Navigácia

 • Čo je to liečba akné?
 • Príčiny akné
 • Typy akné
 • Ako sa zbaviť akné v dospelosti
 • Akné na chrbte
 • Akné na tvári, akné na čele
 • Akné na brade
 • Akné na krku
 • Akné vo vlasoch a ostatných miestach
 • Ako sa zbaviť akné - ako na čistú pleť bez vyrážok
 • Vytláčanie vyrážok a akné
 • Čo pomáha proti akné: krémy a masti na báze zinku
 • Čo pomáha na akné: kozmetika a make up proti akné
 • Čo pomáha na vyrážky: pleťová maska proti akné
 • Ako sa zbaviť akné: lieky a antibiotiká proti akné
 • Ako sa zbaviť akné: laserová liečba akné
 • Ako sa zbaviť akné prírodnou cestou: bylinky, vitamíny homeopatiká

Čo je to liečba akné?

Akné alebo vyrážky sú výsledkom ochorenia mazových žliaz chĺpkov. Problém nastáva, keď sa v mazovej žliazke chĺpku začne tvoriť príliš veľa mazu, tým sa uzavrie, zanieti sa a okolo sa vytvorí červený pupienok.

Väčšina ľahkých prejavov akné vymizne aj bez liečby. Pri závažnejších prípadoch je možná liečba celou radou preparátov, ktoré pôsobia lokálne alebo celkovo. Sú to najčastejšie hygienické čistiace a dezinfenkčné prípravky, lieky s protizápalovými účinkami, antibiotiké, retinoidy alebo hormonálna liečba. Často býva lokálna liečba kombinovaná s liečbou celkovou. Z fyzikálnych metód sa dá využiť aj fytoterapia UV žiarením alebo pôsobenie nízkych teplôt.

Príčiny akné

Ilustratívna fotografia zobrazujúca vznik akné

Príčiny akné

Akné patrí medzi najčastejšie ochorenia kože. Objavuje sa okolo puberty, ale nijak výnimočné nieje ani akné v dospelosti. Najčastejšie sa akné vytvorí v tzv. T-zóne tváre, kde sa prirodzene pokožka tváre najčastejšie prirodzene mastí a teda výsledkom je v akné na čele, čierne bodky na nose, alebo vyrážky na brade. Príčinou vzniku je pritom často hormonálna nevyrovnanosť - prevaha mužského hormónu testosterónu, ktorého produkcia sa v dospelosti zvyšuje u oboch pohlaví.

Príčiny akné:

 • dedičnosť
 • hormonálna nevyrovnanosť (puberta, menštruácia, tehotenstvo)
 • nadmerný stres
 • mastná pleť a zanesené póry (čierne bodky)
 • baktérie v póroch tváre
 • nahromadenie odumretej kože
 • časté alebo chronické užívanie niektorých liekov (lieky obsahujúce barbituráty, amfetamíny, lítium)
 • užívanie anabolických steroidov
 • podráždenie kože (chronické škrabanie alebo mechanické poškodenie)
 • roztoč Demodex
 • skrytá potravinová alergia

Akné a vyrážky väčšinou okolo tridsiatky vymiznú, občas sa objava opäť aj okolo päťdesiatky. Na liečbu akné existuje množstvo prípravkov, ktoré fungujú najmä na princípe obmedzia tvorby mazu. Dobrou voľbou na jazvy po akné je aj laser na akné, ktorý urýchľuje a zlepšuje hojenie a celkovú textúru pokožky tváre. Podľa príčiny vzniku môže iba lekár následne zvoliť správnu liečbu akné. Čo pomáha na akné? O maskách na akné, krémoch na akné a ďalších možnostiach liečby akné sa dočítate ďalej v článku.

