Ste pred zákrokom?

Vyplňte krátky dotazník a pošlite nezáväzný dopyt až 4 špecialistom na tento zákrok. Vďaka dotazníku ľahšie získate konkrétnu odpoveď od špičiek v odbore – rýchlo a zdarma

Ste po zákroku?

Zdieľajte svoje skúsenosti v rýchlej ankete a pomôžte ostatným sa lepšie rozhodnúť.

  1. Step 39
  2. Step 40
  3. Step 41
  4. Step 42
  5. Step 43
  6. Step 44

Aký problém chcete konkrétne vyriešiť?

Máte už za sebou niektorý z týchto zákrokov?

Kedy by mala operácia prebehnúť?

Pomohla by vám v rozhodovaní možnosť platby na splátky?

Chcela by ste sa pripoistiť na prípadné komplikácie po zákroku?

Koľko máte rokov?

Autor:

Kozmetická chirurgia, zameraná na omladenie tváre sa v posledných rokoch veľmi rozvíja, vzhľadom na to je o ňu čoraz väčší záujem. Existuje mnoho kvalitných tzv. konzervatívnych a minimálne invazívnych výkonov a tiež široké spektrum operačných výkonov zameraných na korekciu príznakov starnutia na tvári.

Výber vhodného riešenia „omladenia“ tváre je individuálny, závisí nielen od samotnej  predstavy klienta, čo chce zmeniť či upraviť, ale aj od precíznej charakteristiky konkrétnych  prejavov starnutia.

Samotné operačné techniky faceliftingu sa postupne vyvíjali.

Výsledky prvých operačných techník - facelift neboli celkom uspokojivé, často bol ich výsledkom neprirodzený, príliš napnutý vzhľad tváre („tzv high speed face“).

Z tohto dôvodu sa postupom času hľadali iné, menej invazívne možnosti. Časť facelift operácií už nahradili moderné postupy rejuvenizácie, no výsledok aj u málo invazívnych riešení môže byť rušivý a disharmonický, najmä pri nesprávnej indikácii, napr. náhrada strateného objemu  na tvári výplňou je síce dobrým riešením, ale pre korigovanie objemu fillermi v prípade poklesnutej, ochabnutej časti tváre a prevísajúcej kože, je absolútne nesprávne. Tieto problémy sa dajú upraviť iba operáciou - faceliftom.

Niťový lifting je vhodnou metódou, avšak pri výrazných previsoch, prebytku kože a veľmi ochabnutej časti kože tento stav nerieši, taktiež pri masívnej tvári s hrubou kožou a silnou tukovou vrstvou.

Techniky faceliftu sú rôzne, v princípe ide u všetkých o odstránenie prebytku, prevísajúcej kože a tiež o napnutie hlbších štruktúr, buď aplikáciou povrchového muskuloaponeurotického systému /SMAS/ alebo pomocou SMAS laloka.

9876543210
Pred/po operácii (vyhladenie okraja mandibuly) (foto: archiv MUDr. Marianny Zábavníkové PhD.)

Facelifting

1. Podminovanie kože bez zásahu do SMAS a napnutie, odstránenie prebytočnej kože - vhodné riešenie u veľmi tenkej kože alebo ako 2. i 3. facelift v poradí.

2. Aplikácia/zriasnenie SMAS stehmi - bez vyrezania.

3. Mobilizácia kože spolu so SMAS.

4. Laterálna tzv. SMAS-ectomia - excízia pruhu SMAS pozdĺž predného okraja príušnej žľazy.

5. SMAS lalok - najprv sa urobí mobilizácia kože a následne SMAS oddelene, je obľúbená metóda plastickej chirurgie, vhodná ako prvý výkon - facelift, najmä u pevnejšieho hrubšieho SMAS.

6. SMAS lalok väčšieho rozsahu, oddeľuje SMAS od svalu m. zygomaticus maior, dobre vyhladzuje nosovolícne vrásky. SMAS je prišívané k periostu proc. Zygomaticus,vhodný najmä pre pacientov s veľmi prehĺbenými nasolabiálnymi ryhami a poklesom v oblasti líc.

