Ako sa zbaviť akné riešia mnohí z nás. Akné a vyrážky trápia 85% dospievajúcich a asi 20% všetkých dospelých. Nevzhľadné červené fľaky, vyrážky alebo jazvičky po akné ale majú riešenie. Laser na akné zmierni jeho prejavy a urýchli jeho hojenie. Liečba akné laserom nie je bolestivá a trvá niekoľko desiatok minút

Pri liečbe akné býva často používaných a kombinovaných viac postupov a typov liečby, ako je napríklad aplikácia antibiotík, zinkových mastí či u žien hormonálnej antikoncepcie, chemický peeling, fotodynamická liečba, kryalizácia pomocou tekutého dusíka(kryochirurgia), chirurgické ošetrenie veľkých zápalových ložísk apod. Veľmi obľúbenou a účinnou metódou liečby akné a jaziev po akné je laser proti akné.

V čom spočíva liečba akné laserom?

Na liečbu akné je najčastejšie využívaný laser (napríklad Smoothbeam), ktorým možno v priebehu jedného sedenia ošetriť ako čerstvé prejavy akné, tak aj preventívne ovplyvniť funkciu mazových žliaz tak, aby nedochádzalo k ich ďalšiemu zapáleniu a zároveň ošetriť jazvy po akné. Laserové ošetrenie teda pracuje na princípe potlačenia zápalu.

Obmedzuje funčnosť tvorby mazu funkcie zhrubnutých mazových žliazok až do hĺbky 5 mm pod povrchom kože. Po laserovom ošetrení akné je potrebné chrániť pokožku pred slnečným žiarením ochrannými krémami s vysokým UV filtrom (50+). Preto je najlepšie využívať laser proti akné v zimnom období.

cervene jazvy po akne
Výsledok ošetrenia jaziev po akné, fotografie pred a po laserovej liečbe jaziev po akné

Ako sa zbaviť jaziev po akné? Pomôže laser proti akné

Nielen akné samotné ale aj jazvičky po akné, ktoré môžu byť aj staršieho vzniku laser spoľahlivo zjemní. Pomôže vyliečiť aj ďalšie nepríjemné následky akné a vyrážok:

 • jazvy po akné
 • akné na tvári
 • akné na krku
 • akné na čele
 • vyrážky na čele
 • vyrážky na brade
 • vyrážky na chrbte
 • vyrážky na rukách
 • cystické akné
 • fľaky po akné
 • pigmentové škrvny
laser envyklinika copy
Jazvy po akné zmierni laserová liečba akné (ilustračné foto)

 

Vhodný kandidát na liečbu akné laserom

Medzi vhodných kandidátov patria všetci tí, ktorých trápi ťažšia forma akné, následkami akné - ako jazvy po akné alebo fľakmi po akné, alebo veľkými zapálenými ložiskami. Aj napriek tomu, že liečba akné laserom je veľmi účinná, a dokáže pomôcť proti prejavom akné, je potrebné mať realistické očakávania a vždy konzultovať, či je možné dosiahnuť očakávaný výsledok s lekárom.
Akné je vyvolané mnohými faktormi, preto je potrebné k liečbe pristupovať komplexne. Laserová liečba akné výrazne zlepší stav a štruktúru pleti, ale nemusí vždy odstrániť všetky nežiaduce prejavy, najmä ak sú prejavom nejakého závažnejšieho ochorenia organizmu.

Liečba akné laserom a konzultácia s lekárom

Ak sa chystáte na laserové ošetrenie akné, bez ostychu prediskutujte s lekárom vaše problémy a očakávania. Lekár zhodnotí váš aktuálny stav, je možné, že vás lekár nechá dodatočne vyšetriť na alergologií alebo si vyžiada krvný obraz pre predstavu o vašom zdravotnom stave. Lekár by vám mal tiež ukázať nejaké pred po fotografie ošetrenia akné laserom.

Viditeľné výsledky liečby iných pacientov vám nielen dajú predstavu očakávateľného výsledku ale pomôžu prekonať obdobie liečby, ktorá trvá spravidla niekoľko týždňov. Lekár pri prvej konzultácií väčšinou navrhne postup liečby akné, počet opakovaní a prípadnú možnú doplnkovú liečbu akné laserom aby ste vedeli, čo vás pri ošetrení akné laserom čaká.

pred po fotografie laserová liečba akné
pred po fotografie - ošetrenie laserom zmierni následky jaziev po akné na lícach aj brade

Priebeh laserového ošetrenia akné a počet opakovaní

Liečba akné laserom trvá okolo 30 minút a vykonáva sa tak aby bolo bezbolestné. V prípade, že vás trápi ľahšia forma akné, stačí ošetrenie laserom podstúpiť v rozostupe jedného mesiaca. V tomto prípade sa odporúčajú 3 opakované sedenia. U závažnejšej formy hlbokého akné sa ošetrenie akné laserom odporúča raz za 14 dní a to minimálne s opakovaním 5x. S konkrétnym prípadom a počtom opakovaní vám však vždy poradí len skúsený lekár.

