Cieľom antiaging medicíny je maximálne zvýšiť a udržať kvalitu života aj v pokročilom veku. Usiluje o zachovanie životnej energie, pohybových a zmyslových schopností človeka a jeho duševnú vyrovnanosť.

Anti aging medicína zahrňuje celú radu odborov, ktoré sa navzájom prelínajú. Jedná sa o výzkum v oblasti genetiky, chémie ďalej o klinické odbory ako je endokrinológia, interné alebo kožné lekárstvo, ale tiež o špecializované chirurgické odbory kam patrí plastická chirurgia aj transplantácia orgánov. Zabýva sa predovšetlým skúmaním procesov stárnutia organizmu a jeho spomalením.

Úvod

Na trhu je veľa produktov proti starnutiu, ktoré tvrdia, že vám poskytnú znateľne mladšie vyzerajúcu pokožku už za týždeň alebo mesiac. Napriek tomu sa to stáva málokedy - falošné sľuby okrem iných nárokov neznižujú vrásky ani vzhľad tmavých kruhov. Existuje však niekoľko možností, ktoré fungujú.

Čo je anti-aging?

Ošetrenia anti-aging sú špeciálne navrhnuté tak, aby znižovali výskyt vrások, jemných vrások a ochabnutie pokožky. Tieto ošetrenia sa bežne vykonávajú na častiach tela, ktoré sú najviac náchylné na najskoršie príznaky starnutia, ako je tvár, krk a ruky. V závislosti od rozsahu stavu sa možnosti liečby pohybujú od voľne predajných výrobkov proti starnutiu, ako sú krémy až po injekčné výplne a vysoko invazívne chirurgické zákroky, ako je napríklad facelift. 

Ako zistím či som vhodný kandidát pre anti-aging?

Ošetrenia proti starnutiu sa veľmi odporúčajú tým, ktorí majú sklon k tvorbe vrások a jemných vrások, ako aj tým, ktorí majú uvoľnenú a ochabnutú pokožku. Ľudia, ktorí zvyčajne využívajú anti-aging majú najmenej 25 rokov. 

Ako si vybrať vhodného lekára?

Ako pri každom estetickom zákroku je vždy vhodné kontaktovať lekára, ktorý sa špecializuje na estetiku či už je to plastický chirurg, estetický lekár alebo dermatológ, ktorý vám analyzuje každý jednotlivý prípad a odporučí to najlepšie riešenie pre vás. Pri výbere lekára pre kozmetické procedúry môžete požiadať o odporúčanie svojho praktického lekára, priateľov alebo príbuzných, ktorí už podobné ošetrenie podstúpili. Prečítajte si tiež recenzie pacientov na internete, ktoré vám môžu pomôcť v rozhodovaní pri výbere vhodného lekára.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Je dôležité, aby ste sa u lekára cítili pohodlne a príjemne. Nebojte sa opýtať na všetky otázky, ktoré vás zaujímajú a ak niečomu nerozumiete lekár vám ich ochotne zodpovedá. Spoločne nájdete najlepšie riešenie pre spokojnosť oboch strán.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Záleží aké ošetrenie sa bude vykonávať a podľa toho vám lekár môže odporučiť čo by ste mali obmedziť alebo ako sa pripraviť na zákrok.

Ako sa vykonáva anti-aging?

Očakávané výsledky sa môžu líšiť v závislosti od typu liečby a konkrétneho typu použitej látky. Medzi najbežnejšie typy prísad v postupoch proti starnutiu patria:

Retinol - derivát vitamínu A, retinol je miernejšia forma retinoidu. Aj keď môže trvať niekoľko týždňov, kým sa prejaví účinnosť, ukázalo sa, že je vysoko efektívny pri vyhladzovaní vrások, pri upchávaní pórov, pri znižovaní výskytu hnedých stareckých škvŕn a pri zlepšovaní celkovej textúry pokožky.

Kyselina hyalurónová - kyselina hyalurónová je populárny zvlhčovač, látka, ktorá je bezpečná, prínosná a telu vlastná. Funguje skvele pri hydratácii pokožky a nachádzajú sa nielen v liekoch proti starnutiu na lekársky predpis a kozmetických ošetreniach, ale aj v kozmetických prípravkoch dostupných v obchodoch.

