Navigácia

 • Čo je anti-aging?
 • Ako zistím či som vhodný kandidát pre anti-aging?
 • Ako si vybrať vhodného lekára?
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?
 • Najbežnejšie typy prísad v boji proti starnutiu
 • Anti-aging ošetrenia
 • Výhody zákroku
 • Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po anti-aging ošetreniach?
 • Výsledky anti-aging
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Čo je anti-aging?

Ošetrenia anti-aging znižujú výskyt vrások a ochabnutú pokožku

Čo je anti-aging?

Anti aging medicína zahrňuje celú radu odborov, ktoré sa navzájom prelínajú. Jedná sa o výskum v oblasti genetiky, chémie ďalej o klinické odbory ako je endokrinológia, interné alebo kožné lekárstvo, ale tiež o špecializované chirurgické odbory kam patrí plastická chirurgia aj transplantácia orgánov. Zabýva sa predovšetkým skúmaním procesov starnutia organizmu a jeho spomalením.

Ošetrenia anti-aging sú špeciálne navrhnuté tak, aby znižovali výskyt vrások, jemných vrások a ochabnutie pokožky. Tieto ošetrenia sa bežne vykonávajú na častiach tela, ktoré sú najviac náchylné na najskoršie príznaky starnutia, ako je tvár, krk a ruky. V závislosti od rozsahu stavu sa možnosti liečby pohybujú od voľne predajných výrobkov proti starnutiu, ako sú krémy až po injekčné výplne a vysoko invazívne chirurgické zákroky, ako je napríklad facelift.

Ako zistím či som vhodný kandidát pre anti-aging?

V ošetreniach anti-aging si nájde každá veková skupina to svoje

Ako zistím či som vhodný kandidát pre anti-aging?

Hoci čas nemôžeme akokoľvek zastaviť, môžeme pomôcť minimalizovať vplyv starnutia na našu pleť, najmä pokiaľ ide o výskyt jemných liniek a vrások pod očami. Ošetrenia proti starnutiu sa veľmi odporúčajú tým ľudom, ktorí majú sklon k tvorbe vrások a jemných vrások, ako aj tým, ktorí majú uvoľnenú a ochabnutú pokožku. Ľudia, ktorí zvyčajne využívajú blahodarne účinky anti-agingu majú najmenej 25 rokov. Prakticky ale neexistuje vek, ktorý by bol príliš nízky alebo vysoký, ak vás trápia nedokonalosti vašej pleti. Aktívny prístup a včasné ošetrenie môžu zabrániť neskoršiemu prehlbovaniu vrások a z výsledkov týchto ošetrení, ktoré obnovujú mladosť a sviežosť pokožky, môže mať prospech každá veková skupina.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Vložte sa do správnych rúk

Ako si vybrať vhodného lekára?

Ako pri každom estetickom zákroku je vždy vhodné kontaktovať lekára, ktorý sa špecializuje na estetiku či už je to plastický chirurg, estetický lekár alebo dermatológ, ktorý vám analyzuje každý jednotlivý prípad a odporučí to najlepšie riešenie pre vás. Pri výbere lekára pre kozmetické procedúry môžete požiadať o odporúčanie svojho praktického lekára, priateľov alebo príbuzných, ktorí už podobné ošetrenie podstúpili. Prečítajte si tiež recenzie pacientov na internete, ktoré vám môžu pomôcť v rozhodovaní pri výbere vhodného lekára.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Konzultácia s odborníkom

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Počas úvodnej konzultácie s vami odborník prediskutuje vaše preferencie a želania v oblasti boja proti starnutiu. Dozviete sa aj ďalšie podrobnosti o širokej škále možností anti-aging ošetrení, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii. Existujú rôzne kombinácie, ktoré vám odborník rád odporučí a navrhne v závislosti od toho, čo hľadáte a akých výsledkov by ste chceli dosiahnuť.

Je dôležité, aby ste sa u lekára cítili pohodlne a príjemne. Nebojte sa opýtať na všetky otázky, ktoré vás zaujímajú. Ak niečomu nerozumiete lekár vám ich ochotne zodpovedá. Spoločne nájdete najlepšie riešenie pre spokojnosť oboch strán. Záleží, aké ošetrenie sa bude vykonávať a podľa toho vám lekár môže odporučiť čo by ste mali obmedziť, alebo ako sa pripraviť na zákrok, prípadne na kombináciu viacerých ošetrení.

