Laserová epilácia, depilácia - odstránenie chĺpkov

Pod pojmom depilácia rozumieme odstránenie viditeľnej časti chĺpka. Chĺpok pomerne rýchlo dorastá. Patrý sem ošetrenie žiletkou, depilačným strojčekom alebo depilačným krémom. Pri epilácii dochádza k zničeniu chĺpkov pomocou vosku, elektrickej ihly, pulzného svetla a taktiež laseru, pomocou ktorého je možné dosiahnut vyššiu úspešnosť v deštrukcii korienka chĺpka, a tým takmer trvalého efektu epilácie.

Čo je laserová epilácia a prečo je na odstránenie chĺpkov na tele účinejšia ako cukrová pasta

Obyčajná depilácia napríklad cukrovou pastou odstraňuje tú časť chĺpkov, ktorá je vidieť. Nezničí chĺpok celý aj s korienkami a ten preto, relatívne rýchlo rastie späť. Depilácia preto nikdy nie je taká trvalá, ako laserová epilácia. Laserová epilácia navyše nie je bolestivá, pacient pociťuje v citlivejších oblastiach spravidla iba ľahké štípanie.

Zato pri depilácií napríklad voskom, alebo epilátormi bývajú najmä pri domácich pokusoch bolestivé a aj často aj najmä nesprávne vykonané, teda bez následného ošetrenia a dezinfekcie.

V podkoží sa vyskytuje minimálne trojnásobné množstvo vlasových korienkov, než je počet vyrastených chĺpkov. Tak ako dochádza k vlasovej výmene, dochádza aj k výmene chĺpkov na ostatných lokalitách ľudského tela. Niektoré chĺpky práve vypadli, niektoré ešte iba prerastajú podkožím a niektoré už vyrástli. To je aj dôvod prečo sa ošetrenie musí opakovať. V prípade ošetrením laserom je však zabránené obnovenému rastu korienkov.

laserova depilacia ako funguje
Ako funguje odstránenie chĺpkov laserom

Depilácia verzus epilácia čo to je a základné rozdiely

Pod depiláciou rozumieme zničenie časti chĺpku, ktorá je vidieť teda tej, ktorá sa nachádza sa nad kožou. Chĺpky sú teda v princípe len skrátené veľmi tesne nad pokožkou alebo vytrhnuté z korienka ale ich ďalší rast nie je nijak obmedzený. Po depilácii teda chĺpok pomerne skoro dorastá a je nutné ju opakovať. Neodstráni sa totiž vlasový korienok a chĺpky pokračujú naďalej vo svojom prirodzenom raste.

Pri epilácii dochádza k zničeniu korienkov chĺpkov a odumretiu korienka chĺpku. Tento proces tak umožňuje, pri správnom prevedení, zbaviť sa ochlpenia definitívne. Rozhodne nie však jedným ošetrením, väčšinou je potrebných niekoľko návštev odborníka na epiláciu. Najviac vyhľadávaná metóda na odstránenie chĺpkov je laserová epilácia tá ponúka dlhodobý efekt zbavenia pokožky chĺpkov. Cieľom epilácie je vždy zničiť korienky chĺpkov a zabrániť tak opätovnému rastu.

Laserová epilácia, depilácia odstránenie chĺpkov, foto pred po
Foto pred a po epliácií laserom - výsledok ako sa zbaviť chĺpkov nad perou. (foto soukromý archiv kliniky)

Existujú rôzne možnosti a metódy depilácie:

 • depilácia žiletkou (holenie)
 • epilátor (prístroj na vytrhávanie chĺpkov pomocou pinziet)
 • depilačný vosk (napríklad vo forme brazílska depilácia)
 • depilačný krém (predávaný v drogériách)
 • cukrová pasta (používaná v salónoch)
 • depilácia pinzetou (často používané doma )
 • depilačné pásiky (predávaný v drogériách na domáce ošetrenie)

Aké metódy epilácie - teda zničenia korienkov ochlpenia môžete využiť?

