Ovisnuté viečka

Čo sú ovisnuté viečka?

Existuje mnoho príčin ovisnutých očných viečok

Existuje mnoho príčin ovisnutých očných viečok

Pojem ovisnuté viečko označuje tvar viečka, pri ktorom je pohyblivá časť horného viečka pri otvorenom oku zakrytá kožou. Poklesnuté viečka sú pre ľudí, ktorí ich majú, často viac ako len kozmetický problém. V dôsledku "mihotania" horných viečok trpí pacient pocitom tlaku a niečoho cudzieho na viečku, ako aj obmedzením horného zorného poľa.

Pohľad môže byť často zahalený ovisnutými viečkami, ktoré pôsobia unaveným a smutným dojmom. Našťastie dnešné lekárske a chirurgické techniky ponúkajú riešenia na korekciu ovisnutých viečok a poskytujú pacientom svieži a živý vzhľad.

Možné príčiny ovisnutých viečok

Existuje mnoho príčin ovisnutých viečok

Existuje mnoho príčin ovisnutých viečok

Očné viečka zohrávajú veľmi dôležitú úlohu, umožňujú chrániť oči pred vonkajšími podnetmi, čistiť a zvlhčovať oko, rozvádzajú slzy po povrchu oka a znižovať tak možné podráždenie a suchosť oka.

Existuje mnoho príčin poklesu očných viečok, nazývaného aj ptóza očných viečok, hoci hlavnou príčinou je vek:

 • Starnutie
  S pribúdajúcim vekom šľacha zdvíhacieho svalu slabne, čo spôsobuje pokles viečka.
 • Genetika
  Ptóza môže byť aj genetická, niektorí ľudia majú menej vyvinutý sval viečka, šľacha sa uvoľní a viečko nemá podporu.
 • Neurologické problémy
  Krvácanie, nádor alebo dokonca srdcový infarkt môžu ochromiť nerv v mozgu, ktorý už neovláda daný sval, v dôsledku čoho viečko klesá.
 • Iné príčiny
  Ďalšími príčinami ovisnutých očných viečok sú zápaly očí, ochorenia svalov, úrazy. Stres a únava, ako aj nezdravý životný štýl môžu tiež viesť k zrýchlenému poklesu viečok.
 • Dočasné poklesnuté očné viečko
  Okrem toho môže po ošetrení botoxom dôjsť aj k dočasnému poklesu viečka, ak sú svaly viečka a obočia oslabené injekciou a koža sa v dôsledku toho nemôže napnúť smerom nahor.

Zákroky a ošetrenia na ovisnuté viečka

Rádiofrekvencia

Rádiofrekvencia pomáha nielen omladiť pokožku, ale môže tiež korigovať poklesnuté očné viečka

V chirurgii a estetickej medicíne existujú rôzne techniky na zlepšenie a osvieženie kontúr očí. V prípade očných viečok je najznámejšia blefaroplastika. Existujú však rôzne viac alebo menej invazívne riešenia, z ktorých si môžete spolu so svojim doktorom vybrať v závislosti od vašich očakávaní a stupňa ovisnutia viečok.

