Vrásky na tvári

Čo sú vrásky na tvári?

mať krásnu a žiarivú pleť aj vo vyššom veku

Mať krásnu a žiarivú pleť aj vo vyššom veku

Vrásky sú (lineárne) ryhy na povrchu kože spôsobené prehýbaním epidermy a dermy.

V priebehu rokov stráca pokožka tváre pevnosť, a to ako v najvrchnejších vrstvách kožného tkaniva, tak aj v hlbších vrstvách. Strata pevnosti tváre je spôsobená štrukturálnym ochabnutím kože. To môže byť sprevádzané aj stratou tonusu pokožky, ktorá je spôsobená postupným poklesom produkcie kolagénu a elastínu s narastajúcim vekom. Kolagén je v skutočnosti nosnou štruktúrou pokožky, ktorá časom vykazuje známky ochabnutia, čo spôsobuje, že pokožka je čoraz voľnejšia a vráskavejšia.

Stupeň ochabnutia a poklesu kože sa u jednotlivých pacientov prirodzene líši. Napríklad ochabnutie pokožky je menej zjavné u ľudí so štruktúrovanejšou tvárou s výraznou bradou a lícnymi kosťami.

Aké sú príčiny vzniku vrások na tvári

fajčenie môže spôsobiť predčasné vrásky

Existuje mnoho príčin, ktoré môžu viesť k tvorbe vrások. Medzi najčastejšie patria tieto:

 • Starnutie
 • Stres
 • Životný štýl
 • Nadmerné vystavenie slnku

Jednou z hlavných príčin tohto javu je nepochybne starnutie. S pribúdajúcim vekom sa spomaľuje bunkový metabolizmus, čo vedie k úbytku kolagénu, elastínu a koncentrácie tukových buniek v tvári, čo vedie k vzniku výrazne ochabnutej pokožky. K strate pružnosti a ochabnutiu pleti však môže dôjsť aj v mladšom veku, zvyčajne v dôsledku nesprávnej stravy, stresu, konzumácie alkoholu a fajčenia, ale aj v dôsledku dlhodobého vystavovania sa slnku bez ochranných krémov. Na tomto fyziologickom procese sa podieľajú aj iné faktory, napríklad nižší príjem tekutín v dôsledku nižšej koncentrácie kyseliny hyalurónovej.

Aké sú typy vrások?

Existujú rôzne typy vrások

Existujú rôzne typy vrások

Americká akadémia tvárovej estetiky (AAFE) rozlišuje tri typy vrások:

 • Statické vrásky
  Statické vrásky sú spôsobené účinkom gravitácie a nezávisia od výrazu tváre. Najčastejšie sa vyskytuje nazolabiálna riasa, ktorá sa tiahne od nosa až po kútik úst.
 • Mimické vrásky
  Mimické vrásky sú spôsobené pohybmi svalov, ako sú napríklad smiechové alebo vrásky medzi obočím, ktoré vznikajú pri mračení. Často sa objavujú okolo úst, očí a na čele.
 • Jemné línie
  Jemné línie sa často vyskytujú u silných fajčiarov alebo v dôsledku nadmerného vystavovania sa slnku. Zvyčajne sa objavujú okolo úst, na lícach, na brade alebo na čele.

Bibliografia

American Academy Of Facial Plastic And Reconstructive Surgery. (2020). Injectables & Wrinkle Treatment. [online] Dostupné na: https://www.aafprs.org/AAFPRS/... [Dátum: 17.05. 2022]

ISAPS. (2020). Body fillers. [online] Dostupné na: https://isaps.org/discover/pat... [Dátum: 12. 1. 2023]

Miller, S. R. (2020). Threadlift – “One Hour Facelift?” Dostupné na:https://www.yourplasticsurgeryguide.com/face-lift/thread-lift/. [Dátum: 17.05. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."