Dermabrázia je žiadaný zákrok, ktorý slúži k vyhladeniu nerovností kožného reliéfu a odstráneniu menejcenného tkaniva. Pokiaľ vás trápia jazvy po akné, keratózy alebo iné hrubosti kožného povrchu, môže byť dermabrázia účinným riešením.

Úvod

Krásna a nestarnúca pleť je snom nás všetkých. Nie vždy sa o našu pleť staráme správne a často zabúdame, že je našou dennodennou okrasou tela. Najviac na našu pleť vplývajú vnútorné a vonkajšie faktory, ktoré sa odzrkadlia na jej vzhľade a stave.

IMG 2940

                                                       Dermabrázia

Čo je dermabrázia?

Dermabrázia je exfoliačná technika, pri ktorej sa pomocou rotačného nástroja odstraňujú vonkajšie vrstvy kože. Zvyčajne sa zákrok vykonáva na tvári. Dermabrázia je obľúbená u ľudí, ktorí chcú vylepšiť vzhľad svojej pokožky. Medzi podmienky, ktoré môže tento mechanický peeling liečiť, patria jemné vrásky, pleť poškodená slnkom, jazvy po akné a nerovnomerná textúra pleti. Dermabrázia urýchľuje fyziologický proces kožnej obnovy, pokožka sa stáva pružnejšia, zjemnia sa jazvy, vyhladia sa jemné vrásky ,škvrny sa odstránia a výsledkom ošetrenia je zvýšená produkcia kolagénu. Dermabráziu by sme si nemali pliesť s mikrodermabráziou, čo je novšie neinvazívne ošetrenie, ktoré napodobňuje proces čistenia a peelingu profesionálneho ošetrenia avšak nedosahuje také účinky a výsledky ako pri dermabrázii.

 

IMG 2932

                                                 Čo je dermabrázia

Ako zistím či som vhodný kandidát pre dermabráziu?

Dermabrázia je vhodná pre ženy aj mužov v každom veku. Ak vás trápia upchaté póry, jemné vrásky, jazvy, jazvy po akné, alebo máte pleť poškodenú slnkom, toto ošetrenie by vám mohlo pomôcť obnoviť a oživiť stav pokožky. Ak máte aktívny stav akné alebo trpíte inými infekčnými ochoreniami kože, je vhodné sa poradiť s odborníkom, či je dermabrázia pre vás vhodným riešením.

IMG 2930

                                                   Vhodný kandidát

Ako si vybrať vhodného lekára?

Dermabrázia je profesionálne chirurgické ošetrenie a preto je nutné aby ho vykonával dermatológ alebo plastický chirurg vyškolený pre túto procedúru. Najlepšie keď sa zameriate na lekára, ktorý sa špecializuje v tejto oblasti a má dostatočné skúsenosti a znalosti v odbore dermatológia.  

IMG 2935

                                                    Výber lekára

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Pred liečbou vám lekár urobí fyzické vyšetrenie, preskúma váš celkový zdravotný stav a prediskutuje vaše riziká a očakávania. Povedzte svojmu lekárovi o všetkých liekoch, ktoré užívate, vrátane voľnopredajných liekov a doplnkov výživy.

IMG 2939

                                                    Konzultácia

Ako sa pripraviť na zákrok?

Lekár vám môže odporučiť, aby ste nefajčili niekoľko týždňov pred a po liečbe. Fajčenie spôsobuje nielen predčasné starnutie pokožky, ale tiež znižuje prietok krvi do pokožky a spomaľuje proces hojenia. Mali by ste obmedziť pobyt na slnku, pretože príliš veľa slnečného žiarenia bez náležitej ochrany dva mesiace pred dermabráziou môže spôsobiť zafarbenie pokožky. Je možné, že budete musieť prestať užívať lieky, ktoré by mohli zvýšiť riziko krvácania alebo nepriaznivo stmaviť pokožku.

IMG 2928

                                                 Príprava na zákrok

Ako sa vykonáva dermabrázia?

Typ anestézie, ktorú lekár zvolí, závisí od rozsahu vašej liečby. Lekár zvyčajne volí lokálnu anestéziu. Niektoré prípady však môžu vyžadovať sedatíva, aby ste si oddýchli alebo sa cítili ospalí. Ak by sa jednalo o rozsiahlejší zákrok, lekár môže uprednostniť celkovú anestéziu.

 
Počas zákroku asistent udržiava vašu pokožku napnutú a lekár pomocou prístroja zbrusuje najkrajnejšiu vrstvu kože použitím tvrdého drôteného nadstavca alebo nadstavca, ktorý obsahuje diamantové čiastočky. Zbrusovanie sa robí dovtedy až je dosiahnutá najjemnejšia vrstva, a vráska, škvrna, alebo jazva je menej viditeľná. Na väčšiu plochu lekár použije kruhový nadstavec, zatiaľ čo na menších miestach, ako sú kútiky úst, použije nadstavec, ktorý má malú špičku. Lekár vo finálnej fáze ošetrí pokožku spôsobom určeným k dermabrázií.   

