Odstránenie xantelaziem (tukových usadenín v okolí očí)

Xantelazmy sú nebolestivé a neškodné tukové usadeniny v koži viečok a okolo očí, ktoré sú skôr estetickým problémom, pretože negatívne ovplyvňujú vzhľad človeka. Môžu indikovať rôzne ochorenia. Xantelazmy sa najčastejšie objavujú u starších ľudí, môžu vznikať na základe dedičných faktorov, no predovšetkým sú charakteristickým javom sprevádzajúcim poruchu metabolizmu tukov (lipidov).

Úvod

Ak vás trápia hrboľaté žlté škvrny na vnútorných rohoch viečok alebo okolo očí, môže sa u vás vyskytnúť ochorenie známe ako xantelasma palpebrarum. Liečba sa zameriava na úpravu diétneho režimu, riešenie poruchy metabolizmu tukov, prípadne liečbu ochorenia.

Čo je xantelazma?

Xantelazma je mäkký, žltkastý, mastný povlak, ktorý sa vytvára pod pokožkou. Nie je škodlivá, ale v zriedkavých prípadoch to môže byť indikátor možného srdcového ochorenia. Preto je dobré nechať si ho skontrolovať u lekára alebo u dermatológa.

Xantelazma alebo xantóm je benígny plochý povlak, ktorý vzniká, keď sa tuk hromadí pod kožou. Toto ochorenie sa vyskytuje najmä u mužov a žien, v strednom a vyššom veku. Môže sa však vyskytovať aj u mladšej populácií ľudí. Zvyčajne je xantelazma na dedičnom základe a je to dôsledok poruchy metabolizmu tukov.

Ako zistím či som vhodný kandidát pre odstránenie Xantelaziem?

Ak sa vám na horných alebo dolných viečkach vytvorili žlté alebo hnedé škvrny rôznej veľkosti, ste vhodným kandidátom na ich odstránenie. Ak však trpíte zápalovými ochoreniami, aktívnym herpesom, alebo poruchami krvnej zrážanlivosti prekonzultujte to s lekárom či je pre vás zákrok vhodný.

Ako si vybrať vhodného lekára?

Aby ste sa vyhli infekcii, zjazveniu a zbytočným bolestiam, navštívte kvalifikovaného lekára alebo dermatológa. Môže odstrániť xantelazmy rýchlo a bezbolestne priamo v ambulancií. Keďže sa jedná o chúlostivú záležitosť, dbajte na výber lekára alebo dermatológa s dostatočnými skúsenosťami a uspokojivými výsledkami. Prostredníctvom internetu je možné získať dostatočné množstvo informácií o lekárovi a jeho výsledkoch.

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom?

Prvým krokom je konzultácia, kde s vami špecialista prediskutuje, aký je realistický a dosiahnuteľný výsledok a čo môžete od laserového ošetrenia očakávať. Skontroluje xantelazie a zhodnotí, či je zákrok pre vás vhodný. Následne si dohodnete termín zákroku, ktorý bude vyhovovať obom stranám. Väčšinou lekári odporúčajú odstránenie xantelaziem v zimných mesiacoch. Nadmerné potenie a pobyt na slnku nie sú vhodné v čase hojenia.

Ako sa pripraviť na zákrok?

Na otestovanie hladín lipidov vám lekár urobí odber krvi a potom krv odošle do laboratória na testovanie. Vo väčšine prípadov by ste mali mať výsledky do jedného týždňa. Pred zákrokom je nutné minimálne 10 - 14 dní prestať užívať lieky Acylpyrin, Anopyrin, Ticlin, znižujúce zrážanlivosť krvi.

Ako sa vykonáva odstránenie xantelaziem?

Existuje niekoľko možností liečby:

Kryoterapia: Ide o zmrazenie xantelazmy tekutým dusíkom alebo inou chemikáliou.

Laserová chirurgia: Ďalšou možnosťou je laserové ošetrenie odparovacím laserom, známy ako frakčný CO2, je obzvlášť efektívny pre odstránenie xantelazmy. Laserové odstránenie xantelaziem sa považuje za ideálny, veľmi šetrný a najbezpečnejší spôsob riešenia bez vzniku jaziev a s dobrým estetickým výsledkom. 

Klasická chirurgia: Chirurgická liečba spočíva v narušení kože na zodpovedajúcom mieste a vybratí daného útvaru. Lekár aplikuje lokálnu anestéziu. Následne použije skalpel na odstránenie xantelazmy. Klasickou chirurgickou metódou lekár odstráni tukové vačky aj nadbytočnú kožu zároveň s xantelazmou. Na šitie sa používa jemný materiál, ktorý po zahojení nezanecháva jazvy. Stehy sú odstránené zvyčajne po týždni. 

