Ste po zákroku?

Zdieľajte svoje skúsenosti v rýchlej ankete a pomôžte ostatným sa lepšie rozhodnúť.

Autor: MUDr. Vladimír Pikula

Operácia obličaja (Face lifting) rieši problémy starnutia kože na tvári, t.j vrásky, ovisnutie kože v určitých partiách tváre, prípadne až krku.

Najčastejšia veková skupina pacientov je od 45 do 60 rokov, ale nie je výnimočná ani u mladšch pacientov. Prevládajú ženy.

Pri operácii sa odstráni nadbytok kože, vyrovnávajú sa kožné záhyby a previsy. Operáciou však nemôžeme ovplyvniť proces starnutia kože, čiže po určitom čase môže opäť dôjsť k poklesu kože a vytvoreniu vrások. Tento proces závisí od stavu kože, stravovaní, napr. pri veľkom úbytku váhy.

facewoman1

Pri odstraňovaní "nadbytočnej" kože sa môže redukovať aj tuk, ale ten pri ochabnutej koži nie je veľmi výrazný. Pri vypínaní kože sa koža vypína aj v oblasti okolo očí a hlavne krku. Výsledok sa zvýrazňuje aj vypnutím fascií, tzv. SMAS-u. Operácia Face lift môže byť doplnená aj odstraňovaním nadbytočnej a ovisnutej kože na horných aj dolných mihalniciach - tzv. blepharoplastika, pri ktorej sa odstraňuje koža, podkožie, tuk.

Face lift môže byť nahradený novšími metodami, napr. niťovým face liftom, ktorý má tiež svoje úskalia, napr. pretrhnutá niť. Ale najlepší efekt je pri klasickej forme vypnutia kože na tvári.

Operáciu robíme u pacientov s dobrým zdravotným stavom, bez známok infekcie kože na tvári. Facelift riziká a komplikácie nemá veľké ale ako každý zásah do tela musí byť vykonávaný len skutočným odborníkom.

Kontraindikácia

  • vysoký tlak krvi
  • choroby srdca
  • autoimúnne ochorenia
  • alergie na lieky, hlavne anestetická.

Operácia sa robí v celkovej, alebo lokálnej anestézii.

Operácia v lokálnej anestézii je výhodou pre možné riziká z celkovej anestézii, pri spolupráci pacienta s operatérom. Ceková anestézia je používaná hlavne u pacientov, ktorý majú strach z možnej bolesti pri operácii. Operačný rez sa vedie zo spánkovej oblasti smerom dole, tesne pred ušnicou, okolo dolného okraja smerom za ušnicu a do vlasatej časti. Mobilizuje sa koža až do oblasti za vrásky, ktoré plánujeme odstrániť, resp. zmierniť. Nadbytok kože sa odstráni a urobí sa hemostáza, sutura kože. Vložené kapilárne dreny, slúžiace na prípadný odvod krvi sa odtraňujú spravidla na 2. deň. Výkon sa končí komprimujúcim obväzom hlavy. Obväz skladáme po 3-4 dňoch.

Jazvy sú uložené v oblasti tesne pred ušnicami,sú viditeľné vrozsahu od vlasov po dolný okraj ušnice a potom sú uložené za ušnicou. Jazvy sa robia v miestach v pôvodných vráskach.

V bezprostrednom období po operáciii aplikujeme na tvár studené obklady, ktoré zmierňujú prípadnú bolesť, ako aj možné krvácanie a opuchy. V pooperačnom období nastupje v oblasti tváre opuch, môžu byť hematomy, ktoré trvajú  7-10 dní. Vzhľadom na možnosť pooperačného krvácania, pacientovi zaskazujeme užívať lieky, ktoré môžu zvyšovať krvácie (napr. Acyplyrin, Anypyrin, Superpyrin). Stehy vyberáme po 10-12 dňoch.

Rekonvalescencia je individuálna u každeho jadnotlivca. Rekonvalescancia závisí hlavne od veku, typu kože, zamestnania, aktivity. Tieto doporučujeme vynechať 3-4 týždne. Zatiaľ sú vhodné jemné tlakové masáže, v ktorých sa pokračuje aj niekoľko týždňov. Masáže musia byť jemné, pretože veľký tlak na jazvu môže vyvolať opačný efekt a jazvy môžu hrubnúť, tvrdnúť a to je stav, ktorý niekedy treba riešiť operačne, t.j. vyrezať jazvy a znova suturovať ranu, čím sa doba liečby značne predlžuje, pretože toto môžeme robiť až po niekoľkých mesiacoch, ked tieto tvrdé jazvy zmäknú.

Nedoporučuje sa používať prvý týždeň horúca voda na tvár. Návrat do bežného života je možné, ak sa nevyskytnú komplikácie, po týždni. Závisí to od vymiznutia modrín, ktoré sa prakticky vždy vytvoria. Šport po mesiaci.

Výsledný efekt závisí od stavu kože, veku a trvá 7-10 rokov. Operáciu je možno po tomto období opakovať.

Aktualizované: 06.12.2018

Autor
MUDr. Vladimír Pikula

Facelift, SMAS facelifting - Novinky

Face lifting – odstráni Váš smutný výraz

MUDr. Ivo Menšík, Ph.D. - BODY klinika...

Face lifting (voľne preložené z angličtiny „zdvihnutie tváre“) je operácia, pri ktorej sa vždy odstraňuje nadbytočná voľná koža...

Súvisiace skúsenosti

Marushka 26.08.2016
Stojí to za to

Bola som u pána doktora Paliatku na plastike horných viečok a facelifting tváre. S prácou ako aj s jej výsledkom a starostlivosťou som maximálne spokojná. Môžem pána doktora jedine všetkým odporučiť. Ďakujem Daniela

1 Páči sa mi to   4 Komentárov  

Facelift, SMAS facelifting - Cenníky

Ceny od 1 500 €
Eveclinic Bratislava
Ceny od 1 650 €
zvyčajne do 3 900 €
doc. MUDr. M. Boháč PhD.
Ceny od 1 690 €
OPERA CLINIC plastická a estetická chirurgia
BELLEZA - klinika plastickej chirurgie a laserovej medicíny
Trnava, Vráble, Žiar nad Hronom, Lučenec, Banská Bystrica
Ceny od 1 590 €
BELLEZA - klinika plastickej chirurgie a laserovej medicíny
Ceny od 1 600 €
MUDr. Peter Žiak PhD.
Odborníci vo vašom okolí   
Fotografie pacientov
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.