Navigácia

 • Úvod
 • Čo sú strie?
 • Ako zistím či som vhodný kandidát pre odstránenie strií?
 • Ako si vybrať vhodného lekára
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom
 • Ako sa pripraviť na zákrok
 • Ako sa vykonáva odstránenie strií pomocou vlnovej terapie AWT?
 • Odstránenie strií pomocou lasera
 • Odstránenie strií rádiofrekvenciou
 • Odstránenie striíí mikrodermabráziou
 • Výhody zákroku
 • Ako prebieha zotavenie pri odstraňovaní strií
 • Výsledky odstránenia strií
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia

Úvod

Strie predstavujú vedľa celulitídy a vrások jeden z najčastejších kozmetických problémov u žien i mužov. Hoci strie nepredstavujú žiadne zdravotné riziko, sú predovšetkým ženami považované za estetický problém. To, že strie sú bežnou súčasťou života, neznamená, že s nimi musíte žiť. Ako sa zbaviť strií? Rôzne metódy na redukciu strií umožňujú mužom a ženám už po niekoľkých rýchlych a bezbolestných ošetreniach dosiahnuť čistejšiu, hladšiu a na dotyk príjemnejšiu pokožku.

Čo sú strie?

Odstránenie strií

Čo sú strie?

Ide o drobné línie na povrchu pokožky podobné jazvičkám, ktoré sú spočiatku tmavo červenej alebo fialovej farby. Ich sfarbenie sa časom mení a berú na seba odtieň o niečo svetlejšej, než je tón pokožky. Strie sa na pokožke tvoria v situáciách, keď sa koža nemôže vrátiť do normálneho stavu. Strie najčastejšie vznikajú u žien počas tehotenstva, kedy sa koža nestačí dostatočne prispôsobiť rýchlo rastúcemu brušku či náhlemu zväčšenie poprsia. Po pôrode sa koža stiahne a strie sú tak oveľa viac viditeľnejšie. Strie sa však môžu u niekoho objaviť aj v období dospievania, ktorá môže byť spojené s intenzívnym a rýchlym rastom.

Strie sa zvyčajne zobrazujú ako rovnobežné čiary, pôvodne načervenalé, lesklé a tenké, ktoré neskôr nadobudnú vzhľad jazvy a môžu mať za následok tvorbu brázd na pokožke s bledo bielou farbou. Zvyčajne sa objavujú na prsiach, stehnách, zadku, bruchu a bokoch. Napríklad v prípade tehotenstva je vhodné použiť špecifické prípravky na udržanie pružnosti pokožky. Krém alebo olej sa nanáša minimálne 3-krát za deň počas celého obdobia tehotenstva a odporúča sa v používaní aj po tehotenstve. Na druhej strane, kofeín, alkohol, čaj a ďalšie látky napomáhajú vzniku strií. Naopak, potraviny bohaté na vitamíny A, C, D a zinok môžu pomôcť zabrániť ich vzhľadu.

Kandidát pre odstránenie strií

Kandidát pre odstránenie strií

Ako zistím či som vhodný kandidát pre odstránenie strií?

Medzi najčastejšie miesta, ktoré bývajú náchylné na tvorbu strií, patrí oblasť pŕs, stehien, bokov, zadočku a samozrejme tiež brucha. Nezvyčajné však nie sú ani strie na bedrách či na ramenách. Strie sú častejším kozmetickým problémom hlavne u žien u ktorých je hlavným dôvodom tehotenstvo. U mužov potom najčastejšou príčinou býva obezita alebo dramaticky rýchly nárast svalovej hmoty. Ak patríte do tejto skupiny a trápite sa nepeknými striami, môžete byť vhodným kandidátom.

Ako si vybrať vhodného lekára

Výber vhodného lekára

Ako si vybrať vhodného lekára

Je veľa možností ako si vybrať vhodného lekára. Ak nemáte v okolí nikoho, kto by vám vedel osobne odporučiť lekára, ktorý tento zákrok vykonáva, zamerajte sa na internetové ohlasy ľudí, ktorí tento zákrok podstúpili a s výsledkom sú spokojní. Môžete sa tak dozvedieť aký má lekár prístup, výsledky a hodnotenie. Nájdite si informácie o akú metódu máte záujem, čo tiež súvisí s výberom odborníka. Pri rôznych metódach môže byť použitý iný typ prístroja, a preto je dôležité zamerať sa na kliniku alebo lekára, ktorý tento prístroj používa.   

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Konzultácia s lekárom

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom

Pred liečbou vám lekár urobí fyzické vyšetrenie, preskúma váš celkový zdravotný stav a prediskutuje vaše očakávania. Pri prvom vyšetrení najviac času zaberá rozhovor s lekárom, aby sa oboznámil s vaším zdravotným stavom, vysvetlí vám, čo môžete od ošetrenia očakávať a dosiahnuť a bude vás orientačne informovať o ďalšom liečebnom postupe. Lekár by mal byť empatický a ochotný odpovedať na všetky vaše otázky a pochybnosti. Nebojte sa opýtať na možné komplikácie a vedľajšie účinky, ktoré môžu byť pre vás zásadné pri konečnom rozhodovaní o podstúpení tohto ošetrenia. 

