Operácia obočia (Brow lift)

S postupujúcim vekom dochádza k poklesu elasticity mäkkých tkanív v okolí očí, čo spôsobuje okrem iného aj pokles obočia. Jeho operačným zdvihnutím sa dá dosiahnuť výrazne mladistvejšieho vzhľadu a získať opäť svieži výraz.

Úvod

Keď sa pozriete do zrkadla, vydáva vaša tvár správny dojem o vašich pocitoch? Oči a čelo hrajú významnú úlohu pri komunikácii našich emócii. Ak ochabnuté a ťažké obočie spôsobuje, že vyzeráte unavene alebo nešťastne, mohla by trvalé riešenie ponúknuť operácia obočia- Brow lift.

Čo je operácia obočia - Brow lift?

Operácia obočia, ktorá sa tiež bežne nazýva lifting čela alebo forehead lift omladzuje tvár nad očami a obnovuje tak svieži vzhľad, ktorý lepšie odráža prirodzený výzor pacienta. Odstránením prebytočnej ochabnutej pokožky na čele a premiestnením podkladových svalov a tkanív môže lifting obočia korigovať ťažké, ochabnuté obočie, eliminovať hlboké brázdy a navrátiť hladšiu a mladistvejšiu kontúru hornej časti tváre.

Ako zistím či som vhodný kandidát pre operáciu obočia?

Ochabnuté a silne zvrásnené obočie môže spôsobiť, že budeme vyzerať neustále unavení, ustaraní alebo dokonca nahnevaní. Niektorí z nás sú tiež geneticky náchylní mať ťažšie a hrubšie obočie, vďaka čomu vyzeráme, akoby sme sa mračili, aj keď sa cítime najlepšie. Operácia obočia sa priamo zameriava na tieto problémy a pomáha pacientom vychutnať si prirodzene sviežejší vzhľad.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Krásne, prirodzené výsledky pri operácii obočia si vyžadujú plastického chirurga, ktorý má dôkladné znalosti anatómie tváre a je dôsledný pre estetické detaily. Rovnako dôležitá je schopnosť prispôsobiť chirurgické techniky tak, aby sa dosiahli výsledky, ktoré rešpektujú vek, pohlavie a jedinečné črty tváre každého pacienta.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Pri konzultácii s potenciálnymi plastickými chirurgmi sa opýtajte na ich konkrétne skúsenosti v plastickej chirurgii tváre. Prezrite si fotografie pred a po, pričom osobitnú pozornosť venujte pacientom, ktorí vyzerajú podobne ako vy. Aj keď budú výsledky individuálne, doterajšia práca plastického chirurga je najlepším indikátorom jeho estetického štýlu.

Ak ste muž, váš chirurg by mal mať skúsenosti s vykonávaním liftingu obočia pre mužských pacientov, pretože techniky liftingu obočia musia byť prispôsobené tak, aby sa zachoval prirodzene mužský vzhľad.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Ak sa rozhodnete, že podstúpite operáciu obočia- Brow lift budete musieť obmedziť niektoré druhy liekov. Dôležité je však riadiť sa pokynmi doktora, ktoré ste prekonzultovali pri konzultácií. Ak máte na hlave krátky strih, potom je vhodné si nechať vlasy trochu narásť, aby ste skryli jazvy, ktoré sa objavia po ukončení zákroku. Lekár vám môže odporučiť, aby ste prestali užívať aspirín a iné lieky na zápal, ktoré môžu spôsobiť krvácanie. 

Ako sa vykonáva operácia obočia - Brow lift?

Kozmetickí chirurgovia používajú na operáciu zdvihu obočia rôzne techniky. Čo je najlepšie pre daného pacienta, závisí od jeho cieľov, anatómie tváre a rozsahu korekcie potrebných na dosiahnutie požadovaných výsledkov. Najčastejšími technikami je endoskopický alebo temporálny zdvih obočia.

Endoskopický zdvih obočia

Plastický chirurgovia čoraz častejšie používajú endoskopickú metódu na operáciu obočia, ktorá je oveľa menej invazívna ako iné techniky, a napriek tomu môžu často dosiahnuť rovnako požadovaný výsledok. Anestézia môže byť  celková alebo lokálna. Lekár si vyberie to najlepšie na základe stavu pacienta. Pre endoskopický zdvih obočia váš plastický chirurg urobí sériu veľmi krátkych rezov tesne za vlasovou líniou. Potom pomocou špeciálnej maličkej kamery a tenkých nástrojov premiestni svaly a zdvihne podkladové tkanivá čela, podľa potreby odstráni prebytočný tuk a tkanivo, aby sa vytvorilo prirodzene mladšie obočie.

