AWT technológia na celulitídu, formovanie a spevnenie postavy, na strie. Terapia Akustickou Vlnou ( Acoustic Wave Therapy ) označovaná skratkou AWT je moderná, vysoko účinná metóda aplikácie akustickej vlny na postihnuté oblasti tela. V estetickej medicíne sa AWT objavila v roku 2007. Okrem celulitídy sa používa na strie, vypnutie svalového a väzivového tkaniva a zmenšovanie obvodu ošetrovaných oblastí. Táto pokroková metóda je využívaná rastúcim počtom žien ako preventívny zákrok obmedzujúci náchylnosť k celulitíde, alebo na odstránenie či obmedzenie viditeľných príznakov celulitídy.

Úvod

Strie predstavujú vedľa celulitídy a vrások jeden z najčastejších kozmetických problémov u žien i mužov. Hoci strie nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú predovšetkým ženami považované za estetický problém.

Čo sú strie?

Ide o drobné línie na povrchu pokožky podobné jazvičkám, ktoré sú spočiatku tmavo červenej alebo fialovej farby. Ich sfarbenie sa časom mení a berú na seba odtieň o niečo svetlejšej, než je tón pokožky. Strie sa na pokožke tvoria v situáciách, keď sa koža nemôže vrátiť do normálneho stavu. Najčastejšie strie vznikajú u žien počas tehotenstva, kedy sa koža nestačí dostatočne prispôsobiť rýchlo rastúcemu brušku či náhlemu zväčšenie poprsia. Strie sa však môžu u niekoho objaviť aj v období dospievania, ktorá môže byť spojené s intenzívnym a rýchlym rastom.

Strie sa zvyčajne zobrazujú ako rovnobežné čiary, pôvodne načervenalé, lesklé a tenké, ktoré neskôr nadobudnú vzhľad jazvy a môžu mať za následok tvorbu brázd na pokožke s bledo bielou farbou. Zvyčajne sa objavujú na prsiach, bokoch, stehnách, zadku, bruchu a bokoch. Napríklad v prípade tehotenstva je vhodné použiť špecifické krémy na udržanie pružnosti pokožky. Na druhej strane, kofeín, alkohol, čaj a ďalšie látky napomáhajú vzniku strií. Naopak, potraviny bohaté na vitamíny A, C, D a zinok môžu pomôcť zabrániť ich vzhľadu.

Čo je terapia Akustickou vlnou AWT?

Akustická vlnová terapia sa pôvodne používala na liečbu chronických bolestí kĺbov, svalov a iných bolestivých poranení. Pacienti trpiaci týmito chronicky bolestivými zraneniami dostali AWT a väčšina uviedla, že už po niekoľkých ošetreniach došlo k výraznému zlepšeniu pohyblivosti, hojenia a zvládania bolesti. Dobrá správa je, že podľa štúdií bolo medicínsky dokázané, že táto terapia preukázala skutočné, merateľné zlepšenie v redukcii celulitídy a vzhľadu strií.

Terapia akustickou vlnou je nová a efektívna technologická aplikácia na úspešné ošetrenie celulitídy, napnutia pokožky, kontúrovania tela a ďalších nedokonalostí pokožky, ako sú strie, atď. Akustická terapia mechanicky vibruje spojivové tkanivo v postihnutých oblastiach tela a zlepšuje vzhľad pokožky, spojivové tkanivo sa rozťahuje, čo zvyšuje jeho pevnosť a pružnosť až o 90%. Výhodou terapie akustickými vlnami je zvýšenie prietoku krvi, stimulácia lipolýzy, redukcia celulitídy a zlepšenie vzhľadu jaziev a strií. Akustická vlnová terapia je tiež ideálnym partnerom lipolýzy vyvolanej kryoterapiou na rýchlejšiu prirodzenú elimináciu odpadových látok.

Ako zistím či som vhodný kandidát pre odstránenie strií?

Medzi najčastejšie miesta, ktoré bývajú náchylné na tvorbu strií, patrí oblasť pŕs, stehien, bokov, zadočku a samozrejme tiež brucha. Nezvyčajné však nie sú ani strie na bedrách či na ramenách. Strie sú častejším kozmetickým problémom hlavne u žien, u ktorých je hlavným dôvodom tehotenstvo. U mužov potom najčastejšou príčinou býva obezita alebo dramaticky rýchly nárast svalovej hmoty. Ak patríte do tejto skupiny a trápite sa nepeknými striami ste vhodný kandidát.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Je veľa možností ako si vybrať vhodného lekára. Ak nemáte v okolí nikoho kto by vám vedel osobne odporučiť lekára, ktorý tento zákrok vykonáva, zamerajte sa na internetové ohlasy ľudí, ktorí tento zákrok podstúpili a s výsledkom sú spokojní. Môžete sa tak dozvedieť aký má lekár prístup, výsledky a hodnotenie.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Pred liečbou vám lekár urobí fyzické vyšetrenie, preskúma váš celkový zdravotný stav a prediskutuje vaše očakávania. Pri prvom vyšetrení najviac času zaberá rozhovor s lekárom, aby sa oboznámil s vaším zdravotným stavom, vysvetlí vám, čo môžete od ošetrenia očakávať a dosiahnuť a bude vás orientačne informovať o ďalšom liečebnom postupe.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Keďže sa jedná o neinvazívne ošetrenie, nie je potrebné špeciálne sa na zákrok pripravovať, pokiaľ vám lekár nepovie inak.

