Septoplastika

  • Celková anestézia
  • 1 deň
  • 1-3 hodiny zákroku
  • 7-10 dní kľudového režimu
  • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
  • Trvalé výsledky

Čo je to septoplastika?

Čo je to septoplastika

Septoplastika sa často kombinuje s rhinoplastikou

Septoplastika je chirurgický zákrok na vyrovnanie kostí a chrupaviek, ktoré rozdeľujú priestor medzi vašimi dvoma nosnými dierkami (plastika nosnej prepážky). Často sa používa aj názov septum. Keď je septum krivé, je známe ako odchýlené septum. Vybočenie nosovej priehradky môže sťažiť dýchanie nosom a môže zvýšiť riziko infekcií dutín v dôsledku zlého odvádzania vzduchu. Septoplastika narovnáva nosovú priehradku a umožňuje lepšie prúdenie vzduchu nosom. Počas septoplastiky sa vaša nosná prepážka premiestňuje do stredu nosa. Môže byť nevyhnutné, aby váš chirurg prepážku pred jej opätovným vložením do správnej polohy prerezal a odstránil časť z nej.

Niektorí ľudia sa narodili už s odchýlenou nosovou priehradkou, ale môže to byť tiež spôsobené s poranením nosa. Väčšina ľudí s odchýlenou priehradkou má jednu nosovú priechodku oveľa menšiu ako druhú. To môže podľa odborníkov z INTERKLINIK spôsobovať ťažkosti s dýchaním, chrápanie, bolesti hlavy, krvácanie z nosa, zápaly prínosových dutín, opakujúce sa nádchy alebo poruchy čuchu.

Niekedy je septoplastika súčasťou iných lekárskych zákrokov vrátane operácie prínosových dutín a odstránenia nádorov nosa. Aj keď samotná septoplastika nemení tvar nosa, je možné ju kombinovať s chirurgickým zákrokom na tvarovanie nosa - rhinoplastikou, čo sa nazýva septorhinoplastika.

Ako zistím či som vhodný kandidát na septoplastiku?

Ako zistím či som vhodný kandidát na septoplastiku?

Vhodný kandidát na septoplastiku

Krivá priehradka býva u ľudí bežná, ale keď je to závažné, odchýlená nosová priehradka môže zablokovať jednu stranu nosa a znížiť prúdenie vzduchu a spôsobiť tak ťažkosti s dýchaním cez jednu alebo obe strany nosa. Ak sa u vás vyskytnú príznaky, ako ťažkosti s dýchaním nosom, chrápanie, bolesti hlavy, opakujúce sa zápaly prínosových dutín a nádchy, ktoré ovplyvňujú kvalitu vášho života, môžete zvážiť chirurgický zákrok na odstránenie odchýlenej priehradky.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Ako si vybrať vhodného lekára?

Výber špecialistu

Pri akomkoľvek operačnom zásahu do nášho tela by sme mali dbať na to, komu sa zveríme do rúk. V dnešnej dobe nie je ťažké zistiť, ktorý lekár je v tejto oblasti odborník a aké má výsledky a skúsenosti. Cena ani reklama by pri výbere nemali byť podstatné, najdôležitejšie sú výsledky a spokojní pacienti. Urobte si prieskum, kde vo vašom okolí alebo mieste, ktoré bude pre vás dostupné, sa operácie nosa vykonávajú. Zamerajte sa na lekára, ktorý má odbornú spôsobilosť v odbore plastickej chirurgie (túto informáciu overíte v registri lekárov Slovenskej lekárskej komory) a má dlhoročné skúsenosti s rhinoplastikou a septoplastikou. Väčšina lekárov poskytuje fotografie pred a po, ktoré vypovedajú o zručnosti a skúsenostiach chirurga a môžu vám pomôcť pri predstave, čo od operácie nosa očakávať. Taktiež hodnotenie a skúsenosti iných ľudí sú cennými informáciami a môžete nimi získať určitý prehľad a zúžiť si tak výber správneho lekára.

Bibliografia

Cleveland Clinic. (2018). Septoplasty [online]. Dostupné na: https://my.clevelandclinic.org... [Dátum 15. 6. 2022].

Interklinik. (n. d.). Seploplastika [online]. Dostupné na: https://interklinik.sk/vykon/s... [Dátum 15. 6. 2022].

MedlinePlus. (n. d.). Septoplasty [online]. Dostupné na: https://medlineplus.gov/ency/a... [Dátum 15. 6. 2022].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."