Modelácia prsníkov, mastopexia

Autor:

Prsníky, odjakživa dominanta ženskosti. Prispievajú k atraktivite ženy a často sú zdrojom mnohých emocionálnych reakcií, aj negatívnych, ak sa nepribližujú k ideálu. Nie každá žena má to šťastie a dar od prírody, mať dokonalé prsníky, a nie každej žene zostanú pôvodné dokonalé prsníky po tehotenstve a dojčení. Prsníky nadobúdajú konečný tvar po ukončení vývoja prsnej žľazy, čo je okolo 20 roku veku ženy. V priebehu života existujú etapy v živote ženy, ktoré môžu ovplyvniť ich tvar, veľkosť, postavenie. Ide najmä o tehotenstvo a následne dojčenie. Zrazu sa stratí objem, koža nie je schopná retrahovať a prsníky ovisnú, čo často má negatívny vplyv na ženskú psychiku. Hovoríme o ptóze prsníkov. Ptotický prsník má určite charakteristiky, najzákladnejšia je zosunutie bradavky pod podprsníkovú ryhu, až najťažší stupeň - bradavky „pozerajúce“ do zeme.

Pod pojmom modelácia prsníkov si treba predstaviť zákrok, upravujúci tvar a postavenie prsníkov. Nie zriedka k dosiahnutiu želaného tvaru, objemu a postavenia, musíme siahnuť po silikónových implantátoch. Vtedy si žena môže vybrať veľkosť implantátu v určitých hraniciach, a jej túžba po väčších prsníkoch ako mala napr. pred tehotenstvom, môže byť naplnená.
Základ každej modelácie by nemala byt iba vizuálna dokonalosť, ale aj trvácnosť efektu operácie. Toto dosahujeme úpravou žľazy a následne kože. Vývoj operačných techník smeruje k dosiahnutiu ideálneho tvaru a plnosti prsníkov, s čo najmenším rozsahom jaziev. Vo všeobecnosti platí, čím väčšia ptóza, tým je potrebný väčší rozsah jaziev na dosiahnutie optimálneho výsledku.

Modeláciou prsníkov môžeme

 • prinavrátiť prsníkom pôvodný tvar
 • skorigovať nepekné dole "pozerajúce" bradavky a veľký dvorec
 • eliminovať diskomfort súvisiaci s padnutými prsami
 • vytvoriť prirodzený, plný tvar prsníkov, ktorý zatraktívňuje postavu

Pre koho je zákrok určený a stupeň indikácie

Pred naplánovaním konzultácie s plastickým chirurgom, je dôležité vedieť a rozhodnúť sa, či budem schopná akceptovať vloženie implantátov, ak mi to chirurg navrhne. Ide predsa o cudzie teleso v tele, aj keď súčasné implantáty sú už takej kvality, že riziko intolerancie je veľmi nízke a komplikácie zo strany implantátov sú minimálne.

 • Implantátom sme schopný doplniť stratený objem žľazy  a pri prvom stupni ptózy, sme schopný prsníky skorigovať a prinavrátiť im tvar, iba vložením implantátov. Pre korekciu ptózy je vhodnejší implantát anatomický. Jazvička ostáva v podprsníkovej ryhe, schovaná v nej. Dĺžka jazvy závisí od veľkosti implantátov, a to 5-7cm.
 • Pri druhom a treťom stupni ptózy, musíme uvažovať o úprave. Ak vkladáme implantáty, úprava – periareolárna pexia, môže byt dostačujúca pri druhom stupni. Vtedy vkladáme implantáty rezom v dolnej časti dvorca, na hranici pigmentácie  a svetlejšej kože. Môžeme upraviť aj veľkosť dvorca podľa predstáv klientky. Koža okolo bradavky sa stiahne nevstrebateľným stehom, aby nedošlo v budúcnosti k roztiahnutiu jazvy.
 • Pri treťom stupni ptózy je potrebná aj úprava žľazy, aby sme dosiahli dlhotrvajúci efekt operácie. Laxnú a volnú žľazu zpevňujeme a získavame projekciu, správne naloženými stehmi. Stehy sa vstrebú po dlhšej dobe, kedy je žľaza v novej forme adekvátne zrastená.

Ak posúvame dvorec s bradavkou, zachovanie cievneho zásobenia je dôležite. Docielime to spôsobom kreácie vyživovacej stopky. Stopka sa skladá z dermy, podkožia a môže z časti žľazy. Stopka môže smerovať zhora, zboku, podľa techniky, akú zvolíme a veľkosti posunu dvorca.

 • Vertikálna mastopexia-modelácia končí jazvou okolo dvorca a jazvou vertikálnou siahajúcou po podprsníkovu ryhu.
 • „Wise pattern“ mastopexia-modelácia končí jazvou okolo dvorca, jazvou vertikálnou a horizontálnou v podprsníkovej ryhe.

