Akné alebo vyrážky sú výsledkom ochorenia mazových žliaz chĺpkov. Problém nastáva, keď sa v mazovej žliazke chĺpku začne tvoriť príliš veľa mazu, tým sa uzavrie, zanieti sa a okolo sa vytvorí červený pupienok.
Väčšina ľahkých prejavov akné vymizne aj bez liečby. Pri závažnejších prípadoch je možná liečba celou radou preparátov, ktoré pôsobia lokálne alebo celkovo. Sú to najčastejšie hygienické čistiace a dezinfenkčné prípravky, lieky s protizápalovými účinkami, antibiotiké, retinoidy alebo hormonálna liečba. Často býva lokálna liečba kombinovaná s liečbou celkovou. Z fyzikálnych metód sa dá využiť aj fytoterapia UV žiarením alebo pôsobenie nízkych teplôt.
Ilustratívna fotografia zobrazujúca vznik akné
Akné patrí medzi najčastejšie ochorenia kože. Objavuje sa okolo puberty, ale nijak výnimočné nieje ani akné v dospelosti. Najčastejšie sa akné vytvorí v tzv. T-zóne tváre, kde sa prirodzene pokožka tváre najčastejšie prirodzene mastí a teda výsledkom je v akné na čele, čierne bodky na nose, alebo vyrážky na brade. Príčinou vzniku je pritom často hormonálna nevyrovnanosť - prevaha mužského hormónu testosterónu, ktorého produkcia sa v dospelosti zvyšuje u oboch pohlaví.
Príčiny akné:
Akné a vyrážky väčšinou okolo tridsiatky vymiznú, občas sa objava opäť aj okolo päťdesiatky. Na liečbu akné existuje množstvo prípravkov, ktoré fungujú najmä na princípe obmedzia tvorby mazu. Dobrou voľbou na jazvy po akné je aj laser na akné, ktorý urýchľuje a zlepšuje hojenie a celkovú textúru pokožky tváre. Podľa príčiny vzniku môže iba lekár následne zvoliť správnu liečbu akné. Čo pomáha na akné? O maskách na akné, krémoch na akné a ďalších možnostiach liečby akné sa dočítate ďalej v článku.
Foto pred a po. Výsledok ošetrenia akné. (foto INTERKLINIK)
Akné v dospelosti trápi do určitej miery 70-90% ľudí. Liečba vyrážok môže byť hormonálna, antibiotiká proti akné, alebo laser proti akné.
Často sa tiež objavuje akné v tehotenstve. Príčinou sú hormonálne výkyvy. Ako sa zbaviť akné v tehotenstve? Liečba v tehotenstve je možná iba starostlivosťou o pleť, lieky na akné v tehotenstve možno užívať len po konzultácii s lekárom ale bežne sa farmaceutická liečba nepodáva. Akné v tehotenstve rýchlejšie zhoja teplé zábaly, dezinfekčná kurkuma, s vysušením pomôže mentol a zubná pasta, alebo aloe vera a pleťové masky z medu, ktorú pôsobia protizápalovo, hydratačne a upokojujúco na pokožku postihnutú vyrážkami.
Póry na chrbte bývajú väčšie ako na tvári. Už mierna nadprodukcia mazu ich dokáže upchať. Príčinou vyrážok na chrbte býva aj fajčenie, sladkosti a mliečne výrobky v jedálničku.
Liečba akné na chrbte môže trvať dlhšie. Telu treba dodať vitamín D3, B a dostatočne hydratovať. Pri závažnejšom výskyte akné na chrbte, kedy sa okrem nepríjemných vyrážok často objavuje svrbenie a lokálná citlivosť až bolestivosť spôsobená vyrážkou na chrbte určite navštívte kožného lekára, ktorý predpíše antibiotiká a môže určiť, či sa nejedná o nejaké závažnejšie kožné ochorenie.
Akné na tvári, akné na čele
Akné na tvári patrí medzi častejší problém a môže spôsobiť aj psychické ťažkosti. Kde ďalej sa akné objavuje a prečo?
Akné na brade sa najčastejšie objavuje z nadmiery stresu a nerovnováhy hormónov v tele. Niekedy býva ako jeden zo signálov problémov s obličkami. Docházejte na pravidelné kontroly k praktickému lekárovi, dodržujte pitný režim a vyvarujte sa stresovým situáciám.
Akné na krku vás potrápi najčastejšie po chorobe, ktorú sprevádza horúčka. Možnou príčinou je často aj nadmiera jednoduchých cukrov v jedálničku alebo zápal, s ktorým telo bojuje.
Čo pomáha na akné a ako sa zbaviť akné raz a navždy? Na liečbu akné sa často používa hormonálna antikoncepcia, chemický peeling, kryolizácia (zamrazenia) pomocou tekutého dusíka a ďalšej liečby. Ďalšie metódy, ako sa zbaviť akné:
Akné priam zvádza k tomu, aby sme ho vytlačili a zdanlivo tým urýchlili proces hojenia. Opak je však pravdou. Aj keď si vytlačením vyrážok môžeme v prvej chvíľi citeľne uľaviť od nepríjemného tlaku, vytláčaním akné môžeme do zapáleného miesta vniesť ďalšie baktérie a spôsobiť tak ešte horší zápal. A nejde len o kožné problémy. Vytláčaním vyrážok najmä v oblasti nosového vchodu môžete rozniesť zápal ďalej do celého organizmu a aj spôsobiť si tak viditeľné jazvy po akné po ktorých je často nutné odstránenie jaziev laserom.
