Overil/a:
Atestovaný plastický chirurg, s viacročnými skúsenosťami a stovkami odoperovaných, spokojných klientov. Specializáciou Dr. Šipky je úprava prsníkov či už s použitím implantátov, alebo bez nich a domodelovanie prsníkov pomocou autotransplantácie tuku.
Aktualizácia: 4. 5. 2022

Navigácia

 • Čo je mastopexia?
 • Modeláciou prsníkov môžeme
 • Pre koho je zákrok určený a stupeň indikácie
 • Čo je potrebné pred zákrokom
 • Priebeh operácie
 • Rekonvalescencia a návrat do aktívneho života
 • Pooperačné komplikácie
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Mastopexia

Mastopexia

Čo je mastopexia?

Pod pojmom modelácia alebo korekcia prsníkov si treba predstaviť zákrok, upravujúci tvar a postavenie prsníkov. Nie zriedka k dosiahnutiu želaného tvaru, objemu a postavenia, musíme siahnuť po silikónových implantátoch. Vtedy si žena môže vybrať veľkosť implantátu v určitých hraniciach, a jej túžba po väčších prsníkoch ako mala napr. pred tehotenstvom, môže byť naplnená.

Základ každej modelácie by nemala byt iba vizuálna dokonalosť, ale aj trvácnosť efektu operácie. Toto dosahujeme úpravou žľazy a následne kože. Vývoj operačných techník smeruje k dosiahnutiu ideálneho tvaru a plnosti prsníkov, s čo najmenším rozsahom jaziev. Vo všeobecnosti platí, čím väčšia ptóza, tým je potrebný väčší rozsah jaziev na dosiahnutie optimálneho výsledku. Veľa žien si zamieňa modeláciu pŕs so zmenšením prsníkov. Zmenšenie prsníkov alebo aj mammaplastika sa vykonáva pri výrazne vyvinutých prsiach, kedy nadmerná váha a veľkosť spôsobuje ženám fyzické ako aj psychické problémy.

Modeláciou prsníkov môžeme

 • prinavrátiť prsníkom pôvodný tvar
 • skorigovať nepekné dole "pozerajúce" bradavky a veľký dvorec
 • eliminovať diskomfort súvisiaci s padnutými prsami
 • vytvoriť prirodzený, plný tvar prsníkov, ktorý zatraktívňuje postavu
Pre koho je zákrok určený a stupeň indikácie

Pred operáciou je potrebné absolvovať vyšetrenie

Pre koho je zákrok určený a stupeň indikácie

Pred naplánovaním konzultácie s plastickým chirurgom, je dôležité vedieť a rozhodnúť sa, či budem schopná akceptovať vloženie implantátov, ak mi to chirurg navrhne. Ide predsa o cudzie teleso v tele, aj keď súčasné implantáty sú už takej kvality, že riziko intolerancie je veľmi nízke a komplikácie zo strany implantátov sú minimálne.

 • Implantátom sme schopný doplniť stratený objem žľazy a pri prvom stupni ptózy, sme schopný prsníky skorigovať a prinavrátiť im tvar, iba vložením implantátov. Pre korekciu ptózy je vhodnejší implantát anatomický. Jazvička ostáva v podprsníkovej ryhe, schovaná v nej. Dĺžka jazvy závisí od veľkosti implantátov, a to 5-7cm.
 • Pri druhom a treťom stupni ptózy, musíme uvažovať o úprave. Ak vkladáme implantáty, úprava – periareolárna pexia, môže byt dostačujúca pri druhom stupni. Vtedy vkladáme implantáty rezom v dolnej časti dvorca, na hranici pigmentácie a svetlejšej kože. Môžeme upraviť aj veľkosť dvorca podľa predstáv klientky. Koža okolo bradavky sa stiahne nevstrebateľným stehom, aby nedošlo v budúcnosti k roztiahnutiu jazvy.
 • Pri treťom stupni ptózy je potrebná aj úprava žľazy, aby sme dosiahli dlhotrvajúci efekt operácie. Laxnú a volnú žľazu zpevňujeme a získavame projekciu, správne naloženými stehmi. Stehy sa vstrebú po dlhšej dobe, kedy je žľaza v novej forme adekvátne zrastená.

Ak posúvame dvorec s bradavkou, zachovanie cievneho zásobenia je dôležite. Docielime to spôsobom kreácie vyživovacej stopky. Stopka sa skladá z dermy, podkožia a môže z časti žľazy. Stopka môže smerovať zhora, zboku, podľa techniky, akú zvolíme a veľkosti posunu dvorca.

