Mezoterapia vlasov

  • Anestézia nie je potrebná
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • Menej ako 1 hodina zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
  • Dočasné výsledky

Čo je mezoterapia vlasov?

Vlasová mezoterapia je jednou z techník mezoterapie, čo je postup, pri ktorom sa do pokožky vstrekujú látky s rôznymi funkciami, najmä výživovými. Táto metóda sa v estetickej medicíne používa už roky. V súčasnosti existuje viacero techník vykonávania tohto postupu (napr. mikroihlová mezoterapia, bezihlová mezoterapia atď.) a na trhu sú dostupné desiatky prípravkov, ktoré môžeme použiť v závislosti od problému.

Kokteily používané na mezoterapiu pokožky hlavy obsahujú účinné látky, ako sú vitamíny, aminokyseliny, peptidy, koenzýmy alebo nukleové kyseliny.

Výber prípravku by mal byť ponechaný na lekára - len odborník dokáže na základe analýzy problému vybrať optimálnu liečbu.

Aké sú príčiny plešatosti?

Príčiny vypadávania vlasov

Existujú rôzne príčiny vypadávania vlasov

Vypadávanie vlasov je problém, ktorý sa týka mužov aj žien. Príčiny plešatosti sú rôzne, od hormonálnych cez systémové ochorenia až po genetické príčiny. Rozvoj plastickej chirurgie a estetickej medicíny znamená, že v súčasnosti existuje mnoho metód na riešenie tohto problému. Jednou z nich je mezoterapia vlasovej pokožky, minimálne invazívna a účinná technika boja proti plešatosti.

Stav vlasov ovplyvňuje mnoho faktorov vrátane životného štýlu, stresu alebo stravy. K nadmernému vypadávaniu vlasov dochádza aj bezprostredne po tehotenstve. Medzi príčiny vypadávania vlasov môžeme zaradiť aj:

  • niektoré systémové ochorenia (napr. hyper- alebo hypotyreóza);
  • ochorenia pokožky hlavy (napr. seborea, alopécia, lupiny, pásový opar);
  • používanie určitých liekov (napr. cytostatík, imunosupresívnych liekov používaných počas chemoterapie alebo antikoncepcie);
  • hormonálne poruchy (napr. nadbytok androgénov, ktorý sa vyskytuje aj pri syndróme polycystických vaječníkov).

Určenie príčiny vypadávania vlasov je mimoriadne dôležité, pretože umožňuje odstrániť príčinu problému a zvoliť vhodné metódy liečby.

Typy vypadávania vlasov

Existuje niekoľko typov alopécie

Existuje niekoľko typov alopécie

Existuje niekoľko typov alopécie, pričom najčastejšie sa vyskytujú:

Alopecia areata

Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí mladších ako 30 rokov; ide o chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu vlasových folikulov, čo vedie k vypadávaniu vlasov. Charakteristickým znakom tohto ochorenia je tvorba plôch kože bez vlasov, ktoré sa môžu vyskytovať na pokožke hlavy aj na iných miestach pokrytých vlasmi, ako je napríklad obočie.

Androgénna alopécia

Ide o najčastejšiu príčinu nadmerného vypadávania vlasov, zvyčajne geneticky podmienenú. Je spôsobená precitlivenosťou vlasových folikulov na androgény. Postihuje mužov aj ženy, hoci priebeh sa u oboch pohlaví líši. U mužov zvyčajne dochádza k rednutiu vlasov v línii čela a na temene hlavy, zatiaľ čo u žien sa vlasy rednú rozptýlene na temene hlavy.

Telogenetická alopécia

V tomto prípade sa vyskytuje stav, pri ktorom sa čoraz viac vlasov nachádza v telogénnej fáze, t. j. odumieraní vlasov. Proces odumierania vlasov prebieha rýchlejšie a častejšie ako rast vlasov. Existuje mnoho príčin telogenetickej alopécie vrátane systémových ochorení (napr. Hashimotova choroba), po tehotenstve, užívaní niektorých liekov alebo stavu po infekcii (napr. vírusovej).

Trakčná alopécia

Je spôsobená nadmerným zaťažením vlasov. Vyskytuje sa najmä u ľudí s dlhými vlasami, ktorí často nosia účesy, ktoré namáhajú vlasy, napríklad zopnuté a vyčesané copy či vrkoče.

Bibliografia

Gévé klinika. (n. d.). Vlasová mezoterapia. Dostupné na: https://www.plastickachirurgia... [Dátum: 16. 5. 2023]

Klinika Yes Visage. (n. d.). Vlasová mezoterapia. Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/zakro... [Dátum: 16. 5. 2023]

Watson, S. (22. august 2018). What Is Mesotherapy? Healthline. Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 16. 5. 2023]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."