Rozšírené póry

Čo sú rozšírené póry?

Póry

Póry

Póry sú malé otvory na povrchu kože, ktoré obsahujú vlasový folikul a mazovú žľazu, ktorá odvádza pot a maz. V závislosti od osoby môžu byť viac alebo menej viditeľné. Póry umožňujú pokožke dýchať.

Rozšírené póry sú povrchová štruktúra kože, ktorá vyzerá ako malé dierky. Za nimi sa skrývajú zväčšené, zhrubnuté výbežky mazových žliaz, ktoré sa vyskytujú najmä u mastnej pleti, ale aj vtedy, keď pokožka stráca svoju pružnosť. Zvyčajne sa objavujú na nose, lícach alebo čele.

Možné príčiny rozšírených pórov

Kožný maz v póroch

Príliš veľa kožného mazu v póroch môže viesť k vzniku čiernych bodiek a pupienkov

Dôvody, prečo majú niektoré typy pleti väčšie póry ako iné, sú rôzne. Tu je niekoľko príkladov:

 • Genetika: póry môžu byť dedičné
 • Nedostatok hydratácie: dehydratácia pokožky podporuje vznik pórov
 • Vek: póry sa vekom zväčšujú
 • Životný štýl: nesprávny životný štýl (mastné jedlá, alkohol, tabak atď.) aktívne prispieva k zväčšovaniu pórov
 • Dlhodobé vystavenie slnku
 • Hormóny
 • Nadbytok kožného mazu: Produkcia a vylučovanie kožného mazu spôsobuje zväčšovanie pórov, čo môže byť spôsobené napríklad hormonálnymi výkyvmi.

Starostlivosť o pleť

Starostlivosť o pleť proti rozšíreným pórom

Starostlivosť o pleť proti rozšíreným pórom

Ak sa chcete správne starať o svoju pleť, musíte poznať svoj typ pleti, pretože nevhodné prípravky na starostlivosť o pleť môžu mať opačný účinok.

 1. Odstráňte make-up a vyčistite pleť: Prvým krokom, na ktorý by ste nikdy nemali zabudnúť, je odstránenie make-upu pred čistením pleti, aby ste odstránili make-up, ale aj zvyšky napr. opaľovacieho krému.
 2. Exfoliácia: Pravidelná exfoliácia jemným peelingom sťahuje póry a pripravuje pokožku na hydratáciu.
 3. Hydratácia: Používajte vhodný hydratačný krém, pretože aj mastná pleť potrebuje vlhkosť. Na doplnenie starostlivosti o pleť môžete pridať aj vhodné sérum.
 4. Ochrana pred slnkom: Vždy si chráňte pokožku pred slnkom, buď make-upom s ochranným faktorom SPF, alebo opaľovacím krémom.

Raz alebo dvakrát týždenne sa odporúča používať aj masky, napríklad vyhladzujúce a čistiace masky na báze ílu.

Bibliografia

Fox, J. (2019). Large Pores: Identification, Causes, Treatments and Prevention. DermCollective. [online] Dostupné na: https://dermcollective.com/lar... [Dátum 17. 05. 2022].

Stratigos, A. J., Dover, J. S., & Arndt, K. A. (2003). Lasers and aesthetic dermatology. Der Hautarzt; Zeitschrift fur Dermatologie, Venerologie, und verwandte Gebiete, 54(7), 603–613. Dostupné na: https://doi.org/10.1007/s00105... [Dátum 17. 05. 2022].

Thomas, L. (2019). What is Microdermabrasion? News Medical. [online] Dostupné na: https://www.news-medical.net/h...  [Dátum 17. 05. 2022].

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."