Liečba bradavíc

  • Lokálna anestézia
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • Menej ako 1 hodina zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Okamžité výsledky
  • Trvalé výsledky

Čo je liečba bradavíc (verrrucae)?

Čo je liečba bradavíc (verrrucae)?

Liečba veruky

Bradavice - veruky alebo papilómy môžu byť bežným problémom mužov a žien všetkých vekových skupín. Bradavice nie sú nebezpečné, ale často môžu byť na viditeľných miestach tela, takže môžu znižovať sebavedomie alebo spôsobovať rozpaky. Liečba bradavíc a verúk je rýchla, jednoduchá a efektívna, navráti čistú zdravú pokožku a sebadôveru.

Ochorenie spôsobuje humánny papilomavírus HPV rôznych genotypov. Často sa hojí spontánne, do roka zmizne 50 %. Spontánnu regresiu môžu urýchliť aj homeopatiká alebo psychická pohoda. Liečba solitárnej bradavice je šetrná exkochleácia ostrou lyžičkou či kyretou - kruhovým skalpelom, vykonaná v miestnom znecitlivení po aplikácii náplasti s kyselinou salicylovou, pri mnohopočetných bradaviciach sa odporúča konzervatívny prístup formou náplasti, tekutej náplasti alebo krémov najčastejšie na báze kyseliny salicylovej, urey (napríklad Gutaplast, Duofilm, Verrumal). Celková terapia nebýva uspokojivá. Sľubnou prevenciou vzniku bradavíc je očkovanie proti HPV.

Verrucae u nás väčšinou známe ako veruky, sú mierne vyvýšené ploché ostro ohraničené útvary okrúhleho až oválneho tvaru. Môžu mať rôznu veľkosť a farbu, od nažltlej až po hnedočiernu. Spravidla sú vystúpené nad kožný povrch. Veruky sú najbežnejšie typy kožných výrastkov, ktoré sa môžu roznášať na rôzne miesta na tele. Sú to výrastky na koži vyvolané ľudským papilomavírusom (HPV). Sú ľahko prenosné a často vznikajú pri oslabení nášho imunitného systému organizmu. Veruka sa môže prenášať z človeka na človeka alebo u jednotlivca z jedného miesta na druhé. Veruky sú veľmi podobné pravým bradaviciam, s rozdielom, že veruky sa tvoria najmä na chodidlách a spodnej strane prstov, rukách a sú známe tiež ako genitálne bradavice. Sú viac ploché a povrch prekrýva stvrdnutá koža. Veruky bývajú často bolestivé, pretože je na ne pri chôdzi vytváraný tlak.

Domáca liečba voľnopredajnými prípravkami môže byť zdĺhavá, nepohodlná a nemusí byť vždy efektívna. Chirurgické odstránenie bradavíc laserom, vypálením alebo kryoterapiou je rýchle, bezpečné a znižuje riziko ich šírenia. Nezaručuje však úplné vyliečenie. Cieľom liečby je pacienta udržať čo najdlhšie bez bradavíc.

Ako zistím či som vhodný kandidát na liečbu bradavíc (verrrucae)?

Ako zistím či som vhodný kandidát na liečbu bradavíc (verrrucae)?

Vhodný kandidát na liečbu veruky

Väčšina osôb s verukami pociťuje bolesť, ak sú na miestach, kde sa na ne vyvíja tlak. Nepríjemné pocity spôsobené verukami v tlakových oblastiach ako sú chodidlá, môžu spôsobiť zmenu držania tela pri chôdzi, čo môže viesť k bolesti nôh a v niektorých prípadoch aj k poškodeniu chrbtice. Pokiaľ sa vám doteraz nepodarilo úspešne liečiť veruky voľnopredajnými prípravkami, ako je napríklad kyselina salicylová, náplasti, krémy alebo domácimi liečbami, je vhodné uvažovať o účinnejšej liečbe.

Ak vás trápia tieto kožné výrastky či už z estetického hľadiska alebo vám spôsobujú nepríjemnosti a bolesti alebo sa obávate, že bradavica alebo veruka rastie, stále sa vracia, je bolestivá, krváca alebo zmenila tvar, pravdepodobne ste vhodným kandidátom a mali by ste jednoznačne vyhľadať radu odborníka.

Ako si vybrať vhodného lekára

Ako si vybrať vhodného lekára

Zákrok je nutné konzultovať s lekárom

Zamerajte sa na špecializované stredisko kde sa zaoberajú týmto typom problému. Vhodného chirurga alebo dermatológa môžete vyhľadať na základe odporúčaní okolia alebo množstvo informácií nájdete na internete, kde si ľudia, čo podstúpili liečbu vymieňajú skúsenosti, výsledky a odporúčania na lekárov, s ktorými boli spokojní. Bradavice sú bežným ochorením a preto nájsť lekára na ich liečbu nie je vôbec problém. Záleží kde sa bradavica nachádza a nad akou metódou uvažujete, podľa toho si môžete vybrať lekára, ktorý tento typ liečby vykonáva a má za mnoho viacero úspešných zákrokov.

Estheticon ponúka mnoho odborníkov, ktorí odstraňujú bradavice a kožné výrastky viacerými metódami. Výber najvhodnejšej metódy odstránenia je ale vždy potrebné konzultovať s vami vybraným odborníkom.

Bibliography

American Academy of Dermatology Association. (n. d.). Warts: Diagnostic and treatment [online]. Dostupné na: https://www.aad.org/public/dis... [Dátum: 18. 12. 2020]

Brazier, Y. (2021). How to treat a wart. Medical News Today. Dostupné na: https://www.medicalnewstoday.c... [Dátum: 18.12. 2020]

Gévé Klinika. (n. d.). Odstraňovanie výrastkov, bradavíc [online]. Dostupné na: https://www.plastickachirurgia... [Dátum: 18.12. 2020]

Klinika Zdravia. (2020). Bradavice [online]. Dostupné na: https://www.klinikazdravia.sk/... [Dátum: 18.12. 2020]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."