IMG 2934

                                               Priebeh zákroku

Výhody zákroku

Výhodou dermabrázie je, že už po prvom ošetrení sa pokožka razantne zlepší, podporí regeneráciu buniek, odstráni vonkajšie vrstvy kože a zvýši sa produkcia kolagénu.

IMG 2936

                                                       Výhody 

Ako prebieha zotavenie po dermabrázií?

Lekár vám dá presné pokyny týkajúce sa domácej starostlivosti o tom, ako si vymeniť obväz, ako zakryť ošetrenú oblasť a aké výrobky máte používať.

Po dermabrázii je pokožka zvyčajne ružová, opuchnutá, citlivá a môžete mať pocit, že horí alebo mravčí. Počas hojenia môže z pokožky vytekať číra alebo žltá tekutina, ktorá je súčasťou procesu hojenia. Opuch začne ustupovať po niekoľkých dňoch až týždňoch. Bude to trvať asi tri mesiace, kým sa pokožka úplne zahojí a ružové sfarbenie vybledne. U každého pacienta je priebeh a dĺžka zotavenia individuálna, pokiaľ sa však budete držať presných pokynov lekára, zaistíte si tým rýchlejšie lepšie hojenie. Úplne zahojenie pokožky trvá 7-30 dní, záleží od hĺbky ošetrenia. Ak by sa  stav ošetrenej oblasti nezlepšoval a naopak zhoršoval, je nutné navštíviť lekára aby mohol včas zahájiť liečbu.

IMG 2947
Zotavenie

Doba rekonvalescencie

Po zákroku by ste sa mali vyvarovať náhlym zmenám teplôt. Je dôležité sa chrániť a nevystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu a to po dobu, pokiaľ sa pigmentácia nevráti do pôvodného stavu, čo môže byť v rozmedzí 6-12 mesiacov. Pokiaľ zákrok podstúpite v zimnom období, je nutné taktiež pokožku chrániť pred mrazom a vetrom. V období hojenia sa neodporúča používať na pokožku chlórovú vodu a preto je vhodné vyhnúť sa verejným bazénom a saunám. Do zamestnania by ste sa mohli vrátiť v priebehu dvoch týždňov.

IMG 2956

                                                Rekonvalescencia

Výsledky

Ak už ste sa rozhodli pre tento zákrok, buďte trpezlivý a doprajte pokožke čas na to, aby sa prirodzene obnovila, a vrátila vám to mladistvejžiarivej podobe. Výsledkom dermabrázie je lepšia štruktúra pleti, zvýšená produkcia kolagénu a pokožka sa stane pružnejšia a živšia. Zbaví vás nedokonalostí ako sú jemné vrásky, jazvy, jazvy po akné alebo neželanej pigmentácie.

IMG 2931

                                                       Výsledky

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Komplikácie spojené s dermabráziou bývajú rovnaké ako riziká spojené s inými chirurgickými zákrokmi.  Môže dôjsť ku krvácaniu, infekcii alebo alergickej reakcii na anestéziu. Ako dočasné vedľajšie účinky sú sčervenanie pokožky, chrastičky, opuch, svrbenie a citlivosť.

Často kladené otázky

Môže tento zákrok podstúpiť aj muž? Áno, ošetrenie je vhodné pre mužov aj ženy. Je potrebné ale počítať s tým, že po zákroku budete musieť na nejaký čas vynechať holenie.

Je rozdiel medzi dermabráziou a mikrodermabráziou? Dermabrázia je chirurgické ošetrenie a je to silnejší zásah do dermy. Mikrodermabrázia je naopak neinvazívne ošetrenie, ktoré zasahuje do dermy miernejšie a výsledky a účinky tak nie sú rovnaké ako pri dermabrázii.  

Bibliografia

Mayoclinic.org. 2020. Dermabrasion - Mayo Clinic. [online] Dostupné na: <https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/dermabrasion/about/pac-20393764> [Dátum 11 November 2020].

 

 

 

Aktualizované: 14.11.2020

Dermabrázia - Cenníky

Ceny od 60 €
zvyčajne do 120 €
Porta Med s.r.o.
Ceny od 300 €
zvyčajne do 1 200 €
prim. MUDr. Daniel Mládek PhD., MPH.
ENVY klinika estetickej medicíny
Košice, Poprad, Bratislava, Žilina
Ceny od 30 €
ENVY klinika estetickej medicíny
Ceny od 30 €
FRAIS - Inštitút zdravia a krásy
Ceny od 17 €
MUDr. Vanda Przewlocka PhD.
Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.