Okrúhla tvár

Čo je okrúhla tvár?

Štíhla, definovaná tvár považuje mnoho z nás za symbol krásy a elegancie a mnohí ľudia, ktorí sa narodili s okrúhlou, mierne bacuľatou tvárou, snívajú o tom, že budú môcť zmeniť črty svojej tváre a konečne sa budú vidieť tak, ako vždy chceli. Už v 30. rokoch 20. storočia sa povrávalo, že veľmi slávna (a krásna) Marlene Dietrich si nechala odstrániť predné zuby, aby mala vyššie lícne kosti a dokonale tvarovanú tvár. 

Našťastie, medicína a kozmetická chirurgia sa od prvej polovice 20. storočia vyvinuli a v súčasnosti je k dispozícii mnoho možností na zúženie tváre.

Rôzne tvary tváre

Aký máte tvar tváre?

Aký máte tvar tváre?

Podľa kánonov klasickej západnej estetiky je dokonalá tvár oválna a mierne v tvare písmena V, so všetkými jej prvkami v správnych proporciách a vzdialenostiach: priestor medzi dvoma zrenicami by mal byť približne polovica celkovej šírky tváre, zatiaľ čo oči a pery by mali byť vzdialené jednu tretinu dĺžky tváre.

Líca by nemali byť príliš bacuľaté, lícne kosti vysoké a výrazné a pery objemné. Každý z týchto elementov môže odborník ľahko upraviť, a to buď špeciálnymi zákrokmi (napríklad lifting pier), alebo menej invazívnymi vstrebateľnými výplňami. Dá sa však niečo robiť, ak nie ste spokojní s celkovým tvarom svojej tváre? Odpoveď je našťastie áno.

Každý má iný tvar tváre, ktorý sa dá určitými cielenými zákrokmi zlepšiť alebo zmeniť. Skôr než sa pozrieme na to, aké sú tieto procedúry, skúsme si vysvetliť, aké sú rôzne tvary tváre:
  • Ovál: toto je referenčný tvar, všetky prvky a objemy sú pravidelné.
  • Diamant: oválne kontúry, ale s tvarom V a výraznejšími lícnymi kosťami.
  • Srdce alebo obrátený trojuholník: špicatá brada a výrazné lícne kosti.
  • Trojuholníkový tvar: úzke čelo, malé lícne kosti a výrazná čeľusť (opak tvaru srdca).
  • Štvorec: široká a výrazná čeľusť, lícne kosti aj čeľusť sú výrazné.
  • Obdĺžnikový alebo pretiahnutý: vyvinutý hlavne do dĺžky (výrazná brada a vysoké čelo).
  • Okrúhly: Výška a šírka sú takmer rovnaké a kreslia kruh bez ostrosti a s plnými lícami.

Možné príčiny bacuľatej tváre

príčiny bacuľatej tváre

Medzi možné príčiny plnšej tváre patria:

  • Genetické predispozície / tvar tváre
  • Obezita
  • Dočasne opuchnutá tvár ráno alebo v dôsledku napr. slanej stravy

Ak priberiete pár kíl navyše, neušetríte žiadnu časť tela, dokonca ani tvár. Aj tu sa môžu nahromadiť malé lokálne tukové zásoby, ktoré zakryjú črty tváre tak, že ich tvar je sotva rozpoznateľný.

Oblasti tváre, ktoré týmto problémom trpia najviac, sú nepochybne líca a brada (kde sa vytvára tzv. dvojitá brada).

Bibliografia

Nunez, K. (2020). All About Buccal Fat Removal for Thinner Cheeks. Healthline. [online] Dostupné na: https://www.healthline.com/hea... [Dátum: 18. 05. 2022]

Plastic Surgery Associates. (n. d.). Facial Contouring & Implants. [online] Dostupné na: https://www.psa-gr.com/face/fa... [Dátum: 18. 05. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."