Typy akné

Foto pred a po. Výsledok ošetrenia akné. (foto INTERKLINIK)

Typy akné

 • acne comedonica (čierne bodky): Najčastejšie sa objavuje v puberte. Problémovými partiami sú čelo, nos, líca. Mierne akné sa prejavuje aj drobnými pupienkami, bielymi bodkami a pupencami. Po týchto vyrážkach väčšinou nezostávajú jazvy. Ako na čierne bodky? S čiernymi bodkami si poradí aj bežná kozmetička, na to určené špeciálne pleťové masky, jemné pleťové peelingy proti akné a pravidelná starostlivosť o pleť, kedy ide najmä o pravidelné dezinfikovanie a ošetrenie pupáčikov.
 • acne papulopustulosa: Stredná až hlboké akné. Prejavuje sa zapálenou pokožkou, zmesou papúl a pustúl. Hlboké akné sa prejavuje najčastejšie ako vyrážky na čele čele, lícach, ale ako vyrážky na chrbte. Na pokožke môžu po týchto problémoch zostávať viditeľné jazvy po akné a viac pigmentových škvŕn. Ako sa zbaviť hlbokého akné? Podľa príčiny vyrážok sa nasadia antibiotiká, prípadne hormonálna liečba a samozrejme zostáva nutná správna starostlivosť o mastnú pleť podľa pokynov lekára.
 • acne conglobata: Ťažká forma akné. Vyrážky sa združujú a tvoria rad uzlín a cýst pod kožou. Podkožné akné je bolestivé, často si ho ľudia "vytláčajú" čím zvyšujú už tak veľké riziko vzniku jaziev a pigmentácie po liečbe. Najčastejšie sa podkožné vyrážky objavujú na čele, lícach, krku a chrbte, ale často sa stáva, že problémom je aj akné na zadku. Ako sa zbaviť podkožného akné? Jednotlivé zapálené žlazové vaky nejdú vytlačiť a hoja sa naozaj dlho. Podkožné akné sa lieči antibiotikami, laserom a protizápalovými krémy. V každom prípade je pri výskyte podkožného akné potrebné navštíviť špecialistu na kožu teda dermatológa.
 • acne fulminans: Táto vzácna forma akútneho akné na tvári, tvári a chrbte nebýva úplne bežným javom. Okrem podkožného akné a vyrážok je ešte sprevádzané zápalom a bolesťami v kĺboch a aj horúčkami. Veľmi dobre ho poznajú športovci, ktorí vedome nadmerne užívajú steroidy.

Ako sa zbaviť akné v dospelosti

Akné v dospelosti trápi do určitej miery 70-90% ľudí. Liečba vyrážok môže byť hormonálna, antibiotiká proti akné, alebo laser proti akné.

Často sa tiež objavuje akné v tehotenstve. Príčinou sú hormonálne výkyvy. Ako sa zbaviť akné v tehotenstve? Liečba v tehotenstve je možná iba starostlivosťou o pleť, lieky na akné v tehotenstve možno užívať len po konzultácii s lekárom ale bežne sa farmaceutická liečba nepodáva. Akné v tehotenstve rýchlejšie zhoja teplé zábaly, dezinfekčná kurkuma, s vysušením pomôže mentol a zubná pasta, alebo aloe vera a pleťové masky z medu, ktorú pôsobia protizápalovo, hydratačne a upokojujúco na pokožku postihnutú vyrážkami.

Akné na chrbte

Póry na chrbte bývajú väčšie ako na tvári. Už mierna nadprodukcia mazu ich dokáže upchať. Príčinou vyrážok na chrbte býva aj fajčenie, sladkosti a mliečne výrobky v jedálničku.

Liečba akné na chrbte môže trvať dlhšie. Telu treba dodať vitamín D3, B a dostatočne hydratovať. Pri závažnejšom výskyte akné na chrbte, kedy sa okrem nepríjemných vyrážok často objavuje svrbenie a lokálná citlivosť až bolestivosť spôsobená vyrážkou na chrbte určite navštívte kožného lekára, ktorý predpíše antibiotiká a môže určiť, či sa nejedná o nejaké závažnejšie kožné ochorenie.

Akné na tvári, akné na čele

Akné na tvári, akné na čele

Akné na tvári, akné na čele

Akné na tvári patrí medzi častejší problém a môže spôsobiť aj psychické ťažkosti. Kde ďalej sa akné objavuje a prečo?

