Ľahšie prsné implantáty znižujú riziko komplikácií a menej klesajú

Autor:

Ako sa po zväčšení a modelácii prsníkov ubrániť gravitácii, aby ste po pár rokoch nemuseli podstúpiť ďalší zákrok? Plastika pŕs rieši ovisnuté prsia po kojení, veľkom schudnutí, po tehotenstve a hormonálnych zmenách. Viete, čo všetko má vplyv na prsia s implantátmi a ako môže správny výber ľahších implantátov ovplyvniť dĺžku efektu modelovaného poprsia?

Prečo prsia klesajú


Priemerný ženský prsník váži okolo 1,3 kg a gravitácia naň začína nezadržateľne pôsobiť hlavne okolo tridsiatky.


Je teda celkom normálne, že v tomto období bradavka klesá až o 1-2 cm. Nasleduje obdobie menopauzy a ďalší pokles, kedy môže byť bradavka až o 3 cm nižšie, prípadne niekedy úplne dole.

9 faktorov, ktoré majú vplyv na pokles pŕs:

 • genetika
 • gravitácia
 • hormonálné zmeny (menštruácia, kojenie, tehotenstvo)
 • váhové výkyvy
 • výber nesprávnej podprsenky
 • chodenie / športovanie bez podprsenky
 • vek
 • elasticita kože
 • váha prsného implantátu

"Medzi faktory najviac ovplyvňujúce pokles prsníkov patria hmotnosť pôvodného prsníka, zmena prsníka po kojení, masívne schudnutie a kvalita kože," upresňuje MUDr. Jozef Fedeleš PhD

Bojujete s ovisnutým poprsím presne z týchto dôvodov a túžite po pevnejšom dekolte? Vďaka plastickej chirurgii sa vaše želanie môže splniť. Ale aj o prsia zväčšené a modelované silikónovými implantátmi sa treba starať a voliť správnu veľkosť a rozhodne sa zaujímať o to, koľko implantáty vážia. Čím ľahšie prsné implantáty, tým lepšie ...

"Hmotnosť prsníkových implantátov výrazne vplýva na vzhľad prsníka do budúcnosti, menšia hmotnosť implantátov redukuje percento komplikácií a taktiež vplýva pozitívne čo sa týka záťaže na chrbticu," radí MUDr. Jozef Fedeleš PhD. 

zväčšení pŕs s B-lite implantátami
Fotky pred a po zväčšení pŕs s B-Lite implantátami (foto: súkromný archív lekára)

Čo všetko ovplyvňuje výsledok po plastike pŕs

1/ Váha prsného implantátu

Čím väčšie a ťažšie prsia, tým rýchlejšie strácajú svoj pevný tvar. Prsia sú priťahované smerom nadol v dôsledku zemskej príťažlivosti, dôjde po čase k poklesu prsníka a povoľovaniu kože.

Nie je to inak ani s poprsím po augmentácii s prsnými implantátmi. Modelácia po niekoľkých rokoch je teda v takomto prípade nevyhnutná.

Práve ženy so želaním väčšieho dekoltu ocenia, že možno pre plastiku pŕs použiť ľahšie implantáty B-Lite, ktoré patria pod nemeckú značku implantátov Polytech. Majú až o 30% nižšiu hmotnosť než klasické implantáty. Najviac je tento rozdiel hmotnosti viditeľný práve pri voľbe väčších implantátov.


Porovnanie hmotnosti B-Lite implantátu a klasického pri rovnakom objeme 615 ml je 430 g (B-Lite) versus 615 g bežný implantát.


"Je ťažké konštatovať objem odkedy je výhodné použiť odľahčené implantáty, keďže stavba hrudníka a teľa je individuálna. Vo všeobecnosti ale možno určite rozmýšlať o použití obľahčeného implantátu B-Lite pri objemoch 400-500 ml a viac, aj keď zváženie má svoj význam aj pri menších objemoch"
MUDr. Jozef Fedeleš PhD. 


zväčšení pŕs s B-lite implantátami
Hmotnosť implantátov má veľký vplyv na budúci pokles pŕs po augmentácii (foto: súkromný archív dodávateľa)

2/ Pružnosť pokožky

Pri výbere prsného implantátu je nemenej dôležitá pružnosť pokožky. Skúsený plastický chirurg vám stav kože skontroluje už pri prvej konzultácii. V prípade slabšej elasticity vám odľahčené prsné implantáty zrejme sám odporučí. S implantátmi B-Lite urýchlíte rekonvalescenciu a nebudete kožu v oblasti pŕs tak veľmi zaťažovať.

"Kvalita pokožky sa hodnotí pri každej konzultácií, na pohľad nám zníženú kvalitu kože môžu prezradiť napríklad strie a z anamnézy aj pravideľné fajčenie, alebo časté chodenie do solária. Pri zníženej kvalite kože je častokrát nutná aj operačná uprava poklesnutej kože a nie len vloženie prsníkových implantátov. Z dlhodobého hľadiska použitie odľahčených implantátov v takýchto prípadoch stojí určite za zváženie." vysvetluje MUDr. Jozef Fedeleš PhD.

zväčšení pŕs s B-lite implantátami Fotky pred a po augmentácii s B-Lite implantátmi (foto: súkromný archív lekára)

3/ Šport a ďalšie náročné aktivity

Ťažké prsia majú pravidelným športováním tendenciu rýchlejšie “spadnúť”. Kvalitné športové podprsenky sú základom, ale s veľkou váhou vám napriek tomu tak veľmi nepomôžu.


