Navigácia

 • Úvod
 • Čo je laserové odstránenie tetovaní a pigmentácií
 • Vhodný kandidát na laserové odstránenie
 • Ako si vybrať vhodného lekára
 • Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom
 • Ako sa vykonáva laserové odstránenie
 • Výhody laserového odstránenia tetovaní a pigmentácií
 • Priebeh zotavenia po ošetrení
 • Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky
 • Výsledky laserového odstránenia tetovaní a pigmentácií
 • Často kladené otázky
 • Bibliografia

Úvod

Tetovanie je úžasná vec. Predstavuje naše hodnoty, náš zmysel pre štýl a je malou časovou pripomienkou toho, kto sme boli a ako sme sa videli v čase, keď sme vkladali atrament do kože. Avšak ako ľudia dozrievame a dospievame, často sa stáva, že po čase zistíme, že naše tetovanie už vôbec nevystihuje to kým sme dnes. Našťastie doba je pokroková a už sa viac nemusíme trápiť nad neželaným tetovaním. Odstrániť tetovanie bolo donedávna problematické, ale vďaka pokročilej laserovej technológii možeme tetovanie odstrániť bezpečným spôsobom.

Čo je laserové odstránenie tetovaní a pigmentácií

Laserové odstránenie tetovaní a pigmentácií

Čo je laserové odstránenie tetovaní a pigmentácií

Na odstraňovanie tetovaní a pigmentácií sa používa pokroková laserová technológia. Laserové odstránenie tetovania a pigmentácií je jednoduché, bezpečné a prináša fantastické výsledky. Laserové odstraňovanie tetovania je najbezpečnejšia a najúčinnejšia metóda, ako sa zbaviť starého atramentu, ktorá je dnes k dispozícii. Keďže sa pri nej používajú len lasery, ide o relatívne neinvazívne ošetrenie, ktoré sa zameriava len na atrament vášho nežiaduceho tetovania a okolitú pokožku ponecháva nedotknutú. Pokročilá technológia funguje tak, že umožňuje, aby svetlo produkované laserom prechádzalo cez pokožku a rozbíjalo atrament na tetovanie na malé častice. Telo potom tieto fragmenty likviduje prostredníctvom svojho imunitného systému. Vďaka novým pokrokom v technológii laserov možno odstrániť tetovanie s minimálnym rizikom zjazvenia. Laserom možno odstrániť aj iné nedokonalosti pleti, ako sú pigmentové škvrny spôsobené slnečným žiarením alebo nesprávne aplikovaný permanentný make-up.

Vhodný kandidát na laserové odstránenie

Laserové odstránenie je potrebné opakovať

Vhodný kandidát na laserové odstránenie

Ak vás trápi tetovanie, ktoré nespĺňa už svoj účel alebo trpíte nadmernou pigmentáciou, laserové odstránenie je najefektívnejšou metódou na elimináciu atramentu a škvŕn bez poškodenia pokožky. Táto metóda je bezpečná pre všetky tóny pleti a funguje prakticky so všetkými atramentmi a pigmentovými škvrnami. Vo väčšine prípadov je na odstránenie tetovania potrebných 6 12 sedení, okrem iného v závislosti od rôznych faktorov, ako sú napríklad vek, hĺbka kresby, množstvo a typ použitých atramentov, farba pleti, veľkosť a umiestnenie. Ľudia často ľutujú, že si nechali urobiť tetovanie kvôli spomienkam alebo jednoducho z estetických dôvodov. Nech už sú dôvody akékoľvek, našťastie je odstránenie nežiaduceho tetovania v posledných rokoch vďaka pokročilej laserovej technológii možné.

Ako si vybrať vhodného lekára

Výber špecialistu si dôležitý

Ako si vybrať vhodného lekára

Ak už ste sa rozhodli pre laserové odstránenie je dôležité nájsť si dôveryhodného a skúseného odborníka, ktorý sa postará o to, aby ošetrenie prebehlo čo najhladšie a najefektívnejšie. Vyhľadajte renomovaného dermatológa alebo centrum kozmetickej chirurgie so špecializáciou na odstránenie tetovaní a pigmentácií.