 • Akné na čele: Akné na čele je najčastejšie prejavom zlého stravovania (príliš tučné pokrmy). Zanesený organizmus nemá dostatok živín a vitamínov, pleť sa nadmerne potí a mastí. V tomto prípade skúste na zlepšenie akné na čele najskôr zmenu jedálnička prípadne vynechanie mastných a mliečnych výrobkov, následne riešte liečbu akné na čele s dermatológom.
 • Akné na lícach: Ak vás trápia vyrážky na lícach, pravdepodobne ste práve v období zvýšeného stresu alebo záťaže organizmu v strese. Akné na lícach trápi tiež fajčiarov, ale aj alergkov a astmatikov. Problémom je často aj nadmerná konzumácia mliečnych výrobkov. V prípade nosenia make upu a jeho nanášania pomocou štetcov, býva lokálne akné na lícach vyvolané a zhoršované práve zbytkami kozmetiky a baktérií na kozmetických štetcoch, ktoré sa tam usadzujú pri ich nepravidelnom čistení. Akné na lícach môže odstrániť pravidelný odpočinok a úprava stravovania spolu so správnou pleťovou hygienou v postihnutej oblasti.
 • Akné na nose: Okrem nedostatočného čistenia pleti, starého make upu, neodličovaní sa a následného zaneseniu póru, môže spôsobovať vyrážky na nose aj vysoký cholesterol a konzumácia tučného jedla. Pravidelne sa preto o svoju pleť starajte peelingom a krémom proti akné, vždy si tvár večer odličujte a ráno ju zbavte prebytočného mazu tonerom alebo čistiacou vodou. Veľmi dobre zaberá na malé akné úprava stravy a zvýšenie príjmu tekutín v podobe čistej vody.

Akné na brade

Akné na brade sa najčastejšie objavuje z nadmiery stresu a nerovnováhy hormónov v tele. Niekedy býva ako jeden zo signálov problémov s obličkami. Docházejte na pravidelné kontroly k praktickému lekárovi, dodržujte pitný režim a vyvarujte sa stresovým situáciám.

Akné na krku

Akné na krku vás potrápi najčastejšie po chorobe, ktorú sprevádza horúčka. Možnou príčinou je často aj nadmiera jednoduchých cukrov v jedálničku alebo zápal, s ktorým telo bojuje.

Akné vo vlasoch a ostatných miestach

 • Akné vo vlasoch: Čo spôsobuje akné vo vlasoch? Často nevhodne zvolená kozmetika. Alergická reakcia na nejakú látku v šampónoch alebo prípravkoch na vlasový styling. Bežne sa môže stať, že sa zapáli vlasová folikula pri raste z veľmi krátkych vlasov, respektíve pri vyrastaní po oholení vlasatej časti hlavy.
 • Akné na zadku: Vyrážky na zadku spôsobuje nepriedušné oblečenie, sedavé zamestnanie, nadmerné potenie, málo pohybu a nedostatočná hygiena, to všetko upcháva póry a vytvára akné na zadku, ktoré môže byť podráždené napríklad aj alergickou reakciou pri zmene pracieho prostriedku.
 • Akné na rukách: Vyrážky na ramenách alebo v hornej časti rúk vo väčšine prípadov spôsobuje nedostatočná hydratáciu. Myslieť by ste mali aj na dostatočne priedušné oblečenie v horúcich mesiacoch. Akné na rukách môže byť aj ale prejavom alergie či nedostatku vitamínu D. V prípadne výskytu ekzému, alebo náhle objavujúcich sa pupienkoch na predlaktí sa pravdepodobne jedná o alergickú reakciu z jedla. Často ju môžu vyvolať citrusy a tropické ovocie v prípade, že je ale reakcia na ekzém naozaj silná a telo vás svrbí nielen na ruckách mali by ste vždy vyhladať lekára.

