Absolventka psychológie na Masarykovej univerzite v Brne, ktorá svoju celoživotnú záľubu v písaní momentálne využíva písaním a prekladaním článkov o estetickej medicíne a plastickej chirurgii.
Aktualizácia: 6. 5. 2022

Navigácia

 • Čo je zväčšenie penisu?
 • Vhodný kandidát na zväčšenie penisu
 • Ako si vybrať správneho lekára a ako prebieha prvá konzultácia?
 • Ako sa pripraviť na zákrok
 • Ako sa vykonáva zväčšenie penisu
 • Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po zväčšení penisu?
 • Výsledky zväčšenia penisu
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia
Čo je zväčšenie penisu?

Penis je možné predĺžiť až o 3 cm

Čo je zväčšenie penisu?

Zväčšenie penisu sa zvyčajne týka akejkoľvek metódy, ktorá je určená na zväčšenie maximálnej veľkosti penisu alebo erekcie. Niektoré chirurgické techniky na zväčšenie obvodu penisu zahŕňajú vstrekovanie tuku alebo známe aj ako lipofilling, transplantácia vlastného tuku odobratého z inej časti tela do penisu. Niektoré štúdie zaznamenali zväčšenie obvodu o 1,4-4 cm. Vlastný tuk sa však čiastočne vstrebáva, preto je možné, že bude zákrok nutné po nejakom čase opakovať.

Najbežnejšia technika zväčšenia penisu však spočíva v rozrezaní väziva, ktoré spája penis s lonovou kosťou a vykonaní kožného štepu v spodnej časti penisu, aby sa zaistila extra dĺžka. Operácia môže viesť k priemernému zväčšeniu dĺžky ochabnutého penisu o 2 až 3 cm, ale veľkosť vzpriameného penisu sa nezmení. Avšak vztýčený penis nebude smerovať tak vysoko ako pred operáciou, pretože prestrihnuté väzivo už neposkytuje podporu. Po zákroku musí pacient penis preťahovať ďalšie 3 mesiace, aby sa väzivo opäť nestiahlo späť a neprirástlo k lonovej kosti. Toto preťahovanie prebieha pomocou závažia.

Vhodný kandidát na zväčšenie penisu

Mužský penis môže byť menší z dôvodu genetickej alebo hormonálnej poruchy

Vhodný kandidát na zväčšenie penisu

Dospievajúci chlapci už môžu pociťovať spoločenský tlak na svoju mužnosť. Počas dospievania, obdobia prevratných telesných zmien a znovuobjavovania tela, sa chlapci začínajú porovnávať s ostatnými rovesníkmi, čo môže viesť k genitálnym komplexom (tzv. syndróm šatne). Tieto komplexy môžu pretrvávať aj v dospelosti a negatívne ovplyvňovať vzťahy a intímne vzťahy.

Postup zväčšenia penisu môže byť indikovaný u muža, ktorý utrpel traumu penisu alebo má zdravotnú poruchu ovplyvňujúcu funkciu penisu. V prípadoch, keď veľkosť penisu ovplyvňuje plodnosť alebo kvalitu života, je možné zvážiť zväčšenie penisu pod vedením urológa alebo plastického chirurga. 

Existuje veľa dôvodov, prečo by muž mohol hľadať zväčšenie penisu. Môžu existovať zdravotné dôvody, napríklad zhoršenie funkcie močenia alebo plodnosti, alebo psychologické dôvody, pri ktorých veľkosť penisu vyvoláva negatívne emócie, ako je úzkosť alebo nízka sebaúcta a sebavedomie. V prípade, že pacient o zákroku rozmýšľa na popud svojej partnerky, ktorá je nespokojná s ich sexuálnym životom, možnosťou je okrem zväčšenia penisu vykonať u ženy vaginoplastiku na zúženie pošvy.

V niektorých prípadoch môže byť mužský penis skutočne „menší“ z dôvodu genetickej alebo hormonálnej poruchy. To môže viesť k pocitom depresie, sexuálnej úzkosti a sexuálnej dysfunkcii. Niektorí ľudia s poruchou majú ťažkosti s dosiahnutím alebo udržaním erekcie a je u nich nedostatok sexuálneho uspokojenia. Niekedy je preto na mieste riešiť takýto problém nielen plastickou operáciou, ale aj pod dohľadom psychológa či sexuológa.

