Periorálne vrásky

Čo sú periorálne vrásky?

Vrásky okolo úst

Vrásky okolo úst

Termín periorálne vrásky označuje všetky vrásky, ktoré sa nachádzajú v okolí úst.

Vráskam sa nedá vyhnúť, pretože pokožka časom stráca kolagén, a tým stráca pružnosť. V niektorých oblastiach tváre je koža tenšia, napríklad okolo očí alebo úst. Hoci vráskam nemôžeme uniknúť, existujú riešenia, ako ich obmedziť alebo oddialiť ich vznik. Estetická medicína ponúka ošetrenia na prevenciu predčasného vzniku vrások alebo na odstránenie vrások v okolí úst.

Možné príčiny vzniku periorálnych vrások

Oblasť úst je náchylná na tvorbu vrások

Oblasť okolo úst je náchylná na tvorbu vrások

Oblasť úst je citlivá oblasť, ktorá je náchylná na tvorbu vrások. Pokožka v tejto oblasti je veľmi tenká a obsahuje menej kolagénu a táto oblasť je tiež veľmi namáhaná počas mimických výrazov, čo má vplyv na vznik vrások.

Starnutie pokožky je spôsobené zníženou tvorbou kolagénu, ale aj úbytkom elastínu a glykozaminoglykánov, ktoré sú zodpovedné za tonus a pružnosť pokožky. Na vzniku periorálnych vrások sa podieľajú aj ďalšie faktory:

  • Gény
  • Nedostatok hydratácie
  • Nezdravý životný štýl
  • Fajčenie
  • Slnko
  • Stres

Typy periorálnych vrások

Rôzne typy periorálnych vrások

Existujú rôzne typy periorálnych vrások

Periorálne vrásky môžeme rozdeliť na viac špecifických podtypov, z ktorých by sme tu chceli predstaviť 3:

  • Smiechové vrásky

Tieto vrásky sú známe aj ako nasolabiálne ryhy a sú to výrazové vrásky, ktoré sa objavujú pri úsmeve. Začínajú sa na spodku nosných dierok a tiahnu sa až ku kútikom úst v podobe zátvorky.

  • Marionetové vrásky

Tieto záhyby sa začínajú v kútikoch úst a tiahnu sa až k dolnej čeľusti, kde prechádzajú vertikálne k brade. Tieto záhyby zvýrazňujú čeľusť a vytvárajú vzhľad bábky.

  • Vertikálne periorálne vrásky

Takzvané vertikálne periorálne vrásky alebo fajčiarske vrásky sa nachádzajú priamo nad perami a idú vertikálne. Vznik týchto vrások súvisí so svalovými kontrakciami, ktoré sa zhoršujú fajčením a vystavovaním sa slnku.

Bibliografia

American Board of Cosmetic Surgery. (2020). Injectable Dermal Fillers Guide. [online] Dostupné na: https://www.americanboardcosme... [12.05.2022]

Cherney, K. (2020). Wrinkles Around Mouth: Causes, Treatments, Remedies, and Prevention. Healthline. [online] Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [12.05.2022]

Medical Beauty for Cosmetics. (n. d.). Vrásky okolo úst – dá sa proti nim bojovať? [online] Dostupné na: https://www.mbcosmetic.sk/... [12.05.2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."