Navigácia

 • Čo je celulitída?
 • Príčiny vzniku celulitídy:
 • Kedy je celulitída choroba
 • Celulitída na zadku
 • Celulitída na stehnách
 • Celulitída v tehotenstve
 • Ako sa zbaviť celulitídy
 • Ako na celulitídu - prevencia
 • Metódy na odstránenie celulitídy
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Čo je celulitída a prečo vzniká

Liečba celulitídy (foto pred a po: súkromný archív kliniky)

Čo je celulitída?

Celulitída je nielen estetický problém, ale z veľkej časti môže byť ukazovateľom fungovania celého organizmu človeka. Celulitída pritom v nejakom rozsahu postihuje až 80% všetkých žien v rôznom veku. Muži s celulitídou bežne vďaka inému uloženiu svojho tkaniva nebojujú vôbec. Metódy v boji proti celulitíde sú komplexné a často spevňujú a obnovujú pružnosť pokožky a zároveň štartujú správne metabolické procesy. Ženy najčastejšie trápi celulitída na zadku, bokoch ale aj na rukách alebo sa objavuje táto tzv, pomarančová koža na stehnách, celulitídu totiž čiastočne spôsobujú ženské hormóny na vine je ale hlavne spôsob ukladania podkožného tuku v ženskom tele.

Prvé publikované zmienky o celulitíde pritom pochádzajú už z roku 1920 z Francúzska. Celulitídu spôsobuje zväčšenie objemu podkožných tukových buniek. Tie sú vytláčané na povrch kože a často pre neschopnosť organizmu prirodzene odplaviť toxíny, tuk zostáva uviaznutý a nevyužiteľný a tak dochádza k jeho hromadeniu. Takto vznikajúce nevzhľadné jamky celulitídy pripomínajú hrbolčekatú pomarančovú kôru, podľa čoho dostalo toto ochorenie aj svoje všeobecnejšie známe popisné pomenovanie. Celulitídu odstránite okrem diétneho a pohybového režimu s využitím lymfodrenáže alebo prístrojovej farmakoterapie. V súčasnej dobe celulitídu možno najlepšie liečiť pomocou rádiofrekvenčných alebo ultrazvukových, rázových vĺn alebo valčekovými masážami.

Príčiny vzniku celulitídy

Celulitida na stehnách trápi 80% ženskej populácie

Príčiny vzniku celulitídy:

Celulitída sa u žien v súčastnosti začína prejavovať už od veku puberty. Výraznejšia býva u tých osôb, ktoré trpia súčasne nadváhou či obezitou. Ďalšie faktory ktoré vplývajú na celulitídu:

 • tenšia koža v oblasti bokov a v oblasti zadku
 • hormonálne zmeny
 • stres
 • fajčenie
 • nedostatočný pitný režim
 • nadváha
 • vek
 • nedostatok pohybových aktivít
 • dedičnosť
 • dlhé sedenie a státie v práci

Kedy je celulitída choroba

Celulitída sa delí na štyri stupne. Záleží na miere jej a viditeľnosti a dá sa veľmi ľahko určiť podľa následujúcej stupnice:

 • 1 stupeň: Celulitídu vidíte iba pri stlačení pokožky.
 • 2 stupeň: Celulitída je jasne vidieť len, keď sedíte.
 • 3 stupeň: Nevzhľadné jamky celulitídy sú hlbšie a viditeľné postojačky, posediačky i poležiačky. Pomarančová koža je chladnejšia a občas býva pri silnejšom stlačení bolestivá.
 • 4 stupeň: Posledný stupeň celulitídy sa považuje za ochorenie. Na koži sú veľké a viditeľné hrbolčeky, na dotyk sú tuhé a bolestivé.
Celulitída na zadku

Zdravá výživa pomáha bojovať s prejavmi celulitídy ale nie vždy úprava stravy stačí

Celulitída na zadku

Najčastejšie ženy trápi celulitída na zadku. A nie je pravidlo, že štíhle ženy netrpia na celulitída na zadku. V tomto prípade ide o zlý životný štýl a genetické dispozície. Pokiaľ chcete predchádzať pomarančovej kôre na zadku, skúste sa v tejto oblasti sprchovať striedavo teplou a studenou vodou na podporu prekrvenia pokožky, dodržujte pitný režim a pri cvičení používajte sťahovacie n a to určené nohavice. Tieto kroky pomôžu rozprúdiť lymfatický systém a čiastočne zabránia ďalšiemu zhoršovaniu celulitídy na zadku.

Celulitída na stehnách

Celulitída na stehnách

Celulitída na stehnách

Celulitída na stehnách je tak isto často následkom zlého životného štýlu. Najčastejšie je príčinou priveľa sladkostí, tučného, slaného jedla a nedostatok pohybu. Celulitída na stehnách postihuje ale aj veľmi štíhle ženy, kedy je jasne viditeľné, že celulitída nepostihuje len ľudí s nadváhou. Často býva celulitída na vnútornej strane stehien ale bežná je aj celulitída na predných stehnách. Ako s ňou bojovať a ako sa zbaviť celulitídy na stehnách?