Ako si vybrať správneho lekára a ako prebieha prvá konzultácia?

Prvým krokom je dôverná konzultácia s lekárom

Ako si vybrať správneho lekára a ako prebieha prvá konzultácia?

Výber správneho špecialistu pri tak intímnom zákroku, akým je zväčšenie penisu, je kľúčový z úspešnému zákroku a spokojnosti s výsledkom. Určite by ste sa mali zamerať na learov, ktorí majú s takýmto zákrokom dlhoročné skúsenosti. Podľa odborníkov z Inštitútu zdravia a krásy FRAIS zákrok zväčšenia penisu kyselinou hyalurónovou vykonáva lekár-urológ, ktorý je špeciálne školený na tento zákrok, takže by ste si mali zistiť, či vami vybraný lekár absolvoval takéto školenie. Chirurgické zväčšenie penisu zas musí vykonávať špecializovaný chirurg, takže by ste si určite mali skontrolovať, či je vami zvolený lekár zapísaný v registri lekárov Slovenskej lekárskej komory. Ďalšia informácia, ktorá vám môže pomôcť potvrdiť, že daný plastický chirurg je naozaj odborník, ktorý sa o svoj odbor zaujíma, je zistiť, či patrí do Slovenskej spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie či do iných medzinárodných asociácií, ktoré združujú plastických chirurgov. 

Rozhodne by ste tiež nemali podceniť recenzie ostatných pacientov, ktorí tento zákrok podstúpili. Mnoho pacientov, ktorí majú tento zákrok za sebou, sa so svojim príbehom podelia verejne, častokrát aj s pred a po obrázkami, čo vám môže s výberom špecialistu pomôcť. Mali by ste tiež dať na svoj dojem z doktora, pretože len ak svojmu lekárovi dôverujete budete počas konzultácii aj po zákroku dostatočne otvorený a uvoľnený. 

Poradenstvo môže často pre pacienta skutočne zmeniť budovanie sebaúcty, korekciu skreslených názorov na obraz svojho tela a ďalšie informácie o tom, čo ľudí robí atraktívnymi. Lekár dokáže počúvať a prísť s vhodným riešením takmer každého problému. Počas konzultácie sa základné merania vrátane dĺžky a obvodu uskutočňujú v ochabnutom stave. Lekár vás vyšetrí a podrobne vysvetlí všetky možné možnosti liečby, prediskutuje veľkosť, ktorú chcete dosiahnuť a odpovie na všetky vaše otázky. Ten správny lekár vám tiež vysvetlí čo je a čo nie je možné operáciou dosiahnuť, aby ste mali realistické očakávania a vyhli sa tak možnému sklamaniu, či iným komplikáciám.

Ako sa pripraviť na zákrok

Príprava na zväčšenie penisu

Ako sa pripraviť na zákrok

Na zákrok by ste mali byť v dobrom zdravotnom stave. Lekár vám dá všetky odporúčania, ktoré sú vhodné dodržiavať alebo praktizovať pred zákrokom, aby boli výsledky čo najlepšie. Pri chirurgickom zväčšení penisu bude potrebné podstúpiť predoperačné testy, ktoré lekárovi potvrdia, že ste spôsobilý podstúpiť celkovú anestéziu. Konkrétna príprava na zákrok sa môže líšiť v závislosti od toho, akým postupom sa bude vykonávať zväčšenie penisu, no nižšie nájdete všeobecné odporúčania.

Zoznam všeobecných odporúčaní pred ošetrením:

 • prestaňte fajčiť 1 mesiac pred zákrokom a nefajčite 1 mesiac po zákroku
 • 15 dní pred zákrokom prestaňte užívať protizápalové lieky
 • aspoň 48 hodín pred zákrokom sa poraďte so svojím anestéziológom.
 • ohoľte si intímnu oblasť
 • večer a ráno pred ošetrením sa umyte antiseptickým gélom
 • váš lekár vám predpíše lieky na potlačenie erekcie na čas vášho zotavovania
Ako sa vykonáva zväčšenie penisu

Pacient pred a po zväčšení penisu u MUDr. Milan Gajdoš MPH

Ako sa vykonáva zväčšenie penisu

Medzi najbežnejšie postupy na zväčšenie penisu patria:

 • Autológne tukové injekcie - zahŕňajú extrakciu tuku liposukciou, ktorá sa potom strategicky injektuje pozdĺž drieku penisu. Štepenie voľného tuku sa začína extrakciou tukového tkaniva zo stehien štíhlych mužov, dolnej časti brucha u mužov s normálnou hmotnosťou alebo z panvovej oblasti mužov s nadváhou. Tkanivá sa centrifugujú vysokou rýchlosťou, aby sa bunky rozbili a vstreknú sa do penisu injekčnou striekačkou alebo ohybnou hadičkou nazývanou kanyla. Tento posledný krok pomáha zabrániť nepravidelnému zhlukovaniu tukových buniek. Pretože 20 až 80 % tukových buniek telo znovu absorbuje v prvom roku, môže byť potrebných niekoľko procedúr. Aj keď je to bezpečné, je možné, že veľká časť vstrekovaného tuku sa resorbuje. Injekčné podávanie nadmerného množstva tuku môže spôsobiť nerovnomerné vstrebávanie, čo vedie k abnormálnemu zakriveniu alebo tvaru penisu.
 • Injekcie kyselinou hyalurónovou - zahŕňajú prirodzene sa vyskytujúcu zlúčeninu známu ako kyselina hyalurónová (HA) alebo hyaluronan. Aj keď sú injekčné výplne účinné, tento postup si vyžaduje vysokú úroveň vedomostí, aby bolo možné HA vpichovať rovnomerne. Rovnako ako v prípade autológneho tuku telo môže HA resorbovať, aj keď pomalšie. U mužov, ktorí zákrok podstúpia, nie je nezvyčajná dočasná strata hmatového vnemu.
 • Operácia na predĺženie penisu - tento typ chirurgického zákroku predlžuje penis v ochabnutom stave. Na zväčšenie dĺžky penisu chirurg prereže väzy, ktoré pripevňujú penis k lonovej kosti. Tieto väzivá ukotvujú penis k lonovej oblasti a poskytujú oporu počas erekcie. To zmenšuje uhol penisu, čo ho predlžuje, keď je ochabnutý. Úspešná operácia na predĺženie penisu v priemere predĺži ochabnutý penis o 2 až 3 cm. Dĺžka vzpriameného penisu počas erekcie sa však nezmení.
 • Operácia na zväčšenie obvodu penisu - na zväčšenie obvodu penisu môže chirurg odobrať tuk z iných častí tela a transplantovať ho do penisu. Ďalšou technikou je vloženie implantátov, ktoré penis rozšíria. Tento typ operácie môže v priemere zväčšiť obvod penisu o 1,5 až 3,35 cm keď je ochabnutý, alebo o 1,2 až 2,75 cm ak je vzpriamený.
Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po zväčšení penisu?

Po zväčšení penisu dodržiavajte odporúčania lekára

Ako prebieha zotavenie a rekonvalescencia po zväčšení penisu?

Rekonvalescencia záleží najmä od toho, akú techniku lekár na zväčšenie penisu zvolí. Lekár vám podrobne vysvetlí pooperačnú starostlivosť. V priebehu niekoľkých hodín po zákroku sa môžu objaviť modriny a opuch penisu, predkožky, mieška a v okolí vnútorných stehien. Muži, ktorí podstúpili zväčšenie penisu uvádzajú, že močenie je zvyčajne bezproblémové. Odporúča sa kľudový režim a chladivé obklady na koreň penisu. Najvhodnejšia je voľná a pohodlná spodná bielizeň a je dôležité presne dodržiavať hygienické pokyny od doktora.  Ak ste podstúpili invazívne zväčšenie penisu približne po 2 týždňoch bude potrebné odstrániť stehy a následne začať s tlakovými masážami. 

Každý pacient je individuálny a doba rekonvalescencie sa môže líšiť. Pracovné schopnosti pri nekomplikovanom pooperačnom priebehu sú do dvoch týždňov, no pri fyzicky nenáročnej práci je návrat do pracovnej činnosti možný už po 2-3 dňoch po zákroku. Bežné športovanie je možné po mesiaci. Plávanie nie je vhodné skôr ako po 2 mesiacoch z dôvodu rizika infekcie. Pohlavný styk a masturbácia je možná po 4 až 6 týždňoch a naozaj sa neodporúča skôr.