Ako sa vykonáva odstránenie strií?

Poďme sa pozrieť ako sa odstraňujú strie akustickou vlnou AWT.

Liečba akustickými vlnami je dodávka akustických vĺn do tela, ktorá vytvára vibrácie v mäkkých tkanivách. Ak sú akustické vlny nasmerované na problémové oblasti pokožky alebo tkaniva, vytvárajú v tele široké spektrum pozitívnych fyziologických reakcií. Tieto zmeny môžu viesť k zlepšeniu hladkosti, textúry, pružnosti a napnutia pokožky. Liečba rázovou akustickou vlnou funguje tak, že využíva silu cielených vibrácií, ktoré zvyšujú lymfodrenáž a produkciu kolagénu. Mechanické vibrácie zvyšujú mikrocirkuláciu a prísun kyslíka v postihnutej oblasti, čo vedie k zvýšenému prekrveniu a odstráneniu prebytočnej intersticiálnej tekutiny. Akustické vlny mechanicky stimulujú lymfatický systém. Akustické impulzy zvyšujú aktivitu fibroplastov v tejto oblasti, čo vedie k remodelácii a produkcii nových kolagénových vlákien pre pevnejšiu a hladšiu pokožku.

Na základe individuálneho vyhodnotenia a požadovaných výsledkov určí lekár vhodný tlak, počet šokov a intenzitu šokov. Hrot alebo hlava prístroja na liečbu rázovými vlnami ošetruje celú oblasť. Aplikáciou správneho množstva tlaku a vykonaním viacerých rázov v častých intervaloch je možné regenerovať podkladové tkanivo. Procedúra začína pokrytím oblasti určenej na ošetrenie antiseptickým gélom (podobne ako gél použitý pri ultrazvuku). Ručné zariadenie sa pohybuje buď mriežkovitým vzorom vertikálne aj horizontálne po ošetrenej oblasti. Ďalšou metódou je pohyb zariadenia v sérii zvlnených alebo „hadích“ čiar v ošetrenej oblasti vo vertikálnom aj horizontálnom smere.

Výhody zákroku

Výhodou je neinvazívne, rýchle, bezbolestné ošetrenie, ktoré môže omladiť pokožku a mäkké tkanivá a pomôcť tak zlepšiť vzhľad celulitídy, uvoľnenej pokožky a strií v priebehu niekoľkých týždňov. Procedúra nevyžaduje žiadnu anestéziu.

Ako prebieha zotavenie pri odstraňovaní strií?

Dôležité pri liečbe strií je chrániť ošetrované miesto pred slnkom po dobu až 5 mesiacov od posledného ošetrenia. 3-4 týždne aplikovať krém s UV faktorom 50+. Mali by ste dbať na zdravú a vyváženú stravu a piť veľa neperlivej vody.

Doba rekonvalescencie

Pri tomto ošetrení nie sú žiadne prestoje a môžete sa okamžite vrátiť k svojim každodenným činnostiam.

Výsledky odstránenia strií

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča absolvovať osem až desať ošetrení. Väčšina pacientov začne už po prvom ošetrení vidieť viditeľné zlepšenie. Úspešnosť dosiahnutia znateľného zlepšenia hladšej a pevnejšej pokožky je u liečených pacientov až 75% alebo viac. Výsledky boli zdokumentované v rozsiahlych vedeckých štúdiách.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Po zákroku je pokožka jemne začervenaná. Ide o krátkodobé účinky, ktoré pominú o pár hodín až dní.

Často kladené otázky

Aká je cena za odstránenie strií? Cena za odstránenie strií akustickou vlnou závisí na veľkosti ošetrovanej plochy a počtu opakovaní.

Ako môžem predchádzať vzniku striám? Veľmi dôležité je tiež pokožku dostatočne hydratovať, podporovať jej prirodzenú funkciu a dopriať jej potrebnú výživu. Vďaka tomu významne posilníte produkciu elastínu aj kolagénu a zabránite výskytu strií.

Bibliografia

Forever Institut- Dostupné na: https://www.forever-beauty.com/en/treatments/body-treatments/x-wave-acoustic-wave-therapy/ Dátum: 2020

The body clinic- Dostupné na: https://www.thebodyclinic.ch/en/awt-cellulite-treatment/ Dátum: 2020

Lumsail- Dostupné na: http://www.shockwavetherapymachine.com/sale-12308812-6.html Dátum: 2017-2020

Aktualizované: 17.03.2021

Súvisiace skúsenosti

Odstranenie strií - Cenníky

Ceny od 63 €
MUDr. Peter Žiak PhD.
INTERKLINIK, s.r.o.
Bratislava
Ceny od 400 €
INTERKLINIK, s.r.o.
MUDr. Martin Molitor PhD.
Praha, Brno, Ostrava, Bratislava
Ceny od 2 €
MUDr. Martin Molitor PhD.
Ceny od 63 €
MUDr. Gabriel Šlárko
Ceny od 2 €
MUDr. Kitti Máčadiová

Odstranenie strií

96% spokojnosť. Založené na 26 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.