Ako sa pripraviť na zákrok?

Príprava pred ošetrením

Ako sa pripraviť na zákrok

Keďže sa jedná o neinvazívne ošetrenie, nie je potrebné špeciálne sa na zákrok pripravovať, pokiaľ vám lekár nepovie inak. Pred zákrokom sa odporúča dodržiavať pitný režim, hydratovať pokožku a vyvarovať sa slnečnému žiareniu do skončenia celej liečby. Na trhu sú dostupné prípravky, ktoré môžu strie zmierniť a je vhodné ich používať pred ošetrením pre efektívnejšie výsledky.

Terapia Akustickou vlnou AWT

Terapia Akustickou vlnou AWT

Ako sa vykonáva odstránenie strií pomocou vlnovej terapie AWT?

Akustická vlnová terapia sa pôvodne používala na liečbu chronických bolestí kĺbov, svalov a iných bolestivých poranení. Pacienti trpiaci týmito chronicky bolestivými zraneniami dostali AWT a väčšina uviedla, že už po niekoľkých ošetreniach došlo k výraznému zlepšeniu pohyblivosti, hojenia a zvládania bolesti. Dobrá správa je, že podľa štúdií bolo medicínsky dokázané, že táto terapia preukázala skutočné, merateľné zlepšenie v redukcii celulitídy a vzhľadu strií. 

Terapia akustickou vlnou je nová a efektívna technologická aplikácia na úspešné ošetrenie celulitídy, napnutia pokožky, kontúrovania tela a ďalších nedokonalostí pokožky, ako sú strie, atďAkustická terapia mechanicky vibruje spojivové tkanivo v postihnutých oblastiach tela a zlepšuje vzhľad pokožky, spojivové tkanivo sa rozťahuje, čo zvyšuje jeho pevnosť a pružnosť až o 90%. Výhodou terapie akustickými vlnami je zvýšenie prietoku krvi, stimulácia lipolýzy, redukcia celulitídy a zlepšenie vzhľadu jaziev a strií. Akustická vlnová terapia je tiež ideálnym partnerom lipolýzy vyvolanej kryoterapiou na rýchlejšiu prirodzenú elimináciu odpadových látok.

Poďme sa pozrieť ako sa odstraňujú strie akustickou vlnou AWT.

Liečba akustickými vlnami je dodávka akustických vĺn do tela, ktorá vytvára vibrácie v mäkkých tkanivách. Ak sú akustické vlny nasmerované na problémové oblasti pokožky alebo tkaniva, vytvárajú v tele široké spektrum pozitívnych fyziologických reakcií. Tieto zmeny môžu viesť k zlepšeniu hladkosti, textúry, pružnosti a napnutia pokožky. Liečba rázovou akustickou vlnou funguje tak, že využíva silu cielených vibrácií, ktoré zvyšujú lymfodrenáž a produkciu kolagénu. Mechanické vibrácie zvyšujú mikrocirkuláciu a prísun kyslíka v postihnutej oblasti, čo vedie k zvýšenému prekrveniu a odstráneniu prebytočnej intersticiálnej tekutiny. Akustické vlny mechanicky stimulujú lymfatický systém. Akustické impulzy zvyšujú aktivitu fibroplastov v tejto oblasti, čo vedie k remodelácii a produkcii nových kolagénových vlákien pre pevnejšiu a hladšiu pokožku.

Na základe individuálneho vyhodnotenia a požadovaných výsledkov určí lekár vhodný tlak, počet šokov a intenzitu šokov. Hrot alebo hlava prístroja na liečbu rázovými vlnami ošetruje celú oblasť. Aplikáciou správneho množstva tlaku a vykonaním viacerých rázov v častých intervaloch je možné regenerovať podkladové tkanivo. Procedúra začína pokrytím oblasti určenej na ošetrenie antiseptickým gélom (podobne ako gél použitý pri ultrazvuku). Ručné zariadenie sa pohybuje buď mriežkovitým vzorom vertikálne aj horizontálne po ošetrenej oblasti. Ďalšou metódou je pohyb zariadenia v sérii zvlnených alebo „hadích“ čiar v ošetrenej oblasti vo vertikálnom aj horizontálnom smere.

Odstránenie strií pomocou lasera

Laserové odstraňovanie strií

Odstránenie strií pomocou lasera

Laser proti striám je nový nechirurgický liečebný program, ktorý dokáže účinne znížiť výskyt strií na prsiach, bokoch, stehnách, ramenách, bruchu, zadku a chrbte.

Laserové odstraňovanie strií funguje pomocou frakčnej laserovej technológie, ktorá vysiela krátke impulzy laserovej energie do zjazveného tkaniva, ktoré vzniklo pri natiahnutí pokožky, a tým rozbíja toto zjazvené tkanivo a zároveň stimuluje bunky k produkcii nového kolagénu. Tým sa vyhladí vzhľad pokožky a zníži sa jej zafarbenie. Pri každom ošetrení strie postupne miznú, pretože ich nahrádza nová zdravšia pokožka.

