Úprava vpáčených bradaviek

  • Lokálna anestézia
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • 1-3 hodiny zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
  • Trvalé výsledky

Úvod

Estetický vzhľad bradaviek (a prsných dvorcov) môže, rovnako ako neideálna veľkosť či tvar poprsia, niektoré ženy veľmi trápiť a mať tak negatívny vplyv na ich sebavedomie alebo aj partnerský život. Problém vpáčených bradaviek však nie je problém len estetický, ale aj funkčný. Pre ženy s vpadnutými bradavkami môže byť zložitejšie dojčenie, čo potom môže byť náročné ako pre matku tak i bábätko. Mnohé ženy preto prichádzajú do ambulancií plastických chirurgov ani nie tak kvôli vzhľadu bradaviek, ale skôr s obavami, či budú môcť raz bez ťažkostí dojčiť. S pomocou plastickej chirurgie sa dá po osobnej konzultácii s lekárom a následnou operáciou problém vpáčených bradaviek odstrániť.

Vpáčené bradavky

Vpáčené bradavky

Úprava vpáčených bradaviek, fotky pred po zákroku. (foto: súkromný archív kliniky)

Indikácia

Vpáčená bradavka je vrodená genetická záležitosť, ktorú rieši plastická chirurgia ako odbor. Situácia, kedy sa vpáčená bradavka objaví až neskôr v priebehu života dospelej ženy, znamená to často iné zdravotné ťažkosti. Takže ak sa tvar bradavky zmení z pôvodne obvyklého a funkčného, je na mieste interdisciplinárna starostlivosť medzi chirurgmi, mamológmi a často aj onkológmi. Získaná vpáčená bradavka môže byť príznakom prebiehajúceho nádorového bujnenia prsníka a iba korekcia plastickým chirurgom, bez ďalšieho zdravotníckeho zásahu by bola chybným postupom.

Nakoľko však ženské prsia prechádzajú vývojovými zmenami, je celkom bežné, že veľa dievčat v puberte trpí problémom vpáčených bradaviek. Toto je však situácia ešte v stave rastu pŕs a pokiaľ nie sú prsia definitívne sformované (zhruba vo veku 16-18 rokov), tak sa s veľkou pravdepodobnosťou tento problém vyrieši sám bez nevyhnutnej operácie. Tehotenstvo tiež veľakrát upraví stav vpáčených bradaviek. Medzi ďalší zákrok, ktorý rieši vzhľad bradaviek a dvorcov je modelácia prsníkov. Spevnenie prsníkov pomocou modelácie je často spojené s korekciou asymetrie, veľkosti dvorcov či pozície bradaviek.

Rozlišujeme tri stupne vpáčených bradaviek

  • 1. stupeň: Bradavka sa dá jednoducho vytiahnuť. Sama sa vysunie pri masírovaní okolia dvorca alebo inej stimulácii.
  • 2. stupeň: Bradavku môžeme vytiahnuť, ale rýchle klesá naspäť. Bradavka sa pri masáži a stimulácii sama nevysunie.
  • 3. stupeň: Je veľmi ťažké až nemožné bradavku vytiahnuť.
"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."