Keramické fazety

  • Lokálna anestézia
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • 3-6 hodín zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Okamžité výsledky
  • Dočasné výsledky

Čo sú fazety?

Čo sú fazety

Keramické fazety 

Podľa odborníkov z Schill Dental Clinic si pod keramickými fazetami môžete predstaviť tenké škrupiny z keramiky vo farbe zubov, ktoré sa pripevňujú na prednú plochu zubov s cieľom zlepšiť ich vzhľad. Najčastejšie sa používajú fazety keramické a kompozitné.

Keramické fazety sa väčšinou používajú na ošetrenie rôznych kozmetických problémov vrátane odštiepených, zlomených, zafarbených alebo menších zubov, ako sú ostatné, aby sa zarovnali nedokonalosti. Môže sa použiť len jedna fazeta v prípade zlomeného alebo odštiepeného zuba, ale v mnohých prípadoch sa používa šesť až osem faziet, aby sa vytvoril rovnomerný a symetrický úsmev. Najčastejšie sa fazety aplikujú na horné predné zuby. Výhodou keramických faziet je, že dokážu vyčariť žiarivý úsmev v priebehu krátkeho času. Zásah do zubov je minimálny a bezbolestný, fazety vyzerajú naozaj prirodzene a sú veľmi odolné.

Kompozitné fazety používajú na zlepšenie vzhľadu zubov živicu vo farbe zubov. Na rozdiel od keramických faziet lekár nanáša živicu priamo na zub a potom ju vytvaruje a upravuje tak, aby sa dosiahol požadovaný estetický vzhľad.

Kto je vhodný kandidát pre keramické fazety

Kto je vhodný kandidát pre keramické fazety

Premena s keramickými fazetami na klinike VitaDent

Bez osobnej konzultácie je ťažké zhodnotiť a určiť, kto je vhodný kandidát. To závisí najmä od konkrétneho stavu vašeho chrupu. V niektorých prípadoch, napríklad ak sú zuby veľmi krivé alebo nerovnomerné, vám môže byť odporučené, aby ste si pred umiestnením faziet dali nasadiť strojček na zuby. Pri pacientoch s paradontitídou je potrebné chorobu najskôr preliečiť a stabilizovať, než je možné pristúpiť k nasadeniu faziet.

Problém s keramickými fazetami môže nastať aj u ľudí, ktorí trpia bruxizmom a teda škrípaním zubov. Samotné škrípanie nie je prekážkou k osadeniu faziet, ale ich životnosť mechanickým poškodením veľmi skráti a preto sa tento zákrok často neodporúča.

Ak máte mierne krivé, odštiepené alebo zafarbené zuby, máte defekty, či medzeru, je vhodné uvažovať o tomto zákroku. Zubné fazety vám totiž môžu zmeniť vaše zuby a dodať vám žiarivý a prirodzený úsmev. 

Ako si vybrať vhodného lekára

Ako si vybrať vhodného lekára

Výber estetického zubného lekára

Výber správnych faziet pre vaše zuby je rovnako dôležité ako výber správneho estetického zubára. Ide o zákrok, ktorý si vyžaduje veľkú precíznosť, znalosti a skúsenosti. Preto by ste mali hľadať zubného lekára, ktorý vyštudoval estetickú stomatológiu alebo má absolvované kurzy a školenia v oblasti zubnej estetiky. Ak nemáte vo svojom okolí niekoho, kto má s fazetami osobnú skúsenosť, môžete sa informovať u svojho zubného lekára, ktorý vám na tento zákrok odporučí odborníka. Je dobré si pozrieť aj hodnotenia iných ľudí, ktorí majú fazety spravené a poradia vám s výberom lekára. Môže sa stať, že budete musieť navštíviť niekoľko kliník, aby ste mohli porovnať a zistiť, aké možnosti máte k dispozícii.

Bibliography

Stommamed. (2021). Úsmev bez chybičiek krásy. Dostupné na: https://www.stomamed.sk/usmev-...  [Dátum 28.10. 2021].

Tooth Doctor. (2021). Dental veneers. Dostupné na: https://www.tooth-doctor.com/dentist-stanford-le-hope-dentist-basildon/veneers/ [Dátum 28.10. 2021].

Nalbandian, S., Millar, B. (2009). The effect of veneers on cosmetic improvement. British Dental Journal, 207, E3.  Dostupné na: https://www.nature.com/articles/sj.bdj.2009.609 [Dátum 28.10. 2021].

Rifkin Raanan. (2021). How to choose the best veneers for your face shape. Dostupné na: https://www.rifkinraanan.com/blog/how-to-choose-the-best-veneers-for-your-face-shape/ [Dátum 28.10. 2021].

BioDent. (2021). Keramické fazety. Dostupné na: https://bio-dent.sk/... [Dátum 28.10. 2021].

Askelpion. (2021). Fazety. Dostupné na: https://www.asklepion.cz/stoma... [Dátum 28.10. 2021].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."