Zdvihnutie a zväčšenie počas jednej operácie? Vďaka augmentácii prsníkov s mastopexiou áno!

Zdvihnutie a zväčšenie počas jednej operácie? Vďaka augmentácii prsníkov s mastopexiou áno!
MUDr. Marek Šipka
Atestovaný plastický chirurg, s viacročnými skúsenosťami a stovkami odoperovaných, spokojných klientov. Specializáciou Dr. Šipky je úprava prsníkov či už s použitím implantátov, alebo bez nich a domodelovanie prsníkov pomocou autotransplantácie tuku.
Vytvorené: 21. 2. 2023 · Aktualizácia: 21. 2. 2023

Augmentácia  prsníkov spolu s mastopexiou je zákrok, kedy si žena s ptózou prsníkov II. - III. stupňa želá nielen úpravu - zdvihnutie, pexiu, ale zároveň aj zväčšenie prsníkov, najčastejšie vložením implantátov. Samotná modelácia prsníkov bez použitia implantátov prsníky vždy zdvihne a spevní, ale toto je takmer vždy na úkor veľkosti prsníkov, ktoré sú po výkone o niečo menšie. V minulosti sa zákrok rozdeľoval na 2 etapy - úprava prsníkov a v časovom odstupe vloženie implantátov. V súčasnosti sa úprava a vloženie implantátov robia počas jedného sedenia - operácie.

Indikácia

Tento zákrok je určený ženám s ptózou prsníkov II. a III. stupňa, kedy je bradavka prsníka lokalizovaná pod úrovňou podprsníkovej ryhy. Vtedy väčšinou nedokážeme dosiahnuť ideálny tvar a postavenie prsníka iba pomocou vloženia implantátu a tým splniť očakávania ženy. Úprava - modelácia je často potrebná aj pri výmene implantátov tej istej veľkosti, napríklad ak žena nesúhlasí s väčšou veľkosťou nových implantátov.

2d3e8072-6a5c-11ed-ae40-00505699734b.jpg

Kontraindikácie a riziká

Zákrok by sa nemal vykonávať v období kratšom ako 6 mesiacov po skončení dojčenia, žena by mala byť úplne stotožnená s vložením vybraných implantátov a tým aj s rizikami z nich vyplývajúcimi - ruptúra, kapsulárna kontraktúra. Modelácia je vždy spojená s jazvami, ich rozsah zavisí od stupňa ptózy. Všeobecne platí, čím väčšia je ptóza, tým väčší je rozsah rezov potrebných na ideálnu úpravu a teda tým väčšie sú aj zostávajúce jazvy. Vždy je potrebné počítať s jazvami okolo dvorcov, následuje vertikálna jazva, smerom k submamárnej ryhe a ťažké ptózy končia i s horizontálnou jazvou v podprsníkovej ryhe.

Rizikom zákroku je napríklad asymetria bradaviek, odumretie alebo znecitlivenie bradaviek alebo nepekné jazvovatenie.

Priebeh zákroku

Výkon vykonávame vždy v celkovej anestézii, s potrebou hospitalizácie 1 noc. Zákrok trvá približne 2 - 3hod. V deň zákroku musí byť klientka zdravá, tzn. ani žiadne lokálne vírusové ochorenie typu herpes. Zákrok by sa nemal vykonávať počas menštruácie. Zakroku predchádza dôkladné predoperačné vyšetrenie, ktoré pozostáva z krvných odberov, EKG a detailne spísanej anamnézy, ktorú spisuje obvodný lekár, aby anesteziológ dokázal odhadnúť riziko anestézie a zvoliť vhodnú anestéziu. Klientka musí byť o zákroku stopercentne presvedčená a plne akceptovať možné riziká, ktoré lekár musí objasniť na konzultácii.

Existuje niekoľko postupov, ktoré môže operatér pri tomto zákroku použiť. Výber metódy závisí najmä od stupňa ptózy a východiskového stavu poprsia. Po každej metóde zostáva iný rozsah jaziev:

  • cirkumareolárna pexia - jazva okolo dvorca, implantát sa vkladá cez dvorec.
  • cirkumvertikálna pexia - okrem jazvy okolo dvorca, je prítomná i jazva vertikálna, smeruje do výšky podprsníkovej ryhy.
  • “Wise pattern” pexia - potrebná pri III. stupni ptózy, a okrem jazvy okolo dvorca a vertikálnej jazvy, sme nútení spraviť i horizontálnu jazvu v podprsníkovej ryhe.
41dcc624-6a5c-11ed-9512-005056999513.jpg
Cirkumvertikálna pexia

Skoré obdobie po výkone

Klientka musí po zákroku nosiť podpornú podprsenku, alebo obväz, rany su prelepené, aby boli chránené. Bolesti sú po tejto operácii bežné, sú však jednoducho tlmiteľné bežnými analgetikami. Modrinky a opuchy sú štandartným pooperačným prejavom a zmiznú nanajvýš po niekoľkých týždňoch. Citlivosť bradaviek býva znížená, môže sa objaviť aj plná prechodná necitlivosť, čo býva tiež bežný sprievodný jav.

Doporučenia po zákroku

Po zákroku musíte chodiť na preväzy, ich frekvenciu si určí chirurg. Prvý týždeň po zákroku je dôležité dodržiavať väčší kľudový režim a poctivo nosiť špeciálnu podpornú podprsenku po dobu 6 týždňov. Na druhý deň po zákroku je vhodné zdvíhať ruky nad hlavu, pretože strečing pektorálneho svalstva zmierňuje bolesti. Po dobu 3 mesiacov sa nedoporučuje vykonávať činnosti ako je skákanie, jazdenie na koni alebo behanie.

6aef32ae-6a5c-11ed-8b71-00505699734b.jpg
Po zákroku je nutné nosiť podpornú podprsenku alebo obväzy

Výsledný efekt

Prvé týždne po zákroku je potrebne počítať s opuchom, prsníky budú na dotyk tvrdšie. Postupne budú prsníky odpúchať a mäknúť, implantáty budú tiež postupne sadať do svojej finálnej polohy. Všeobecne platí, že výsledný efekt operácie je potrebné zhodnotiť najskor po 6 mesiacoch. Proces formovania jaziev trvá približne 5 mesiacov, po túto dobu je potrebné sa o ne starať - mastiť špeciálnymi gélmi. Jazva sa  za dobrú starostlivosť odvďačí - zostane takmer neviditeľná.

Reklama

Informácie zverejňované na portáli Estheticon.sk, nemôžu v žiadnom prípade nahradiť konzultáciu pacienta s lekárom. Estheticon.sk nie je zodpovedný za produkty alebo služby ponúkané odborníkmi.