 • fotoepilácia čiže IPL epilácia (využitie prístrojového IPL epilátora)
 • epilácia elektrickou ihlou
 • laserová epilácia (trvalá epilácia)
 • EpilaDerm

Epilácia laserom ako ošetrenie prebieha?

Laserová epilácia sa vykonáva rôznymi typmi laserov a každý z nich má rozdielny efekt. Je preto dôležité sa pred epiláciou informovať u príslušného lekára na typ prístroja a očakávaný efekt vzhľadom k lokalite aplikácie lasera a druhu laserového epilátora. U všetkých typov je však nutné zákrok niekoľkokrát opakovať, aby došlo k požadovanému efektu epilácie laserom, teda odstráneniu chĺpkov raz a navždy.

Laserové odstránenie chĺpkov čiže laserová epilácia je bezbolestnou a hlavne trvalou metódou, ktorá vám pomôže odstrániť nežiaduce ochlpenie kdekoľvek na tele. Niektorým ľuďom naháňa slovo laser strach – celkom zbytočne. Laser je totiž iba svetlo. Lúč depilačného lasera zničí korienok chĺpka.

Laserová epilácia, depilácia  odstránenie chĺpkov  ustav lekarskej kozmetiky
Foto pred a po odstránenie chĺpkov epliáciou laserom v oblasti podpazušia (foto soukromý archiv kliniky)

Pri epilácii laserom sa teda lúčom sústredeného svetla s presne určenou vlnovou dĺžkou a intenzitou. Tie sú pohltené pigmentovým farbivom chĺpku a prechádzajú vrchnou vrstvou kože. V momente, keď sa tieto lúče zachytia v cibuľke chĺpkov, teplom ju zničia a zabránia tým opätovnému rastu chĺpkov.

Laserová epilácia trvá od piatich minút do troch hodín. Vždy totiž záleží na veľkosti a hustote chĺpkov v ošetrovanej oblasti. Epilácia tváre sa vykonáva asi 10 minút. Najdlhšie trvá laserová epilácia dolných končatín, tu môže doba ošetrenia byť aj 3 hodiny. Pri eplácií sa nemusíte báť bolesti. Vplyv epilačného lúča možno prirovnať k uštipnutiu. Pri ošetrení je navyše vždy možné použiť znecitlivujúce krém a laserovú epiláciu tak neucítite vôbec. 

Pred epiláciou laserom sa vyvarujte

Čo všetko nie je vhodné robiť pred epiláciou laserom?
neopaľujte sa
ak sa nemôžete vyhnúť opaľovaniu, používajte krémy s UV faktorom 50+
chĺpky sa nesmú minimálne 6 týždňov pred ošetrením vytrhávať (možno ich holiť alebo zastrihávať)
minimálne 3 dni pred zákrokom vyradiť akúkoľvek depiláciu

epilácia laserom
Ošetrenie laserom nebolí (ilustračné foto)

Po laserovej epilácii chĺpkov 

Po epilácii laserom je koža v mieste ošetrenia červenšia, môže sa vyskytovať pocit jemného pálenia, svrbenia a oblasť môže byť aj trochu opuchnutá. Niekedy sú po epilácií vidieť zvyšky chĺpkov v podobe malých čiernych bodiek. Tie však počas týždňa samé odpadnú.

Po laserovej epilácii je kožu potrebné intenzívne premazávať približne štyri dni. Akými prípravkami vám odporučí ošetrujúci lekár na základe použitého lasera. Určite sa po epilácií laserom niekoľko týždňov neopaľujte a chráňte miesta po epilácii krémom s vysokým UV faktorom.

Odstránenie chĺpkov je potrebné opakovať po určitom časovom intervale (dokopy asi 4x). Tento interval epilácie laserom je v každej lokalite ošetrenia rôzny. Napríklad epilátor na tvár sa využíva vždy po 6 týždňoch, podpazušie a triesla sa epilujú laserom po troch mesiacoch, nohy asi po pol roku.