 • Blefaroplastika
  Ide o estetický zákrok očných viečok, ktorý sa môže urobiť na horných alebo dolných viečkach, prípadne na oboch súčasne. Cieľom tohto zákroku je odstrániť prebytočnú kožu a tuk z očných viečok, čím sa jednorazovo upravia ovisnuté viečka, vačky pod očami aj tmavé kruhy. V prípade poklesnutých viečok preto hovoríme konkrétne o blefaroplastike horných viečok. Vykonáva sa v lokálnej anestézii a sedácii, v niektorých prípadoch aj v celkovej anestézii. Operácia trvá približne 1 hodinu. Chirurg urobí rez na úrovni záhybu horného viečka, aby bola jazva skrytá a neviditeľná. Potom odstráni prebytočný tuk a kožu a rezy zašije veľmi jemnými stehmi. Po operácii je normálne, že viečka sú opuchnuté a vyskytujú sa na nich opuchy a modriny. Trvá 2 týždne, kým tieto vedľajšie účinky ustúpia. Na druhej strane je výsledok viditeľný už na konci operácie a po 3 až 6 mesiacoch je výsledok optimálny. Pacienti sú s touto operáciou, ktorá výrazne omladí a zväčší oči, veľmi spokojní a výsledky sú trvalé.
 • CO2 laser
  Pri tejto technike, nazývanej aj laserová blefaroplastika, sa rezy nerobia skalpelom, ale CO2 laserovým lúčom. Rovnakou technikou ako pri tradičnej blefaroplastike chirurg po odstránení prebytočnej kože a tuku viečko zašije. CO2 laser má niekoľko výhod, krvácanie je minimalizované a tkanivo je menej traumatizované. V závislosti od ptózy u pacienta sa rozhoduje medzi klasickou alebo laserovou blefaroplastikou. Rovnako ako pri tradičnej blefaroplastike sú výsledky trvalé.
 • Plazmatická blefaroplastika
  Táto technika estetickej medicíny je alternatívou chirurgickej blefaroplastiky vykonávanej pomocou prístroja Plexr®. Energia, na ktorej je založená takzvaná "plazmová resekcia", dodáva ionizujúci prúd, ktorý spôsobuje biostimuláciu dermy a epidermy. Prístroj v podobe malej ručičky zavedie špecialista na oblasť očného viečka, energia uvoľnená prístrojom sa zahreje a spôsobí okamžité stiahnutie epidermy, potom sa vytvorí malá chrasta, ktorá približne po 1 týždni odpadne. V nasledujúcich dňoch po ošetrení je potrebné dodržiavať pokyny odborníka, aby bolo hojenie optimálne. Pooperačná starostlivosť zahŕňa používanie špeciálneho krému, vyhýbanie sa slnečnému žiareniu a nosenie chladiacej masky. Výsledok bude viditeľný v druhom týždni. Ide o neinvazívnu, bezbolestnú a účinnú techniku, výsledky môžu trvať až 2 roky a zákrok je možné opakovať.
 • Rádiofrekvencia
  Tento zákrok možno okrem iného použiť na redukciu ovisnutých horných viečok. Príkladom jedného z najčastejšie používaných rádiofrekvenčných zariadení je Thermage®. Rádiofrekvencia pomáha napnúť pokožku a stimuluje tvorbu kolagénu na obnovenie pružnosti. Toto neinvazívne ošetrenie vypĺňa pokožku a vyhladzuje očné viečka. Špecialista pracuje na oblasti pomocou ručného prístroja na ošetrenie malých oblastí. Po odchode z kliniky môže pacient pokračovať vo svojich aktivitách, hoci niekoľko hodín po ošetrení sa môže objaviť začervenanie. Na dosiahnutie výsledkov, ktoré nie sú viditeľné hneď, ale v priebehu nasledujúcich 6 mesiacov, stačí 1 sedenie a účinky pretrvávajú až 3 roky.

Je dôležité starať sa o svoju pleť. Zdravým životným štýlom a pravidelnou starostlivosťou o pleť môžete oddialiť účinky starnutia. Vyhýbanie sa fajčeniu, slnku a stresu môže predčasné poklesnutie očných viečok oddialiť. Ďalšie drobné tipy pre každodenný život, ktoré môžu pomôcť: kvalitný spánok, tvárové cviky, starostlivé odstraňovanie make-up a používanie krému vhodného pre váš typ pleti.

Bibliografia

American Society of Plastic Surgeons. (n. d.). Eyelid Surgery - Blepharoplasty. [online] Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org... [Dátum: 12. 05. 2022].

Korean Society for Laser Medicine and Surgery. (2021). Radiofrequency in Clinical Dermatology. [online] Dostupné na: https://www.jkslms.or.kr/journa... [Dátum: 12. 05. 2022].

Sotirios, T. G., & Nantia, S. (2018). Non Invasive Blepharoplasty with Plasma Exeresis (Plexr) Pre/Post Treatments. J Aesthetic Reconstr Surg, 4(01), 1-4. Dostupné na: https://www.ukplexr.com/_files... [Dátum: 12. 05. 2022].

  "Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."