Čo je potrebné pred zákrokom

Zákrok prebieha v celkovej anestézii, to znamená absolvovanie interného predoperačného vyšetrenia (krvné odbery, ekg, rtg hrudníka), musíte byt zdravá, žiadne akútne ochorenie by nemalo byt prítomné. Počas menštruácie sa zákrok vysoko nedoporučuje, žľaza je ovplyvnená hormónmi a môže viac krvácať. Musíte byť sama presvedčená a rozhodnutá, že zákrok chcete podstúpiť, oboznámená s rizikami zákroku. Pred zákrokom podpisujete informovaný súhlas. Váš chirurg by mal byť detailne oboznámený s celkovým Vašim zdravotným stavom, je potrebné informovať chirurga aj o doplnkovej vitamínovej terapii a najmä liekoch, ak nejaké užívate. Sú lieky, ktoré ovplyvňujú zrážanie krvi a tie by mali byť pred zákrokom vysadené, eventuálne nahradené inými. Kortikoidy ovplyvňujú negatívne hojenie rán. Ak máte sklon k tvorbe keloidov, je nutné o tom informovať chirurga a počítať s tým, že je riziko podobného hojenia aj po operácii prsníkov.

modelace sipka 1

Priebeh operácie

Operácia prebieha v celkovej anestézii, v trvaní od jednej do troch hodín, v závislosti od rozsahu korekcie. Pred tým ako dostanete utlmovaciu premedikáciu, lekár si dôkladne pomeria a zakreslí prsníky, ako bude viesť kožné rezy, presne tak, ako Vám bolo vysvetlené na konzultácii. Väčšina chirurgov používa vstrebateľné šicie materiály, kožu šije podkožne, to znamená, nie je potrebné vyberať stehy a jazvy sa hoja výrazne lepšie. Pri rozsiahlejších zákrokov, zákrok môže končiť drenážou, odvádzajúcou hromadiacu sa tekutinu v prsníkoch a znižujúcou riziko tvorby krvných výronov a dobu hojenia. Drenáž sa vyberá na druhý deň po zákroku, ak produkcia tekutiny je malá.

Rekonvalescencia a návrat do aktívneho života

Počas konzultácie by ste mali byť podrobne oboznámená chirurgom o priebehu zákroku a obdobím rekonvalescencie. Väčšina žien je schopná plne sa vrátiť do plnohodnotného, aktívneho života po 2 týždňoch, keď bežné aktivity sú zvládnuteľné už po pár dňoch. Bolesti môžu byť prvý týždeň a ich intenzita je individuálna. Bežne dostupné analgetiká by mali pobolievanie účinne tlmiť. Podporná podprsenka by sa mala nosiť 5 týždňov, kedy žľaza pomaly odpúcha a hlavné hojace procesy sa ukončujú. 3 mesiace by ste sa mali vyvarovať aktivitám, ako sú skákanie, behanie, jazda na koni a podobné, pri ktorých pôsobí na prsník väčšia energia. Starostlivosť o jazvy je dôležitá. Najúčinnejšia metóda ako docieliť najmenej viditeľné jazvy je dlhodobé prelepovanie jaziev špeciálnymi náplasťami s silikónovou zložkou. Definitívny výsledok operácie je po pol roku, kedy vymizne opuch a jazvy sú v konečnom štádiu hojenia.

modelace sipka 2
1 mesiac po mastopexii vertikálnou technikou, jazvičky ešte mierne začervenané, ktoré do 3 mesiacov vyblednú. Technikou sme dosiahli vyhovujúce postavenie dvorca, ktorý je menší a estetickejší, prsníky sú pevnejšie a vo vyhovujúcom postavení.

Pooperačné komplikácie

Pred zákrokom, počas prvej konzultácie, je nevyhnutné oboznámenie chirurgom s možnými komplikáciami. Pri výbere správnej operačnej techniky, správnom naplánovaní a prevedení zákroku, je riziko vzniku komplikácií minimálne. Pri vzniku komplikácií a správnom a dobre načasovanom riešení, výsledok operácie ešte nemusí byť stratený.

 • Pooperačné krvácanie, tvorba modrín (hematómov)
 • Infekcia rany
 • Asymetria prsníkov, asymetria polohy bradaviek
 • Odumretie bradavky
 • Zníženie až strata citlivosti bradavky
 • Strata schopnosti dojčenia

Publikované: 11.04.2014

Autor

Atestovaný plastický chirurg, s viacročnými skúsenosťami a stovkami odoperovaných, spokojných klientov. Specializáciou Dr. Šipky je úprava prsníkov či už s použitím implantátov, alebo bez nich a domodelovanie prsníkov pomocou autotransplantácie tuku.

Modelácia prsníkov (Mastopexia) - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Modelácia prsníkov (Mastopexia) - Cenníky

MUDr. Ján Bumbera
Bratislava, Trnava
Ceny od 1 400 €
MUDr. Ján Bumbera
Ceny od 1 500 €
Eveclinic Bratislava
MB CLINIC
Bratislava
Ceny od 1 590 €
zvyčajne do 2 900 €
MB CLINIC
Ceny od 900 €
MUDr. Silvia Valentová - Strenáčiková PhD
MUDr. Jozef Hedera
Bratislava
Ceny od 1 400 €
MUDr. Jozef Hedera

Modelácia prsníkov

97% spokojnosť. Založené na 1092 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.