Overil/a:
Je kvalifikovaný a skúsený odborník v oblasti plastickej a estetickej chirurgie. Špecializuje sa taktiež na estetickú dermatológiu, kde ponúka široké spektrum zákrokov v oblasti tváre a celého tela.
Aktualizácia: 9. 5. 2022

Navigácia

  • Čo je PRP - plazma terapia?
  • Indikácia, kto je vhodný pre tento zákrok
  • Pred zákrokom
  • Priebeh zákroku
  • Po zákroku
  • Kontraindikácia

Čo je PRP - plazma terapia?

PRP (Platelet Rich Plasma) plazmaterapia je ošetrenie, ktoré je vykonávané látkou telu vlastnou. Neaplikuje sa žiadna cudzorodá priemyselne vyrobená látka. Pacientke sa odoberie krv, z ktorej sa extrahuje plazma. Aplikáciou tejto plazmy do pokožky sa naštartuje regenerácia pokožky, stimulácia tvorby kolagénu a zlepšenie celkového stavu pokožky. Plazmaterapia spadá medzi ošetrenia všeobecne označované ako mezoterapia, pri ktorých sa počas ošetrenia početnými drobnými injekciami aplikujú do celej tváre rozlične látky (okrem krvnej plazmy napríklad kyselina hyalurónová, vitamínové či bieliace séra).

Indikácia, kto je vhodný pre tento zákrok

Kto je vhodný pre tento zákrok

Indikácia, kto je vhodný pre tento zákrok

K plazmaterapii neexistuje žiadna kontraindikácia, vhodnými adeptami môžu byť všetky ženy aj muži po 18. roku života a vekovo nie je nijako obmedzená. Túto terapiu môžu podstúpiť všetky ženy v každom veku. Výsledok ošetrenia závisí od veku pacienta. To znamená, že u pacientky, ktorá má 60 rokov a vyššie, nemusí byť efekt taký výrazný, ako u mladších klientiek. Staršia pokožka má už totiž slabšiu elasticitu a nemá už takú schopnosť regenerácie. Ošetrenie je možné absolvovať celoročne, avšak hlavne v letných mesiacoch je vhodné pár dní po zákroku pokožku chrániť pred slnečným žiarením.

Pred zákrokom

Približne 24 hodín pred plazmaterapiou sa odporúča piť dostatočné množstvo vody, aspoň 3 - 4 litre tekutín a dodržiavať zdravú životosprávu. Dostatočné hydratovanie organizmu je potrebné aj priamo pred zákrokom, kedy by klientka mala vypiť približne 0,5 l vody, aby sme boli schopní získať dostatočné množstvo plazmy, ktorá sa následne aplikuje.

Priebeh zákroku

Počas terapie sa plazma aplikuje drobnými injekciami do celej tváre

Priebeh zákroku

Pacientka prichádza na ošetrenie. Odoberáme jej 15 ml krvi, táto sa odoberá do špeciálnej striekačky, ktorá sa následne vloží do centrifúgy. Pri 4000 otáčkach za minútu sa po 4 minútach v centrifúge oddelí červená krvná zložka od bielej krvnej zložky. Na terapiu používame bielu krvnú zložku, teda krvnú plazmu obohatenú o rastové faktory a trombocyty, čiže krvné doštičky. Bielu zložku so striekačky odsajeme a použijeme na aplikáciu. Na našej klinike používame uzatvorený systém, kde lekár pri odoberaní bielej krvnej zložky od červenej krvnej zložky z centrifúgy nepríde do styku s krvou.

Aplikácia môže byť manuálna injekčná, kedy sa krvná plazma natiahne do striekačky a ručne sa aplikuje do pokožky ako mezoterapia v jednotlivých maličkých vpichoch. Dá sa použiť aj ako výplň do jednotlivých vrások, aj keď to nie je samotná výplň ako taká. Ale takisto sa môže aplikovať na kruhy pod očami, do nasolabiálnych vrások, kde dôjde následne k regenerácii pokožky, stimulácie tvorby kolagénu a zlepšeniu celkového stavu pokožky. Nie je to však výplňový materiál, tak ako kyselina hyaluronová.

Ďalší viac využívaný spôsob je prístrojová aplikácie, napríklad pomocou Vital Injektora, ktorý sa využíva na mezoterapiu aj s inými prípravkami.

Samotná aplikácia trvá približne 15 - 20 minút v závislosti, či sa aplikuje ručne, kedy sa pokožka rozpichá striekačkou a ihlou, alebo pomocou prístroja.

PRP Plazma terapia sa dá aplikovať na celú tvár, dekolt, na krk, takisto sa používa do pokožky vlasatej časti hlavy, kde má dobré výsledky pri alopéciách a kde stimuluje vlasové folikuly a zlepšuje alopéciu (vypadávanie vlasov).

Zákrok je bolestivý rovnako ako iné druhý mezoterapie. Je to vysoko individuálne, niektorí klienti vnímajú bolesť viac, niektorí menej. Preto sa u citlivejších jedincov môže pred zákrokom použiť znecitlivujúci krém. Bolestivosť tohoto ošetrenia je naozaj vysoko individuálna a závisí od samotného prahu a tolerancie bolesti.

Po zákroku

Po zákroku

Po zákroku

Vzhľadom k tomu, že sa rozpicháva pokožka, vo všeobecnosti platí, že po zákroku môže byť pokožka začervenaná, môže byť mierny opuch, môžu vzniknúť malé modrinky. Sú to normálne reakcie, ktoré vznikajú po každej mezoterapii. Na druhý deň ale začervenanie a opuch ustupuje. Niektoré klientky nemajú po mezoterapii žiadne vyššie uvedené reakcie. Keďže sa pri plazmaterapii neaplikuje kyselina hyaluronová, s ktorou bývajú občas problémy, kedy po mezoterapii s kyselinou hyalurónovou môžu vzniknúť jemné hrčky, kvôli tomu, že kyselina hyalurónová je viskózny gel a je potom potreba ich rozmasírovať. Pri PRP plazmaterapii toto neplatí, pretože sa jedná o telu vlastný materiál. Žiadne hrčky alebo nerovnosti po aplikácii na pokožke nevznikajú.

Bezprostredne po ošetrení sa môžu použiť na pokožku špeciálne určené krémy, ktoré klientom odporučí lekár. V ten deň už nie je vhodné použiť make-up, pretože pokožka je rozpichaná, sú tam malé ranky. Večer sa môže klientka napr. odlíčiť, umyť a použiť bežný krém, ktorý používa.

Pri plazmaterapii sa odporúča podstúpiť kúru, to znamená 3 ošetrenia plazmy, väčšinou s rozostupom 4 týždne. Po určitom čase, napríklad 4 - 6 mesiacov, sa môže následne zopakovať udržiavacia kúra.

Kombinácia s inými zákrokmi je možná po niekoľkých dňoch, keď sa zacelia malé ranky a pokožka sa celkovo ukľudní.

Kontraindikácia

Jedná se o telu vlastnú látku, preto po tomto ošetrení nemôže vzniknúť alergická reakcia. Pokiaľ alergická reakcia vznikne, môže to byť reakciou na znecitlivujúci krém, na ktorý môžu byť niektoré klientky citlivejšie. Keďže sa jedná o invazívne ošetrenie, pri ktorom sa narúša celistvosť kože, neodporúča sa ho podstupovať počas tehotenstva, dojčenia, užívania antibiotík a počas choroby.

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."