Najbežnejšie typy prísad v boji proti starnutiu

Pacientka pred a po ošetrení anti-aging (foto: klinika Belleza)

Najbežnejšie typy prísad v boji proti starnutiu

Medzi najbežnejšie typy prísad v postupoch proti starnutiu patria:

 • Retinol - derivát vitamínu A, retinol je miernejšia forma retinoidu. Aj keď môže trvať niekoľko týždňov, kým sa prejaví účinnosť, ukázalo sa, že je vysoko efektívny pri vyhladzovaní vrások, pri upchávaní pórov, znižovaní výskytu hnedých stareckých škvŕn a pri zlepšovaní celkovej textúry pokožky.
 • Kyselina hyalurónová - kyselina hyalurónová je populárny zvlhčovač, látka, ktorá je bezpečná, prínosná a telu vlastná. Funguje skvele pri hydratácii pokožky a nachádza sa nielen v liekoch proti starnutiu a kozmetických ošetreniach, ale aj v kozmetických prípravkoch dostupných v obchodoch.
 • Niacínamid - niacínamid účinkuje tak, že zabraňuje viditeľnosti melanínu. Nadprodukcia melanínu spôsobuje pigmentáciu pokožky, ktorá môže spôsobiť slnečné škvrny a ďalšie nepekné nedokonalosti. Tento derivát vitamínu B3 sa zvyčajne používa na ošetrenie jaziev po akné, stareckých škvŕn a slnečných škvŕn zosvetlením, aby boli menej viditeľné.

Očakávané výsledky sa môžu líšiť v závislosti od typu liečby a konkrétneho typu použitej látky.

Anti-aging ošetrenia

Ako sa vykonáva anti-aging

Anti-aging ošetrenia

Najobľúbenejšie ošetrenia v súčasnosti sú:

 • Chemický peeling - na pokožku sa nanáša kyselina glykolová, mliečna alebo kyselina trichlóroctová na odlupovanie vrchnej vrstvy, aby sa odlupovali odumreté bunky pokožky. To pomáha redukovať jemné linky, malé jazvy a pokožku poškodenú slnkom.
 • Frakčný CO2 laserový resurfacing kože - toto je v súčasnosti zlatý štandard v odstraňovaní vrások, ktorý je široko preferovaný pacientmi aj špecialistami proti starnutiu nielen preto, že ponúka pôsobivé a rýchle výsledky, ale aj preto, že nemá drsné vedľajšie účinky a dlhé prestoje. Ošetrenie využíva lúče energetického svetla, ktoré preniká do drobných otvorov v pokožke, čím sa prirodzená produkcia kolagénu v tele rýchlo posúva dopredu. Na rozdiel od tradičných postupov tento postup prináša výnimočné výsledky bez poškodenia vrchnej vrstvy kože. Preto je doba zotavenia minimalizovaná. Sčervenanie a opuch sa však dajú očakávať asi jeden až dva dni po zákroku.
 • Injekcie proti vráskam - technológia injekčných výplní sa v priebehu rokov nesmierne zlepšila a priniesla revolúciu v priemysle proti starnutiu. Injekcie do vrások účinkujú tak, že vyplňujú pokožku, aby sa zabránilo vyziabnutému, dutému vzhľadu spôsobenému prirodzenou stratou pružnosti pokožky v dôsledku starnutia. Preto sa im hovorí aj injekčné výplne vrások alebo dermálne výplne. Plnivá sa dnes dodávajú v mnohých druhoch, v závislosti od značky, ako sú napríklad Radiesse a Juvéderm. Každý z nich môže ako plnivo používať inú látku, ale spôsob ich aplikácie je v zásade rovnaký. Najlepšie plnidlá sú v dnešnej dobe tie, ktoré obsahujú kyselinu hyalurónovú, ktorá brzdí odbúravanie kolagénu. Okrem vyplnenia pokožky ošetrenie tiež prirodzene pomáha udržať proces starnutia pozastavený na jeden až dva roky.
 • Injekcie botoxu - používajú rôzne formy botulotoxínu na dočasnú paralýzu svalovej aktivity, aby sa zabránilo vzniku vrások, zamračených čiar medzi obočím, vranými nohami a brázdami čela.
 • Facelift - možno najkomplexnejší prístup k anti-aging. Facelift je chirurgický zákrok, ktorý spočíva v podvihnutí ochabnutého tkaniva tváre a redukcii prebytočnej kože. Ide o invazívny zákrok, ktorý ale ponúka zaručené výsledky. Na dosiahnutie výnimočných výsledkov sa často kombinuje s inými postupmi.
 • Lasery - používajú sa na mierne vrásky a vrásky a môžu zlepšiť napnutie pokožky. Existuje mnoho rôznych druhov laserového ošetrenia, napríklad ablatívne lasery, ktoré ničia tkanivo a ktoré je nahradené novým zdravým tkanivom. Neablatívne lasery stimulujú kolagén a nechávajú ho nedotknutý. Intenzívne pulzné svetlo (IPL) je technika, ktorá zjemňuje linky, vrásky a pomáha blednutiu niektorých jaziev.

