Botulotoxín alebo Dysport

Silvia
23. 9. 2009 · Posledná odpoveď: 31. 1. 2020

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať aký je rozdiel medzi botoxom a dysportom. Mám 33 rokov a asi pred rokom som si dala aplikovať dysport do vrásky hnevu. Bola som spokojná, ale výsledok nevydržal ani polroka. Tento rok v júni som bola znovu ale tentokrát mi pichali botox, vraj dlhšie vydrží, ale som nemilo prekvapená lebo teraz, ani nie 4 mesiace po aplikácii, vráska opäť vystúpila a už sa dokážem aj zamračiť. Účinok vyprchal oveľa skôr ako som predpokladala. Viete mi poradiť čo je lepšie a čo vydrží dlhšie? Ako často si môžem dať aplikovať Botox/Dysport? Vopred ďakujem

Reklama

odpovedí (6)

Všetky odpovede na túto otázku pochádzajú od kvalifikovaných lekárov
MUDr. Rastislav Vrabec
Bratislava . 7. 7. 2010
Najlepšia odpoveď
Dobrý deň,
existuje viacero štúdií, ktorých cieľom bolo porovnať dĺžku účinku oboch prípravkov. Vo váčšine z nich vydržal efekt Botoxu dlhšie.
No na tieto štúdie sa spoliehať nedá, boli pri nich použité presne stanovené množstvá a koncentrácie Botoxu a Dysportu. Totiž efekt závisí od dávky. napríklad na fajčiarske vrásky okolo úst sa aplikújú menšie dávky a botulotoxín treba aplikovať raz za mesiac. Od koncentrácie jednotlivých prípravkov zase závisí difúzia . Čím je preparát koncentrovanejší, tým je difúzia látky menšia. Čiže prípravok sa menej,, rozteká ´´ do okolia. Alebo sa to dá predstaviť tak, že, čím koncentrovanejší prípravok, tým je menšia vzdialenosť do ktorej je prípravok účinný. Dá sa teda cielenejšie presnejšie aplikovať .
Ak by efekt Botoxu skutočne dlhší, ako dĺžka pretrvávania účinku Dysportu, tak v estetickej medicíne by sa používal iba Botox.
Myslím si teda, že je jedno, či Dysport alebo Botox. ´Dĺžka účinku závisí od dávky botulotoxínu dopraveného do svalu, ktorý má byť znehybnený. To zase závisí od miesta vpichu, množstva a koncebtrácie botulotoxínu( prípravok sa riedi pred aplikáciou, dodáva sa ako,, orášok).
Dr.Vrabec
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.
MUDr. Mojmír Müller
MUDr. Mojmír Müller
Žiadne recenzie
6. 4. 2012
Vážená paní,
podle Vašeho popisu šlo zřejmě o zbytečně vysokou dávku, nemusíte se ale obávat trvalých následků - postupně dorostou nová nervová zakončení a hybnost Vašeho obličeje se vrátí do původního stavu.
Se srdečným pozdravem dr.Műller.
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.
Aspen Aesthetic Clinics, Klinika Praha
Aspen Aesthetic Clinics, Klinika Praha
Žiadne recenzie
10. 10. 2009
rozdil neni skoro zadny, vzdy se jedna o Botulinum toxin A
Botox neb Dysport jsou "tradenames"
a rozdil v ucinku je vetsinou v ruznych jinych aspektech
ale oba praeparaty funguji perfectne
dekujeme
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.
MUDr. Rastislav Vrabec
Bratislava . 23. 9. 2009
Dobrý deň,
akonáhle hýbete danými svalmi možno zákrok opakovať.Nehrozia žiadne iné nežiadúce účinky ako po opakovaní po niekoľkých rokoch.
Účinok aplikovaného botulotoxínu sa zvykne predlžovať po opakovaných aplikáciách, ale na iných miestach tváre. Pri vráskach hnevu sa dĺžka účinku botulotoxínu nepredlžuje. Môže sa však tak stať, no na to treba aplikáciu opakovať 3-4 krát akonáhle začnete hýbať svalmi danej lokality. No najčastejšie sa dĺžka účinku v tejto lokalite nemení a pri aplikácii rovnakého množstva botulotoxínu rovnakým spôsobom, ostáva rovnaká. U niekoho to môže byť 3 mesiace a tento interval sa nezmení ani po 10-tich aplikáciách.
Je jedno aký prípravok by ste si dali pichnúť. Dôležité je, aby botulotoxín aplikoval lekár so skúsenosťani v tejto oblasti. U každého človeka sa miesta vpichu vyberajú v závislosti od veľkosti, tvaru, umiestnenia mimických svalov a ostatných štruktúr tváre. Ako sa u ľudí líšia proporcie tváre, rovnako sa líšia miesta aplikácie. Výber vhodnej lokality na aplikáciu a zvolenie správneho množstva botulotoxínu do toho ktorého miesta, závisí od erudovanosti lekára.
Dr. Vrabec
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.
MUDr. Rastislav Vrabec
Bratislava . 23. 9. 2009
Účinok botulotoxínu i jeho pretrvávanie je závislé na aplikovanom množstve botulotoxínu a jeho koncentrácie v roztoku, ktorý sa vpichol.
Dysport a Botox robia rozdielne firmy. Účinná látka je tá istá- botulotoxín. Rozdiely sú však v prídavných látkach, ktoré prípravok stabilizujú. Odlišný výrobný postup i pridané látky vedú potom ku mierne odlišným vlastnostiam oboch prípravkov.
V praxi sa na porovnanie množstva botulotoxínu zaviedol pojem ,,jednotka´´. Táto ,,jednotka,, udáva účinnosť botulotoxínu na laboratórne zvieratá. Jedna ,,jednotka´´ botulotoxínu ovplyvní jedno zviera, desať ,,jednotiek ´´ botulotoxínu(Dysport, Botox) ovplyvní 10 zvierat.
Na vyvolanie rovnakého efektu u ľudí však treba viacej jednotiek Dysportu ako Botoxu. Napr.pri aplikácii na redukciu vrások medzi obočím sa dáva asi 4-krát viac jednotiek Dysportu ako Botoxu.
Neznamená to však, že by bol Botox účinnejší. Hovorí to o tom, že sa tieto prípravky inak správajú v laboratórnych testoch na zvieratách v porovnaní s kozmetickou aplikáciou u ľudí.

