Ak v noci budíte svojich blízkych, operácia vám môže pomôcť opraviť vybočenú nosnú prepážku, ktorá častokrát zapríčiňuje chrápanie a ťažké výdychy.

Úvod

Niektorí ľudia sa narodili s odchýlenou nosovou priehradkou, ale môže to byť tiež spôsobené s poranením nosa. Väčšina ľudí s odchýlenou priehradkou má jednu nosovú priechodku, ktorá je oveľa menšia ako druhá. To môže spôsobiť ťažkosti s dýchaním, chrápanie, bolesti hlavy, krvácanie z nosa, zápaly prínosových dutín, opakujúce sa nádchy, alebo poruchy čuchu.

shutterstock 1334287895

                                                           Septoplastika

Čo je to septoplastika?

Septoplastika je chirurgický zákrok na vyrovnanie kostí a chrupaviek, ktorý rozdeľuje priestor medzi vašimi dvoma nosnými dierkami. Často sa používa aj názov septum. Keď je septum krivé, je známe ako odchýlené septum. Odchýlená priehradka môže sťažiť dýchanie nosom a môže zvýšiť riziko infekcií dutín v dôsledku zlého odtoku. Septoplastika narovnáva nosovú priehradku a umožňuje lepšie prúdenie vzduchu nosom.

Počas septoplastiky sa vaša nosná priehradka premiestňuje do stredu nosa. Môže to vyžadovať, aby váš chirurg pred a opätovným vložením do správnej polohy prerezal a odstránil časti nosovej priehradky.

Niekedy je septoplastika súčasťou iných lekárskych zákrokov vrátane operácie prínosových dutín a odstránenia nádorov nosa. Aj keď samotná septoplastika nemení tvar nosa, je možné ju kombinovať s chirurgickým zákrokom na tvarovanie nosa, ktorý sa nazýva septorhinoplastika.

shutterstock 1667966524 (1)

                                              Čo je septoplastika?

Ako zistím, či som vhodný kandidát na septoplastiku?

Krivá priehradka je u ľudí bežná. Ale keď je to závažné, odchýlená priehradka môže zablokovať jednu stranu nosa a znížiť prúdenie vzduchu a spôsobiť ťažkosti s dýchaním cez jednu alebo obe strany nosa. 

Ak sa u vás vyskytnú príznaky - napríklad ťažkosti s dýchaním nosom, ktoré ovplyvňujú kvalitu života, môžete zvážiť chirurgický zákrok na odstránenie odchýlenej priehradky.

shutterstock 1722407983

                                        Vhodný kandidát 

Ako si vybrať vhodného lekára?

Pri akomkoľvek operačnom zásahu do nášho tela by sme mali dbať na to komu sa zveríme do rúk. V dnešnej dobe nie je ťažké zistiť, ktorý lekár je v tejto oblasti odborník a aké má výsledky skúsenosti. Nie cena a ani reklama sú podstatné pri výbere, ale výsledkyspokojní pacienti.

IMG 2801

                                                       Výber lekára

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Váš chirurg s vami prediskutuje, čo pre vás môže dosiahnuť septoplastika. Zákrok, ktorým sa vyrovnáva nosová priehradka, sa volá septoplastika a väčšinou sa vykonáva v celkovej anestézii ORL lekárom, alebo plastickým chirurgom. Prvá konzultácia s lekárom býva väčšinou nezáväzná. V prvom rade ide hlavne o vás a preto si lekár najskôr vypočuje vaše predstavyočakávania z výsledku a následne zhodnotí, či septoplastika je pre vás vhodný zákrok. Lekár vám vysvetlí ako zákrok prebieha, aké sú prípadné komplikácie a doba rekonvalescencie a aký výsledok by ste mohli očakávať.

IMG 2872

                                        Konzultácia s lekárom

Ako sa pripraviť na zákrok?

Pred naplánovaním septoplastiky sa stretnete so svojím chirurgom, aby ste prediskutovali výhody a riziká operácie.

Lekár vás môže požiadať, aby ste dva týždne pred operáciou prestali užívať určité lieky. Tieto lieky môžu zahŕňať aspirín, ibuprofén a ďalšie lieky na zriedenie krvi. Robí sa to kvôli zníženiu rizika nadmerného krvácania počas a po ukončení operácie. Nezabudnite informovať svojho lekára, ak ste alergický na niektoré lieky alebo máte v anamnéze problémy s krvácaním.

Bude potrebná vaša anamnéza. Lekár sa vás opýta na komplikácie, ktoré máte alebo ste mali, ako aj na všetky súčasné lieky alebo doplnky, ktoré užívate. Podstúpite fyzické vyšetrenie vrátane všetkých príslušných testov. Lekár vám skontroluje pokožku a vnútornú a vonkajšiu stranu nosa.

V ordinácií lekára vám sestrička, alebo asistent môže vyfotografovať váš nos z rôznych uhlov. Váš lekár môže tieto fotografie použiť na diskusiu pred septoplastikou alebo na nahliadnutie počas a po operácii.

shutterstock 1428707372

                                           Príprava na septoplastiku 

Ako sa vykonáva septoplastika?

Ak bude septoplastika vykonávaná v celkovej anestézii, po polnoci večer pred zákrokom nič nejedzte a nepite. To vám pomôže zabrániť zvracaniu a uduseniu, ak by vám počas operácie prišlo nevoľno.

