Overil/a:
Je zakladateľom súkromnej kliniky estetickej chirurgie a laserového centra ESSUR Clinic. Pracuje s najmodernejšími a najkvalitnejšími lasermi a jeho špecializáciou sú najmä estetické laserové zákroky.
Aktualizácia: 13. 11. 2021

Navigácia

  • Úvod
  • Čo spôsobuje ich rozšírenie?
  • Ako vzniká rozšírenie žiliek?
  • Ako riešiť tento problém?
  • Ako prebieha zákrok?
  • Je bolestivý?
  • Ako často je potrebné zákrok absolvovať?
  • Ako to vyzerá po zákroku?

Úvod

Drobné červené žilky na pleti, až spleť takýchto žiliek, ktorá sa môže zlievať do rôznych "pavúčikových" útvarov trápi mnoho ľudí. Rozšírené žilky najčastejšie postihujú oblasť tváre ale často sa vyskytujú aj na tele napríklad na dolných končatinách, dekolte. Sú nepríjemným "spoločníkom" u mužov aj žien v rôznom veku. V dnešnej populácii je rozšírenie žiliek veľmi častý jav.

Čo spôsobuje ich rozšírenie?

Základným podkladom vzniku rozšírených žiliek je genetická predispozícia. Ich rozšírenie však ovplyvňujú aj rôzne faktory ako je slnečné žiarenie, nešetrné a neodborné kozmetické ošetrovanie pleti, stres ale aj hormonálne zmeny, zdravotný stav, stravovanie, alkoholizmus a fajčenie. Veľmi častou príčinou rozšírených žiliek napr. na končatinách je tehotenstvo, nadváha, sedavé zamestnanie alebo dlhodobé státie.

Ako vzniká rozšírenie žiliek?

Rozšírenie žiliek vzniká v dôsledku straty elasticity, ktoré následkom toho praskajú. Pod kožou nám presvitajú a tým spôsobujú neestetické útvary. Najčastejšie sa tento problém prejaví na namáhaných častiach pokožky, napr. na tvári sú to líca, nos a na končatinách je to vonkajšia strana stehien a lýtka. Na dolných končatinách je príčinou zmena distribúcie tlaku medzi hlbokým a povrchovým venóznym riečišťom. Pravdaže rozšírené žilky sa môžu vyskytovať aj na iných miestach. Rozšírené cievky majú tendenciu rozširovať sa ďalej a vytvárať tak až celé komplexy útvarov.

Ako riešiť tento problém?

Ako riešiť tento problém?

Ako riešiť tento problém?

Ideálna je prevencia aspoň v určitých prípadoch. Správne stravovanie, primerané športovanie, správne ošetrovanie pleti môže predísť, alebo aspoň obmedziť výskyt rozšírených žiliek. Napríklad pri sedavom zamestnaní používať elastické pančuchy, cielene robiť prestávky, rozcvičky alebo používať na sedenie fit loptu. Ale často sa predchádzať rozšíreniu cievok nedá, napríklad pri genetickej predispozícii alebo tehotenstve.

V estetickej medicíne máme už v dnešnej dobe vyspelé laserové technológie, ktorými sa dá tento problém odstrániť alebo obmedziť. Ako aj pri iných zákrokoch je veľmi dôležité informovať sa na to, akou technológiou, resp. laserovým prístrojom sa bude ošetrenie rozšírených žiliek vykonávať. Od toho závisí nie len cena, ale hlavne výsledok. Lekár musí posúdiť stav pred ošetrením a zvoliť správny spôsob ošetrenia.

Ako prebieha zákrok?

Ako prebieha zákrok?

Ako prebieha zákrok?

Rozšírené cievky môžeme odstrániť Nd:YAG laserom. Na našej klinike používame vysoko výkonný laser značky DEKA s kontaktným chladením. Najčastejšími lokalitami ošetrenia sú líca, nos, nosové krídla, žilky na dolných končatinách. Princípom tohto laserového ošetrenia je koagulácia erytrocytov / zrazenie červených krviniek / vo vnútri rozšírených žiliek. Tým sa vnútro žilky zlepí a zanikne v ňom prietok krvi. Žilka týmto zaniká a po vstrebaní sa stratí.

Na rozšírené žilky vyskytujúce sa na väčších plochách tváre, krku / Poikylodermia alebo Erytróze/ je možné použiť IPL pulzné svetlo vo vaskulárnom režime.

Je bolestivý?

Zákrok pri použití laseru s kontaktným chladením /napríklad laser zn. DEKA / je minimálne bolestivý. Neporušuje integritu kože a teda nevyžaduje žiadnu starostlivosť po zákroku a ani žiadnu práceneschopnosť. Zákrok trvá pár sekúnd až pár minút podľa rozsahu rozšírených žiliek.

Ako často je potrebné zákrok absolvovať?

Na dokonalé odstránenie rozšírených žiliek je potrebné absolvovať 2-3 sedenia. Optimálny interval medzi sedeniami je cca 6-7 týždňov.

Ako to vyzerá po zákroku?

Po zákroku je rozšírená žilka dočasne viac viditeľná, pretože koagulácia spôsobí stmavnutie. Avšak vstrebaním postupne žilka bledne, až sa stratí.

Po zákroku sa doporučuje udržiavať prevenciu proti vzniku rozšírených žiliek podľa pokynov lekára.

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."