Počas posledných rokov boli uverejnené viaceré štúdie porovnávajúce pretrvávanie účinku Botoxu a Dysportu pri odstraňovaní vrások. Tieto údaje naznačujú o niečo dlhšie pretrvávanie účinku Botoxu .To by hovorilo za uprednostňovanie Botoxu. No na druhej strane zvýšenie koncentrácie Dysportu v aplikovanom roztoku vedie ku predĺženiu efektu.
Nedá sa teda jednoznačne povedať, že jeden prípravok je lepší ako druhý.
Čo sa týka aplikácie u Vás a následného pret
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.
MUDr. Mojmír Müller
MUDr. Mojmír Müller
Žiadne recenzie
23. 9. 2009
Vážená paní,
asi 6 let pravidelně používám BOTOX i DYSPORT a v poměru, který se mi osvědčil, je jejich efekt obdobný. Základní informace najdete na mém webu, detailně můžeme vše probrat v mé ordinaci.
Se srdečným pozdravem dr.Műller.
Kontaktujte overené kliniky, ktoré ponúkajú vybraný zákrok.
Reklama

Hľadať ďalšie otázky

Podobné otázky

Botulotoxín
1 odpoveď, najnovšia odpoveď: 9. 11. 2016
Botulotoxín
5 odpovedí, najnovšia odpoveď: 13. 11. 2022
Botulotoxín
2 odpovede, najnovšia odpoveď: 20. 4. 2022
Botulotoxín
2 odpovede, najnovšia odpoveď: 20. 4. 2022
Botulotoxín
3 odpovede, najnovšia odpoveď: 4. 5. 2021
Blefaroplastika
5 odpovedí, najnovšia odpoveď: 2. 11. 2011
Botulotoxín
4 odpovede, najnovšia odpoveď: 6. 10. 2016
Blefaroplastika
3 odpovede, najnovšia odpoveď: 1. 1. 2019
Botulotoxín
7 odpovedí, najnovšia odpoveď: 11. 6. 2013
Botulotoxín
3 odpovede, najnovšia odpoveď: 28. 5. 2020

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.

Poradiť pacientovi