Laserová epilácia, depilácia odstránenie ochlpenia dermatrend
Foto pred a po epilácií laserom - ošetrenie v oblasti horných stehien tzv. bikiny (foto soukromý archiv kliniky)

Ako dlho pretrváva efekt laserovej epilácie

Po úplnom ošetrení epilácie laserom by sa už nemali objaviť žiadne chĺpky je teda považované za úplné odstránenie chĺpkov. Kedže však počas celého života človeka, sa objavujú nové miesta, na ktorých sa človeku začína rásť ochlpenie, je možné, že ošetrenie bude musieť byť v priebehu niekoľkých rokov lokálne zopakované.

Počet ošetrení pre naozaj dlhodobé pretrvanie efektu laserovej epilácie záleží na lokalite zákroku a type použitého laserového prístroja. Je preto veľmi dôležité dopredu sa u lekára informovať, koľko zákrokov a v akej frekvencii pacienta čaká v jeho konkrétnom prípade, rozhodujú totiž aj také detaily ako farba chĺpkov. Rovnako tak byste mali správne naplánovať, kedy je vhodné laserovú epiláciu podstúpiť. Rozhdone sa viac odporúča epilácia laserom v jesennýh a zimných mesiacoch.

Partie vhodné pre epiláciu laserom

Moderné epilačné lasery sú schopné odstrániť chĺpky už takmer kdekoľvek, bežne je vykonávaná:

 • epilácia podpazušia
 • epilácia nad hornou perou
 • epilácia v intímnych partiách
 • epilácia v oblasti lýtok nôh
 • epilácia brucha, chrbta i rúk
 • epilácia tváre
Laserová epilácia, depilácia  odstránenie chĺpkov na chrbte  esthetic
Ukážka epilácie laserom. Foto pred a po epilácií chrbta (foto soukromý archiv kliniky)

IPL epilácia - foto epilácia svetlom

IPL epilácia čiže fotoepilácia. IPL využíva intenzívne pulzné svetlo, ktoré naozaj spôsobí trvalé odumretie chĺpkového folikulu. Melanín, farbivo chĺpku, absorbuje zväzok lúčov a dôjde až ku korienku chlpu. Svetelný impulz sa premení na teplo a zničí cibuľku koreňa. Nový chĺpok tak z neho už nevyrastie. Nieje však taká účinná ako depilácia laserom, nakoľko lúč IPL prístroja nikdy nieje taký sústredený ako laserový lúč na odstránenie ochlpenia

IPL epilácia je vhodná na ošetrenie čiernych, hnedých aj blond chĺpkov. Ak vás trápia šedé chĺpky, IPL si s nimi poradí, ale je nutné IPL epiláciu podstúpiť viackrát. IPL epilácia je úplne bezpečná. Príprava a následná starostlivosť po ošetrení je rovnaká, ako pri bežnej laserovej epilácii. IPL systém pulzuje, a prestávky v pulzoch svetla dávajú pokožke možnosť schladiť sa. Koža teda nie je spálená a zpravidla sa dobre hojí.

IPL laser rozdílvlnové dĺžkysvetla
Nákres rozdielneho fungovania princípu IPL epiácie a laseru

Výhody IPL epilácie:

 • neinvazívna metóda
 • takmer bezbolestná
 • bezpečná takmer pre všetky typi pleti
 • účinná metóda epilácie
 • takmer trvalé zbavenie chĺpkov
 • rýchle ošetrenie

IPL epilácia nie je vhodná:

 • pri epilepsii
 • pre diabetikov
 • pri herpesoch
 • po čerstvom opálení
 • pre ľudí, ktorí berú lieky na riedenie krvi
 • na tetovanú kožu
 • pri vyrážke a reakcii na svetlo či slnko
epilace1
Cukrová pasta a holenie nikdy nezničia korienok ako IPL epilácia, alebo laserová epilácia ilustračné foto

Čo je dôležité pred epiláciou laserom

Pred vlastným laserovým odstránením chĺpkov je nutné ošetrovanú lokalitu dokonale oholiť. Doba trvania jednotlivých zákrokov laserovej depilácie je od niekoľkých minút až po niekoľko hodín (podľa veľkosti ošetrovanej plochy).
V prípade citlivejšieho miesta, sa pred laserovým odstránením chĺpkov nanesie znecitlivujúci krém. Po epilácii chĺpky postupne vypadávajú cca po 14 dňoch. Ideálne je laserovú depiláciu opakovať 5-7 krát. Odstránenie chĺpkov pomocou laserovej epilácie je vhodné pre každého, kto sa trápi nechceným ochlpením na tele.