Výhody zákroku

Dnes sa na stimuláciu produkcie kolagénu používajú rôzne techniky a pomocou nových technológií sa výrazne minimalizujú vedľajšie účinky, ako je poškodenie vrchnej vrstvy pokožky. Tieto zákroky môžu byť prospešné pre každého, u koho sa prejavujú známky starnutia, ako sú vrásky, mračiace sa linky alebo iné vrásky. Rôzne anti-aging ošetrenia pleti majú pre vás rôzne výhody, pretože pomáhajú zlepšiť váš vzhľad znížením elasticity pokožky a pomáhajú taktiež vašu pleť viac vypnúť a rozjasniť.

Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po anti-aging ošetreniach?

Pacient pred a po ošetrení (foto: MUDr. Diana Višňovská)

Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po anti-aging ošetreniach?

V prípade kozmetických ošetrení, ktoré si vyžadujú určitú úroveň invazívnosti, existuje riziko krvácania a infekcie, najmä počas procesu zotavenia. Chirurgické zákroky, ako napríklad facelift, tiež vyžadujú zdĺhavé zotavenie a odstávky, ktoré môžu trvať viac ako pár mesiacov.

Po minimálne invazívnom ošetrení môže pretrvávať nevýrazné začervenanie a mierny opuch, ktorý však počas niekoľkých hodín ustúpi. Citlivosť v ošetrovanej lokalite má prechodný charakter.

Rekonvalescencia je u každého ošetrenia individuálna. Pri niektorých zákrokoch sa môžete ihneď vrátiť k bežným činnostiam, pri viac invazívnych je potrebné dodržať kľudový režim a odporúčanie od lekára.

Výsledky anti-aging

Výsledky anti-aging

Výsledky anti-aging

Aj keď sa rôzne ošetrenia proti starnutiu vykonávajú pomocou rôznych techník, ich cieľom je dosiahnuť rovnaké výsledky na dosiahnutie mladšie vyzerajúcej, hladšej a esteticky príjemnej pokožky. Vráti sa vám odpočinutý, mladistvý a príťažlivý vzhľad.

Ošetrenia anti-aging proti starnutiu fungujú rôznymi spôsobmi, ale väčšinou sú zamerané na obnovenie prirodzeného prísunu kolagénu do pokožky. Kolagén, bielkovina nachádzajúca sa v spojivových tkanivách, je zodpovedný za udržanie bujnosti pokožky. V dôsledku prirodzeného procesu starnutia sa však zásoba tela kolagénu zvykne časom zhoršovať.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Riziká a komplikácie liečby proti starnutiu sú veľmi zriedkavé, ale každá liečba prichádza s určitou úrovňou rizika a tiež s niektorými vedľajšími účinkami. Tieto však možno minimalizovať a dokonca úplne vylúčiť konzultáciou s certifikovanými špecialistami na starostlivosť o pleť a proti starnutiu.

Najbežnejšie vedľajšie účinky sú:

 • podráždenie
 • alergická reakcia
 • citlivosť na slnečné svetlo
 • opuch
 • modriny
 • citlivosť ošetrovanej oblasti

Často kladené otázky

 • Čo mi môže ponuknúť anti-aging? Anti-aging je liečba na oddialenie alebo zastavenie procesu starnutia. Existuje mnoho spôsobov liečby, ktoré môžu pomôcť v boji proti starnutiu, a to pomocou chirurgických aj nechirurgických postupov. Poškodenie spôsobené príliš veľkým slnečným žiarením si môže vybrať svoju daň a môže byť zodpovedné za viditeľné starnutie pokožky.
 • Je anti-aging vhodný aj pre mužov? Určite áno. Čoraz viac mužov v súčasnosti využíva anti-aging a oceňuje výhody liečby proti starnutiu.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."