Skvelou prevenciou sú cviky vhodné na posilňovanie stehien a redukciu hmotnosti. Celulitídu na stehnách redukuje aj silový tréning zameraný na nohy a spodné sedacie svaly tzv. leg day. Ideálne je venovať sa športu každý deň, a aktívny by sme mali byť aspoň 45 minút. Na celulitídou na stehnách najviac pomôže behanie, rýchlejšia chôdza, v prípade nadváhy najmä pozvoľné chudnutie úprava a stravy a cviky na posilňovanie stehien ( menovite drepy, výpady, chôdza do schodov alebo do kopca).

Celulitída v tehotenstve

Celulitída v tehotenstve sa objavuje pomerne bežne. Môžu za ňu hormonálne zmeny a rýchlejší nárast váhy. Aká je vhodná prevencia celulitídy v tehotenstve? Veľa pite, chodievajte na prechádzky, na cvičenie vhodné pre tehotné, dodajte telu vitamíny. Prípadné ďalšie riešenie celulitídy nechajte radšej po pôrode.

Ako sa zbaviť celulitídy

Ako sa zbaviť celulitídy

Ako sa zbaviť celulitídy

Spôsobov, ako bojovať proti celulitíde je niekoľko. Od ručných masáží, až po rázovú vlnu.

Ako na celulitídu - prevencia

Najdôležitejší je životný štýl. Ako na celulitídu bez prístrojov? Dostatočný pitný režim, pohybové aktivity (beh, rýchla chôdza, bicykel). Skvelou prevenciou, ako na celulitídu, je saunovanie a následné otužovanie. Rozprúdenie lymfy je najdôležitejším krokom.

Metódy na odstránenie celulitídy

Ošetrenie na odstránenie celulitídy (foto pred a po: súkromný archív kliniky)

Metódy na odstránenie celulitídy

Metód na odstránenie celulitídy je hneď niekoľko, nakoľko každá pracuje na inom princípe a niektoré kombinujú viaceré učinné metódy proti celulitíde je dôležité zvoliť tú správnu z nich, pre čo najlepší výsledok práve vo vašej situácií. Najlepšie vám so správnou procedúrov vždy poradí len lekár a preto je potrebné pred akýmkoľvek rozhodnutím konzultovať svoj stav pri návšteve lekára. Niektoré z najčastejšie používaných spôsobov odstránenia celulitíty si predstavíme.

 • Celulitída a ručná lymfatická masáž: Podpora lymfatického obehu. Masážou sa postupne a jemne posúva tekutina k lymfatickým uzlinám. Ručná lymfatická masáž je vhodná pre odstránenie celulitídy prvého stupňa.
 • Lymfodrenáž proti celulitíde: Podobný princíp, ako ručná masáž, len sa využíva špeciálny prístroj. Problémové partie sa umiestnia do špeciálneho obleku, v ktorom sa strieda pretlak a uvoľnenie tlaku. Pomocou striedania sa aktivuje lymfatický systém.
 • Rázová vlna ako riešenie celulitídy: Odstránenie celulitídy rázovou vlnou spočíva v kombinácii akustických rázových a elektrických impulzov. Tie spôsobujú narušenie tukového tkaniva a podporujú činnosť lýmf. Okrem toho tiež podporuje tvorbu kolagénu, a tým obnovuje pružnosť kože. Okrem pomarančovej kože odstraňuje jazvy a strie.
 • Kavitácia proti celulitíde: Kavitácia čiže neinvazívna liposukcia. V skutočnosti ide o lipolýzu, ktorá redukuje prebytočné tuky. Pri kavitácii sa využíva rádiofrekvenčný prístroj. Pokožka sa riadene zahrieva do hĺbky 20 mm. Rozrušené tukové bunky sú odvádzané lymfatickým systémom z tela von. Veľmi obľúbený a moderný spôsob, ako sa zbaviť celulitídy.

Často kladené otázky

 • Môžem sa reálne zbaviť celulitídy? Zatiaľ neexistuje spôsob, ako úplne odstrániť celulitídu. K dispozícii sú však niektoré ošetrenia, ktoré môžu výrazne zmierniť jej výskyt. Kozmetický salón nemôže nahradiť pracovisko, kde sa na liečbu celulitídy špecializujú a používajú profesionálny prístroj určený priamo na liečbu a jej odstránenie. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, spolupracujte s renomovaným odborníkom zdravotnej starostlivosti, ktorý vám pomôže určiť, ktoré terapie môžu byť pre vás vhodné. Najčastejšie sa na celulitídu využíva ultrazvuková kavitácia, hĺbková rádiofrekvenčná liečba alebo špecifická masáž proti celulitíde.
 • Ak schudnem, zmizne automaticky celulitída? Výskyt tukových buniek sa pri chudnutí znižuje. Takže chudnutie určite môže pomôcť zmierniť vašu celulitídu a bude vyzerať lepšie, ale nikdy úplne nezmizne. Keď znova priberiete, celulitída sa opäť vráti presne na tie isté miesta. 
 • Prečo mám celulitídu keď som štíhla? Kľúčovú úlohu pri vzniku celulitídy zohrávajú aj hormóny a genetika. Ďalej za vznik celulitídy sú zodpovedné určité faktory životného štýlu, ktoré prispievajú k ukladaniu tukových buniek, ako je nedostatok pohybu a zlá strava. Príliš tesné oblečenie, ktoré obmedzuje prietok krvi na dlhší čas, môže tiež viesť k celulitíde. 

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."