Výsledky zväčšenia penisu

Pacient pred a po obriezke a zväčšení penisu u MUDr. Milana Gajdoša MPH

Výsledky zväčšenia penisu

Obavy z toho, že váš penis vyzerá vizuálne príliš malý alebo príliš malý na to, aby uspokojil partnera počas sexu, sú bežné. Štúdie však preukázali, že väčšina mužov, ktorí si myslia, že ich penisy sú príliš malé, majú skutočne penisy normálnej veľkosti. Hoci samotná liečba nezvyšuje sexuálnu výkonnosť, zvyšuje sebavedomie a sebadôveru, čo sa premieta do uspokojivejšieho sexuálneho života.

Výsledným efektom je predĺženie alebo zväčšenie objemu penisu. Ako bolo už spomenuté, v prípade zväčšenia penisu vlastným tukom alebo kyselinou hyalurónovou môže nastať absorpcia vstreknutého materiálu. Preto sa netreba zľaknúť, ak sa vám zdá, že sa efekt zákroku nejaký čas po ňom mierne zmenil. Finálne výsledky je pri takomto zákroku možné pozorovať po 8 týždňoch. Obvod penisu sa po prvom ošetrení môže zväčšiť o 1-2 cm v pokoji a pri erekcii a po niekoľkých sedeniach dokonca o 5 cm. Navyše nezanecháva jazvy, takže žiadny sexuálny partner neuhádne, že bola vykonaná.

Optický efekt zväčšenia penisu môže byť výraznejší aj v prípade odstránenia ochlpenia v okolí penisu. Zväčšenie penisu sa môže kombinovať s obriezkou a tento zákrok sa väčšinou vykonáva súčasne. Tým, že sa odstráni predkožka penisu sa penis stáva opticky väčší.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Komplikácie pri zväčšení penisu

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Každá plastická operácia zahŕňa väčšie či menšie riziko komplikácií. V prípade, o ktorom hovoríme, sa môžu vyskytnúť:

 • modriny
 • infekcie
 • erektilná dysfunkcia
 • hypertrofické jazvy
 • pomalý proces hojenia

Existuje aj riziko neuspokojivých výsledkov:

 • asymetria
 • nerovnomerné rozloženie tuku (hrčky, uzlíky)
 • nadmerné zväčšenie obvodu

Výber skúseného špecialistu, otvorená komunikácia o očakávaniach a možnostiach zákroku, ako aj dodržiavanie inštrukcií lekára je kľúčom k minimalizácii rizík a komplikácii a k dosiahnutiu spokojnosti.

  Často kladené otázky

  • Môžu doplnky a pilulky zväčšiť veľkosť penisu? Nielen, že neurobia nič pre vašu veľkosť, ale môžu skutočne poškodiť vaše zdravie. Väčšina techník, ktoré vidíte inzerované, je neúčinná a niektoré môžu poškodiť váš penis. Pred vyskúšaním niektorej z techník si dostatočne naštudujte informácie.
  • Je použitie vákuovej pumpy účinné? Pretože pumpa nasáva krv do penisu a zväčšuje ho, niekedy sa používa na liečbu erektilnej dysfunkcie. Vákuová pumpa môže dočasne zväčšiť penis. Ale príliš časté alebo príliš dlhé použitie môže poškodiť elastické tkanivo v penise, čo vedie k menej pevnej erekcii.
  • Bude moja partnerka po zväčšení penisu pri pohlavnom styku spokojnejšia? Ako sme už spomenuli, zväčšenie penisu je estetický zákrok, ktorý nevyrieši problémy, ako sú problémy s erekciou. Na druhej strane, vďaka procedúre získajú muži sebavedomie aj v spálni, čo môže zvýšiť spokojnosť oboch partnerov z erotického života.
  • Koľko centimetrov obvodu môžem zákrokom získať? Je to dosť individuálna otázka, ale v priemere môžete dosiahnuť efekt približne + 2-5 cm.
  • Aká je priemerná veľkosť penisu? Priemerný obvod penisu je približne 12-13 cm a priemerná dĺžka 13-15 cm (merané v erekcii).
  • Bude zväčšenie obvodu po liečbe viditeľné aj počas erekcie? Zväčšený objem penisu je viditeľný v pokoji aj v stave vzrušenia, zväčšená dĺžka penisu je viditeľná len v pokoji.

  Bibliografia

  "Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."