7. Deep plane výkon, platyzma ostáva pripevnená ku koži, dvíha tukovú časť od m. zygomaticus, vhodný pre pacientov s poklesom strednej časti tváre.

8. Zložený facelift - platyzma, tuk v oblasti líc a m. orbicularis sú dvíhané, mobilizácia je povrchovo nad SMAS.

Ako ideálne riešenie sa ukazuje kombinácia doplnenia strateného objemu tváre a napnutia ovísajúcich častí tváre chirurgicky v uvedenom  poradí postupne tak, ako nastupujú stále  výraznejšie prejavy starnutia na tvári. Potrebné sú aj mezoterapeutické ošetrenia pre zlepšenie kvality samotnej kože.

Priebeh operácie v celkovej anestézii a lokálnej anestézii

Operačný výkon je možné uskutočniť v celkovej anestézii alebo v lokálnej anestézii. Závisí to od samotnej operačnej techniky, a tiež od preferencie klienta. V prípade použitia SMAS laloka a väčšieho rozsahu rezu aj smerom retroaurikulárne je asi výhodnejšie operovať v celkovej anestézii. Táto forma je podstatne komfortnejšie pre pacienta.

Dobrú skúsenosť máme s tzv. short scar facelift/Verpaelle, Tonnard. Hoci názov tomu napovedá, nejde o tradičný facelift s krátkou jazvou.

Táto technika využíva vertikálny vektor pre rejuvenizáciu. Nejde o techniku, s napínaním kože, ale o techniku modelovania tváre pomocou stehov, čím sa mení a modeluje aj časť tukovej vrstvy uloženej na tvári pod kožou. Dá sa kombinovať s tukovou výplňou alebo  neskôr s doplnením objemu a fillermi.

Vyžaduje si rez pred vlasovou hranicou v spánkovej úrovni, pred ušnicou – na jej  prednom okraji po úroveň dolného okraja ušného lalôčika, nesiaha za ušnicu a ani časť krku sa rezmi neotvára. SMAS sa zdvíha pomocou „stehových slučiek“.

Po aplikácii týchto základných stehov sa ukáže automaticky prebytok kože na mobilizovanom laloku tváre a tento prebytok sa bez zbytočného nadmerného ťahu odstráni pod vlasovou hranicou pred ušnicou.

Túto operáciu  uskutočňujeme bežne v miestnom znecitlivení, znecitlivenie robíme aj topicky, 30 minút pred výkonom pomocou 10% lidocain krému.

Pred operáciou pacient dostáva premedikáciu a operujeme v antibiotickej clone. Súčasťou je aj podanie antiedematóznej predoperačnej liečby.

Výsledok operácie je prirodzený, porovnateľný s inými technikami faceliftingu, rieši krk, prehĺbené nazolabiálne ryhy a poklesy na lícach v časti žuvacích svalov tzv. jowls a tiež ryhy pod ústnymi kútikmi tzv. Marionette lines.

Doba rekonvalescencie je 1-2 týždne, časť stehov odstraňujeme po týždni a časť druhú nasledujúci týždeň.  Efekt operácie je vidno najmä v oblasti krku, dolnej a strednej časti tváre. Súčasťou operácie je bežne aj blefaroplastika horných a dolných viečok, môže byť aj bez zásahu na viečkach. Ak blefaroplastika už bola robená, resp. dá sa blefaroplastika odložiť  na neskôr podľa želania klienta. Operácia trvá asi 2-2,5 hodiny.

Je bezpečná aj pre fajčiarov.

Výhodou zákroku v lokálnej anestézii je, že nehrozí zmena tlaku pacienta, ktorý je počas operácie v celkovej anestézii nižší, následne po zobudení pacienta z celkovej anestézie pri prvom nápore bolesti krvný tlak stúpne a môže spôsobiť krvácanie do operačnej rany.

Nevýhodou je, že pacient leží na operačnom stole pomerne dlhý čas/ak má problémy s chrbticou čo je potrebné zohľadniť aj pri výbere druhu anestézie.

Výhodou je, že nevylučuje žiadne ďalšie rejuvenizačné riešenia, či už v neskoršom čase doplnenie strateného objemu kyselinou hyalurónovou alebo doplnenie efektu, udržanie efektu po čase pomocou nití - barbed suture.

Výhodou je nižšie percento komplikácií, čo sa týka tej najčastejšej - krvácania, tvorby hematómov. Hojenie operačnej rany je dobré, nakoľko nie je vysoké napätie na kožný lalok, keďže efekt a napnutie je robené u hlbšej štruktúry- tj u SMAS. Výhodou je tvorba jemnej jazvy, keďže nie je sutura pod napätím a jazva nesiaha do zvlášť viditeľných častí - ako je priestor za ušnicou a v zadnej časti vlasov.

Po výkone nie je potrebná špeciálna bandáž na tvár, aj keď odporúčame tvár chladiť a prikladať studené obklady. Pacient nie je obmedzený v pooperačnom období, ale neodporúča sa zvýšená fyzická námaha, lepšie je v prvé dni spať vo zvýšenej polohe, prípadne v polosede.

987654321
Pred/po operácii (modrý kruh, vidno napnutie lalok na tvári, v červenom kruhu oblasť vyhladenia po liftingu) (foto: archiv MUDr. Marianny Zábavníkové PhD.)

Doba hojenia je priemerne 14 dní, odporúčame počas tohto času ostať doma. Vlasmi sa dá prekryť takmer celá časť čerstvej rany alebo čerstvej jazvy do jej zahojenia. Jazva môže byť viac nápadná  prvé  1-2 mesiace, viditeľná býva hlavne ružová časť jazvy na hranici vlasov v oblasti spánkov. Dá sa prekryť make upom.

Efekt operácie je viditeľný ihneď, najskôr si ho však pacient všimne na vyhladenom krku a v dolnej časti tváre v oblasti nasolabiálnych rýh.

Komplikácie sú možné, tak ako u každého typu operačného výkonu, najčastejšie to môže byť krvácanie. To sa zvyčajne prejaví bezprostredne v čase operácie a dá sa okamžite  skontrolovať. Percento tejto komplikácie ako som už uviedla je nižšie a táto operačná technika si nevyžaduje dokonca ani vkladanie drénov do rany.

Prvé tri dni môže byť prítomný opuch. Po operácii, po odstránení stehov odporúčame masť na jazvy a dobrú skúsenosť máme s bioptron lampou po operácii a následne počas hojenia jazvy.

Kontraindikácie

Rozhodujúci je celkový zdravotný stav a vážne ochorenia, antihemokoagulačná liečba, psychický stav pacienta, nereálne predstavy a pod.

Aktualizované: 09.10.2020

Autor

Plastická chirurgička, vysokoškolská pedagogička, majiteľka a zakladateľka súkromné spoločnosti plastickej a estetickej chirurgie KOREKTCHIR.

Facelift, SMAS facelifting - Novinky

Face lifting – odstráni Váš smutný výraz

MUDr. Ivo Menšík, Ph.D. - BODY klinika...

Face lifting (voľne preložené z angličtiny „zdvihnutie tváre“) je operácia, pri ktorej sa vždy odstraňuje nadbytočná voľná koža...

Súvisiace skúsenosti

Facelift, SMAS facelifting - Cenníky

MUDr. Ján Bumbera
Bratislava, Trnava
Ceny od 1 700 €
MUDr. Ján Bumbera
Ceny od 1 690 €
OPERA CLINIC plastická a estetická chirurgia
Ceny od 1 200 €
zvyčajne do 1 700 €
CHIRONAX Medicentrum s.r.o.
Concept Clinic
Bratislava
Ceny od 1 600 €
Concept Clinic
Ceny od 2 500 €
zvyčajne do 4 000 €
doc. MUDr. M. Boháč PhD.
Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.