Strata pevnosti pokožky na tvári

Čo je to strata pevnosti pokožky tváre?

Strata pruťnosti pokožky

S pribúdajúcimi rokmi stráca pokožka tváre pevnosť, a to tak v povrchových vrstvách kožného tkaniva, ako aj v hlbších. Strata pevnosti tváre je spôsobená štrukturálnym ochabnutím pokožky, ktoré si vyžaduje účinné prostriedky na obnovenie pružného stavu pokožky, vypnutie pokožky a obnovenie tonusu a objemu.

Ovisnutie a ochabnutie pokožky

ochabnutá pokožka

Strata tonusu pokožky je spôsobená postupným poklesom produkcie kolagénu a elastínu v pokožke, ktorý je spôsobený pribúdajúcimi rokmi. Kolagén totiž predstavuje nosnú štruktúru pokožky, ktorá časom ochabuje a spôsobuje ochabnutie pokožky, ktoré je čoraz viditeľnejšie.

V skutočnosti sa na tomto fyziologickom procese podieľajú aj iné faktory, napríklad znížená hydratácia pokožky v dôsledku nižšej koncentrácie kyseliny hyalurónovej.

Stupeň ochabnutia a ovisnutia sa, samozrejme, líši v závislosti od pacienta, napr. u ľudí, ktorí majú štruktúrovanejšiu tvár s výraznou bradou a lícnymi kosťami, bude ochabnutie kože menej viditeľné.

Príčiny straty pevnosti a pružnossti pokožky

príčiny ochabnutia pokožky
  • Starnutie
  • Stres
  • Životný štýl
  • Nadmerné vystavovanie sa slnku

Jednou z hlavných príčin tohto javu je nepochybne starnutie. S pribúdajúcim vekom sa totiž spomaľuje metabolizmus buniek, čo spôsobuje pokles kolagénu, elastínu a koncentrácie tukových buniek v tvári, čo vedie k vzniku ochabnutej a povädnutej pokožky. K strate tonusu a ochabnutiu pokožky však môže dôjsť aj v mladom veku, spravidla v dôsledku nesprávneho stravovania, nedostatočnej hydratácie, stresu, užívania alkoholu a fajčenia a tiež v dôsledku dlhodobého vystavovania sa slnku bez používania ochranných krémov.

Bibliografia

American Academy of Dermatology. (n. d.). Many Ways to Firm Sagging Skin. [online] Dostupné na: https://www.aad.org/public/cos... [Dátum: 19. 05. 2022]

Miller, S. (n. d.) Threadlift – “One Hour Facelift?” [online] Dostupné na: https://www.yourplasticsurgery... [Dátum: 19. 05. 2022]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."