chirurga?

Výber správneho lekára

Nakoľko sa jedná o významný zákrok, ktorý v prípade úspechu dokáže pozdvihnúť vaše sebavedomie a naopak prípadné komplikácie môžu negatívne ovplyvniť váš každodenný život, je voľba chirurga veľmi diskutovaná téma. Neexistuje stopercentný návod, ako pri výbere nešliapnuť vedľa. Existuje však pár rád, ako pri svojom výbere postupovať.

 1. Zistite si, kde vo vašom okolí vykonávajú zmenšenie prsníkov.
 2. Ak máte možnosť, spýtajte sa klientiek daného zariadenia na ich spokojnosť. Táto metóda síce nemusí zaistiť, že ak boli spokojné ony, bude aj vaša operácia ku vašej spokojnosti, ale istú výpovednú hodnotu to má.
 3. Nešetrite a radšej absolvujte vstupnú konzultáciu u viacerých chirurgov a podľa vašej intuície a dobrého pocitu postupujte vo výbere. Vlastná skúsenosť je k nezaplateniu.
 4. Nebojte sa chirurga pri vstupnej konzultácii spýtať, aké má vzdelanie a či má atestáciu (preskúšanie pred odbornou komisiou) v odbore plastická chirurgia, aké výkony najčastejšie vykonáva a koľko operácií zmenšenia prsníkov uskutoční za rok.
 5. Tiež je vhodné požiadať chirurga o ilustračné pred a po fotografie.

Bibliografia

ISAPS. (n. d.). Breast Reduction [online]. Dostupné na: https://isaps.org/discover/pat... [Dátum: 12. 1. 2023]

Mayo Clinic. (Nov 7, 2020). Breast reduction surgery [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum: 3.12.2021]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov