Tuky treba spáliť treskúcim mrazom

Autor:

Aneb po úspechu v Amerike a západnej Európe dorazila kryolipolýza už aj na Slovensko... Sú pohodlné. V teple im je fajn. Takmer polstoročie bádania prinieslo reálne výsledky. Kryolipolýzu - spaľovanie tukových buniek mrazom. Klinické testy potvrdili účinnosť minimálne dvadsaťdva percent. Metódu uznala aj americká FDA ako bezpečnú.

Prechladnú a odumrú

„Tukové bunky sú citlivejšie na chlad než ostatné tkanivá. Vychytávajú ho, zatiaľ čo koža, nervy, cievy a vnútorné orgány ostanú nepoškodené,“ hovorí MUDr. Alexandra Novotná, PhD., riaditeľka bratislavskej kliniky plastickej chirurgie, estetickej a laserovej medicíny Esthetic. Predstavte si to ako rozprávku, v ktorej tukové bunky prechladnú. Mrazu sa snažia brániť, no po dvoch týždňoch ich skolí zápal. Ničí ich, tukové bunky kryštalizujú. Po šiestich týždňoch sú vyčerpané a tukový vankúš citeľne zmäkne. Rozlúčte sa. Do ôsmich týždňov od kryolipolýzy opustí vaše telo 25 až 45 percent tukových buniek. Ktoré to budú? „Aj tukové bunky sú individuality. Či mrazu podľahnú na prvýkrát, závisí od toho koľko ich je, ako dlho tam sú a prečo sa tam usadili,“ hodnotí MUDr. Novotná. Zákrok si môžete po dvoch mesiacoch zopakovať. Ale nemusíte! „Nejde o procedúru, ktorá potrebuje viac opakovaní, ako rádiofrekvencia či ultrazvuky. Výsledky má na prvýkrát,“ prezrádza lekárka to, čo jej potvrdilo dvadsaťpäť pacientov z tridsiatich.

Od jaziev k ešte väčším

Históriu odstraňovania tukových buniek začala písať liposukcia. Preruší sa koža, vsunie sa do tela kanyla a pomocou rádiofrekvencie, vodného lúča či klasickej mechanickej kanyly sa tukové tkanivo rozbije, vysaje do vaku, kanyly sa vytiahnu, drobné jazvy zašijú. Väčšinou v celkovej anestézii. To mnohých odrádza. Pátranie pokračovalo. Vedci hľadali menej invazívne metódy, ktoré by rovnako účinne odstraňovali tuk z problematických partií. Našli injekčnú lipolýzu. Do tuku sa vstrekne roztok, podobný sóji. S tukom zareaguje, chemicky ho rozpustí, prefiltruje cez pečeň a z tela odvedie. To, čo vyzeralo ako zlatá stredná cesta medzi operáciou a kozmetikcou masážou sa ukázalo ako veľké zlo. Niekoľko Francúzok skončilo s rozožratou kožou a nepeknými ranami. Látka, ktorou im „lekári“ rozpúšťali v tele tuk, má čestné miesto aj v agresívnych čistiacich prostriedkoch. A zrazu všetci tí, ktorí zákrok absolvovali len s nulovým úbytkom tuku, boli šťastní.

Od tepla k mrazu

Pred desiatimi, pätnástimi rokmi vrcholila éra elektrolipolýzy. Tukové tkanivo ničili stovky ihličiek, cez ktoré doň prúdil elektrický prúd. Nepohodlnú a málo účinnú metódu rýchlo vystriedali všemožné ultrazvuky. Ich účinnosť je sporná, individuálna. Žiadne klinické testy ju nepotvrdili. No zo skúseností je jasné, že hoci vám zázračne nepomôžu, ani neublížia. Masáž zopár tukových buniek môže posunúť správnym smerom a kožu viditeľne spevní.
S veľkými ambíciami prišla rádiofrekvencia. Intenzívne prehrieva problémové partie teplotou 60 stupňov Celzia. Koža spevnie a lymfa, ktorá medzi zväčšenými tukovými bunkami časom zgélovatela, sa skvapalní. Následná lymfodrenáž ju odvedia, opuch zmizne, známky celulitídy ustupujú. Ale… Pripravte sa na modrinky a slušný tlak pri masáži rádiofrekvenčnou hlavicou. A to asi šesťkrát, aby ste boli spokojní. No stále nie ideálny. Pred dvanástimi rokmi nabralo pátranie nový smer. Z tepla do bodu mrazu.

PLOCHA:

Snívajte ďalej, ak...
… máte viac ako 10 kíl navyše. Kryolipolýza je pre štíhlych ľudí, ktorí majú nejaký tvrdohlavý tukový vankúš. Nevedia sa ho zbaviť úpravou stravy ani cvičením.

Tip pre chudnúcich

Ak máte väčšiu nadváhu alebo obezitu, začnite chudnúť redukčnou diétou a pohybom. Odmenou za to, že zmeníte životný štýl, bude doformovanie, ktoré za vás spravia prístroje. Nielen kryolipolýza, ani ostatné metódy odsávania či rozpúšťania tukov nie sú vhodné na chudnutie. Len na modelovanie postavy!

Mrazivé obrazy

  • Riasa, ktorú dokáže hlavica prístroja na kryolipolýzu vtiahnuť je maximálne 5 až 6 centimetrov. Čím je menšia, tým pocítite väčší ťah.

  • Po vtiahnutí tukového vankúša začne postupné zmrazovanie. Nie je to nepríjemné a nebude vám zima. Kým sa nepozriete na to, ako vám v tukovom vankúši klesá teplota. Zastaví sa na –3 stupňoch Celzia.

  • Po asi polhodine budete mať vankúš ľadový, no po vyslobodení z hlavice sa mu rýchlo vráti farba aj telesná teplota. Tukové bunky začínajú bojovať o prežitie.

  • O dva týždne až mesiac sa objavuje v tukovom tkanive zápal.

  • Po šiestich týždňoch zápal ustupuje, tuky kryštalizujú, rozpúšťajú sa a tvrdý vankúš na dotyk mäkne.

  • Osem týždňov uplynulo, takmer polovica tukových buniek sa rozplynula a odplavila z tela.

Publikované: 15.02.2012

Diskusia k téme

Kryolipolýza - Novinky

Súvisiace skúsenosti

Odborníci vo vašom okolí   
Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.