3D Scanner – vizuálizácia vašeho nového poprsia pred operáciou

Autor:

Premýšľate o zväčšení prsníkov, ale nie ste si istá, či budú pre vás vhodné implantáty veľkosti 300 ml, alebo 400 ml. Aký dostane Vaša tvár výraz s novým nosom bez hrbolu, ktorý Vás tak trápil? Vedeli ste, že existuje prístroj, ktorý vám tieto otázky pomôže vyriešiť na osobnej konzultácii s plastickým chirurgom? Čo môžete čakať na konzultácii s 3D Scannerom nám priblíži MUDr. Ján Magdo z košickej kliniky Chiramed. 


Čo je 3D Scanner a ako funguje?

MUDr. Ján Magdo

3D scanner je laserové snímacie zariadenie spojené s tabletom. Na snímanie tela a tváre využíva zabudovanú kameru tabletu a zároveň laserové meracie zariadenie meria rozmery tela a tváre.

Údaje sú odoslané na spracovanie do centra firmy Crisalix vo Švajčiarsku, odkiaľ nám po ich spracovaní odošlú 3D model, s ktorým vieme ďalej pracovať a modelovať výsledky rôrnych zákrokov na tele a tvári. 

Ako prebieha konzultácia s 3D scannerom?

MUDr. Ján Magdo

Skenovanie je rýchle, trvá cca 2-3 minúty, lekár alebo sestra Vám pri skenovaní nasníma skenovanú časť z rôznych uhlov. Následne sa údaje odošlú na spracovanie a do 2-3 minút máme hotový 3D model, s ktorým môžeme pracovať.

 

IMG 0004

Čo môžem od vizualizácie pomocou 3D scanneru očakaváť?

MUDr. Ján Magdo

Modelovanie pooperačného výsledku výrazne napomáha porozumeniu medzi chirurgom a pacientom. Aj napriek detailnej konzultácii niekedy nie je jasné, či to, čo hovorí lekár je to isté, čo vníma pacient. Táto vizualizácia vie tento problém riešiť a minimalizovať riziko nedorozumení.

Dôležité je si uvedomiť, že žiadna vizualizácia negarantuje výsledok operácie, ktorý výrazne ovplyvňuje množstvo faktorov ako elasticita kože, hojivosť pacienta, pružnosť mäkkých tkanív, typ operácie a tak ďalej. 

Dá sa 3D scannerom vizualizovať iba zväčšenie prsníkov, alebo aj iné zákroky plastickej chirurgie?

MUDr. Ján Magdo

Najčastejšie používam tento scanner na modeláciu prsníkov pri ich zväčšovaní – je možné virtuálne vložiť presný typ implantátu od akéhokoľvek výrobcu a porovnať stav pred a po operácii. Systém pomáha pri rozhodovaní o type operácie, napríklad, či je nutné pri vložení implantátov aj modelovanie prsníkov. Asymetrie prsníkov sú takisto pekne modelovateľné, systém Crisalix presne odmeria objem prsníkov pred operáciou a zjednoduší výber implantátov, ktoré by tento rozdiel mohli zmierniť.

Výborne sa modeluje zmenšovanie prsníkov – dá sa modelovať rôzne zmenšenia a zistíme, čo pacientke najviac vyhovuje. Ďalej je možné týmto systémom modelovať operácie inde na tele a na tvári – operácie nosa, brady, liposukcie na tele a v podstate akýkoľvek zákrok, ktorý mení proporcie tela. Žiadny systém zatiaľ nedokáže nahradiť skúsenosti chirurga, ktoré sú pri výbere typu operácie nezastupiteľné. Nemyslím si ani, že systém zmení zaužívaný postup u skúsených chirurgov.

Podľa mňa však výborne pomôže pacientom porozumieť, čo chirurg hovorí pri konzultácii a adekvátne reagovať. 

IMG 0007

Určite pacientky zaujíma aj otázka peňazí. Je použitie 3D Scanneru na konzultácii extra spoplatnené?

MUDr. Ján Magdo

Licencia je pomerne drahá záležitosť, preto sa táto cena musí niekde premietnuť. Zatiaľ vykonávame túto modeláciu ako bežnú súčasť predoperačnej konzultácie, v budúcnosti nevylučujeme jej spoplatnenie. V iných centrách samozrejme môžu mať iné cenové podmienky.
IMG 0005

Publikované: 11.05.2018

Diskusia k téme

Zákroky, na ktoré sa chystajú ostatní.