Prečo záleží na výplni prsného implantátu?

Autor:

Plánujete operáciu zväčšenia prsníkov a nechcete nič nechať na náhodu? Potom by ste mali dôkladne zvážiť výber implantátu. V tomto rozhovore vysvetľuje plastický chirurg MUDr. Jozef Fedeleš, PhD. ako môže výplň Vašich prsných implantátov ovplyvniť konečný výsledok operácie. Aké typy materiálu sa vôbec pri výplniach používajú a aký majú vplyv na celkový vzhľad, aké sú potom prsia na dotyk a ktoré ďalšie vlastnosti moderných implantátov ovplyvňuje práve voľba výplne? Dozviete sa taktiež viac o implantátoch Motiva®. Počuli ste napríklad o implantátoch Ergonomix®? Sú vhodné najmä pre športovo aktívne ženy. Viac informácii sa dozviete v rozhovore!

Typy výplní implantátov

Mohli byste prosím stručne popísať, aké typy výplní prsných implantátov sú dnes na trhu k dispozícii? 

Väčšina dnes používaných implantátov je naplnená silikónovým gelom s rôznymi stupňami mäkkosti. I silikónový gel ako taký môže mať rôznu konzistenciu a tvarovateľnosť, všeobecne ale platí, že moderné silikónové implantáty sú kohézne (to znamená, že tvar prsného implantátu je stály a drží pohromade i v prípade, keď sa roztrhne obal).

V USA chirurgovia v niektorých prípadoch volia prsné implantáty
so soľným roztokom. Ich použitie v Európe je ale celkom vzácne. Implantáty plnené soľným roztokom získali na severoamerickom trhu väčšiu popularitu v období zákazu silikónových implantátov v roku 1992 až 2006, ktorý iniciovala spoločnosť FDA.

Pokroky v oblasti klinickej účinnosti a bezpečnosti silikónových implantátov po roku 2006 rovnako, ako konečný odklon od implantátov plnených soľným roztokom, však mali za následok obnovenie dôvery v bežné používanie silikónu ako náplne implantátov ako v USA, tak i v Európe.

Ďalšie alternatívy, ako sú napríklad implantáty plnené sójovým olejom, sa príliš neosvedčili a v niektorých krajinách sú dokonca zakázané. 

prsní implantáty motiva
Typy implantátov Motiva® (foto: súkromný archív lekára)

Výber výplne implantátov

Prečo by sa mali pacientky pred plánovaným zväčšením prsníkov vôbec zaoberať otázkou výplne implantátu?

Pacientky by mali vedieť, aký materiál budú mať vo svojom tele a mali by byť rovnako informované o rôznych typoch výplní a ich vlastnostiach predtým, než podstúpia augmentáciu prsníkov. 

Napríklad tvarovo stabilný výplňový materiál v tradičnom anatomickom (tzn. kvapkovom) implantáte je pevnejší, čo znamená, že prsia s týmto typom implantátu sú aj pevnejšie na dotyk. Takéto implantáty sú vhodné pre pacientky s mierne ovisnutými prsníkmi.

Bezpečnosť výplní implantátov

Ktorý typ výplne je obzvlášť bezpečný?

Všetky moderné, silikónom plnené implantáty, sú vyrobené z bezpečných a kohéznych materiálov. To znamená, že pokiaľ sa implantát nejakým spôsobom poškodí, nemusíme sa obávať, že náplň vytečie. Tento typ implantátov nám pomáha dosahovať vynikajúce estetické výsledky.

Platí to i pre implantáty Motiva®?

Implantáty Motiva® sa vyrábajú v dvoch verziách patentovaného silikónového gelu: ProgressiveGel® Plus a ProgressiveGel Ultima®. Oba tieto gély majú vysokú mieru kohézie a zároveň nízku viskozitu, pričom práve Ultima® sa veľmi dobre prispôsobuje pohybu tela. Vďaka optimálnej interakcii s prsným tkanivom a pružnosti sú vhodné i pre športovo veľmi aktívne ženy. 