Ako sa zbaviť akné - ako na čistú pleť bez vyrážok

Čo pomáha na akné a ako sa zbaviť akné raz a navždy? Na liečbu akné sa často používa hormonálna antikoncepcia, chemický peeling, kryolizácia (zamrazenia) pomocou tekutého dusíka a ďalšej liečby. Ďalšie metódy, ako sa zbaviť akné:

Vytláčanie vyrážok a akné

Akné priam zvádza k tomu, aby sme ho vytlačili a zdanlivo tým urýchlili proces hojenia. Opak je však pravdou. Aj keď si vytlačením vyrážok môžeme v prvej chvíľi citeľne uľaviť od nepríjemného tlaku, vytláčaním akné môžeme do zapáleného miesta vniesť ďalšie baktérie a spôsobiť tak ešte horší zápal. A nejde len o kožné problémy. Vytláčaním vyrážok najmä v oblasti nosového vchodu môžete rozniesť zápal ďalej do celého organizmu a aj spôsobiť si tak viditeľné jazvy po akné po ktorých je často nutné odstránenie jaziev laserom.

Čo pomáha proti akné: krémy a masti na báze zinku

Krémy proti akné riešia skôr ľahšie formy akné. Masti na akné zoženiete v lekárni. Väčšinou sú to biele hutné pasty. Mastička na akné má za úlohu postihnuté miesto vysušiť a vyhojiť zápalové ložisko. Veľmi účinným liekom na akné je zinková masť na akné. Zinok na akné pôsobí do hĺbky a miesto upokojuje. Na najťažšie formy zaberá tzv. čierna masť na akné, ktorá vyťahuje z rany zápal a urýchľuje hojenie.

Ak hľadáte vhodný krém na akné či mastičku na akné, mala by určite obsahovať zinok, kalcium, vitamín A, E a nemala by obsahovať parabény, parfumáciu a farbivá. Cena krémov na akné sa pohybuje od 5 - 50 Eur. Niektoré masti na akné sú predajní iba na predpis od kožného lekára.

Čo pomáha na akné: kozmetika a make up proti akné

Kozmetika proti akné je skvelou prevenciou a liečbou miernejšieho akné. Vyberajte podľa typu pleti. Suchá pokožka potrebuje halvne hydratovať, mastná zase bude lepšie vyzerať vďaka zmatňujúcej kozmetike proti akné. Správna kozmetika na akné urýchľuje liečbu vyrážok a predchádza ďalšiemu vzniku nevzhľadných pupáčikov.
Používať makeup na akné? Pokiaľ možno, tak v prípadoch otvorených raniek je ideálne líčenie vynechať - póry je potrebné vyčistiť a nechať dýchať, nie dusiť ďalšími vrstvami, čo pomáha k tvoreniu bakérií.

Pokiaľ už make up na akné zvolíte, vyberajte správny typ:

 • nekomodogénny: označenie, že neupcháva póry
 • hypoalergénny: nespôsobujú alergické reakcie, veľmi šetrný druh líčenia
 • bez parfumov: parfumácie môžu silno podráždiť kožu
 • bez parabénov:
 • narušujú rovnováhu hormónov
 • bez alkoholu: alkohol dráždi kožu a vysušuje ju, kedy koža nasledne tvorí nadmerný maz
 • bez zbytočných silikónov: vysušujú upchávajú póry
 • ideálne zloženie: minerálne (s obsahim zinku), rastlinný (nedráždi, nevysušuje)
pleťová maska proti akné

Pleťová maska proti akné

Čo pomáha na vyrážky: pleťová maska proti akné

Pleťové masky fungujú skôr ako prevencia proti vzniknutiu akné. Či už zmývateľné alebo zlupovacie, majú za úlohu vyčistiť póry, odmastiť pleť a odstrániť odumreté časti kože. Veľmi obľúbenou a účinnou pomocou je tzv. čierna maska na akné z bambusového uhlia. Tá vyčistí póry do hĺbky a odstráni čierne bodky, pozor ale používanie týchto zlupovacích masiek častejšie ako raz za týždeň môže spôsobiť zhoršený stav pokožky a dokonca môže potrhať hornú ochrannú vrstvu epidermy.

