Vpáčené bradavky

  • Lokálna anestézia
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • 1-3 hodiny zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
  • Trvalé výsledky

Čo sú vpáčené bradavky?

Vpáčené bradavky

Úprava vpáčených bradaviek, fotky pred po zákroku. (foto pred a po na klinike Chironax Medicentrum

Vpáčená bradavka je vrodená genetická záležitosť, ktorú rieši plastická chirurgia ako odbor. Estetický vzhľad bradaviek (a prsných dvorcov) môže, rovnako ako neideálna veľkosť či tvar poprsia, niektoré ženy veľmi trápiť a mať tak negatívny vplyv na ich sebavedomie alebo aj partnerský život. Problém vpáčených bradaviek však nie je problém len estetický, ale aj funkčný. Pre ženy s vpadnutými bradavkami môže byť zložitejšie dojčenie, čo potom môže byť náročné ako pre matku tak i bábätko. Možnou komplikáciou bývajú aj častejšie infekcie a zápaly v tejto oblasti.

Situácia, kedy sa vpáčená bradavka objaví až neskôr v priebehu života dospelej ženy, znamená to často iné zdravotné ťažkosti. Takže ak sa tvar bradavky zmení z pôvodne obvyklého a funkčného, je na mieste interdisciplinárna starostlivosť medzi chirurgmi, mamológmi a často aj onkológmi. Získaná vpáčená bradavka môže byť príznakom prebiehajúceho nádorového bujnenia prsníka a iba korekcia plastickým chirurgom, bez ďalšieho zdravotníckeho zásahu by bola chybným postupom.

Nakoľko však ženské prsia prechádzajú vývojovými zmenami, je celkom bežné, že veľa dievčat v puberte trpí problémom vpáčených bradaviek. Toto je však situácia ešte v stave rastu pŕs a pokiaľ nie sú prsia definitívne sformované (zhruba vo veku 16 - 18 rokov), tak sa s veľkou pravdepodobnosťou tento problém vyrieši sám bez nevyhnutnej operácie. Tehotenstvo tiež veľakrát upraví stav vpáčených bradaviek. Medzi ďalší zákrok, ktorý rieši vzhľad bradaviek a dvorcov je modelácia prsníkov. Spevnenie prsníkov pomocou modelácie je často spojené s korekciou asymetrie, veľkosti dvorcov či pozície bradaviek.

Rozlišujeme tri stupne vpáčených bradaviek

  • 1. stupeň: Bradavka sa dá jednoducho vytiahnuť. Sama sa vysunie pri masírovaní okolia dvorca alebo inej stimulácii.
  • 2. stupeň: Bradavku môžeme vytiahnuť, ale rýchle klesá naspäť. Bradavka sa pri masáži a stimulácii sama nevysunie.
  • 3. stupeň: Je veľmi ťažké až nemožné bradavku vytiahnuť.

Ako zistím, či som vhodný kandidát na úpravu vpáčených bradaviek?

Vhodný kandidát

Vhodný kandidát

Ak máte od narodenia vpáčené bradavky, ktoré vás obmedzujú z estetických dôvodov, či máte strach, že budú prekážkou v kojení, môžete byť vhodným kandidátom na ich úpravu. Lekári samozrejme vždy najskôr pristupujú ku konzervatívnej liečbe, ako je masáž, piercing či formovače bradaviek, ak však tieto metódy nezaberajú, je potrebné zvážiť operáciu.

Aj keď sa jedná o nenáročnú operáciu, ktorá je väčšinou robená v lokálnej anestézii, existujú situácie, kedy ju nemožno podstúpiť. Operáciu lekár vylúči v prípade akútnych ochorení a (nedoliečených) onkologických ochorení v danej oblasti. Ak sa jedná o ťažkú poúrazovú alebo pooperačnú deformáciu, operácia tiež nie je vždy možná. V prípade, že je klient zdravý je ale operácia vo väčšine situácií možná, kontraindikáciou nie je ani užívanie antikoncepcie.

Bibliografia

Baluchová, D. (14. júl 2017). Operácia vpáčených bradaviek. Mama a ja. Dostupné na: https://mamaaja.sk/mamapedia/z... [Dátum: 2. 11. 2022]

Concept Clinic. (n. d.). Plastická operácia vpáčených bradaviek [online]. Dostupné na: https://cclinic.sk/klinika/sk/... [Dátum: 2. 11. 2022]

PLASTICCENTER. (n. d.). Vpáčené bradavky [online]. Dostupné na: https://plasticcenter.sk/sk/os... [Dátum: 2. 11. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."