Vpáčené bradavky

Čo sú vpáčené bradavky?

Rôzne typy vpáčených bradaviek

Rôzne typy vpáčených bradaviek

Invertované bradavky, známe aj ako vpáčené bradavky, sú definované ako bradavky nevyčnievajúce vzhľadom na rovinu prsného dvorca, a teda sú vtiahnuté dovnútra. Pre niektorých ľudí nie sú len kozmetickou chybou, ale môžu predstavovať aj funkčné obmedzenie, najmä pre ženy, ktoré dojčia. Môže to viesť až k zápalu v dôsledku státia mlieka. Existuje klasifikácia invertovaných bradaviek podľa ich prominencie vo vzťahu ku zvyšku prsníka:

 • Stupeň I
  V tomto prípade bradavky reagujú na psychogénne alebo neurosenzorické podnety, ako je chlad alebo dotyk, ohnutím smerom von na niekoľko sekúnd alebo minút. V tomto prípade je dojčenie možné bez problémov.
 • Stupeň II
  Bradavky ťažšie reagujú na podnety a do niekoľkých sekúnd sa vrátia do pôvodného stavu. V tomto prípade môže byť dojčenie ťažšie.
 • Stupeň III
  Invertované bradavky nereagujú na žiadne podnety a sú trvalo vpáčené, čo veľmi sťažuje dojčenie a môže viesť k prípadnému zápalu celého prsníka.

Možné príčiny vpáčených bradaviek

vpáčené bradavky

Vpáčené bradavky

Príčiny invertovaných bradaviek môžu byť:

 • Vrodené
 • Rakovina prsníka
 • Ektázia mliekovodu
 • Infekcia alebo zápal
 • Po operácii prsníkov
 • Po dojčení

Ak je príčina vpáčených bradaviek vrodená, sú prítomné od narodenia v dôsledku malformácie mliečnych kanálikov, ktoré sú vtiahnuté alebo extrémne krátke kvôli zrastom

V niektorých prípadoch sú vpáčené bradavky asymetrické a sú varovným signálom, ktorý si vyžaduje ďalšie vyšetrenie na vylúčenie rakoviny prsníka. Najčastejším zápalom spôsobujúcim vpáčené bradavky je mastitída, ktorá je spôsobená hromadením mlieka.

V niektorých prípadoch však môžu byť bradavky po operácii prsníkov vtiahnuté kvôli jazvám alebo po dojčení.

Zákroky na liečbu vpáčených bradaviek

Korektívna mastoplastika

Korektívna mastoplastika

Mnohí ľudia sa pýtajú, ako vyriešiť problém invertovaných bradaviek. Niektorí sa spoliehajú na babičkine domáce recepty, ale tie sa často ukážu ako neúčinné alebo fungujú len krátkodobo. Všetci významní odborníci odporúčajú operáciu, pretože zaručuje trvalé a bezpečné výsledky.

 • Korektívna mastoplastika

  Korektívna mastoplastika je najčastejšie vykonávaným chirurgickým zákrokom na korekciu vpáčených bradaviek. Vykonáva sa ambulantne v lokálnej anestézii. V závislosti od povahy problému sa urobí asi 1 cm dlhý rez na okraji dvorca alebo okolo bradavky. Rez je potrebný na dosiahnutie fibrózneho tkaniva, ktoré je zodpovedné za vpáčenie bradavky. Použitý steh závisí od konečného výsledku, ktorý chceme dosiahnuť. Vzniknutá jazva už po niekoľkých mesiacoch nie je viditeľná. Ak je defekt mierny, môže sa použiť technika, ktorej cieľom je predĺžiť kanáliky, aby bola zabezpečená citlivosť bradavky a možnosť dojčenia v budúcnosti. Po operácii sa aplikuje špeciálny obväz na ochranu bradavky pred tlakom podprsenky, ktorý sa odstráni približne po 2 týždňoch. Počas tohto obdobia sa odporúča vyhnúť sa športu.

Bibliografia

Cavaco, J. (2018). What to know about inverted nipples. Medical News Today.  [online] Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.c... [Dátum 20. 05. 2022].

York, S. (2019). How to Treat an Inverted Nipple. Healthline. [online] Dostupné na: https://www.healthline.com/hea...  [Dátum 20. 05. 2022].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."