Partie, ktoré možno epilovať laserom:

 • v oblasti tváre (horná pera, brada, líca),
 • v oblasti krku
 • v podpazuší
 • na predlaktí
 • v slabinách
 • na vnútornej strane stehien
 • na nohách
 • na chrbte
 • na hrudníku
 • na bruchu
 • na prsných dvorcoch

Kedy laserová epilácia nie je možná

Laserovú epiláciu nie je možné vykonávať okolo ústia vonkajšieho zvukovodu alebo v nose. Taktiež v prípade, že sa chcete zbaviť veľmi svetlého ochlpenia, nemusí byť laserová epilácia taká účinná. Záleží na vývojovej fáze cibuľky chĺpku. Tá by mala byť v aktívnej vývojovej fáze. Pohltí energiu z lasera a zárodočné bunky sú porušené, a tým je znemožnený ďalší rast chĺpku. Limitom pre epiláciu laserom je opálenie. Ošetrovaná lokalita by nemala byť čerstvo opálená, či už pobytom na slnku či návštevou solária.

Video: Ako prebieha laserová epilácia - ošetrenie nežiaduceho ochlpenia na brade

Domáce laserové epilátory a depilátory

Okrem špeciálnych laserových epilátorov a laserových depilátor v estetickej dermatológii, si môžete tieto epilátory a depilátory zaobstarať aj domov. Počítajte však s tým, že nepôjde o takú trvalú epiláciu ako po ošetrení odborníkmi a špeciálnymi lasermi.

Epilátor: Prístroj s jemnými pinzetami. Umožňuje rýchlejšie holenie, menej podráždenia. Väčšina z nich má niekoľko nástavcov podľa zvolenej depilovanej partie. Veľmi často bývajú depilátory vodotesné a na batériu.

Tvárový epilátor: Tvár si zaslúži jemné zaobchádzanie. Preto je tvárový epilátor upravený tak, aby zvládol odstrániť aj tie najjemnejšie chĺpky.

IPL laserové epilátory: Chĺpky sú odstránené pomocou svetelného spektra. Epilácia je bezbolestná a výsledky vidíte po prvom použití.

Depilátor: depilátor chĺpky zastrihne a následne oholí. Nikdy ich nevytrháva s korienkami, ako je to u epilátorov. Ide o menej bolestivé ošetrenie, ale efekt oholenia je kratší.

Aktualizované: 04.02.2019

Laserová epilácia, depilácia - odstránenie chĺpkov - Novinky

Chĺpky na tvári? Pomôže laser

Ústav lekárskej kozmetiky a.s.

Chcete sa zbaviť nežiaducich chĺpkov na tvári? Zimné obdobie je na to priam stvorené, keďže po zákroku je lepšie vyhýbať sa...

Súvisiace skúsenosti

Laserová epilácia, depilácia - odstránenie chĺpkov - Cenníky

Ceny od 30 €
MUDr. Andrea Nestorová
Ceny od 11 €
MUDr. Diana Višňovská
MUDr. Slavomira Feix
Bratislava, Vienna
Ceny od 35 €
MUDr. Slavomira Feix
MUDr. Martin Molitor PhD.
Praha, Brno, Ostrava, Bratislava
Ceny od 42 €
MUDr. Martin Molitor PhD.
Concept Clinic
Bratislava
Ceny od 11 €
Concept Clinic

Laserová epilácia, depilácia - odstránenie chĺpkov

94% spokojnosť. Založené na 253 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.