Zistite si aj, aký typ leseru lekár používa. Novšie laserové zariadenia s ktorými sa môžete stretnúť, sú:

  • Alexandritový laser
  • Q Plus laser
  • Yag laser
Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom

Konzultácia s odborníkom

Ako prebieha prvá schôdzka s lekárom

Proces odstraňovania tetovania alebo pigmentácií sa začína konzultáciou. Niektoré zariadenia ponúkajú prvotnú konzultáciu zdarma, ak sa budete vracať na opakované sedenia. Počas konzultácie laserový špecialista zmeria vaše tetovanie, analyzuje atrament a stanoví plán vášho odstránenia. V prípade pigmentových škvŕn sa vždy spraví kožné vyšetrenie každej škvrny a špecialista nájde čo najlepší spôsob pre ich odstránenie. Následne vám vysvetlí podstatu a postup laserového odstraňovania, náklady na odstránenie a všetky opatrenia, ktoré by mohli ovplyvniť výsledok.

Ako sa vykonáva laserové odstránenie tetovania?

Priebeh laserového odstránenia

Ako sa vykonáva laserové odstránenie

Na zákrok nie je potrebné špeciálne sa pripravovať. Je to bezbolestné a bezpečné ošetrenie, ktoré trvá niekoľko minút. Špecialista vyčistí tetovanie a nanesie lokálne anestetikum ak je potrebné. Jedno sedenie zvyčajne trvá približne 15-20minút a špecialista udržiava ošetrovanú oblasť znecitlivenú počas celého procesu. Laser zasahuje do spodných vrstiev kože, a tak farebný pigment dokáže natrvalo odstrániť. Laser je najvhodnejší presne vtedy, ak je vaše tetovanie čiernej farby. Samozrejme, odstráni aj iné farby, ale čierna farba sa odstraňuje najjednoduchšie. Laser vytvára krátke záblesky, ktoré prechádzajú cez pokožku bez toho, aby ju porušili. Svetlo zábleskov má rôznu vlnovú dĺžku a preto ho tetovací pigment rôznej farby dokáže vstrebať. Pigment je laserovým svetlom rozložený na malé častice. Potom dostanete pokyny pre následnú starostlivosť a budete chodiť na sedenia každých 6-8 týždňov na zhruba 8 - 12 sedení, kým nebude vaše tetovanie úplne odstránené.

Na ošetrenie pigmentových škvŕn sa vždy spraví kožné vyšetrenie každej škvrny a špecialista nájde čo najlepší spôsob pre ich odstránenie. Ošetrenie je vhodné na krk, dekolt, tvár a na chrbty rúk. Na pigmentové škvrny najlepšie funguje alexandritový laser Candela, ktorý vysiela lúče s vlnovou dĺžkou 755 nm, ktoré sa najlepšie zameriavajú na pigmentové škvrny.

Výhody laserového odstránenia tetovaní a pigmentácií

Výhodou je, že proces je rýchly, presný a nespôsobí žiadne poškodenie pokožky. Laserové odstránenie je bezpečné pre všetky tóny pleti a funguje so všetkými atramentmi a pigmentovými škvrnami. Staršia technológia laserového ošetrenia bola pomalšia a zanechávala pokožku bolestivú. Pri novom ošetrení však laserová energia preniká do tela s presnosťou a bolesť je výrazne menšia. Je to takmer bezbolestné a účinné ošetrenie, ktoré trvá niekoľko minút. Riziko infekcie je minimálne a po absolvovaní ošetrenia sa vyskytuje len málo nežiaducich vedľajších účinkov.

Priebeh zotavenia po ošetrení

Foto pred a po (súkromný archív kliniky)

Priebeh zotavenia po ošetrení

Ak chcete zaistiť bezpečné a účinné ošetrenie, podniknite kroky na udržanie svojej pokožky po odstránení laserom. Následná starostlivosť je nevyhnutná pre dosiahnutie najlepších výsledkov.