Niacínamid - Niacínamid účinkuje tak, že zabraňuje viditeľnosti melanínu. Nadprodukcia melanínu spôsobuje pigmentáciu pokožky, ktorá môže spôsobiť slnečné škvrny a ďalšie nepekné nedokonalosti. Tento derivát vitamínu B3 sa zvyčajne používa na ošetrenie jaziev po akné, stareckých škvŕn a slnečných škvŕn zosvetlením, aby boli menej viditeľné.

Najobľúbenejšie ošetrenia v súčasnosti sú:

Chemický peeling - na pokožku sa nanáša kyselina glykolová, mliečna alebo kyselina trichlóroctová na odlupovanie vrchnej vrstvy, aby sa odlupovali odumreté bunky pokožky. To pomáha redukovať jemné linky, malé jazvy a pokožku poškodenú slnkom.

Frakčný CO2 laserový resurfacing kože - toto je v súčasnosti zlatý štandard v odstraňovaní vrások, ktorý je široko preferovaný pacientmi aj špecialistami proti starnutiu nielen preto, že ponúka pôsobivé a rýchle výsledky, ale aj preto, že nemá drsné vedľajšie účinky a dlhé prestoje. Ošetrenie využíva lúče energetického svetla, ktoré preniká do drobných otvorov v pokožke, čím sa prirodzená produkcia kolagénu v tele rýchlo posúva dopredu. Na rozdiel od tradičných postupov tento postup prináša výnimočné výsledky bez poškodenia vrchnej vrstvy kože. Preto je doba zotavenia minimalizovaná. Sčervenanie a opuch sa však dajú očakávať asi jeden až dva dni po zákroku.

Injekcie proti vráskam- Technológia injekčných výplní sa v priebehu rokov nesmierne zlepšila a priniesla revolúciu v priemysle proti starnutiu. Injekcie do vrások účinkujú tak, že vyplňujú pokožku, aby sa zabránilo vyziabnutému, dutému vzhľadu spôsobenému prirodzenou stratou pružnosti pokožky v dôsledku starnutia. Preto sa im hovorí aj injekčné výplne vrások alebo dermálne výplne. Plnivá sa dnes dodávajú v mnohých druhoch, v závislosti od značky, ako sú napríklad Radiesse a Juvéderm. Každý z nich môže ako plnivo používať inú látku, ale spôsob ich aplikácie je v zásade rovnaký. Najlepšie plnidlá sú v dnešnej dobe tie, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, ktorá brzdí odbúravanie kolagénu. Okrem vyplnenia pokožky ošetrenie tiež prirodzene pomáha udržať proces starnutia pozastavený na jeden až dva roky.

Injekcie botoxu - používajú rôzne formy botulotoxínu na dočasnú paralýzu svalovej aktivity, aby sa zabránilo vzniku vrások, zamračených čiar medzi obočím, vranými nohami a brázdami čela.

Facelift - Možno najkomplexnejší prístup k anti-aging. Facelift je chirurgický zákrok, ktorý spočíva v podvihnutí ochabnutého tkaniva tváre a redukcii prebytočnej kože. Ide o invazívny zákrok, ktorý ale ponúka zaručené výsledky. Na dosiahnutie výnimočných výsledkov sa často kombinuje s inými postupmi.

Lasery - používajú sa na mierne vrásky a vrásky a môžu zlepšiť napnutie pokožky. Existuje mnoho rôznych druhov laserového ošetrenia, napríklad ablatívne lasery, ktoré ničia tkanivo a ktoré je nahradené novým zdravým tkanivom. Neablatívne lasery stimulujú kolagén a nechávajú ho nedotknutý. Intenzívne pulzné svetlo (IPL) je technika, ktorá zjemňuje linky, vrásky a pomáha blednutiu niektorých jaziev.

Výhody zákroku

Dnes sa na stimuláciu produkcie kolagénu používajú rôzne techniky a pomocou nových technológií sa výrazne minimalizujú vedľajšie účinky, ako je poškodenie vrchnej vrstvy pokožky.

