Veľké prsné bradavky

Čo sú veľké prsné bradavky?

Anatómia prsníka

Anatómia prsníka

Predtým, než si povieme, čo sú bradavky a aké bradavky považujeme za veľké, pozrime sa na anatómiu prsníkov.

Prsia sa nachádzajú na hrudníku. Prsník je tkanivo, ktoré pokrýva prsné svaly. Majú ich muži aj ženy, no po puberte sú výraznejšie u žien.

Ženské prsia sa skladajú z :

 • mliečnej žľazy
 • špecializovaného tkaniva, ktoré produkuje mlieko (žľazové tkanivo)
 • tukového tkaniva (množstvo tuku určuje veľkosť prsníka).

Spojivové tkanivo a väzy podporujú prsník a dávajú mu tvar. Nervy poskytujú prsníku citlivosť. V prsníku sa nachádzajú aj krvné cievy, lymfatické cievy a lymfatické uzliny.

Anatómia bradavky a zváženie veľkej bradavky

Približne v strede prsníka sa nachádza bradavka. Zvyčajne má valcovitý alebo kužeľovitý tvar, ale niekedy má aj priehlbinu (vpáčená bradavka). Veľkosť bradavky sa líši, ale zvyčajne závisí od veľkosti prsníka. Zvonka je bradavka nepravidelná a drsná, pretože jej povrch pokrýva veľké množstvo papíl a ryh.

Rôzne typy bradaviek

Bradavky

Typy bradaviek

Každá bradavka je jedinečná. Bradavka a dvorec sú vždy tmavšie ako prsník, od svetloružovej až po veľmi tmavohnedú. Majú inú farbu, aby ich deti pri dojčení ľahšie spoznali. Tu sú hlavné kategórie rôznych bradaviek:

 • "Normálna" bradavka
 • Plochá bradavka (bradavka splýva s dvorcom)
 • Pupočná alebo vpáčená bradavka
 • Tretia bradavka (nie je nezvyčajné mať tretiu bradavku, môže byť dobre alebo zle vyvinutá)
 • Dlhá bradavka
 • Veľká bradavka
 • Bradavka s výraznými žliazkami (tiež sa netreba obávať, žliazky môžu byť veľmi výrazné alebo takmer neviditeľné)
 • Chlpatá bradavka (muži aj ženy majú chĺpky okolo dvorca, niektorí si ich z estetických dôvodov vytrhávajú pinzetou)

Zákroky a ošetrenia

Zmenšenie prsného dvorca

Zákrok na  zmenšenie prsného dvorca

Existuje niekoľko operácií bradaviek, predovšetkým úprava vpáčených bradaviek (malformácia bradavky, nie je závažná ani bolestivá, ale operácia môže byť potrebná kvôli dojčeniu či kvôli intimite), operácia na skrátenie dĺžky bradavky a zmenšenie prsného dvorca. Tieto operácie sa môžu vykonávať samostatne alebo v kombinácii s inými operáciami prsníkov: zmenšením prsníkov, modeláciou prsníkov alebo zväčšením prsníkov.

Zmenšenie bradaviek

Redukcia bradaviek je zákrok, ktorý upravuje veľkosť pigmentovanej kože okolo bradavky, takže prsník vyzerá harmonickejšie. Niektoré ženy sa okrem úpravy prsného dvorca snažia zmenšiť aj výšku a šírku bradavky, pričom sa zachováva jej citlivosť.

Bibliografia

O'Keefe Osborn, C. (2018). Areola Reduction Surgery: What to Expect. Healthline. [online] Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum 10. 5. 2022].

Storm, E. (2021). Nipple Reduction. AEdit. [online] Dostupné na: https://aedit.com/procedure/ni... [Dátum 10. 5. 2022].

WebMD. (2021). The Breast (Human Anatomy): Picture, Function, Conditions, & More. [online] Dostupné na: https://www.webmd.com/women/pi...  [Dátum 10. 5. 2021]. 

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."