Prvé tri dni udržiavajte ošetrovanú oblasť čistú a suchú. Na zaistenie hydratácie miesta a urýchlenie hojenia môžete použiť voľnopredajnú antibakteriálnu masť alebo krém. Hydrocortison masť, alebo Neosporin antibiotická masť dodá pokožke potrebnú výživu. Krém s vitamínom E môže tiež uzdraviť poškodené bunky pokožky. Masti sú dostupné bez lekárskeho predpisu v každej lekárni a môžu spôsobiť, že vaša pokožka bude menej svrbieť, čo znamená, že budete mať menšie pokušenie škriabať si postihnutú oblasť. Pri odstránení pigmentácií sa vytvoria v mieste ošetrenia drobné chrastičky, ktoré počas nasledujúcich 7 dní postupne odpadnú. Pre udržanie dlhodobého efektu sa odporúča používanie kvalitných ochranných krémov s vysokými UV filtrami a vyhýbanie sa intenzívnemu opaľovaniu.

Po ošetrení približne 7-14 dní nie je odporúčané navštevovať verejné kúpaliská, sauny, solária, masáže alebo depiláciu v miestach kde bol vykonaný zákrok. Ošetrenie si nevyžaduje žiadnu rekonvalescenciu a po zákroku sa môžete vrátiť k bežným činnostiam a pracovným povinnostiam.

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Možné vedľajšie účinky

Komplikácie alebo možné vedľajšie účinky

Komplikácie bývajú ojedinelé, ale ako pri každom zásahu do tela sa môžu vyskytnúť infekcie, podráždenie, citlivosť, pľuzgiere, chrasty, jazvy a pod.

Počas sedenia môže nastať reakcia. Toto je reakcia kože na laser, ktorý sa rozptýli do 2 - 3 minút po ukončení sedenia. Atrament sa potom laserom rozpadne na malé častice a vaše telo začne atrament odstraňovať prostredníctvom vášho imunitného systému. Niekoľko dní po odstránení tetovania sa môže u ošetrenej oblasti vyskytnúť mierna citlivosť. Optimálny čas medzi sedeniami je 6-8 týždňov, pretože vášmu telu poskytuje dostatok času na to, aby strávil čo najviac atramentu, kým sa nerozbije ďalšia vrstva.

Výsledky laserového odstránenia tetovaní a pigmentácií

Fotky pred a po odstránení pigmentácie (súkromný archív kliniky)

Výsledky laserového odstránenia tetovaní a pigmentácií

Väčšina profesionálnych tetovaní sa ťažko odstraňuje, pretože sú vyrobené zo širokej škály farieb a v rôznych hĺbkach kože. Na dosiahnutie uspokojivého výsledku u pacienta je potrebné stanoviť realistické očakávania. Výsledky možno dosiahnuť už z prvých 5 sedení, ale môže byť potrebné vykonať až viac ako 20 sedení. Úspech ošetrenia však závisí od mnohých vecí, napríklad od typu použitého atramentu, hĺbky vpichu atramentu a farby vášho tetovania a aká silná je vaša pigmentácia. Moderné, vysokokvalitné lasery však poskytujú najlepšie možné výsledky pri odstraňovaní.

Často kladené otázky

 • Je nutné opakovanie pri odstraňovaní tetovania? Vždy závisí od typu pleti, jej reakcie na laser, farby tetovania, jeho veľkosti a kvality. Väčšinou si zákrok vyžaduje opakovanie, pretože tetovanie býva uložené v spodnejších vrstvách kože. Približne je potrebné urobiť 2-10 opakovaní zákroku.
 • Je odstránenie laserom bolestivé? Môže sa použiť lokálne anestetikum na znecitlivenie počas zákroku. Ošetrenie je vtedy bezbolestné. Ak sa rozhodnete podstúpiť zákrok bez anestetika, môžete pocítiť len jemné štipnutie a pálenie.

Bibliografia

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."