Krémy proti akné riešia skôr ľahšie formy akné. Masti na akné zoženiete v lekárni. Väčšinou sú to biele hutné pasty. Mastička na akné má za úlohu postihnuté miesto vysušiť a vyhojiť zápalové ložisko. Veľmi účinným liekom na akné je zinková masť na akné. Zinok na akné pôsobí do hĺbky a miesto upokojuje. Na najťažšie formy zaberá tzv. čierna masť na akné, ktorá vyťahuje z rany zápal a urýchľuje hojenie.
Ak hľadáte vhodný krém na akné či mastičku na akné, mala by určite obsahovať zinok, kalcium, vitamín A, E a nemala by obsahovať parabény, parfumáciu a farbivá. Cena krémov na akné sa pohybuje od 5 - 50 Eur. Niektoré masti na akné sú predajní iba na predpis od kožného lekára.
Kozmetika proti akné je skvelou prevenciou a liečbou miernejšieho akné. Vyberajte podľa typu pleti. Suchá pokožka potrebuje halvne hydratovať, mastná zase bude lepšie vyzerať vďaka zmatňujúcej kozmetike proti akné. Správna kozmetika na akné urýchľuje liečbu vyrážok a predchádza ďalšiemu vzniku nevzhľadných pupáčikov.
Používať makeup na akné? Pokiaľ možno, tak v prípadoch otvorených raniek je ideálne líčenie vynechať - póry je potrebné vyčistiť a nechať dýchať, nie dusiť ďalšími vrstvami, čo pomáha k tvoreniu bakérií.
Pokiaľ už make up na akné zvolíte, vyberajte správny typ:
Pleťová maska proti akné
Pleťové masky fungujú skôr ako prevencia proti vzniknutiu akné. Či už zmývateľné alebo zlupovacie, majú za úlohu vyčistiť póry, odmastiť pleť a odstrániť odumreté časti kože. Veľmi obľúbenou a účinnou pomocou je tzv. čierna maska na akné z bambusového uhlia. Tá vyčistí póry do hĺbky a odstráni čierne bodky, pozor ale používanie týchto zlupovacích masiek častejšie ako raz za týždeň môže spôsobiť zhoršený stav pokožky a dokonca môže potrhať hornú ochrannú vrstvu epidermy.
Skúsiť môžete aj domácu masku na akné, ktorá sa skladá z medu (2 lyžice), citrónovej šťavy (1 lyžica), kurkumy (1 lyžička), kokosového oleja (1 lyžica), pár kvapiek Aloe vera. Túto zmes naneste na očistenú pleť, po 15 minútach opláchnite vlažnou vodou.
Najzásadnejšie je liečiť akné zvnútra a odhaliť jeho príčiny. Ak sa vyhýbate stresu, cvičíte, pijete dostatok tekutín a jete vyváženú stravu a stále akné nie a nie zmiznúť, potom je namieste zájsť k dermatológovi, ktorý vám nasadí lieky na akné, prípadne antibitoika na akné alebo pomôže odhaliť príčinu akné.
Výsledok foto pred a po ošetrení akné laserom. Laser zbavuje pleť akné, ale tiež vyhladzuje prípadné jazvy po hlbokom akné (Foto Eveclinic)
Laserová liečba akné spočíva v obmedzení funkcie zhrubnutých mazových žliazok do hĺbky kože. Po laserovom ošetrení akné je potrebné chrániť pokožku pred slnečným žiarením krémom s vysokým UV faktorom. Ideálnym obdobím pre využitie ošetrenia akné laserom je preto jeseň. Laserové ošetrenie akné trvá asi 30 minút. Výsledky sú vidieť už po treťom opakovaní liečby.
Nezabúdajte, že liečbu akné laserom je nutné podporiť komplexne. Laser proti akné podporia: lieky proti akné, správna starostlivosti o pleť, zvýšený prijem čistej vody, vitamíny proti akné, atď.
Bylinky proti akné
Čo z domácej záhradky pomáha na akné? Pri podpornej liečne akné môžu veľmi pomôcť aj bylinky. Ideálne forma je ako prírodné tonikum alebo odvar do kúpeľa. Aké bylinky fungujú proti akné?
Vitamíny proti akné
Vitamíny je najlepšie dodávať do tela v rámci jedla. Ak to nestačí, v lekárni nájdete vhodnú kombináciu vitamínu proti akné, ktoré je dôležité podporovať dostatčným príjímom vody na vyplavenie všetkých toxínov. Proti akné môžete skúsť zvýšiť prijem týchto vitamímov:
Homeopatiká proti akné
Čo pomáha proti akné z homeopatickej liečby? Homeopatické preparáty sú určite podpornou liečbou akné a môžu uľahčiť zhojenie rán.
Aké homeopatiká proti akné a vyrážkam?
"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."