Ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom (IPL)

  • Nie je potrebná
  • Nevyžaduje hospitalizáciu
  • Menej ako 1 hodina zákroku
  • Nevyžaduje kľudový režim
  • Výsledky viditeľné po jednom mesiaci
  • Trvalé výsledky

Čo je ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom (IPL)?

Čo je ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom (IPL)

Ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom

Ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom (IPL), je spôsob, ako zlepšiť farbu a štruktúru pleti bez chirurgického zákroku. Môže odstrániť niektoré viditeľné poškodenia spôsobené vystavením pokožky slnečnému žiareniu nazývané tiež fotostarnutie. Fotostarnutie si môžete všimnúť najmä na tvári, krku, rukách alebo hrudníku. Možno vykonávať tiež fotoepiláciu, kedy dochádza k takmer trvalému odstráneniu tmavých chĺpkov kdekoľvek na tele. Ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom sa zameriava na spodné vrstvy kože (dermis) bez toho, aby ovplyvnila vrchné vrstvy kože (epidermis).

Intenzívne pulzné svetlo funguje podobne ako laserové ošetrenie. Rozdiel je však v tom, že laserové ošetrenie dodáva len jednu vlnovú dĺžku svetelnej energie zatiaľ čo intenzívne pulzné svetlo dodáva viacero vlnových dĺžok. To znamená, že IPL dokáže ošetriť väčšiu plochu pokožky za kratší čas ako pri laserovom ošetrení.

Ako sa vykonáva ošetrenie IPL

Ako sa vykonáva ošetrenie IPL

Priebeh ošetrenia

Je možné, že vám lekár pred ošetrením aplikuje lokálne anestetikum na zmiernenie bolesti, ale vo väčšine prípadov to pacienti nevyžadujú. IPL technológia využíva intenzívne pulzné svetlo na rôzne časti pokožky. Na ochranu očí pred svetlom budete mať na očiach ochranné okuliare. Lekár prístroj pritlačí na problematické oblasti tela a vyžaruje svetlo, ktoré zohrieva kolagén pod kožou, čím povzbudzuje telo, aby produkovalo viac tejto prospešnej látky.

Zvýšená produkcia kolagénu môže vyplniť jemné linky alebo vrásky na tvári, ako aj niektoré plytké jazvy po akné. Technológia IPL tiež môže znížiť začervenanie a zmenu farby pokožky. Väčšina ošetrení intenzívnym pulzným svetlom trvá najmenej dvadsať až tridsať minút, v závislosti od počtu a typu ošetrovaných oblastí, ale môže trvať aj dlhšie.

Výsledky

Výsledky

Pacient po ošetrení IPL (Foto: MUDr. Diana Višňovská)

Pokožka bude pôsobiť sviežejšie a omladenejšie už po niekoľkých ošetreniach a účinky kompletných sedení môžu trvať až rok. Intenzívne pulzné svetlo môže výrazne zvýšiť produkciu kolagénu, tonizovať a zlepšiť pružnosť pokožky a môže sa používať aj v kombinácii s mikrodermabráziou, peelingom a injekčnými výplňami. Pleť tak dosiahne hladký a zdokonalený vzhľad. Účinok ošetrenia IPL je postupný, takže vyzerá prirodzenejšie ako laserové ošetrenie, ktoré prináša rýchlejší efekt. Vaše okolie si teda ani nemusí všimnúť, že ste podstúpili nejaký zákrok, ale s určitosťou si všimnú, že vyzeráte omladene a sviežo.

Bibliography

Donna Donaghy Skincare. 2021. Intense Pulsed Light (IPL Treatments). Dostupné na: https://www.donnadonaghyskinca.[Dátum: 15.11.2021]

ScienceDirect. 2021. Current Indications and New Applications of Intense Pulsed Light. Dostupné na: https://www.sciencedirect.com/. [Dátum: 15.11.2021]

"Obsah uvedený na tomto portáli je len informatívny, nemôže za žiadnych okolností nahradiť individuálnu konzultáciu s odborníkom na plastickú chirurgiu a estetickú medicínu alebo súvisiacimi odbormi. Ak uvažujete o podstúpení zákroku (alebo máte akékoľvek pochybnosti alebo otázky), obráťte sa na svojho lekára. Estheticon nepodporuje ani neschvaľuje žiadny obsah, ošetrenie, produkty, názory, zdravotníckych pracovníkov ani žiadny iný materiál či informácie obsiahnuté v tomto texte ani inde na tomto webe."