Jazdecké nohavice

Čo sú to "jazdecké nohavice"?

Slovo "jazdecké nohavice" sa vzťahuje na podkožné tukové zásoby, ktoré sa nachádzajú na zadnej strane zadku a na stehnách a bokoch. Vyskytujú sa najmä u žien, ale niekedy aj u mužov, a sú spôsobené prítomnosťou tukových buniek, ktoré sa v tele nadmerne ukladajú. Pre mnohých ľudí je tento jav príčinou neistoty a komplexov. Tukové zásoby v týchto oblastiach tiež podporujú vznik celulitídy, ktorá môže byť na pocit tvrdá a v niektorých prípadoch môžete pri dotyku postihnutej oblasti pociťovať miernu lokálnu bolesť.

Pojem "jazdecké nohavice" pochádza z 19. storočia a označuje pomerne voľné nohavice, ktoré nosili ženy jazdiace na koni.

Aké sú príčiny hromadenia tuku v tejto oblalsti?

Hromadenie tuku a celulitída na bokoch

Hromadenie tuku a celulitída na bokoch a stehnách

Príčiny sú často hormonálne, ale môžu byť aj iného charakteru. Tu sú najčastejšie príčiny:

  • Hormonálne príčiny (puberta alebo menopauza, prevencia tehotenstva).
  • Genetické príčiny (môžu byť dedičné)
  • Zadržiavanie vody
  • Nadváha
  • Sedavý spôsob života

Možnosti liečby "jazdeckých nohavíc"

Zvýšenie sebavedomia vďaka liposukcii

Zvýšenie sebavedomia vďaka liposukcii

  • Liposukcia
    Liposukcia je najúčinnejšou liečbou "jazdeckých nohavíc". Počas tohto chirurgického zákroku sa natrvalo odstránia tukové zásoby z tejto oblasti. Cieľom tejto operácie nie je zníženie hmotnosti, ale odstránenie uloženého tuku, ktorý je odolný a ťažko sa ho zbavuje pomocou diéty a fyzickej aktivity. V prípade jazdeckých nohavíc chirurg označí oblasti, ktoré sa majú ošetriť, a potom vstrekne tekutinu na skvapalnenie tuku, aby sa dal ľahšie odsávať. Chirurg potom urobí veľmi jemné rezy, ktoré nezanechávajú jazvy, a zavedie kanylu, ktorá nasáva tuk pohybmi tam a späť. Po odsatí tuku môže špecialista uzavrieť rezy vstrebateľnými stehmi. Tento zákrok trvá 1 až 2 hodiny a vykonáva sa v celkovej anestézii (v závislosti od ošetrovanej oblasti je možná aj lokálna anestézia). Zmena bude viditeľná najmä ak budete po zákroku dodržiavať zdravý životný štýl. Na vyhodnotenie výsledkov je potrebné počkať 6 mesiacov.

    V mesiacoch po liposukcii sa môžu vykonávať lymfodrenáže na urýchlenie zotavenia.

Bibliografia

Derrick, C. D., Shridharani, S. M., & Broyles, J. M. (2015). The safety and efficacy of cryolipolysis: a systematic review of available literature. Aesthetic surgery journal, 35(7), 830-836. Dostupné na: https://academic.oup.com/asj/a... [Dátum: 19. 05. 2022]

Cleveland Clinic Medical Professional. (2020). Fat Freezing (Cryolipolysis). [online] Dostupné na:https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21060-fat-freezing-cryolipolysis/risks--benefits-[Dátum: 19. 05. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."