Ako odstrániť jazvičky po akné

Autor:

Dnes akné netrápi len pubertiakov, čoraz častejšie sa s ním stretávajú aj dospelí. S dermatovenerológom MUDr. Rastislavom Vrabcom sme si pohovorili o možnostiach odstránenia jazvičiek po akné.

Je akné typickým sprievodným znakom puberty?

Akné nie je len vecou puberty, môže sa objaviť aj neskoršom veku. Dnes sú už bežné prípady, keď akné začína po tridsiatke, či štyridsiatke.

Skôr ako sa dostaneme k tomu, ako sa dajú jazvičky po akné odstrániť, povedzme si, ako taká jazvička vznikne.

Jazvička je dôsledok zápalu na koži. Môže sa jednať o nadkožné jazvy, pri akné ale často vznikajú tzv. atrofické, čiže pod úroveň kože zasahujúce jazvy. Tvorbe jazvičiek sa dá napomôcť neodborným ošetrovaním pleti, ale jazvy po akné sú bežné aj vtedy ak si tvár ošetrujeme odborne.

Keby vás ľudia najčastejšie navštevujú kvôli jazvičkám? V tom mladšom veku alebo v staršom?

81607_36a53f

MUDr. Rastislav Vrabec

V mladšom veku ide o zvládnutie prebiehajúceho akné, s pribúdajúcimi rokmi chcú ľudia následky akné riešiť. Obyčajne k nám prichádzajú ženy, ale vyhľadáva nás stále viac mužov.

Metódy odstraňovania jazvičiek po akné sú zrejme rovnaké pre mužov aj pre ženy. Existujú prístrojové a neprístrojové metódy.

Áno. K tým neprístrojovým patrí tzv. chemický píling, ktorý spočíva v opakovanom nanášaní alfa-hydroxy kyselín, alebo ovocných kyselín na miesta postihnuté jazvičkami. Cieľom je stimulovať kožu k novotvorbe kolagénu, čiže novotvorbe kože, pričom by sa mali obnoviť miesta, ktoré odumreli pri akné.

81609_e5eda6

Prístrojové techniky sa dajú rozdeliť na dve skupiny. Prvá skupina sú neablatívne prístroje, tie neporušujú kožu, to je laser a impulzívne pulzné svetlo. Druhú skupinu tvoria ablatívne prístroje, ktoré porušujú kožu, patrí sem CO2, alebo erviový laser.

81611_98b628

Každá z metód má výhody aj nevýhody. Pri chemickom pílingu je tesne po zákroku koža veľmi suchá a červená, niekoľko dní sa môže šúpať. Zákrok treba opakovať 5-8 krát. Výhodou je však to, že hneď po zákroku nie je vidieť nič dramatické. Účinkom sa dá prirovnať k neablatívnym metódam, teda tým, ktoré neporušujú kožný povrch. Pri ablatívnych metódach je efekt výraznejší, no po zákroku sú viditeľné stopy, pokožka je červená, vysušená a podobne. Hojenie trvá dlhšie.

Čo je diamantová fréza?

Je to typ zákroku, ktorý patrí jedine do rúk plastického chirurga. Ide o mechanické zbrusovanie kože.

Treba počítať s tým, že zjazvená pokožka sa nedá nikdy obnoviť tak, že bude v takom stave ako kedysi. Jazvičky sú však jemnejšie, plytkejšie a menšie.

81613_712ed6
Benelift Total osetrenie - pigmentove skvrny, jazvicky po akne, vrasky
Benelift Total osetrenie - pigmentove skvrny, jazvicky po akne, vrasky

Aktualizované: 09.09.2009

Diskusia k téme

Laserová liečba akné - Novinky

Novinky v liečbe akné

MUDr. Ružena Sochorová CSc.

V súčasnosti je k dispozícii množstvo preparátov na liečbu akné. Podľa závažnosti prejavov je potrebné akné liečiť prípravkami...

Súvisiace skúsenosti

Chiaraa 17.01.2019
Stojí to za to

Dakujem MUDr.Oravcovej za vykon. Dlho som riesila jazvy po akne, zbytkove akne a rozhodla sa pre frakcny laser. Aj ked som sa bala, doktorka mi vsetko vysvetlila, co mozem ocakavat, ako bude hojenie prebiehat, ako si tva... Viac 

VECNE MLADA 02.01.2013
Stojí to za to

Mojej dcere riesili tazke akne a klobuk dolu.Spolu sestricky aj lekarka ju dali do poriadku.Oplatilo sa.Dakujeme.

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.