Odstránenie strií rádiofrekvenciou

Rádiofrekvenčné ošetrenie

Odstránenie strií rádiofrekvenciou

Rádiofrekvenčná technológia sa používa na stimuláciu tvorby kolagénu nasmerovaním energetických vĺn hlboko do pokožky. Vďaka metóde zahrievania dermy bez poškodenia vrchnej vrstvy pokožky je čoraz obľúbenejším nechirurgickým ošetrením na vypnutie a spevnenie pokožky. Rádiofrekvenčná technológia lieči strie uvoľňovaním silnej rádiofrekvenčnej energie na úroveň dermálnych jaziev strií, čím ničí jazvy a podporuje novú a zdravšiu pokožku. To vedie k vyblednutiu odstránenia strií. Rádiofrekvenčné ošetrenie sa zvyčajne vykonáva v mesačných intervaloch a preukázalo sa, že výrazne zlepšuje štruktúru pokožky pri striách.

Odstránenie striíí mikrodermabráziou

Ošetrenie mikrodermabráziou

Odstránenie striíí mikrodermabráziou

Ošetrenie mikrodermabráziou trvá zvyčajne 30 minút až hodinu a používa sa pri ňom exfoliácia na ošetrenie vrchnej vrstvy pokožky. Tým, že sa v podstate odstráni odumretá pokožka, sa na jej mieste môže objaviť novšia zdravšia pokožka. Toto ošetrenie sa bežne používa na vrásky a mračné linky, ale ukázalo sa, že je veľmi účinné aj na strie. Mikrodermabrázia exfoliuje a lieči poškodenú pokožku, čím zlepšuje jej štruktúru. Ak spozorujete tvorbu strií, je dobré čo najskôr sa dostaviť na ošetrenie - čím rýchlejšie, tým ľahšie sa strie odstraňujú. Ale aj keď máte strie z tehotenstva spred pár rokov, mikrodermabrázia ako ošetrenie strií dokáže zázraky. Je tiež úplne bezbolestná a funguje na všetky typy pokožky, takže vám zanechá zdravú a žiarivú pokožku.

Výhody zákroku

Odstránenie strií a jeho výhody

Výhody zákroku

Výhodou je neinvazívne, rýchle, bezbolestné ošetrenie, ktoré môže omladiť pokožku a mäkké tkanivá a pomôcť tak zlepšiť vzhľad celulitídy, uvoľnenej pokožky a strií v priebehu niekoľkých týždňov. Procedúra nevyžaduje žiadnu anestéziu a je úplne bezpečná. Veľkou výhodou je, že strie sa dajú odstrániť prakticky kdekoľvek. 

Najčastejšie sa ošetrenie vykonáva na:

 • brucho
 • stehná
 • zadok 
 • ramená
 • prsia
Ako prebieha zotavenie pri odstraňovaní strií?

Čo by ste mali dodržiavať po ošetrení

Ako prebieha zotavenie pri odstraňovaní strií

Dôležité pri liečbe strií je chrániť ošetrované miesto pred slnkom po dobu až 5 mesiacov od posledného ošetrenia. 3-4 týždne aplikovať krém s UV faktorom 50+. Mali by ste dbať na zdravú a vyváženú stravu a piť veľa neperlivej vody. Keďže sa jedná o minimálne invazívny zákrok, rekonvalescencia v tomto prípade nie je žiadna. Po zákroku sa môžete ihneď vrátiť do bežného života. 

Výsledky odstránenia strií

Fotografie pred a po odstránení strií na bruchu (súkromný archív MUDr. Barbora Brezová)

Výsledky odstránenia strií

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča absolvovať osemdesať ošetrení. Počet opakovaní Vám však musí určiť vždy dermatológ podľa množstva a veľkosti strií. Väčšina pacientov začne už po prvom ošetrení vidieť viditeľné zlepšenie. Úspešnosť dosiahnutia znateľného zlepšenia hladšej a pevnejšej pokožky je u liečených pacientov až 75% alebo viac. Výsledky boli zdokumentované v rozsiahlych vedeckých štúdiách.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Upokojenie pokožky po ošetrení

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Po zákroku je pokožka jemne začervenaná. Ide o krátkodobé účinky, ktoré pominú o pár hodín až dní. Lekár vám odporučí vhodný prípravok, ktorý môžete aplikovať po ošetrení na upokojenie pokožky. Vždy dbajte na výbere odborníka, aké má znalosti a skúsenosti s odstraňovaním strií a informujte sa, aká metóda je pre vás tá najlepšia.

Často kladené otázky

 • Aká je cena za odstránenie strií? Cena za odstránenie strií závisí na veľkosti ošetrovanej plochy a počtu opakovaní. Informujte sa o cene ošetrenia na portáli Estheticon a kontaktujte lekárov, ktorí ponúkajú odstránenie strií. Môžete si od nich vyžiadať cenovú ponuku.
 • Ako môžem predchádzať vzniku striám? Veľmi dôležité je tiež pokožku dostatočne hydratovať, podporovať jej prirodzenú funkciu a dopriať jej potrebnú výživu. Vďaka tomu významne posilníte produkciu elastínu aj kolagénu a zabránite výskytu strií.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."