Ovisnuté prsia

Čo sú ovisnuté prsia?

Ovisnuté prsia

Ovisnuté prsníky

Ovisnuté prsia alebo ptóza prsníkov znamená ochabnutie prsníkov u žien v dôsledku oslabenia spojivového tkaniva. Príčiny tohto javu môžu byť rôzne. Ženy často považujú svoje ovisnuté prsia za neestetické a trpia zníženým sebavedomím. V kozmetickej chirurgii však existuje riešenie na všetko. V tomto prípade sú všetky zákroky chirurgické, ale výsledky sú trvalé a môžu viesť k výraznému psychickému aj fyzickému zlepšeniu, obnoveniu stratenej pevnosti aj objemu.

Aké sú príčiny ovisnutých prsníkov?

Ovisnuté prsia - ptóza

Ptóza prsníkov

Existujú tri hlavné príčiny tejto chyby:

  • Starnutie
  • Tehotenstvo
  • Dojčenie

Vek, dojčenie a tiež výrazné zmeny hmotnosti môžu mať veľmi často viditeľný vplyv na vzhľad pŕs, ktoré tak nadobudnú prázdny, poklesnutý vzhľad. Zvyčajne je vrchná polovica prsníka prázdnejšia ako spodná a bradavky sa tiež môžu javiť nižšie, než ich pôvodná poloha.

Bohužiaľ, z hľadiska prevencie sa toho veľa urobiť nedá, pretože všetky faktory, ktoré vedú k ochabnutiu prsníkov (k ptóze prsníkov), sú úplne prirodzené a normálne v životnom cykle ženy, najmä keď sa stane matkou.

Jediná vec, ktorá má na to zrejme priaznivý vplyv, je používanie podprsenky. Naozaj sa zdá, že ak nepoužívate podprsenku, vaše prsia klesajú rýchlejšie. Pokiaľ ide o šport, je potrebné vyvrátiť mýtus, že cvičenie prsných svalov môže pomôcť prsiam zostať pevnejšie dlhšie. Nie je to tak.

Stupne ovisnutia prsníkov

Stuone ovisnutých pŕs

Existujú rôzne stupne ovisnutých pŕs

O ptóze prsníka sa hovorí vtedy, keď je bradavka pri pohľade z profilu pod prsným záhybom.

Stupeň 0: Prsia bez ovisnutia

Stred bradavky je nad prsným záhybom. Bradavky môžu tiež smerovať nahor.

Stupeň 1: Mierne ovisnuté prsníky


Stred bradavky je mierne nad prsným záhybom alebo na jeho úrovni. Táto forma je veľmi častá.

Stupeň 2: Stredne ovisnuté prsníky


Stred bradavky je 1 až 3 cm pod prsným záhybom. Pri väčších prsníkoch môžu bradavky smerovať nadol.

Stupeň 3: Silne ovisnuté prsníky


Stred bradavky je viac ako 3 cm pod prsným záhybom. Aj pri menších prsníkoch môžu teraz bradavky smerovať nadol.

Bibliografia

ENVY klinika. (n. d.). Zdvihnutie, modelácia prsníkov. [online] Dostupné na: https://www.envyclinic.sk/sk/o... [Dátum 11. 5. 2022].

Hunimed. (2017). The Advantages And Disadvantages Of Wearing A Bra. [online] Dostupné na: https://www.hunimed.eu/news/ad...  [10.05.2022]

Mayoclinic. (2020). Breast Lift. [online] Dostupné na: https://www.mayoclinic.org/tes... [10.05.2022]

Yes Visage. (n. d.). Modelácia prs (Mammaplastika). [online] Dostupné na: https://www.yesvisage.sk/sk/zv... [Dátum 11. 5. 2022].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."