Skúsiť môžete aj domácu masku na akné, ktorá sa skladá z medu (2 lyžice), citrónovej šťavy (1 lyžica), kurkumy (1 lyžička), kokosového oleja (1 lyžica), pár kvapiek Aloe vera. Túto zmes naneste na očistenú pleť, po 15 minútach opláchnite vlažnou vodou.

Ako sa zbaviť akné: lieky a antibiotiká proti akné

Najzásadnejšie je liečiť akné zvnútra a odhaliť jeho príčiny. Ak sa vyhýbate stresu, cvičíte, pijete dostatok tekutín a jete vyváženú stravu a stále akné nie a nie zmiznúť, potom je namieste zájsť k dermatológovi, ktorý vám nasadí lieky na akné, prípadne antibitoika na akné alebo pomôže odhaliť príčinu akné.

Ako sa zbaviť akné: laserová liečba akné

Výsledok foto pred a po ošetrení akné laserom. Laser zbavuje pleť akné, ale tiež vyhladzuje prípadné jazvy po hlbokom akné (Foto Eveclinic)

Ako sa zbaviť akné: laserová liečba akné

Laserová liečba akné spočíva v obmedzení funkcie zhrubnutých mazových žliazok do hĺbky kože. Po laserovom ošetrení akné je potrebné chrániť pokožku pred slnečným žiarením krémom s vysokým UV faktorom. Ideálnym obdobím pre využitie ošetrenia akné laserom je preto jeseň. Laserové ošetrenie akné trvá asi 30 minút. Výsledky sú vidieť už po treťom opakovaní liečby.

Nezabúdajte, že liečbu akné laserom je nutné podporiť komplexne. Laser proti akné podporia: lieky proti akné, správna starostlivosti o pleť, zvýšený prijem čistej vody, vitamíny proti akné, atď.

Ako sa zbaviť akné prírodnou cestou: bylinky, vitamíny homeopatiká

Bylinky proti akné

Čo z domácej záhradky pomáha na akné? Pri podpornej liečne akné môžu veľmi pomôcť aj bylinky. Ideálne forma je ako prírodné tonikum alebo odvar do kúpeľa. Aké bylinky fungujú proti akné?

 • Nechtík lekársky: Hojí a regeneruje zapálenú pokožku.
 • Ľubovník bodkovaný: Hojí hlboké rany.
 • Cesnak proti akné: Prírodné antibiotikum.
 • Materina dúška: Dezinfikuje a hojí.
 • Listy zeleného čaju: Čistia a upokojujú mastnú pokožku.
 • Šalvia lekárska: Má dezinfekčné a antibakteriálne účinky, urýchľuje hojenie rán
 • Harmanček lekársky: Hojí a dezinfikuje podráždenú pokožku.
 • Aloe vera: Hojí a čistí rany.

Vitamíny proti akné

Vitamíny je najlepšie dodávať do tela v rámci jedla. Ak to nestačí, v lekárni nájdete vhodnú kombináciu vitamínu proti akné, ktoré je dôležité podporovať dostatčným príjímom vody na vyplavenie všetkých toxínov. Proti akné môžete skúsť zvýšiť prijem týchto vitamímov:

 • zinok (2x denne 50 mikrogramov),
 • selén (1x denne 200 mikrogramov),
 • vitamín B6 (1x denne 50 mg),
 • vitamín C (1x denne 1000 mg),
 • vitamín E (1x denne 400 IU),
 • chróm

Homeopatiká proti akné

Čo pomáha proti akné z homeopatickej liečby? Homeopatické preparáty sú určite podpornou liečbou akné a môžu uľahčiť zhojenie rán.

Aké homeopatiká proti akné a vyrážkam?

 • Antimonium crudum 9CH,
 • Calcarea Sulfuric 15CH,
 • Hepar sulfur 15CH,
 • Kalium bromatum 15CH,
 • Natrum muriaticum 15CH,
 • Natrum muriaticum 15CH,
 • Sulfur 30CH,
 • Silicea 30CH,
 • Nux vomica 15CH,
 • Pulsatilla 15CH,
 • Thuya occidentalis 15CH

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."