Temporálny zdvih obočia

Temporálny zdvih obočia zahŕňa o niečo dlhšie rezy ako endoskopický zdvih obočia a najčastejšie sa vykonáva v spojení s operáciou očných viečok. Tesne nad každým spánkom, za líniou vlasov, sú urobené rezy. Pomocou týchto rezov váš plastický chirurg zdvihne a premiestni tkanivá vonkajšej oblasti obočia a odstráni sa prevísajúca koža. Potom sa pomocou rezov vytvorených pre procedúru horných viečok zdvihne oblasť medzi obočím, aby sa vyhladili vrásky. Anestézia môže byť  celková alebo lokálna. Lekár si vyberie to najlepšie na základe stavu pacienta. Vaše rezy môžu byť uzavreté stehmi alebo sponkami, ktoré sa zvyčajne odstránia asi 1 týždeň po operácii. Trvanie zákroku závisí od typu zdvihu obočia a tiež od toho či sa súčasne kombinuje s iným zákrokom.  

Výhody zákroku

Výhodou operácie je podvihnutie obočia, vďaka ktorému sa podvihne poklesnuté obočie do vyššej polohy, čím si získa prirodzený a mladistvejší vzhľad. Cieľom tohto zákroku je zdvihnutie obočia. Výsledná jazva je skrytá vo vlasoch.

Ako prebieha zotavenie po operácii obočia?

Po operácií obočia môžete pociťovať malú bolesť, je však bežné cítiť mierne nepohodlie a tiež pocit napätia v čele. Opuchy a podliatiny sú najbežnejšie počas prvých 10 dní po operácii a väčšinou ustúpia asi po 2 týždňoch.

Doba rekonvalescencie

Časové obdobie pre obnovenie bežných aktivít po operácií obočia závisí od jednotlivca a je individuálne. Ak máte samotný lifting obočia, obnova je zvyčajne oveľa rýchlejšia ako u ľudí, ktorí majú lifting obočia v spojení s faceliftom alebo iným rozsiahlejším zákrokom. Každá rekonvalescencia je však proces individuálny a závisí od individuálnych schopností hojenia organizmu každého pacienta i od jeho svedomitosti a prístupu.

Výsledky operácie obočia - Brow lift

Výsledky sa dostavia v priebehu niekoľkých týždňov, keď opuchy a podliatiny ustúpia a odhalia hladšiu pokožku čela a mladistvejší vzhľad. Konečný výsledok môžete očakávať cca po 3 mesiacoch.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Ako pri každom zásahu do tela aj pri tomto zákroku môžu nastať komplikácie alebo vedľajšie účinky ako infekcia, alergické reakcie, zmeny v citlivosti, asymetria, abnormálne zjazvenie, narušenie hlbších štruktúr, modriny.

Často kladené otázky

Aký je rozdiel medzi Browlift a Facelift? Browlift sa zameriava na oblasť nad obočím a zlepšuje tak celkový dojem z unavenej tváre. Facelift zlepšuje strednú a dolnú časť tváre, od lícnych kostí po bradu a líniu čeľustí.

Ako môžem prispieť k dlhodobému výsledku? Zdravým životným štýlom môžete pomôcť dosiahnuť, aby vaše výsledky vyzerali čo najlepšie. Aplikujte opaľovací krém každý deň, jedzte stravu bohatú na vitamíny, dodržujte pitný režim a nefajčite. To pomôže udržať vaše telo zdravé a pokožka sa vám odvďačí a bude vyzerať sviežo a mladistvo.

Bibliografia

American Society of Plastic Surgeons- Dostupné na: https://www.plasticsurgery.org/cosmetic-procedures/brow-lift/procedure Dátum: 2020

Agel Clinic- Dostupné na: https://agelclinic.sk/sluzby/jednodnova-chirurgia/plasticka-chirurgia/tvar/forehead-lift-browlift Dátum: 2020

Blepharoplasty- Dostupné na: https://blefaroplastia.es/en/endoscopic-brow-lift/ Dátum: 2020

Aktualizované: 17.03.2021

Súvisiace skúsenosti

Operácia obočia (Brow lift) - Cenníky

MUDr. Ján Bumbera
Bratislava, Trnava
Ceny od 600 €
MUDr. Ján Bumbera
MUDr. Patrik Paulis
Praha, Bratislava
Ceny od 2 070 €
MUDr. Patrik Paulis
Ceny od 600 €
MUDr. Jozef Fedeleš PhD.
MUDr. Norbert Rácz
Bratislava
Ceny od 1 450 €
MUDr. Norbert Rácz
Ceny od 750 €
zvyčajne do 2 500 €
doc. MUDr. M. Boháč PhD.

Operácia obočia

97% spokojnosť. Založené na 37 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.