Asymetrické prsníky

Čo sú to asymetrické prsníky?

Asymetria prsníkov

Rôzne asymetrie prsníkov

Asymetria prsníkov (asymetrické prsia) je prirodzená, pretože len veľmi málo žien má dokonale symetrické prsia. Asymetria sa zvyčajne objavuje počas rastu prsníkov v puberte. Jeden prsník je často o niečo vyvinutejší ako druhý. Ak je však asymetria príliš veľká, môže spôsobovať nepríjemné pocity, komplexy a ženu psychicky negatívne ovplyvňovať.

Asymetria sa nemusí týkať len veľkosti prsníkov, ale môže zahŕňať aj:

  • tvar prsníka
  • polohu prsníka na hrudníku
  • veľkosť prsného dvorca a bradavky

Asymetrie môžeme rozdeliť do dvoch kategórií:

  • Jednoduchá asymetria (objem, tvar, poloha...)
  • Asymetria s malformáciou (asymetria + tuberózne prsníky, Polandov syndróm...)

Táto nerovnomernosť sa môže po pribratí, tehotenstve a dojčení zväčšiť, pretože väčší prsník väčšinou produkuje viac mlieka ako menší prsník.

Rôzne typy asymetrických prsníkov

Asymetria sa nemusí týkať len veľkosti prsníkov, ale môže zahŕňať aj:

  • tvar prsníka
  • polohu prsníka na hrudníku
  • veľkosť prsného dvorca a bradavky

Asymetrie môžeme rozdeliť do dvoch kategórií:

  • Jednoduchá asymetria (objem, tvar, poloha...)
  • Asymetria s malformáciou (asymetria + tuberózne prsníky, Polandov syndróm...)

Táto nerovnomernosť sa môže po pribratí, tehotenstve a dojčení zväčšiť, pretože väčší prsník väčšinou produkuje viac mlieka ako menší prsník.

Zákroky na korekciu asymetrických prsníkov

Operácia na korekciu asymetrie prsníkov

Operácia asymetrických prsníkov

Cieľom operácie asymetrických prsníkov je dosiahnuť väčšiu harmóniu prsníkov podľa želania pacientky. Na tento účel je možných niekoľko operácií, zvyčajne chirurg vezme jeden z prsníkov pacientky ako model a operuje druhý, aby boli symetrické a v harmónii, ale pacientka sa môže rozhodnúť aj pre operáciu oboch prsníkov

Je možné zvoliť zväčšenie jedného (menšieho) prsníka, aby sa zmenšila asymetria prsníkov, alebo zväčšenie oboch prsníkov pomocou implantátov rôznych veľkostí. Zväčšenie pŕs implantátmi (jednostranné alebo obojstranné) je účinným riešením na obnovenie objemu. Na vloženie silikónového implantátu (ktorý sa umiestni na alebo pod sval) je možné vykonať niekoľko rezov. Veľkosť a tvar implantátu vyberie pacientka spolu s chirurgom tak, aby čo najlepšie spĺňal jej ciele. Zväčšenie prsníkov sa vykonáva v celkovej anestézii s 24-hodinovým pobytom v nemocnici. Bude potrebné niekoľko dní voľna a prvé výsledky budete vidieť dva alebo tri mesiace po operácii.

Zväčšenie pŕs sa môže vykonať aj pomocou lipofillingu. Táto technika spočíva v injekčnej aplikácii tukových buniek z inej časti tela do prsníka. Tieto tukové bunky sa pred prenosom do prsníka spracujú. Objem bude menší ako pri implantátoch, reálne je možné zväčšiť prsník najviac o jednu veľkosť košíka, navyše časť tuku sa prirodzene vstrebe do tela. Táto operácia sa vykonáva v 3 fázach: liposukcia, príprava tuku a nakoniec reinjekcia tuku. Lipofilling sa vykonáva v celkovej anestézii a pacient môže ísť domov v deň operácie.

Zmenšenie prsníkov umožňuje zmenšiť jeden alebo oba prsníky na ideálnu veľkosť. Operácia spočíva v odstránení tuku a mliečnej žľazy tak, aby sa zmenšil objem prsníkov. Chirurg tiež zmení polohu prsného dvorca a odstráni prebytočnú kožu. Zmenšenie prsníkov umožňuje upraviť prsník tak, aby bol symetrický. Táto operácia sa vykonáva v celkovej anestézii počas 24-hodinového pobytu v nemocnici. Rovnako ako pri zväčšení prsníkov výsledky začnú byť  viditeľné od tretieho mesiaca po operácii.

Ak je asymetria spôsobená polohou dvorca alebo ptózou, riešením môže byť modelácia prsníkov. Mastopexia, známa aj ako lifting prsníkov, umožňuje zmenu tvaru prsníkov, zdvihnutie a zmenu polohy bradaviek. Túto operáciu možno kombinovať so zmenšením alebo zväčšením prsníkov. V závislosti od vzhľadu vášho prsníka je k dispozícii niekoľko techník: periareolárny rez kože okolo bradavky alebo dvorca, rez v tvare T alebo technika B, po ktorej ostáva jazva v tvare S. Operácia sa vykonáva v celkovej anestézii a rovnako ako pri iných operáciách je potrebný 24-hodinový pobyt v nemocnici. Prvé výsledky sú viditeľné takmer okamžite, hoci prsia budú opuchnuté a konečný výsledok je viditeľný až po niekoľkých mesiacoch.

Techniky je možné aj kombinovať, napríklad zmenšenie jedného prsníka a zväčšenie druhého, ak žiaden z prsníkov pacientky nie je ideálny, alebo mastopexia v kombinácii so zmenšením alebo zväčšením prsníkov.

Bibliografia

Anthony, K. (2018). Breast Asymmetry. Healthline. [online] Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum 10. 5. 2022].

FRAIS. (n. d.). Odstraňovanie asymetrie prsníkov. [online] Dostupné na: https://www.frais.sk/zeny/sluz... [Dátum 10. 5. 2022]. 

Opera Clinic. (n. d.). Korekcia asymetrie prsníkov. [online] Dostupné na: https://operaclinic.sk/prsia/k... [Dátum 10. 5. 2022].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."