Estetické korekcie pre mužov

Autor:

Estetická korekcia už dávno nie je doménou len žien. Čoraz častejšie tieto skrášľovacie zákroky vyhľadávajú aj muži, či sa jedná o skorigovanie nosa, padnutých viečok, či žensky pôsobiacich prsníkov. Muži preto zistili, že vďaka modernej plastickej chirurgii môžu docieliť dokonalejší vzhľad komfortne a časovo nenáročne.

Čoraz viac pánov chce mať mužné prsia, esteticky vyzerajúce brucho aj symetrické črty tváre, ktoré by akcentovali ich reprezentatívny zovňajšok. Najčastejšími estetickými zákrokmi u mužov sa stali operácia gynekomastie, liposukcia, abdominoplastika, korekcie nosa a ušníc či operácia padnutých viečok. Priblížme si tieto a ďalšie obľúbené zákroky.

Operácia gynekomastie

Gynekomastia postihuje zhruba tretinu dospelých mužov, pôvodom zväčšenia prsných žliaz býva hormonálna nerovnováha s nadbytkom estrogénu. Gynekomastiu odhalia krvné testy a vyšetrenie u endokrinológa. Ak ochorenie trvá vyše roka, sprevádza ho bolestivosť a tuhosť prsnej žľazy, alebo ak predstavuje vážnu estetickú prekážku v bežnom živote muža, treba ju riešiť chirurgicky. Pri plastickej operácii gynekomastie lekár odoberie zväčšenú prsnú žľazu aj prípadnú nadbytočnú kožu a následne liposukciou odsaje možný tuk. Zmenšiť môže i veľkosť prsného dvorca. Efekt zákroku je okamžitý a dlhodobý. Gynekomastia

Zmenšenie prsníkov u mužov (Gynekomastia)

Liposukcia

Zatiaľ čo tuk v oblasti ženských prsníkov je vnímaný ako prirodzený, u mužov to neplatí. Výraznejšie prsníky v dôsledku namnoženého tukového tkaniva im často spôsobujú psychické problémy. Pseudogynekomastie sa dá zbaviť vcelku elegantným spôsobom – liposukciou. Okrem odsatia tuku z prsníkov však muži požadujú aj vyrysovanie bokov, stehien, podbradku či brucha. A hoci liposukcia nerieši výraznú nadváhu, efektne doladí kontúry tela po schudnutí. Tuk možno odsať i v lokálnej anestézii, rekonvalescencia býva nenáročná a výsledky okamžité.

Abdominoplastika

Muži po masívnej redukcii hmotnosti podstupujú okrem liposukcie aj komplexnú operáciu brucha, abdominoplastiku. Možno ňou zastaviť oslabovanie brušnej steny, vrátiť funkčnosť rozostúpenému brušnému svalstvu a zbaviť sa obmedzujúcich a nepekných kožných previsov. Možno ju kombinovať s liposukciou a menej invazívnymi zákrokmi na tvári.

Rhinoplastika
Korekcia nosa (Rhinoplastika / Septoplastika)

Zákroky v tvárovej oblasti

Plastikou možno docieliť výrazné zmeny tvárových čŕt a tiež prinavrátiť mužom sebavedomie. Zatiaľ čo estetická rhinoplastika zmení veľkosť či tvar nosa, septoplastika si poradí s vybočením nosovej prepážky. Korekcia ušníc, teda otoplastika, zasa rieši kozmetický problém, akým sú odstávajúce uši.

Facelift zasa zdvihne a napne kožu tváre, čím zmierni prejavy starnutia. No páni si obľúbili aj menej invazívne zákroky na tvári. Mladistvý vzhľad im prinavráti operácia poklesnutých očných viečok – neinvazívna laserová blefaroplastika. Celkový efekt možno ešte podporiť vpichnutím botulotoxínovej injekcie pre vypnutie očných vrások.

Otoplastika
Korekcia ušníc (Otoplastika)

Chirurgické zväčšenie penisu

Penoplastika je plastická operácia zameraná na akcentovanie mužnosti. Vďaka nej možno chirurgicky zväčšiť dĺžku aj objem penisu o 1,5 až 4 centimetre, a to vďaka lipotransferu, teda prenosu vlastného tuku. Ide o časovo nenáročný zákrok v celkovej anestézii s efektom, ktorý určite ocenia obe pohlavia.

Aktualizované: 17.02.2020

Autor

Plastický chirurg a odborník v oblasti estetickej a rekonštrukčnej chirurgie. Pôsobí na súkromných klinikách v Bratislave, vo Viedni a v Prahe. Zakladateľ estetickej kliniky MB Clinic v Bratislave.

Diskusia k téme

Operácia gynekomastie - Novinky

Estetické korekcie pre mužov

doc. MUDr. M. Boháč PhD.

Estetická korekcia už dávno nie je doménou len žien. Čoraz častejšie tieto skrášľovacie zákroky vyhľadávajú aj muži, či sa...

Súvisiace skúsenosti

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.