Odstránenie metličiek a popraskaných žiliek

  • Anestézia nie je potrebná
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • Menej ako 1 hodina zákroku
  • 1-7 dní kľudového režimu
  • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
  • Dočasné výsledky

Čo sú metličky a popraskané žilky?

Metličky sú popraskané žilky, ktoré presvitajú na povrchu kože ako fialové alebo červené vejárikovité siete. Metličkami trpí 30,7% žien. Väčšinou ide iba o čisto estetický problém. Vyskytujú sa na nohách - na vonkajšej strane stehien, za kolenami alebo v predkolení, kdekoľvek na dolných končatinách. Ženy, ktoré nimi trpia, ich často považujú za neestetické, čo môže spôsobovať problémy a komplexy najmä v lete, keďchcú nosiť krátke sukne alebo plavky.

Metličky sú síce prejavom prvého štádia chronického žilového ochorenia (CHŽO), ale vstupné cievne vyšetrenie nemusí ukázať žiadne vážne problémy s povrchovými alebo hĺbkovými žilami, či samotné kŕčové žily. Na druhej strane, aj pacientka bez viditeľných rožšírených žiliek, môže trpieť prejavmi chronickej žilovej nedostatočnosti.

Hovoríme o ženách, pretože oproti mužom majú hormonálnu predispozíciu k problémom žilového systému dolných končatín. Obzvlášť ak sú vystavené výkyvom ženských hormónov v tehotenstve, v menopauze alebo vplyvom veku. Ženy majú horšiu východiskovú pozíciu aj preto, že často nosia vysoké podpätky alebo zase naopak, topánky s príliš nízkou podrážkou. Ideálne sú mierne opätky vysoké 3 - 4 centimetre. Pri takýchto opätkoch sú lýtkové svaly optimálne stimulované, aby dobre plnili funkciu pumpy vracajúcej krv do srdca.

Ako metličkám predchádzať - prevencia

Výsledok ošetrenia metličkových žiliek (foto archív lekára)

Výsledok ošetrenia metličkových žiliek (MUDr. Štefan Munka)

Základom prevencie vzniku metličiek je ovplyvňovanie rizikových faktorov ako obezita, sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, dlhé státie, nosenie tesného oblečenia a aj nevhodnej obuvi (už spomínané príliš vysoké alebo príliš nízke podpätky). Negatívny vplyv na chronické žilové ochorenie majú športy ako: zjazdové lyžovanie, vzpieranie a statické silové športy. Vhodné sú športy, pri ktorých sa kombinuje rytmický pohyb členkov s prácou lýtkových svalov, ako turistika, beh, beh na lyžiach, bicyklovanie, tanec a plávanie. Pri metličkových žilkách pomáha aj sprchovanie nôh studenou vodou. Ďalej sa odporúča vyhýbanie sa saune, horúcim kúpeľom a vyvarovanie sa antikoncepcii, ak sú prítomné ďalšie rizikové faktory ako obezita a fajčenie.

Ako zistím, či som vhodný kandidát na odstránenie metličiek?

Čo ak sa metličkové žilky neriešia, aké sú možnosti liečby poprsakaných žiliek a metličiek

Včasnou intervenciou môžete predísť závažnejším problémom

Ak u seba pozorujete tenké metličkové popraskané žilky, najmä na nohách, môžete byť vhodným kandidátom na  ich dostránenie. Dôležité je absolvovať kompletné cievne vyšetrenie, aby lekár odhalil, o aký závažný problém ide a ako ho riešiť. 

Ak ide len o estetický problém, môžete mať istotu, že máte cievky v poriadku. Naopak, ak sa vyšetrením ukáže problém, môžeme včasnou diagnostikou predísť vážnym následkom. Po metličkách sa totiž časom môžu objaviť aj väčšie kŕčové žily - varixy a žilové príznaky, ktoré sa zhoršujú v priebehu dňa, v letných mesiacoch, po dlhom státí či sedení a cestovaní. Potom je už nutné laserové odstránenie kŕčových žíl.

Neskôr sa k príznakom pridáva opuch a vytvoria sa tzv. kmeňové kŕčové žily. Podľa štúdií až polovica neliečených pacientov s dokázaným obráteným tokom krvi – refluxom v hlbokých alebo povrchových žilách, prejde do štádia kožných zmien počas piatich rokov a v priebehu ďalších piatich rokov sa až 59% neliečených pacientov vyvinie vred predkolenia. Môžete tomu však samozrejme predchádzať včasnou intervenciou.

Bibliografia

ENVY klinika. (n. d.). Odstraňovanie cievok [online]. Dostupné na: https://www.envyclinic.sk/sk/o... [Dátum: 19. 10. 2022]

Ústav lekárskej kozmetiky. (n. d.). Odstránenie cievok laserom [online]. Dostupné na: https://www.ulk.sk/zakroky/ods... [Dátum: 19. 10. 2022]

WebMD. (26. apríl 2022). Varicose Veins and Spider Veins: Symptoms and Treatment [online]. Dostupné na: https://www.webmd.com/skin-pro... [Dátum: 19. 10. 2022]

Yes Visage. (n. d.). Odstránenie žiliek a cievok [online]. Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/od... [Dátum: 19. 10. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."