Vďaka jedinečným vlastnostiam gelu je možné implantáty Motiva® vložiť do tela pacientky omnoho menším rezom. Tým taktiež dosiahneme skoro nenápadné jazvy.

Motiva® sa spojila s uznávanými expertmi v obore plastickej chirurgie a vytvorila unikátnu technológiu Motiva MinimalScar®, čo je zväčšenie prsníkov s minimálnym rezom, za použitia minimálne invazívnych techník a nástrojov. Napríklad pri obyčajných implantátoch pri objeme 300ml zvykne byť jazva asi 4,5 cm dlhá, zatiaľ čo pri implantátoch Motiva® sa dĺžka jazvy pohybuje okolo 2,5 až 3 cm.

vložení implantátů motiva malou jizvou
Malá jazva po vložení implantátov špeciálnou technológiou Motiva MinimalScar®. (Foto: súkromný archív lekára)

Má odlišná operačná technika pri použití implantátu Motiva® vplyv na hojenie a konečný výsledok?

Zväčšenie prsníkov pomocou Motiva MinimalScar® je na technickej úrovni rozhodne náročnejšie. Menší rez znamená menší priestor na prípravu kapsy implantátu.

Obvykle to však stojí za to, pretože jazvy sú po zákroku sotva viditeľné a naviac postupom času blednú. Menší rez sa rýchlejšie zahojí a taktiež riziko komplikácii je v tomto prípade nižšie.

speciální technologie vložení implantátů malou jizvou MinimalScar
Vkladanie implantátov Motiva® technológiou MinimalScar® (foto: súkromný archív lekára)

Výplne implantátov Motiva®

Mohl byste bližšie popísať jednu z výplní implantátu Motiva®?

Rád by som predstavil výplň implantátu Ergonomix®. Tvarová stabilita sa často spája s určitou mierou tuhosti, takže pre pacientky, ktoré túžia po "prirodzenejšom" vzhľade, pocite a pohybe (ako by prsia ani neboli operované), je Ergonomix® skvelou voľbou. Implantáty Ergonomix® sú naplnené mäkkým gelom ProgressiveGel ULTIMA®, ktorý sa vyznačuje vysokou kohéziou a zároveň nízkou viskozitou, vďaka čomu sú skutočne ergonomické: to znamená, že sa správajú rovnako, ako skutočné prsné tkanivo, pohybujú sa spolu s Vašim telom.

Viskozita označuje odolnosť látky voči vytečeniu. Názorne si to môžeme ukázať na príklade vody a sirupu. Voda vďaka svojej nízkej viskozite vyteká z pohára omnoho jednoduchšie, ako sirup.

Čo robí implantáty Ergonomix® tak jedinečnými? Je to ich schopnosť sa vďaka nízkej viskozite pohybovať spolu so zvyškom tela, pričom sa vďaka vysokej kohézii súčasne udržuje tvar gelu.

Aké výsledky je možné dosiahnuť pomocou implantátov Ergonomix®?

Vďaka implantátom Motiva Ergonomix® dosahujeme najprirodzenejšie výsledky. Pri ich použití sotva spoznáte, že pacientka podstúpila zväčšenie prsníkov.

Výplňový materiál implantátov Motiva Ergonomix®, ProgressiveGel ULTIMA®, je vysoko flexibilný a vyznačuje sa špeciálnou gelovou štruktúrou odolnou voči poškodeniu. Tento materiál by som odporučil všetkým pacientkam, ktoré sú s ním fyzicky kompatibilné a prajú si implantáty, ktoré vyzerajú prirodzene, sú prirodzené i na dotyk a prirodzene sa aj pohybujú.

Publikované: 18.12.2019

Autor

Vysoko skúsený atestovaný plastický chirurg so špecializáciou na oblasť plastickej a estetickej chirurgie s plným rozsahom chirurgických zákrokov a ich súčastných modifikácií používaných v EÚ a s operačnou praxou u nás aj v zahraničí.

Diskusia k téme

Zväčšenie prsníkov (Augmentácia) - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.