Ako prebieha zotavenie po anti-aging?

V prípade kozmetických ošetrení, ktoré si vyžadujú určitú úroveň invazívnosti, existuje riziko krvácania a infekcie, najmä počas procesu zotavenia. Chirurgické zákroky, ako napríklad lifting, tiež vyžadujú zdĺhavé zotavenie a odstávky, ktoré môžu trvať viac ako pár mesiacov.

Po minimálne invazívnom ošetrení môže pretrvávať nevýrazné začervenaniemierny opuch, ktorý však  počas niekoľkých hodín ustúpi. Citlivosť v ošetrovanej lokalite má prechodný charakter.

Doba rekonvalescencie

Rekonvalescencia je u každého ošetrenia individuálna. Pri niektorých zákrokoch sa môžete ihneď vrátiť k bežným činnostiam, pri viac invazívnych je potrebné dodržať kľudový režim a odporúčanie od lekára.

Výsledky anti-aging

Aj keď sa rôzne ošetrenia proti starnutiu vykonávajú pomocou rôznych techník, ich cieľom je dosiahnuť rovnaké výsledky na dosiahnutie mladšie vyzerajúcej, hladšej a esteticky príjemnej pokožky.

Ošetrenia anti-aging proti starnutiu fungujú rôznymi spôsobmi, ale väčšinou sú zamerané na obnovenie prirodzeného prísunu kolagénu do pokožky. Kolagén, bielkovina nachádzajúca sa v spojivových tkanivách, je zodpovedný za udržanie bujnosti pokožky. V dôsledku prirodzeného procesu starnutia sa však zásoba tela kolagénu zvykne časom zhoršovať.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Riziká a komplikácie liečby proti starnutiu sú veľmi zriedkavé, ale každá liečba prichádza s určitou úrovňou rizika a tiež s niektorými vedľajšími účinkami. Tieto však možno minimalizovať a dokonca úplne vylúčiť konzultáciou s certifikovanými špecialistami na starostlivosť o pleť a proti starnutiu.

Najbežnejšie vedľajšie účinky sú: podráždenie, alergická reakcia, citlivosť na slnečné svetlo, opuch, modriny, citlivosť ošetrovanej oblasti.

Často kladené otázky

Čo mi môže ponuknúť anti-aging? Anti-aging je liečba na oddialenie alebo zastavenie procesu starnutia . Existuje mnoho spôsobov liečby, ktoré môžu pomôcť v boji proti starnutiu, a to pomocou chirurgických aj nechirurgických postupov. Poškodenie spôsobené príliš veľkým slnečným žiarením si môže vybrať svoju daň a môže byť zodpovedné za viditeľné starnutie pokožky. 

Je anti-aging vhodný aj pre mužov? Určite áno. Čoraz viac mužov v súčasnosti využíva anti-aging a  oceňuje výhody liečby proti starnutiu.

Bibliografia

Choice-Dostupné na: https://www.choice.com.au/health-and-body/beauty-and-personal-care/anti-ageing-treatments/articles/non-surgical-antiageing-treatments. [Dátum: 18.12. 2020]

The Healthy-Dostupné na: https://www.thehealthy.com/beauty/anti-aging/anti-aging-treatments-doctors-actually-use/. [Dátum: 18.12. 2020]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizované: 05.10.2021

Anti aging - Novinky

Prírodné oleje pre krásnu pleť

Notino, s.r.o.

Stále viac žien dáva v starostlivosti o pleť prednosť prírodným olejom pred klasickými pleťovými krémami. Oproti bežnej...

Súvisiace skúsenosti

Anti aging - Cenníky

Concept Clinic
Bratislava
Ceny od 65 €
zvyčajne do 75 €
Concept Clinic
Ceny od 65 €
zvyčajne do 74 €
MUDr. Diana Višňovská
Ceny od 58 €
Eveclinic Bratislava
MediDerm & Slim
Michalovce
Ceny od 60 €
MediDerm & Slim
Ceny od 390 €
MUDr. Mahdi Nasab

Anti aging

100% spokojnosť. Založené na 33 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.