Rádiofrekvenčná elektrolýza: Táto technika je účinná pri eliminácii alebo redukcii xantelaziem s veľmi malým počtom prípadov recidívy.

Výhody zákroku

Odstránenie xanteliem v očných lokalitách je rýchle, efektívne a hlavne bezpečné ošetrenie.Zákrok nevyžaduje vynechanie pracovných povinností. Výborný výsledok s minimálnym časovým prestojom sú neoceniteľné faktory tohto ošetrenia.

Ako prebieha zotavenie po odstránení xantelaziem?

U každého pacienta je priebeh a dĺžka zotavenia individuálna, pokiaľ sa však budete držať presných pokynov lekára, zaistíte si tým rýchlejšie lepšie hojenie.

Prvé dni by ste mali dodržiavať pokojný režim. Môžete si prikladať studené obklady, čím sa predíde tvorbe modrín. Opuch oka zmizne zhruba do týždňa. Ideálna poloha je polosed. Nemali by ste sa zbytočne predkláňať, dvíhať ťažšie veci a nemali by ste vykonávať činnosti, ktoré výrazne zvyšujú krvný tlak. Odporúča sa obmedziť pozeranie televízie. Niekoľko nocí po zákroku je vhodné spať na chrbte, so zvýšenou polohou hlavy. Do vybratia stehov je by ste sa nemali kúpať a saunovať. Dodržiavaním týchto pokynov sa zníži riziko pooperačného krvácania, vzniku modrín a opuchov.

Doba rekonvalescencie

Keďže ide len o ambulantný zákrok nevyžaduje si rekonvalescenciu a hneď po ošetrení sa môžete vrátiť k bežným činnostiam. Mali by ste však v prvých dňoch obmedziť verejné kúpaliská, sauny, solária a vyhýbať sa činnostiam kde by ste sa mohli príliš spotiť.

Po operácii môžu byť oči citlivé na svetlo, to však jednoducho vyrieši nosenie slnečných okuliarov. Na 2 až 3 týždne je vhodné preventívne vynechať športové aktivity.

Výsledky odstránenia xantelaziem

Aj keď xantelazma môže poukazovať na zdravotné problémy, samotné usadeniny cholesterolu nie sú škodlivé. Odstránením dosiahnete, že vaša tvár nadobudne opäť svieži a ničím nerušený estetický vzhľad. Keďže sa xantelazmy vyskytujú najmä na tvári a v oblastí očí, ich odstránením zvýšite pocit sebavedomia a spokojnosti.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Dôležité je chrániť čerstvé jazvy pred poranením. Trenie alebo poškriabanie v ošetrenej oblasti vedie k zápalu a vylučovaniu hnisu, a preto sa odporúča byť opatrný v týchto miestach. Aby sa predišlo komplikáciám, odporúča sa ešte zhruba týždeň po vytiahnutí stehov používať náplasti, a to najmä na noc. Odstránenie xantelaziem nie je možné vykonať, ak pacient trpí očnou infekciou, ktorú treba najskôr vyliečiť. Je nesmierne dôležité dodržiavať pokyny lekárov, aby sa komplikácie znížili na minimum.

Často kladené otázky

Je xantelazma pre človeka nebezpečná? Xantelazma sa zvyčajne vyskytuje vo veku 40 až 60 rokov. Nespôsobuje pritom bolesť ani svrbenie, môže ale negatívne ovplyvniť zrak, keby sa rozrastie.

Kedy sa tvorí xantelazma? Ľudia, ktorí majú vysoké hladiny LDL cholesterolu, trpia cukrovkou alebo cirhózou pečene si po čase môžu na viečkach všimnúť  na horných alebo dolných viečkach žlté alebo hnedé škvrny.

Bibliografia

THE Healthy- Dostupné na: https://www.thehealthy.com/beauty/face-body-care/xanthelasma-removal/ Dátum: 2020

Harvard Health Publishing- Dostupné na: https://www.health.harvard.edu/womens-health/what-can-i-do-about-xanthelasma-on-my-eyelids Dátum: 2010-2020

Aktualizované: 17.03.2021

Súvisiace skúsenosti

Odstránenie xantelaziem (tukových usadenín v okolí očí) - Cenníky

Odstránenie xantelaziem (tukových usadenín v okolí očí)

93% spokojnosť. Založené na 15 hodnoteniach pacientov.

Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.