Vedeli ste, že pri chôdzi sa prsia v priemere hýbu asi 9 cm? Nejde len o smer hore a dole, ale aj do strán. Bolo dokázané, že pri 1320 krokoch "prejdú" prsia s veľkosťou C priemerne 120 metrov.


Nižšiu váhu prsných implantátov B-Lite ocenia hlavne ženy, ktoré rady behajú a vôbec pravidelne športujú. Navyše majú vysokú odolnosť proti poškodeniu v dôsledku tlaku. Dokážu odolať tlaku až 13 atmosfér (Napr.: tlak v pneumatikách auta je 2,3 atmosfér, prípadne potápačské hodinky odolávajú tlaku vody na vodotesné súčiastky 10 atmosfér). Ich majiteľka sa tak môže bez obáv hĺbkovo potápať.

zväčšení pŕs s B-lite implantátami
Ľahšie prsné implantáty vás nebudú obmedzovať pri žiadnom športe. (foto: súkromný archív dodávateľa)

Vplyv ľahších implantátov na vzhľad jazvy

Najčastejšie sa implantáty umiestňujú rezom v podprsnej ryhe. Nejde len o obľúbenosť u klientiek, ale hlavne plastickí chirurgovia s týmto rezom radi pracujú. Veľkou výhodou je, že sa výsledná jazva schová a v prípade nutnosti reoperácií sa použije tá istá. U plastiky pŕs podpazuším si pri reoperácii operatér volí vždy prístup v podprsnej ryhe.

Komplikácie s hojením jaziev sú úplne výnimočné. Napriek tomu je dobré vedieť, že extrémne veľký bežný prsný implantát, ktorý je zároveň veľmi ťažký, má skutočne veľký tlak na jazvu. Pri veľkom tlaku môže dochádzať k predĺženiu doby hojenia s výslednou širšou jazvou, ktorú býva nutné ošetriť laserom.

"B-Lite a Polytech implantáty je taktiež možné vkladať cez inserčný sáčok (Keller funnel), čo má dokázaný vplyv na rýchlejšie a lepšie hojenie jazvy a znižuje riziko kapsulárnej kotraktúry a infekcie, keďže sa implantát pri operácii nedotkne kože" hovorí MUDr. Jozef Fedeleš PhD.  

jazva v podprsnej ryhe po plastike pŕs
Jazva po plastike pŕs v podprsnej ryhe (ilustračné foto)

 

Ako predísť väčšej jazve:

 • dôsledne nosiť kompresnú podprsenku podľa pokynov lekára
 • starostlivosti o jazvy (tlakové masáže, hojivé náplasti, pravidelné premazávanie)
 • voľba lahšieho implantátu

Ak zvažujete väčšie prsné implantáty, určite je dobré domyslieť všetko do detailov. Nebojte sa pri konzultácii spýtať sa na zväčšenie pŕs implantátmi B-Lite. Vďaka tomu, že sú až o 30% ľahšie, nebude na jazvu po augmentácii vyvíjaný taký tlak a celá rekonvalescencia sa tým urýchli.

"Použitie B-Lite implantátov v súčasnosti zvažujem u každej klientky, ale zohrávajúci faktor má taktiež cena. Implantáty bezpodmienečne odporúčam použiť pri veľkých objemoch prsníkových implantátov. Z dlhodobého hľadiska platí, čím menší objem tým menej komplikácií do budúcnosti, ale predstava estetickej stránky po operácií dominuje nad hmotnosťou a preto je použitie B-Lite implantátov výbornou možnosťou skĺbenia oboch - predstavy a bezpečnosti z dlhodobého hľadiska," vysvetľuje na záver MUDr. Jozef Fedeleš PhD. 

Zväčšenie pŕs implantátmi B-Lite

Prsné implantáty B-Lite sú jedny z typov prsných implantátov nemeckej značky Polytech, ktorá pôsobí na poli plastickej chirurgie viac ako 25 rokov. Implantáty B-Lite spĺňajú certifikáciu CE a ISO. Okrem štandardných obchodne dodávateľských podmienok poskytuje spoločnosť POLYTECH Health & Aesthetics GmbH program záruky Implants of Excellence, ktorý zahŕňa doživotnú záruku na ruptúru preparátu B-Lite ® Forever a 10 rokov záruku na kapsulárnu kontraktúru Baker III a IV.stupňa.

anatomický a guľatý prsný implantát B-lite
Anatomický a guľatý prsný implantát B-Lite (foto: súkromný archív dodávateľa)

Prsné implantáty B-Lite sú dostupné v guľatých aj anatomických tvaroch. Rovnako tak si možno vybrať zo všetkých veľkostí a profilov ako u bežných prsných implantátov.

Viac o zákroku zväčšenie pŕs B-Lite implantátmi >>

Aktualizované: 15.04.2019

Autor

Vysoko skúsený atestovaný plastický chirurg so špecializáciou na oblasť plastickej a estetickej chirurgie s plným rozsahom chirurgických zákrokov a ich súčastných modifikácií používaných v EÚ a s operačnou praxou u nás aj v zahraničí.

Diskusia k téme

Zväčšenie prsníkov implantáty B-Lite - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.