Rozhovor s Doc. MUDr. Jozefom Fedelešom, CSc. o augmentácii

Doc. MUDr. Jozef Fedeleš CSc. má za sebou takmer 40 rokov praxe v plastickej chirurgii a zväčšovaní prsníkov. Predniesol 251 prednášok a zúčastňoval sa aktívne na vedeckých mítingoch doma i v zahraničí. Je členom výboru Slovenskej lekárskej spoločnosti pre plastickú chirurgiu, členom Európskej komisie EQUAM (European Committee on Quality Assurance and Medical Devices), ISPAS-u, IPRAS-u, ESPRAS-u.

So zväčšovaním prsníkov implantátmi máte mnoho skúseností. Ako dlho sa venujete estetickej a plastickej chirurgii?

Máte pravdu, plastickej chirurgii sa venujem od roku 1972 a mám za sebou tisíce operácií. V 70-tych rokoch sa používali české implantáty od profesora Otta Wichterleho, ktoré trošku vŕzgali, ale nechcem profesora haniť, pretože kontaktné šošovky vymyslel perfektne. Neskôr sa využívali implantáty značky Ergon, boli z dosť tuhej hmoty, ktorá prerastala vápnikom. Zväčšené prsia potom stvrdli, čo bolo strašne nepríjemné.

motiva 000016632549 bg transparent medium (1)
Dobre zvolený implantát vyzerá úplne prirodzene na pohľad a je príjemný na pohmat

Potom prišli silikónové prsné implantáty, najprv guľaté s hladkým povrchom. Menilo sa zloženie silikónu a menili sa i obaly implantátu. Zhruba v roku 1995 sa začali používať anatomické – kvapkovité implantáty, ktoré kopírujú tvar prsníka a vyzerajú prirodzenejšie, než implantáty guľaté.

Najprv mali všetky implantáty hladký povrch, postupne sa však ukázalo, že až v 30-tich percentách prípadov spôsobili kapsulárne kontraktúry. Preto sa začali vymýšľať drsnejšie povrchy. Obaly implantátov sa zdrsňujú rôzne, niektoré firmy používajú soľ, iné cukor. Týmto implantátom sa hovorí makrotextúrované, percento výskytu kapsulárnych kontraktúr je u nich menšie, než u implantátov s hladkým povrchom. Ale ukázalo sa, že do nich fibroticky prerastá tkanivo prsníkov, čo nie je nič dobrého.

Najmenej kapsulárnych kontraktúr nakoniec mali implantáty, ktoré sú potiahnuté polyuretánom, čo je dobrá vec, ale polyuretánový povrch prerastá do tkaniva a implantáty sa potom zle vymieňajú alebo odstraňujú, i keď niekto tvrdí, že to nie je pravda.

baleni
Balenie implantátov Motiva

A čo robiť, keď hladký aj makrotextúrovaný povrch má nejaké nevýhody?

Posledná inovácia je mikroskopické zdrsnenie povrchu pomocou nanotechnológie u implantátov Motiva (Ako hodnotia značku Motiva pacienti >> ). Takto mikrotextúrovaný povrch nevrastá do tkaniva prsníka a eliminuje výskyt kapsulárnych kontraktúr.

Motiva predstavila viacero zaujímavých inovácií. Do implantátov vložila bezpečnostný kód, takže je veľmi ľahké zistiť, aké implantáty žena má. Potom oceňujem, že balí implantáty po dvoch a oba sú vždy z jednej šarže. To iné firmy nerobia. Dva implantáty jednej značky, jednej veľkosti, môžu byť odlišné, pokiaľ nie sú z jednej výrobnej rady. Za zmienku stojí i vlastnosť silikónového gélu, ktorý je v implantátoch Motiva. Tento silikónový gél môžete mackať ako chcete a vždy sa vráti do pôvodného stavu a tvaru. Vďaka tomu môžete urobiť aj menší rez k vytvoreniu kapsy, pretože i z veľkého implantátu urobíte tenký valček a môžete ho vložiť veľmi malým otvorom do prsníka. Zároveň sú prsia mäkké a príjemné na pohmat.

motiva qinsidesafety 130 BS (1)
Prsné implantáty Motiva s bezpečnostnou technológiou Q-chip

Zakladateľ Motivy sa prsnými implantátmi zaoberá takmer od narodenia. Jeho otec založil továreň vo Francúzsku, ktorá dodnes úspešne funguje, i keď pod iným majiteľom. Pre Motiva implantáty sa rozhodla aj renomovaná klinika, ako je britská The Hospital Group, na čele s plastickým chirurgom Marcusom Sforzom, ktorého remeslu naučil Ivo Pitanguy, najuznávanejší plastický chirurg na svete. A ja som si istý, že tu nejde o peniaze, ale o rozsiahle skúsenosti.

 

Publikované: 04.07.2017

O kom (sa píše):
Doc. MUDr. Jozef Fedeleš CSc.

Diskusia k téme

Zväčšenie prsníkov (Augmentácia) - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Zväčšenie prsníkov - FAQ

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.