Septoplastika trvá od 30-90 minút, v závislosti od zložitosti stavu. Podstúpite buď lokálnu, alebo celkovú anestéziu, podľa toho, čo pre vás a vášho lekára bude najlepšie.

Pri typickej septoplastike, chirurg urobí rez na jednej strane nosa, aby získal prístup k priehradke. Ďalej sa zdvihne sliznica, ktorá je ochranným obalom nosovej priehradky. Potom sa odchýlená priehradka presunie do správnej polohy. Všetky bariéry, ako napríklad ďalšie kúsky kostí alebo chrupavky, sú odstránené. Posledným krokom je zmena polohy sliznice. Do nosovej dutiny sa zavedú splinty, ktoré tam ostanú asi 7-10 dní a vazelínová tamponáda na dobu približne 24-48 hodín, aby novo vymodelovaná priehradka zostala v správnej polohe. Celkové hojenie je cca 10 dní.  

shutterstock 1746577181 (1)

                                            Priebeh septoplastiky

Výhody zákroku

Rana na nose sa vám zahojí pomerne rýchlo a vaše dýchanie sa pravdepodobne krátko po zákroku zlepší.

shutterstock 1570007620

                                                Výhody septiplastiky

Ako prebieha zotavenie po septoplastike?

Na ďalšie zníženie pravdepodobnosti krvácania a opuchu vás môže lekár požiadať, aby ste tieto opatrenia dodržiavali niekoľko týždňov po operácií. Pokúste sa spať so zdvihnutou hlavou. Ak je to možné počas niekoľkých týždňov nefúkajte a nesmrkajte nosom. Oblečenie volte také, aby ste ho nemuseli prevliekať cez hlavu.

shutterstock 1857163144

                                         Zotavenie po septoplastike

Doba rekonvalescencie

Mali by ste tiež obmedziť svoju fyzickú aktivitu na niekoľko týždňov po operácii, aby ste minimalizovali opuch a podporili hojenie. To zahŕňa väčšinu foriem intenzívneho cvičenia, ako je beh, zdvíhanie závažia a hranie kontaktných športov. Tieto činnosti môžu zvýšiť váš krvný tlak a viesť k silnému krvácaniu. . Celkový proces hojenia však môže byť pomalý. Chrupavka a ďalšie nosové tkanivá môžu trvať až rok, kým sa úplne usadia do nového tvaru.

shutterstock 1613316046

                                                  Rekonvalescencia

Výsledky

Do troch až šiestich mesiacov po operácii budú vaše nosné tkanivá relatívne stabilné. Stále je možné, že sa chrupavka a tkanivo môžu v priebehu času postupne hýbať alebo meniť ich tvar. Niektoré zmeny sa môžu vyskytnúť ešte rok a viac po operácii.

Väčšine ľudí septoplastika zlepšuje ich príznaky, ako napríklad ťažkosti s dýchaním, ktoré boli spôsobené vybočenou priehradkou. Zlepšenia, ktoré môžete očakávať pri septoplastike sú u každého pacienta individuálne.

shutterstock 1770556037

                                                Výsledky septoplastiky

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Väčšina ľudí po operácii nemá žiadne trvalé príznaky. V niektorých prípadoch sa však chrupavka a nosové tkanivá časom posúvajú a nakoniec opäť blokujú prúdenie vzduchu nosom. To znamená, že na ďalšie prepracovanie nosa a septa bude potrebný druhý chirurgický zákrok.

shutterstock 1806904336

                                        Komplikácie a vedľajšie účinky

Často kladené otázky

Je septoplastika závažným chirurgickým zákrokom? Rovnako ako pri akomkoľvek väčšom chirurgickom zákroku, septoplastika prináša riziká, ako je krvácanie, infekcia a nežiaduca reakcia na anestetikum. Medzi ďalšie možné riziká špecifické pre septoplastiku patria: pretrvávajúce príznaky, ako napríklad upchatie nosa, alebo nadmerné krvácanie

Mení septoplastika vzhľad nosa? Aby sa zmenil aj vzhľad nosa septoplastika sa kombinuje so zákrokom, ktorý sa nazýva septorhinoplastika, ktorá zmení a vylepší vzhľad nosa prostredníctvom tvaru a formy. Nosová priehradka dramaticky prispieva k tvaru nosa, ako aj k jeho výške, dĺžke a polohe stredovej čiary.

Bibliografia

Doctor Xavier Gonzalez-Compta – Dostupné na: https://www.doctorgonzalezotorrino.com/servicios/desviacion-del-tabique-septoplastia/?lang=en Dátum: 2014

Cleveland Clinic medical Professional- Dostupné na : https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/17779-septoplasty Dátum: 20.11.2018

MedlinePlus- Dostupné na: https://medlineplus.gov/ency/article/003012.htm Dátum: 23.11.2020

 

                                                

Aktualizované: 07.12.2020

Súvisiace skúsenosti

Septoplastika - Cenníky

Ceny od 1 590 €
prim. MUDr. Daniel Mládek PhD., MPH.
Ceny od 1 200 €
zvyčajne do 1 200 €
prim. MUDr. Peter Bakoš PhD.
Ceny od 1 590 €
Avelane Clinic
Ceny od 1 590 €
MUDr. Ladislav Bogdán
MUDr. Milan Očenáš
Banská Bystrica
Ceny od 720 €
zvyčajne do 1 200 €
MUDr. Milan Očenáš

Septoplastika

90% spokojnosť. Založené na 91 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.