Zubné implantáty

Stojí to za to
100%
Stojí to za to
Na základe 11 príbehov
Priemerná cena
893 €
Priemerná cena
Podľa 8 odborníkov
  • Lokálna anestézia
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • 1-3 hodiny zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Okamžité výsledky
  • Dočasné výsledky

Čo sú zubné implantáty?

Čo sú zubné implantáty?

Zubnými implantátmi môžete dosiahnuť prirodzených výsledkov

Zubné implantáty sú umelé zubné náhrady najčastejšie vyrobené z titánu a opatrené keramickou korunkou. Implanátmi je možné nahrádzať nielen jednotlivé zuby, ale aj celé zuboradia, tiež sa môžu využiť na zlepšienie stability snímateľných zubných protéz. 

Napriek zlepšeniu zubnej starostlivosti stále množstvo ľudí trpí stratou zubov, väčšinou v dôsledku zubného kazu, paradentózy alebo úrazu. Dlhé roky boli jedinými dostupnými možnosťami pre ľudí s chýbajúcimi zubami mostík a zubná protéza. Dnes sú však k dispozícii zubné implantáty, ktoré majú množstvo výhod oproti tradičným možnostiam.

Zubný implantát dokáže nahradiť chýbajúci zub a výsledok je najbližší prirodzenému zubu. Implantát je malá titánová skrutka, ktorá sa umiestni do čeľustnej kosti a nahradí koreňovú časť chýbajúceho zuba. Je to v podstate umelý koreň, na ktorý sa dá upevniť keramická korunka. Na zavedenie implantátov je potrebný menší chirurgický zákrok. Keď je implantát na mieste, nasadí sa korunka, ktorá vám poskytne funkčnú a estetickú náhradu chýbajúceho zuba. Zubné implantáty sú zvyčajne vyrobené z titánu, tento materiál je dokonale biokompatibilný s čeľustnou kosťou a je veľmi odolný.

Ako zistím či som vhodný kandidát na zubné implantáty?

Ako zistím či som vhodný kandidát na zubné implantáty?

Po zákroku je nevyhnutné dodržiavať precíznu ústnu hygienu

Zubné implantáty sú určené pre každého, kto o zuby nejakým spôsobom prišiel. Tiež prichádzajú na rad, ak sú v ústach zuby, ktoré nie je možné ošetriť a spôsobujú chronické problémy, napríklad devitalizované (mŕtve) zuby so zlou prognózou, alebo zuby postihnuté parodontitídou, ktoré nie sú funčne spôsobilé a u ktorých nepredpokladáme zlepšenie.

Vo väčšine prípadov možno zvážiť zavedenie zubného implantátu u každého, kto je dostatočne zdravý na to, aby mohol podstúpiť bežnú extrakciu zubov alebo chirurgický zákrok v ústnej dutine. Vhodný kandidát by mal mať zdravé ďasná, zdravú celkovú ústnu dutinu a predovšetkým dostatočne pevnú a kvalitnú kosť na udržanie implantátu. Pacient po absolvovaní tohto zákroku musí dôkladne dodržiavať precíznu ústnu hygienu a pravidelne podstupovať návštevy u zubného lekára.

Existuje viacero typov zubných implantátov, najčastejšie používané sú valcovité implantáty, pre ich univerzálnosť použitia, dlhú životnosť a najlepšiu úspešnosť liečby. Materiál, z ktorého sú implantáty vyrobené, je titán, ale existujú aj implantáty zo zirkónu.

Spodná hranica veku pre zavádzanie zubných implantátov je 18 rokov (ukončený kostný vývoj lebky), horná hranica nie je obmedzená.

Špeciálne individuálne posúdenie lekára majú ľudia trpiaci chronickými poruchami, napríklad cukrovkou, srdcovými ochoreniami, ale aj silní fajčiari. Kontraindikáciami zavedenia zubných implantátov sú nedostatočná ústna hygiena a starostlivosť o ústnu dutinu, nekontrolovaný alebo pokročilý diabetes mellitus, krvácavé ochorenia, pravidelné užívanie perorálnych bisfosfonátov, rádioterapia v oblasti tváre a krku, celkový zlý zdravotný stav. Ak uvažujete o zubných implantátoch, poraďte sa so svojím zubným lekárom, či ste na tento zákrok vhodným kandidátom.

Ako vybrať vhodného lekára?

Výber vhodného lekára

Pri výbere zubného lekára sa zamerajte na jeho špecializáciu

Prvým dôležitým krokom pri výbere vhodného zubného lekára je zamerať sa na jeho špecializáciu. Zubár, ktorý sa špecializuje na zubné implantáty sa nazýva implantológ. Implantológia je chirurgický odbor, ktorá sa zaoberá náhradou zubov dentálnymi implantátmi. Je to relatívne nové chirurgické odvetvie v stomatológii, hoci z pohľadu histórie má za sebou už viac ako 50 rokov existencie. Vzhľadom na rýchly technologický vývoj a zmeny v konštrukcii implantátov, materiáloch a v spôsobe vykonávania zákroku, môžu mať zubní lekári v oblasti, ako sú zubné implantáty, rôznu úroveň znalostí a skúseností. Dôležité je preto venovať dostatok času zisťovaniu informácií o danom lekárovi. Pozrite si recenzie, ktoré lekárovi zanechali predchádzajúci pacienti či fotografie pred a po zákroku, aby ste mali pred finálnym rozhodnutím čo najviac relevantných informácií.

Bibliografia

Mayo Clinic. (29. január 2019). Dental implant surgery [online]. Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [Dátum: 15. 8. 2022]

U.S. Food and Drug Administration. (29. október 2021). Dental Implants: What You Should Know [online]. Dostupné na: https://www.fda.gov/medical-de... [Dátum: 15. 8. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."
Zobraziť lekárov