Alternatíva k liposukcii a odstráneniu celulitídy

Autor:

Celulitídou, medicínsky správne lokalizovanou lipodystrofiou nazývame kožu vzhľadu pomarančovej kože, ktorá sa objavuje v predilekčných miestach- zadok, stehná, v oblasti tricepsov, na brušnej stene, ale aj na iných miestach. Postihuje nielen ženy, ale už aj dievčatá od cca 15 rokov veku. Presná príčina vzniku ostáva nejasná, svoju úlohu však určite zohrávajú ženské pohlavné hormóny, keďže je častejšia a výraznejšia u žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. U mužov sa de facto nevyskytuje.

Lokalizovaná lipodystrofia, celulitída, je nahromadenie tukových buniek v oblasti podkožia, ktoré sú zaškrtené spojivovým väzivom a tvoria tak hrčky tukových buniek, ktoré presvitajú na povrch kože ako drobné hrbolčeky s poklesnutými okrajmi. Nejdená sa však o chorobný stav, skôr o vizuálny, kozmetický problém.
Celulitídu môže žena ovplyvniť len minimálne keďže za jej tvorbou sa ukrývajú hormóny, ktoré ženské telo od určitého veku začne produkovať.

A ženské pohlavné hormóny stoja aj za ukladaním tukových zásob práve do podkožia. Nepomôže redukčná diéta, intenzívne cvičenie ani rôzne lokálne prípravky. Pri cvičení síce dochádza k spaľovaniu tukových energetických zásob, ale tuk v podkoží je na spaľovanie veľmi rezistentný, keďže bunky sú uložené vo veľmi pevnom spojivovom obale, ktorý je potrebné nejakým spôsobom rozrušiť tak, aby sa tukové bunky mohli postupne uvoľnovať a metabolizovať sa tak aj tieto energetické zásoby.

Redukcie tukových zásob v minulosti

V minulosti boli snahy o povrchovú liposukciu resp. lipolýzu tukových zásob aplikáciou lipáz- enzýmov na rozpúšťanie tukového tkaniva, avšak výsledný kozmetický efekt nebol uspokojivý, keďže nedošlo k rozpusteniu väzivového lôžka, ktoré zaškrcuje strapce tukových buniek. Metóda je taktiež bolestivá a nepodáva rovnomerné výsledky a preto sa od nej upúšťa. Ďalšími spôsobmi, ktoré sa využívajú v redukcii tukových zásob a redukcii celulitídy sú rôzne metódy rozpúšťania tukových buniek- napr. laserovým svetlom alebo naopak nízkou teplotou, kryolipolýza. Dochádza k redukcii tukových buniek, ale opäť s nedostatočným efektom na spojivové tkanivo, ktoré tvorí podstatu pomarančovej kože.

zadek1

Rázová vlna - intenzívna hlboká masáž 

Najmodernejším spôsobom súčasnosti je využitie tzv. rázovej vlny, ESWT (extra corporal shock wave therapy). Princípom ošetrenia je zvukový ráz, vlna intenzívneho zvuku, ktorá dokáže pri kontakte s tkanivom spôsobiť mechanické zmeny- rozbitie tukových buniek a hlavne potrhanie väzivových spojov medzi nimi, čím dochádza k postupnému zjemňovaniu "kopčekov" v ošetrovanej lokalite. Veľkou výhodou ošetrenia je taktiež nebolestivosť, nedochádza k porušeniu kože kde sú uložené receptory pre vnímanie bolesti, a taktiež rovnomernosť ošetrenia kedy nedochádza k nepravidelným výsledkom v ošetrovanej lokalite.

Veľmi komfortne ošetrenie

Ošetrenie rázovou vlnou (ESWT prístrojom) prebieha veľmi komfortne, pacientka pri ošetrení leží, na ošetrovanú lokalitu sa nanesie ultrazvukový gél aby dochádzalo ku kvalitnému prenosu rázových vĺn do hĺbky tukového tkaniva. Vlastné ošetrenie trvá cca 20 minút, je nebolestivé, je vnímané ako veľmi intenzívna hlboká masáž.

Počas ošetrenia sa uvoľňujú zhluky tukových buniek, ktoré sa lymfatickým systémom dostávajú do krvi a metabolizujú sa, spojivové prstence sa pri ošetrení trhajú a jamkovanie na koži sa zjemňuje. Ošetrenie je vhodné opakovať 2-3x týždenne do dosiahnutia požadovaného efektu. Samozrejme, že ťažká forma celulitídy úplne nezmizne, ale dochádza k poklesu závažnosti-napr. zo stupňa 4 na stupeň 2-3. Všeobecne môžeme povedať, že čím viac ošetrení pacientka absolvuje, tým lepší efekt na ošetrovanej koži dosiahne.

Kontraindikácia a opakovanie

K ošetreniu nie sú indikované tehotné pacientky a ďalej pacientky po čerstvých zlomeninách v danej lokalite. K nežiaducim účinkom patrí začervenanie, mierny opuch a event. pri krehkých cievach pacientky aj drobné modrinky. Nepochybnou výhodou ošetrenia je taktiež neprítomnosť výrazných nežiaducich účinkov, takže ošetrenie je možné absolvovať opakovane.

Publikované: 21.09.2016

Diskusia k téme

Alternatíva liposukcie - neinvazívne odstránenie tuku a celulitídy - Novinky

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.