Laser na akné - špeciálna gélová maska

Vhodný doplnok liečby akné laserom je kombinácia ošetrenia laserovou gélovou maskou. Gélová maska ​​sa aplikuje na pleť, ktorá je následne ešte ošetrená biostimulačným laserom. V maske sú obsiahnuté aktívne hydrogenuhličitanové anióny, ktoré pokožku upokojujú a veľmi dobre hoja zapálené miesta a pomáhajú s celkovým hojením pokožky.

akné liečba laserom
Ošetrenie pleti laserom je po použití znecitlivujúcich krémov bezbolestné

Laser na akné potrebujem anestéziu?

Laserové odstránenie akné nie je výrazne bolestivé ale pre maximálny komfort pacienta sa často používa lokálne znecitlivenie najčastejšie masťou. Asi hodinu pred laserovou liečbou akné je na ošetrovanej oblasti (na chrbte, tvári, krku, brade, ramenách, atď.) aplikovaný znecitlivejúci krém. Môže sa ale stať, že pri ošetrovaní aktívnych veľkých zápalových ložísk akné bude miesto citlivé a mierne bolestivé.

Čo ma čaká po laserovom ošetrení akné

Po ošetrení akné laserom zostanú miesta viditeľne začervenané. Začervenanie v priebehu niekoľkých hodín zmizne. Čerstvo ošetrené miesto je potrebné so ochrániť pleť pred slnečným žiarením krémami s vysokým ochranným filtrom (50+). Pri razantnejšom laserovom ošetrení akné môže začervenanie vydržať aj niekoľko dní.

Pokiaľ máte citlivejšiu pleť, môžu vzniknúť povrchové pľuzgieriky. U niektorých jedincov sa občas objavia hnedé škvrny, ktoré sa zvyčajne zhoja do 14 dní. Po ošetrení akné laserom sa aspoň 3 mesiace vyhýbajte priamemu slniečku. Preto sa neodporúča toto ošetrenie v letných mesiacoch.

Výsledok liečby akné laserom

Na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku laserovej liečby akné je potrebné sedenie opakovať aspoň trikrát v závislosti na stave pokožky a rozsahu poškodenia epidermy. Tiež je možné využiť kombináciu s iným postupom, veľmi často sa používa kominácia s chemickým peelingom.

acne 01
Úspešná liečba akné laserom si vyžaduje zpravidla aspoň 3 opakovania ošetrenia

Chemický peeling a laserová liečba akné

Táto neinvazívna metóda ošetrenia pokožky rozjasní a omladí pleť. Dokáže vyhladiť jemné vrásky, zjemni jazvy po akné a rozšírené póry. Používa sa aj na odstránenie pigmentových škvŕn a pôsobí priaznivo na mastiacu sa pokožku. Je vhodný pre všetky typy pokožky. Ošetrenie chemickým peelingom trvá iba niekoľko minút a v závislosti na hĺbke porušenia pokožky a podľa zvolenej koncentrácie a dĺžky pôsobenia delíme chemický peeling na povrchový, stredne hlboký a hlboký.

Liečba akné - príčiny vzniku

Liečba akné je zložitá a vždy musí byť zameraná komplexne. Na vzniku akné sa podieľa mnoho faktorov:

 • hormonálna nerovnováha
 • zvýšená vnímavosť kože voči hormonálnym zmenám (v puberte, v tehotenstve a pod.)
 • vrodené dispozície k zvýšenej produkcii kožného mazu
 • psychika a stress
 • životný štýl a nesprávna životospráva
 • nesprávna osobná hygiena
 • životné a pracovné prostredie
 • užívanie niektorých liekov či kozmetiky a zloženie stravy

Čo je to vlastne akné?

Akné vzniká ako následok zvýšenej funkcie mazových žliaz a abnormálneho rohovatenia okolo vlasových folikulov. Vytvára sa rohovinová zátka v ústí folikulov, ktorá obmedzuje vylučovanie nadmerne produkovaného mazu. Maz sa hromadí a spôsobuje rozšírenie folikulov.

Tlak mazu vyvoláva v okolí mazovej žľazy zápalovú reakciu, súčasne dochádza k biochemickým zmenám v zadržiavaní mazu a množeniu baktérií, ktoré sú v malom množstve v koži bežne prítomné. To vedie k zápalovej reakcii v okolí folikulov a mazových žliaz a k rozlične závažným klinickým obrazom akné. Neustále vyvíjajúca sa medicína ale prináša rôzne nové spôsoby v boji proti prejavom akné a zmierniť jeho následky.

 

Aktualizované: 29.01.2019

Laserová liečba akné - Novinky

Novinky v liečbe akné

MUDr. Ružena Sochorová CSc.

V súčasnosti je k dispozícii množstvo preparátov na liečbu akné. Podľa závažnosti prejavov je potrebné akné liečiť prípravkami...

Súvisiace skúsenosti

Laserová liečba akné - Cenníky

MUDr. Zdenko Zamboj
Trnava, Žiar nad Hronom, Vráble
Ceny od 94 €
zvyčajne do 149 €
MUDr. Zdenko Zamboj
Ceny od 50 €
Dr. Aniuta Paraska
Ceny od 54 €
MUDr. Dominika Kevická
Ceny od 60 €
MUDr. Ladislav Bogdán
MUDr. Michal Jalčovík
Košice, Trebišov
Ceny od 12 €
MUDr. Michal Jalčovík

Laserová liečba akné

93% spokojnosť. Založené na 36 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.