 • Vertikálna mastopexia-modelácia končí jazvou okolo dvorca a jazvou vertikálnou siahajúcou po podprsníkovu ryhu.
 • „Wise pattern“ mastopexia-modelácia končí jazvou okolo dvorca, jazvou vertikálnou a horizontálnou v podprsníkovej ryhe.
Čo je potrebné pred zákrokom

Chirurg vyberie najvhodnejší postup

Čo je potrebné pred zákrokom

Plastická operácia prebieha v celkovej anestézii, to znamená absolvovanie interného predoperačného vyšetrenia (krvné odbery, ekg, rtg hrudníka), musíte byt zdravá, žiadne akútne ochorenie by nemalo byt prítomné. Počas menštruácie sa zákrok vysoko nedoporučuje, žľaza je ovplyvnená hormónmi a môže viac krvácať. Musíte byť sama presvedčená a rozhodnutá, že zákrok chcete podstúpiť, oboznámená s rizikami zákroku. Pred zákrokom podpisujete informovaný súhlas. Váš chirurg by mal byť detailne oboznámený s celkovým Vašim zdravotným stavom, je potrebné informovať chirurga aj o doplnkovej vitamínovej terapii a najmä liekoch, ak nejaké užívate. Sú lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi a tie by mali byť pred zákrokom vysadené, eventuálne nahradené inými. Kortikoidy ovplyvňujú negatívne hojenie rán. Ak máte sklon k tvorbe keloidov, je nutné o tom informovať chirurga a počítať s tým, že je riziko podobného hojenia aj po operácii prsníkov.

Priebeh operácie

Priebeh operácie

Priebeh operácie

Operácia prebieha v celkovej anestézii, v trvaní od jednej do troch hodín, v závislosti od rozsahu korekcie. Pred tým ako dostanete utlmovaciu premedikáciu, lekár si dôkladne pomeria a zakreslí prsníky, ako bude viesť kožné rezy, presne tak, ako Vám bolo vysvetlené na konzultácii. Väčšina chirurgov používa vstrebateľné šicie materiály, kožu šije podkožne, to znamená, nie je potrebné vyberať stehy a jazvy sa hoja výrazne lepšie. Pri rozsiahlejších zákrokov, zákrok môže končiť drenážou, odvádzajúcou hromadiacu sa tekutinu v prsníkoch a znižujúcou riziko tvorby krvných výronov a dobu hojenia. Drenáž sa vyberá na druhý deň po zákroku, ak produkcia tekutiny je malá.

Rekonvalescencia a návrat do aktívneho života

Modelácia prsníkov - pred/po (MUDr. Jozef Fedeleš PhD.)


Rekonvalescencia a návrat do aktívneho života

Počas konzultácie by ste mali byť podrobne oboznámená chirurgom o priebehu zákroku a obdobím rekonvalescencie. Väčšina žien je schopná plne sa vrátiť do plnohodnotného, aktívneho života po 2 týždňoch, keď bežné aktivity sú zvládnuteľné už po pár dňoch. Bolesti môžu byť prvý týždeň a ich intenzita je individuálna. Bežne dostupné analgetiká by mali pobolievanie účinne tlmiť. Podporná podprsenka by sa mala nosiť 5 týždňov, kedy žľaza pomaly odpúcha a hlavné hojace procesy sa ukončujú. 3 mesiace by ste sa mali vyvarovať aktivitám, ako sú skákanie, behanie, jazda na koni a podobné, pri ktorých pôsobí na prsník väčšia energia. Starostlivosť o jazvy je dôležitá. Najúčinnejšia metóda ako docieliť najmenej viditeľné jazvy je dlhodobé prelepovanie jaziev špeciálnymi náplasťami s silikónovou zložkou. Definitívny výsledok operácie je po pol roku, kedy vymizne opuch a jazvy sú v konečnom štádiu hojenia.

Pooperačné komplikácie

Po zákroku sa môžu vyskytnúť komplikácie

Pooperačné komplikácie

Pred zákrokom, počas prvej konzultácie, je nevyhnutné oboznámenie chirurgom s možnými komplikáciami. Pri výbere správnej operačnej techniky, správnom naplánovaní a prevedení zákroku, je riziko vzniku komplikácií minimálne. Pri vzniku komplikácií a správnom a dobre načasovanom riešení, výsledok operácie ešte nemusí byť stratený.

 • Pooperačné krvácanie, tvorba modrín (hematómov)
 • Infekcia rany
 • Asymetria prsníkov, asymetria polohy bradaviek
 • Odumretie bradavky
 • Zníženie až strata citlivosti bradavky
 • Strata schopnosti dojčenia

Často kladené otázky

 • Môže operácia odstrániť strie na mojich prsiach? Bohužiaľ nie, po modelácii prsníkov zmiznú len tie strie, ktoré boli vyrezané spolu s prebytočnou kožou.
 • Je po operácii nutná hospitalizácia? Pacientka zvyčajne zostáva na klinike 1 alebo 2 dni po operácii na pozorovanie.
 • Kedy sú viditeľné konečné výsledky? Približne po 2 mesiacoch môžeme vidieť prvé výsledky. No na konečný efekt by sme si mali počkať aspoň 6 mesiacov.
 • Existuje spôsob, ako zabrániť poklesu prsníkov? Niektorí odborníci pre spevnenie pŕs odporúčajú nosiť správnu veľkosť podprsenky, aby bola správne prispôsobená vášmu poprsiu a vyhýbať sa náhlym zmenám hmotnosti.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."